چند راه ساده برای تحریک ریشه زایی در قلمه ها

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بعضی از قلمه هابه راحت توی آب و یا خاک و یا هربستر مناسب دیگه ای ریشه میزنن مث درخت بید...بعضی ها هم بد قلقن و به سختی ریشه زایی میکنن

لابد میدونید که گاهی از هورمونهای تحریک ریشه زایی هم استفاده میکنن که خب یکی از انتخابها این میتونه باشه
اما چند تا روش یا بهتره بگم چند تا ماده وجود داره که میشه به کمک اونها خودمون قدرت ریشه زایی قلمه ها رو اضافه کنیم

:warn:نمیدونم تا حالا قلمه بید رو داخل آب برا ریشه زدن گذاشتید یا نه...آب داخل ظرف چند روز بعد کدر میشه این آب کدر میتونه روی ریشه زنی بقیه قلمه ها موثر باشه

:warn:راه دیگه اینه که چند تا ساقه توت یا بید رو داخل آب بجوشونیم...اونقدر که تیره بشه... بعد سرد شدن اگه قلمه رو نصف روز داخل این محلول نگهداریم توان ریشه زاییش بیشتر میشه البته من بید رو برا اینکار توصیه میکنم.

:warn:فرو کردن چند دقیقه ای قلمه توی پودر بچه!( همون پودر تالک) یا عسل و یا شیرنارگیل(مایع داخل نارگیل) هم موثره

:warn:استفاده از 50میلیگرم قرص آسپرین داخل 1 لیتر آب هم میتونه محلول موثری رو ایجاد کنه. قلمه نصف روز باید داخل این محلول قرار بگیره

و اما چند توصیه

دوستان دقت کنید از این محلولها و مواد که اشاره کردم بصورت تازه استفاده کنین و از نگهداری اونها بصورت مدت دار خودداری کنین

برا ریشه زدن قلمه هر چقدر آب توی محیط بیشتر باشه کارمون سریعتر جلو میره برا همین هکه آب خالص زودتر باعث ریشه زنی میشه

قلمه در حال ریشه زدن رو جلو نور مستقیم آفتاب و یا تاریکی مطلق نگهداری نکنید.

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
چه جالب..بعض هاشونو نمیدونستم...
خب منم چند تا راه حل بدبرای افزایش ریشه زایی...
یکی از هورمونهایی که نقش مهمی داره اکسین"ه که مسلما تو خونه ها پیدا نمیشه و قیمتشاز طلا هم بالاتره..پس هیچ..
یکی دیگه از چیزایی که باعث بهبود ریشه زایی قلمه ها میشه برش درست از محل گره ساقه و به صورت مورب و با چاقوی تیزه که هیچ گونه آسیب دیده گی نداشته باشه...
حالت لجنی و کدر شدن آب قلمه ها و لهیدگی انتهای قلمه ها از دیگه مشکلاته که باید به چند نکته توجه داشت..
1)قلمه ها از گیاه مادری که بنیه خوبی دارن انتخاب بشه...گیاه مادری باید از تغذیه خوبی برخوردار باشه..
2)گیاه مادری و قلمه ها عاری از هرگونه بیماری ویروسی و باکتریایی و شته و آفت باشن..
3)میتونین تو یک لیتر آب حدود دو قطره وایتکس بریزین که جلبک ها و قارچها رشد نکنن...
4)به جای وایتکس میشه از سکه های قدیمی 5 تومنی(دهه شصتی ها میدونن کدوما رو میگم:smile:)که جنسشون از مسه رو استفاده کرد..فلز مس خاصیت ضد قارچی داره...اینم عکسش.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
چه جالب..بعض هاشونو نمیدونستم...
خب منم چند تا راه حل بدبرای افزایش ریشه زایی...
یکی از هورمونهایی که نقش مهمی داره اکسین"ه که مسلما تو خونه ها پیدا نمیشه و قیمتشاز طلا هم بالاتره..پس هیچ..
یکی دیگه از چیزایی که باعث بهبود ریشه زایی قلمه ها میشه برش درست از محل گره ساقه و به صورت مورب و با چاقوی تیزه که هیچ گونه آسیب دیده گی نداشته باشه...
حالت لجنی و کدر شدن آب قلمه ها و لهیدگی انتهای قلمه ها از دیگه مشکلاته که باید به چند نکته توجه داشت..
1)قلمه ها از گیاه مادری که بنیه خوبی دارن انتخاب بشه...گیاه مادری باید از تغذیه خوبی برخوردار باشه..
2)گیاه مادری و قلمه ها عاری از هرگونه بیماری ویروسی و باکتریایی و شته و آفت باشن..
3)میتونین تو یک لیتر آب حدود دو قطره وایتکس بریزین که جلبک ها و قارچها رشد نکنن...
4)به جای وایتکس میشه از سکه های قدیمی 5 تومنی(دهه شصتی ها میدونن کدوما رو میگم:smile:)که جنسشون از مسه رو استفاده کرد..فلز مس خاصیت ضد قارچی داره...اینم عکسش.

ممنون بابت این مطالب خوب
فقط چند نکته

کدر شدن آب چیز نامطلوبی لزوما نیس...حتی توی موردی مث بید بخاطر ترشح اسیدسالسیلیک که خیلی شبیه همون آسپرینه میتونه بقیه قلمه ها رو هم تحریک کنه

اگه آب مصرفی از آب لوله کشی و شرب شهری باشه بخاطر تصفیه و کلر زنی معمولا مشکل جلبک رو ندارن. اما اگه آب غیر استریل باشه مث چشمه و چاه ممکنه این قضیه توش اتفاق بیوفته.اما فراموش نکنید قلمه زنی جلو آفتاب نباشه بهتره.وقتی جلو آفتاب نباشه سرعت تکثیر و رشد جلبک هم کمتر میشه

در مورد 5 تومنی مرحوم !!! مگه پیدا میشه...یادش بخیر ازش انگشتر یا بهتر بگم حلقه میساختیم !!! 5 تومنی سال 59 میگفتن توش طلا داره! اما نداشت فقط آلیاژش به رنگ طلا شبیه تر بود!!
از یه تیکه سیم مسی هم میشه استفاده کرد...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
ممنون بابت این مطالب خوب
فقط چند نکته

کدر شدن آب چیز نامطلوبی لزوما نیس...حتی توی موردی مث بید بخاطر ترشح اسیدسالسیلیک که خیلی شبیه همون آسپرینه میتونه بقیه قلمه ها رو هم تحریک کنه

اگه آب مصرفی از آب لوله کشی و شرب شهری باشه بخاطر تصفیه و کلر زنی معمولا مشکل جلبک رو ندارن. اما اگه آب غیر استریل باشه مث چشمه و چاه ممکنه این قضیه توش اتفاق بیوفته.اما فراموش نکنید قلمه زنی جلو آفتاب نباشه بهتره.وقتی جلو آفتاب نباشه سرعت تکثیر و رشد جلبک هم کمتر میشه

در مورد 5 تومنی مرحوم !!! مگه پیدا میشه...یادش بخیر ازش انگشتر یا بهتر بگم حلقه میساختیم !!! 5 تومنی سال 59 میگفتن توش طلا داره! اما نداشت فقط آلیاژش به رنگ طلا شبیه تر بود!!
از یه تیکه سیم مسی هم میشه استفاده کرد...

ممنون از مطالب خوبتون !!
فقط یه نکته راجب اب که فرمودید برعکسه هاااا
من اب یه چشمه 10سال تو یه لیوان دارم تو کمد یعنی جاییی در بسته و تاریک اصلا خراب نشده !!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

ممنون از مطالب خوبتون !!
فقط یه نکته راجب اب که فرمودید برعکسه هاااا
من اب یه چشمه 10سال تو یه لیوان دارم تو کمد یعنی جاییی در بسته و تاریک اصلا خراب نشده !!!

منم نگفتم حتما هر چشمه ا ی آبش استعداد جلبک زنی داره! از کلمه ممکن استفاده کردم...منظورم این بود که آب لوله کشی شهری لااقل بخاطر کلرزنی به این زودیهافرصت رشد به جلبکها رو نمیده ..اما آبهای روان در طبیعت این استعداد و دارن