چرا روزه میگیریم؟؟؟

I.R.IRAN

عضو جدید
ميدونيد
به نظر من ، همون طور كه هر چيزي يه جور دستورالعمل داره ، ما آدم ها هم دقيقا همينطوريم
مثلا يه نوزاد رو فرض كنيد :
خب بزرگ كردن بچه يه راه و روشي داره ديگه ، به يه نوزاد كه نميشه مثلا نوشابه داد ، گوشت داد و اين جور چيزا

مارم خدا آفريده ديگه
حتما خدا خودش با ساختار بدن ما بهتر و بيشتر آشنايي داره كه اين نسخه رو برامون پيچيده ، يا يه سري كارا رو ممنوع كرده و يا واجب
هرچند امروزه خيلي از دلايل اين كار (روزه گرفتن) مشخص شده

اصلا هم يه كار كوركورانه و مربوط به گذشته نيست ، بلكه تو قرآن هم اومده
اصلا خود دين يه برنامه ست واسه زندگي

بعد يه سري نكات هم كه درمورد همين روزه گرفتن اومده ، ايه كه مثلا مارو به ياد گرسنه ها ميندازه ، ياد گرسنگي و تشنگي روز قيامت ميندازه ، همين كه ما رو از خيلي كارها باز ميداره ، يعني يه تأثير تربيتي فوق العاده

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
اخه.دین برنامه ی زندگیه و اینجور چیزا رو دین برای ما تعریف میکنه که چکار کنیم.روزه بگیریم یا نه. وقتی دیگران متوجه میشن که همین موارد مطرح شده مقارن و موازی مساعل پزشکیه و قطعا برای سلامت جسم ما تعریف شده شاید راحتتر بپذیرند هرچند بعنوان مثال این روزا همه از مضرات سیگار باخبرند ولی بازم گروهی استفاده میکنند.
چرا نباید بدونن حرف خداو پیغمبر در راستای سود و منفعت ماست؟؟؟؟
من خودم بی چون و چرا تبعیت کردن رو دوست ندارم!دلیلشو بدونه ادم بهتر میتونه گام برداره;)موفق باشید

چندتا مسئله هست:
1- منفعت حتما نباید جسمانی باشه. شاید برای آخرت هست. یا برای روح انسان مفید هست. مثل تعداد رکعت نماز که چیز خاصی نمیشه از دلیلش فهمید.
2- اگه دلایل علمی و پزشکی ای که میاریم، چندروز دیگه نقض بشه میخاید چکار کنید؟ پس بهتره دلیل علمی برای احکام خدا نیاریم.
باید در جواب چرایی احکام خدا این رو گفت:
«عسی وَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَاللّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ » (سوره بقره آیه 216) ؛
چه بسا شما از چیزی کراهت داشته باشد در حالی که خیر شما در آن است و همین طور چه بسا چیزی را دوست می دارید در حالی که در حقیقت برای شما شر است و خدا می داند حقایق امور را و شما نمی دانید.

3- اگه دلیل رو بدونید، دیگه بخاطر امر خدا اعمال رو انجام نمیدید، بلکه چون خودتون قبول کردید، انجام میدید که این حرف گوش کردن نمیشه. به عبارت دیگه چون خدا گفته، قبول نکردید بلکه چون خودتون قبولش کردید انجامش میدید.درسته؟

dejban

عضو جدید
عاغو مه یه جایی خوندم یارو گفت روزه فایده نداره (از لحاظ درک گرسنگان و...) چون روزه دار به افطار اطمینان داره

ولی به نظر من گرسنگی روزه دار سخت تره چون جلوش پره و نمیتونه بخوره . ضمنا آدم فقیر چون نمیدونه 10 مین گشنس یا چند ساعت زیاد بهش فشار نمیاد
ولی روزه دار وختی میدونه تا 15 ساعت دیه خبری نیست جر خوردنش محتمله

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
3- اگه دلیل رو بدونید، دیگه بخاطر امر خدا اعمال رو انجام نمیدید، بلکه چون خودتون قبول کردید، انجام میدید که این حرف گوش کردن نمیشه. به عبارت دیگه چون خدا گفته، قبول نکردید بلکه چون خودتون قبولش کردید انجامش میدید.درسته؟
ببینید دوست عزیز اثبات عمده عقاید سلسله مراتبیه، مثلا ما چرا روزه میگیریم؟ چون دستور دینه، چرا به دین عمل میکنیم؟ چون دستور پیامبره، چرا از پیامبر پیروی میکنیم؟ چون فرستاده خداوند است، و همینطور ادامه دارد به اصل و منشاء که همان خداوند متعال است برسیم،
طبیعتا دلیل انجام اعمال باید رضایت معبود باشه، ولی اینطور که شما میفرمایید باید عقل رو کنار گذاشت، همون عقلی که موجب اثبات مراتب بالاست،
در ضمن با تفکر شما کتاب "علل الشرایع" شیخ صدوق صرفا یک عمل بیهوده بوده! این کتاب رو که حتما دیدید؟
بعدشم عزیز من اثبات علمی احکام و دستورات دینی یکی از بهترین راه های تبلیغ دینه،

شهریاری 2

کاربر ممتاز
ببینید دوست عزیز اثبات عمده عقاید سلسله مراتبیه، مثلا ما چرا روزه میگیریم؟ چون دستور دینه، چرا به دین عمل میکنیم؟ چون دستور پیامبره، چرا از پیامبر پیروی میکنیم؟ چون فرستاده خداوند است، و همینطور ادامه دارد به اصل و منشاء که همان خداوند متعال است برسیم،
طبیعتا دلیل انجام اعمال باید رضایت معبود باشه، ولی اینطور که شما میفرمایید باید عقل رو کنار گذاشت، همون عقلی که موجب اثبات مراتب بالاست،
در ضمن با تفکر شما کتاب "علل الشرایع" شیخ صدوق صرفا یک عمل بیهوده بوده! این کتاب رو که حتما دیدید؟
بعدشم عزیز من اثبات علمی احکام و دستورات دینی یکی از بهترین راه های تبلیغ دینه،

1- نه منم تا یکی دو هفته پیش مثل شما فکر میکردم.
اگه دلیل علمی ای که داریم بهش استناد میکنیم، توسط یه دانشمند دیگه رد بشه، اونوقت منو شما که با استفاده این دلیل داشتیم دین رو اثبات میکردیم، چه جوابی داریم بدیم؟

2- چرا میگی عقل میره زیر سوال؟ وقتی با عقل داری به حرف خدا گوش میدی، دیگه جهلی وجود نداره. با عقلت پذیرفتی که باید بدون چون و چرا به حرف خدا و ولی خدا گوش بدی.

3- این سلسله مراتبی که گفتی ، همه یه تسلیم شدن درش هست، ولی در اینکه ما به حرف دلمون گوش بدیم و خودمون رو قبول داشته باشیم ، یه تکبری هست که خدا درش جایی نداره. درسته؟
این سلسله مراتب ، همش بحث عقاید هست. من چیزی از علم و اثبات تجربی نمیبینم در حرف شما. بیشتر توضیح میدید؟

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
اگه دلیل علمی ای که داریم بهش استناد میکنیم، توسط یه دانشمند دیگه رد بشه، اونوقت منو شما که با استفاده این دلیل داشتیم دین رو اثبات میکردیم، چه جوابی داریم بدیم؟

2- چرا میگی عقل میره زیر سوال؟
مهمترین بخش صحبت من کتاب شیخ صدوق بود که شما جوابی ندادید.

1. اولا که فرد با اما و اگر فقط درجا میزنه، ثانیا اگه شما اولا به صحت احکام و دستورات ایمان داشته باشید و ثانیا با نیت صحیح وارد فاز تحقیقات بشوید و دوباره ایمان داشته باشید که همه چیز دست خداوند است، چه دلیلی داره که از چیزی بترسید؟
همین فکر شما دلیل بر عدم باوره.

2. اثبات اصل موضوع که وجود و یگانگی خالق باشه، 100% عقلانی و با استفاده از دلیل و برهانه،
اونوقت وقتی شما میفرمایید برای این مسائل زیر دستی نباید دنبال دلیل باشیم، خواه ناخواه عقل منزوی میشه،

پیروی بدون تفکر در مورد علت میشه تفکر ویران گر اخباری، همون تفکری که ملاصدرا در تمامی شرایط باهاش مبارزه کرد.

آخرین ویرایش:

شهریاری 2

کاربر ممتاز
مهمترین بخش صحبت من کتاب شیخ صدوق بود که شما جوابی ندادید.

1. اولا که فرد با اما و اگر فقط درجا میزنه، ثانیا اگه شما اولا به صحت احکام و دستورات ایمان داشته باشید و ثانیا با نیت صحیح وارد فاز تحقیقات بشوید و دوباره ایمان داشته باشید که همه چیز دست خداوند است، چه دلیلی داره که از چیزی بترسید؟
همین فکر شما دلیل بر عدم باوره.

2. اثبات اصل موضوع که وجود و یگانگی خالق باشه، 100% عقلانی و با استفاده از دلیل و برهانه،
اونوقت وقتی شما میفرمایید برای این مسائل زیر دستی نباید دنبال دلیل باشیم، خواه ناخواه عقل منزوی میشه،

پیروی بدون تفکر در مورد علت میشه تفکر ویران گر اخباری، همون تفکری که ملاصدرا در تمامی شرایط باهاش مبارزه کرد.

کتاب شیخ رو که گفتید من راجع بهش اطلاعی ندارم برادر.. باید بیشتر دربارش تحقیق کنم. میشه بگی درباره چی هست؟

1- خودتم میدونی که شواهد تجربی به طور مطلق نمیشه بهشون اعتماد کرد. پس روی چیزی که قوام و ثباتی نداره چرا استدلال کنیم. درحالی که از راه عقل میشه دقیقا اثبات کرد که باید از خدا و قرآن اطاعت کرد؟
اینکه میگی با نیت صحیح وارد فاز تحقیقات بشیم یعنی چی دقیقا؟
شما باید به تمام علوم و رازهای عالم مسلط باشی تا بتونی تمام دلایل حکمی رو در بیاری.هنوز خیلی از علوم ناشناخته هست.

2- نشد!
یه سوال:
ائمه معصومین (علیهم السلام) به تمام علوم و راز ها و حکمتهای خداوند آگاه بودند. درسته؟ ولی ایا به خاطر حکمت دستورات، اونهارو انجام میدادن، یا فقط و فقط به خاطر خدا انجام میدادن؟
یعنی اگر حکمتهای احکام خدارو نمیدونستن، بازم به حرف خدا گوش میدادن یا نه؟

شما میگی پیروی بدون تفکر به علت ، خب من میگم خدا گفته نماز ، شما میگی چرا ؟! من میگم چون خدا علمی داره که ما نمیدونیم. این دلیل خوبی نیست؟(همون دلیلی که در قرآن ذکر شده)

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
چندتا مسئله هست:
1- منفعت حتما نباید جسمانی باشه. شاید برای آخرت هست. یا برای روح انسان مفید هست. مثل تعداد رکعت نماز که چیز خاصی نمیشه از دلیلش فهمید.
2- اگه دلایل علمی و پزشکی ای که میاریم، چندروز دیگه نقض بشه میخاید چکار کنید؟ پس بهتره دلیل علمی برای احکام خدا نیاریم.
باید در جواب چرایی احکام خدا این رو گفت:

میدونی اقای شهریاری خیلی چیزا دلیله که من اینجوری میگم!واقعا شمافک میکنید الان اعتقاد عموم به صرف گفتن حرف خداست محکمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
قبلا بله!ولی الان نه!در ضمن به نظر من اگه ادم با دلیل علمی. منطقی یک چیزی رو بپذیره اگه یک نفر پیدا شد وادعای مثلا امام زمانی داشت یا مثلا ادعا کرد حرفی که میگه حرف بزرگانه، کرد ساده لوحانه باهاش برخورد نمیشه!!!!

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
کتاب شیخ رو که گفتید من راجع بهش اطلاعی ندارم برادر.. باید بیشتر دربارش تحقیق کنم. میشه بگی درباره چی هست؟

1- خودتم میدونی که شواهد تجربی به طور مطلق نمیشه بهشون اعتماد کرد. پس روی چیزی که قوام و ثباتی نداره چرا استدلال کنیم. درحالی که از راه عقل میشه دقیقا اثبات کرد که باید از خدا و قرآن اطاعت کرد؟
اینکه میگی با نیت صحیح وارد فاز تحقیقات بشیم یعنی چی دقیقا؟
شما باید به تمام علوم و رازهای عالم مسلط باشی تا بتونی تمام دلایل حکمی رو در بیاری.هنوز خیلی از علوم ناشناخته هست.

2- نشد!
یه سوال:
ائمه معصومین (علیهم السلام) به تمام علوم و راز ها و حکمتهای خداوند آگاه بودند. درسته؟ ولی ایا به خاطر حکمت دستورات، اونهارو انجام میدادن، یا فقط و فقط به خاطر خدا انجام میدادن؟
یعنی اگر حکمتهای احکام خدارو نمیدونستن، بازم به حرف خدا گوش میدادن یا نه؟

شما میگی پیروی بدون تفکر به علت ، خب من میگم خدا گفته نماز ، شما میگی چرا ؟! من میگم چون خدا علمی داره که ما نمیدونیم. این دلیل خوبی نیست؟(همون دلیلی که در قرآن ذکر شده)
پس شما یکم باید بیشتر تحقیق کنید،
هم در مورد کتاب علل الشرایع (از اسمش معلومه در مورد چیه) و هم در مورد تفکر اخباری، شما دونسته یا ندونسته دارید از این تفکر پیروی میکنید،

یکم(البته خیلی بیشتر از یکم) در مورد این دو و همچنین اختلافات در زمان ملاصدرا(این مورد واقعا مهمه) تحقیق و مطالعه انجام بدید، به نظرم به جواب اکثر مسائلی که پرسیدید میرسید.

آخرین ویرایش:

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز

2- چرا میگی عقل میره زیر سوال؟ وقتی با عقل داری به حرف خدا گوش میدی، دیگه جهلی وجود نداره. با عقلت پذیرفتی که باید بدون چون و چرا به حرف خدا و ولی خدا گوش بدی.

3- این سلسله مراتبی که گفتی ، همه یه تسلیم شدن درش هست، ولی در اینکه ما به حرف دلمون گوش بدیم و خودمون رو قبول داشته باشیم ، یه تکبری هست که خدا درش جایی نداره. درسته؟
این سلسله مراتب ، همش بحث عقاید هست. من چیزی از علم و اثبات تجربی نمیبینم در حرف شما. بیشتر توضیح میدید؟
میدونید اقای شهریاری در اینکه ما محدود هستیم وحکمتهای الهی رو نمیتونیم بفهمیم و اینکه اینقدر دنیا پیچیده و بزرگ هست که ما ممکنه یک موضوع علمی اثبات شده با دلیل دیگه ای رد بشه شکی نیست! ولی به نظر من خدا هیچ وقت برای ما برنامه ی بدی درنظر نمیگیره واین موضوع هم از اون موضوع هاست!مثلا الان به ما میگن روزه بگیر ولی ممکنه یک نفر مشکل جسمی. چمیدونم زخم معده و.... داشته باشه و نتونه بگیره!!!به اون میگه نگیر!!!من خودم به این نتیجه رسیدم در زندگیم که پروردگار بهترینهارو برای انسان درنظر گرفته.
از موضوع دور نشم.وقتی جسم سالمه روزه براش مفیده ووقتی جسم اسیب داره براش مفید نیست که نباید بگیره!
بعضی موارد از ثبات برخوردارن و این موضوع به نظر من از اون موارده که عوض نمیشه و از این دوحالت سالمی پس بگیر و مشکل داری نگیر خارج نمیشه!باتشکر

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من نمیدونم چرا هی میگم حرف نزنم باز حرف میزنم. انصافا نیتم منو وادار کرد بنویسم. وگرنه نفسی ندارم برای نوشتن.
مختصر بگم. شاید یه چیزی که منو تشویق میکنه به روزه تمرین صبره. اینکه من به این باور برسم ک میتونم ببینم ولی نخورم. میتونم...تشنه بمونم ولی هرای نزنم برای آب. خیلی چیزا رو آدم با روزه درک میکنه با ارزش ترینش صبره. حتی به جایی من رسیدم ک درک نمیکردم که گرسنه هارو درک میکنیم با روزه یعنی چی؟ خوب من همینجوریشم میدونم روزه دیگ برا چی؟ ولی بعد دیدم که سیر را از گرسنه کجا باشد خبر؟؟؟ استراحت معده ایناش بماند. البته من با اثبات علمی همیشه موافقم و مثه کاربر شهریاری نگران رد شدنش ام نیستم. چون یقین دارم رد نمیشه که نمیشه. و اگر رد شد یا اثبات نشد ایمان دارم از ندانم های علمی ماست و در اصل ماجرا ان قلتی وارد نمیشه که نمیشه. و با اینکه میگم روزه خواری ملا عام بی احترامی ایناس اصلا موافق نیستم. یکی اصلا اعتقاد نداره به روزه چه جور انتظاری هست که حرمتشو نگه داره؟ این معنی داره؟ اصلا نخوردن کسی مگه حرمت نگه داشتن هستش؟ برعکس باید ببینی نعمت رو جلوی روت و صبر مشق کنی. و اگر کسی تمسخر کرد بگو لکم دینکم و لی دین!!! غیر از اینه؟ کسی رو که نمیخواد نمیشه بیدارش کرد. وگرنه به نظرم الان این همه کتاب این همه امکانات برای مطالعه هست در این شرایط امر به معروف عملی بهترین هست. یعنی اگه توفیق نصیب کسی شد که با اعمالش تونست حضور دین رو در زندگیش نشون بده فبها در غیر این صورت باید به داد دل ائمه برسیم که گفتند خدا را خدا را مبادا دیگران در عمل بقرآن از شما پیشی بگیرند. که این ذره ای از ارزش امر به معروف و نهی از منکر در شرایط به جای خودش توسط فردی بالواقع آگاه به مسائل کم نمیکنه.اتفاقا به نظرم روزه تو این شرایط ک بیشتر میچسبه.
مثه دین داری وسط یه عده بی دین. این دینداری از اون دینداریاست ها. یعنی چی نخورید نیاشامید ملت من روزه ام؟ این معنی داره؟ و این قصه سر دراز دارد و اما ترسم از برداشت هاست که توصیه میکنم هماره به خیر برداشت کنیم همگی.

البته قابل درک هست درد دین داشتن بعضی ها. و یک جواب هم دارم:
مسلمانان مسلمانان مسلمانی ز سر گیرید
که کفر از شرم یار من مسلمان وار می آید

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
چون خدا گفته...........ادم باید هرچی خدا میگه بدون چون و چرا انجام بده..... همین
میدونید چرا الان این شده وضع جامعه ما؟
چون خیلی ها با این جمله شما پیشرفتند،
در دنیای امروزی با این حجم گسترده تبلیغات علیه دین و ادب و فرهنگ و همه چیز، اگه فرزند شما از شما بپرسه برای چی باید حجاب داشته باشم؟ میخواهید بهش بگید چون خدا گفته؟ حالا اینو تونستید براش حل کنید، کلی مسئله دیگه پیش میاد در موردش عاجز میشید! چرا؟ چون نمیدونید، چون با جمله ای که گفتید جلو رفتید و در مورد مسائل دید مستدل نداشتید، همینه که امروز میبینید مادر با حجاب کامل به همراه دختر بدحجابش اومده، نتونسته براش جا بندازه که من چرا چادر سر میکنم،
این همه از صدر اسلام تا حالا صحبت از تبیین دینه، اینطوری میخواهید دین رو تبیین کنید...؟!!!
نکنید این کار رو، تیشه به ریشه دین نزنید با این رفتارهاتون

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در دنیای امروزی با این حجم گسترده تبلیغات علیه دین و ادب و فرهنگ و همه چیز، اگه فرزند شما از شما بپرسه برای چی باید حجاب داشته باشم؟ میخواهید بهش بگید چون خدا گفته؟ حالا اینو تونستید براش حل کنید، کلی مسئله دیگه پیش میاد در موردش عاجز میشید! چرا؟ چون نمیدونید، چون با جمله ای که گفتید جلو رفتید و در مورد مسائل دید مستدل نداشتید، همینه که امروز میبینید مادر با حجاب کامل به همراه دختر بدحجابش اومده، نتونسته براش جا بندازه که من چرا چادر سر میکنم،
این همه از صدر اسلام تا حالا صحبت از تبیین دینه، اینطوری میخواهید دین رو تبیین کنید...؟!!!
اشک منو درآوردید شما
کاش واقعا درک میشد کلمه به کلمه اش
و هنوزم در عجبم چطوره که درک نمیشه

joghd123

عضو جدید
کاربر ممتاز
انقدم دین علکی نیست که هیچیشو نشه اثبات کرد.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
انقدم دین علکی نیست که هیچیشو نشه اثبات کرد.
آنکس که میگوید چون تو را باشد دلیل دیگر نماند هیچ سوال را مواخذه نباید کرد شاید هم.
عاشق را با سوال چه کار؟؟؟
و اگر این وسط گذر کنیم از عده ای که عاشق هم نیستند بنا به قضاوت که از شاهد جاری میشود و اما دلیل نیز نمیطلبند و خوش نمیدارند که بطلبند دیگران نیز
وجود تشنه ی سوالی که با هر آبی هم سیراب نمیشود را چه کنیم؟؟؟

joghd123

عضو جدید
کاربر ممتاز
من واقعا داهاتیم.شوخیو مسخرگی هم نیست.
این دیگه چه طرز صحبت کردنه.واسه هر خط نوشته هات باید دو واحد ادبیات پاس کنم.
واضح ترم میتونی بگی.
ترجمه ی چکیده ی صحبتات میشه این:
داهاتیارو دوست دارم.الان حوصله بحث ندارم بذارش واسه بعدن.
نفسم بند اومده اکسیژن میخوام:D
ین تیکش شوخی:D)
------------------------------------------
بعدا واضح تر منظورتو بگو تا بشینم پای بحثت و جواب بدم.ساده تر هم حرف بزن

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من واقعا داهاتیم.شوخیو مسخرگی هم نیست.
این دیگه چه طرز صحبت کردنه.واسه هر خط نوشته هات باید دو واحد ادبیات پاس کنم.
واضح ترم میتونی بگی.
ترجمه ی چکیده ی صحبتات میشه این:
داهاتیارو دوست دارم.الان حوصله بحث ندارم بذارش واسه بعدن.
نفسم بند اومده اکسیژن میخوام:D
ین تیکش شوخی:D)
------------------------------------------
بعدا واضح تر منظورتو بگو تا بشینم پای بحثت و جواب بدم.ساده تر هم حرف بزن
دارم یه کتابی میخونم نثرش اینه و بالواقع خیلی دوست دارم نثرشو عالیه.
خیلی هم سادست.
من به داهاتی یا نبودن شما کار ندارم چون بشر بشره مال هرکجا که باشه.
به توهینی کار داشتم که کردی. که نمیتونم تحمل کنم حتی اگه مخاطبش خودم نباشم.
وقتی میگی ساده تر بگو من داهاتی ام. برداشت من این بود که به طور مستقیم شما داری میگی داهاتیا نمیتونن بفهمن درست و درک درستی ندارن از مسائلی که کمی از معمول خارج باشه.
من بدون شوخی نفسم از فضای باشگاه و برخوردایی که باهام شد و در عین حال بود که فعالیت زیادی هم نداشتم هنوز بند اومده.
و اگر اعتقاد راسخ نداشتم به اینکه همه جا همه جوره اش هست قطعا میرفتم برای همیشه.
فعلا ساده تر نمیتونم بیان کنم. شرمنده.
بذار بگم شاید بعد زنده نباشم
یه عده ایمانشون یه جوری قرصه یه جوری اصلا دلشون به خداشون دینشون به یه سری شواهد که دلشون رو قرص کرده بنده که کلا هرچی از دوست رسد نیکوست رو پیش میگیرن. یعنی میگن خدا گفته پس چشم.
یه عده ام اصلا براشون مهم نیست نقش بازی میکنن دقیقا نقش همین آدمای بالارو ک گفتم. که دیگه خود دانند.
یه عده ام هستند که اصلا خدا مبناشون نیست. پس نمیشه ریشه ی قبول کردن بقیه ی مسائل رو بذارن خدا درسته؟ برای همه چی من جمله خدا دلیل میخان. یا اصلا خدا رو قبول دارن ولی ذهن پرسش گری دارند ولی این مسئله و وجود این افراد قابل درک نیست برای خیلیا.
هوفففففففف

آخرین ویرایش:

joghd123

عضو جدید
کاربر ممتاز
دارم یه کتابی میخونم نثرش اینه و بالواقع خیلی دوست دارم نثرشو عالیه.
خیلی هم سادست.
من به داهاتی یا نبودن شما کار ندارم چون بشر بشره مال هرکجا که باشه.
به توهینی کار داشتم که کردی. که نمیتونم تحمل کنم حتی اگه مخاطبش خودم نباشم.
وقتی میگی ساده تر بگو من داهاتی ام. برداشت من این بود که به طور مستقیم شما داری میگی داهاتیا نمیتونن بفهمن درست و درک درستی ندارن از مسائلی که کمی از معمول خارج باشه.
من بدون شوخی نفسم از فضای باشگاه و برخوردایی که باهام شد و در عین حال بود که فعالیت زیادی هم نداشتم هنوز بند اومده.
و اگر اعتقاد راسخ نداشتم به اینکه همه جا همه جوره اش هست قطعا میرفتم برای همیشه.
فعلا ساده تر نمیتونم بیان کنم. شرمنده.
احسنت.حالا شد.اینجوری بنویس ازین به بعد.
اون حرفمم زیاد جدی نگیر.
خیلی از شخصیتای برجسته و بزرگ توو همین داهاتیا بزرگ شدن.
و من به خیلی چیزا افتخار میکنم که اینجا نمیگم اونارو.
اما من الان نمیدونم گیرت چیه.هر وقت فرصت کردی کلیته ماجرا رو بگو تا بدونم فکرو اعتقادت چیه.بلد بودم خودم جواب میدم بلد نبودم منبع موثق دارم که ازش سؤال کنم و جواب بدم.
وقتی میگم منبع موثق یعنی موثق تر از اون چیزی که بتونی فکرشو کنی.بلوفم نیست.اگه احساس کردم که شاید جایی نیاز شد بگم میگم.:D

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز

دقیقا همینه. اصلا ادم هرچیزی رو نباید راحت بپذیره.باید با دلیل صحبت کرد با سند حداقل نسل جدید اینجوریه! دقیقا منم نگرانم که بزرگتر با حجاب ولی دخترش....

شهریاری 2

کاربر ممتاز
پس شما یکم باید بیشتر تحقیق کنید،
هم در مورد کتاب علل الشرایع (از اسمش معلومه در مورد چیه) و هم در مورد تفکر اخباری، شما دونسته یا ندونسته دارید از این تفکر پیروی میکنید،

یکم(البته خیلی بیشتر از یکم) در مورد این دو و همچنین اختلافات در زمان ملاصدرا(این مورد واقعا مهمه) تحقیق و مطالعه انجام بدید، به نظرم به جواب اکثر مسائلی که پرسیدید میرسید.

خب پس شد :
1- کتاب علل الشرایع چی هست و چی نوشته؟
2- تفکر اخباری چی هست؟
3- اختلافات زمان ملاصدرا (درباره چه مسئله ای؟! اسم نداره موضوعش؟)

تحقیق کنم. درسته؟

شهید یوسف الهی

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
حالت بده میری دکتر میگه سریع از این دارو استفاده کن اول دارو استفاده میکنی یا میری دنبال این میگردی که ببینی دارویی که بهت داده چیه و چرا باید استفادش کنی خب مسلما اول استفادش میکنی بعد اگه درست استفادش کردی و دیدی خوب شدی یا نشدی بر حسب کنجکاویت میری دنبال این میگردی ببینی که چی توش بوده که خوب شدی حالا بعد از گشتن با چند اصطلاح مواجه میشی که چیزی ازش سردر نمیاری اگه خیلی مشتاق باشی میری دنبالش که ببینی چیه اگه نه که تا همینجا ول کن قضیه میشی میگی خب اون دکتر بهتر میفهمه چی باید بده.......
حالا خدا هم میگه روزه بگیر اول روزه میگیری یا اول دنبال دلیل میگردی تا ببینی روزه بگیری یا نه؟؟؟ اکثر ماها که توی این بحث شرکت کردیم سن وسالی ازمون گذشته و هنوزه داریم بحث میکنیم که چرا باید روزه بگیریم و ظاهر هم با این همه اطلاعاتی که داریم هیچ کدوممون هنوز پاسخی که برای هممون قابل درک باشه پیدا نکردیم!!! بنظر من که بجای اینکه اول دنبال دلیل باشیم که روزه بگیریم یا نه بهتر اول روزه گرفتن شروع کنیم بعد دنبال این باشیم ببینیم که چرا باید روزه بگیریم تازه اگه به نتیجه برسیم و گوش شنوا داشته باشیم!
هر جوابی که داده میشه دلیل بر این نیسته که مناسب همه سن ها هستش! بچه تا ی فرد بزرگ بالغ خیلی طرز تفکرش فرق داره و با ی جواب نمیشه به پرسشای هر دو گروه جواب داد.
اینجا دیدم همه دارن بحث میکنن و در بعضی از موارد هم هرکسی فقط داره حرف خودشو میزنه حرف دیگری رو هم قبول نداره وقتی حرف همو دیگه رو قبول ندارید خب حرف خدا رو قبول کنیم دیگه!

شهریاری 2

کاربر ممتاز

من یه چیزی رو نمیفهمم.
الان تسلیم بودن کجا مصداق پیدا میکنه؟
همش که داریم با خدا بحث میکنیم که چرا و چطوری. پس تسلیم بودن کی به دست میاد؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
دقیقا همینه. اصلا ادم هرچیزی رو نباید راحت بپذیره.باید با دلیل صحبت کرد با سند حداقل نسل جدید اینجوریه! دقیقا منم نگرانم که بزرگتر با حجاب ولی دخترش....

مام نگفتیم راحت بپذیرید. میگیم با دلیل بپذیرید که چرا باید این حرف رو گوش کنم. خب در جواب میگن چون خدا علم مطلق است . مهربان است. صلاح مارا میداند. پس اگر گوش کنم، سود کردم.

Hossein_sh_s

کاربر بیش فعال
حالت بده میری دکتر میگه سریع از این دارو استفاده کن اول دارو استفاده میکنی یا میری دنبال این میگردی که ببینی دارویی که بهت داده چیه و چرا باید استفادش کنی خب مسلما اول استفادش میکنی بعد اگه درست استفادش کردی و دیدی خوب شدی یا نشدی بر حسب کنجکاویت میری دنبال این میگردی ببینی که چی توش بوده که خوب شدی حالا بعد از گشتن با چند اصطلاح مواجه میشی که چیزی ازش سردر نمیاری اگه خیلی مشتاق باشی میری دنبالش که ببینی چیه اگه نه که تا همینجا ول کن قضیه میشی میگی خب اون دکتر بهتر میفهمه چی باید بده.......
حالا خدا هم میگه روزه بگیر اول روزه میگیری یا اول دنبال دلیل میگردی تا ببینی روزه بگیری یا نه؟؟؟ اکثر ماها که توی این بحث شرکت کردیم سن وسالی ازمون گذشته و هنوزه داریم بحث میکنیم که چرا باید روزه بگیریم و ظاهر هم با این همه اطلاعاتی که داریم هیچ کدوممون هنوز پاسخی که برای هممون قابل درک باشه پیدا نکردیم!!! بنظر من که بجای اینکه اول دنبال دلیل باشیم که روزه بگیریم یا نه بهتر اول روزه گرفتن شروع کنیم بعد دنبال این باشیم ببینیم که چرا باید روزه بگیریم تازه اگه به نتیجه برسیم و گوش شنوا داشته باشیم!
هر جوابی که داده میشه دلیل بر این نیسته که مناسب همه سن ها هستش! بچه تا ی فرد بزرگ بالغ خیلی طرز تفکرش فرق داره و با ی جواب نمیشه به پرسشای هر دو گروه جواب داد.
اینجا دیدم همه دارن بحث میکنن و در بعضی از موارد هم هرکسی فقط داره حرف خودشو میزنه حرف دیگری رو هم قبول نداره وقتی حرف همو دیگه رو قبول ندارید خب حرف خدا رو قبول کنیم دیگه!

من یه چیزی رو نمیفهمم.
یعنی من این همه صحبت کردم آخرش اینا شد برداشت؟
من کجای صحبت هام گفتم تسلیم نباشیم یا بدون دلیل نپذیریم؟
کل دین در دو مرحله خلاصه میشه:
1. تحقیق
2. تقلید
وقتی من کاملا عقلانی و با ادله و برهان پذیرفتم وجود و یگانگی و ... الله رو، در مرحله بعد به طور کامل تقلید میکنم،
تا اینجا شد تسلیم
ازاینجا به بعد عقل سلیم میوفته دنبال دلایل.

آخرین ویرایش:

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه چیزی رو نمیفهمم.

دقیقا .پس کی ما قراره تسلیم بشیم؟ این غرورمون هست که باعث میشه خیلی از چیزها رو از دست بدیم....

بچه ها بیاین امتحانی هم شده تو یه مساله که خدا دستور داده چون و چرا نکنید و اطاعت کنید..... بعد نتیجشو تو کل زندگیتون می بینید.

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
مام نگفتیم راحت بپذیرید. میگیم با دلیل بپذیرید که چرا باید این حرف رو گوش کنم. خب در جواب میگن چون خدا علم مطلق است . مهربان است. صلاح مارا میداند. پس اگر گوش کنم، سود کردم.

اگه طرف به خداشک نداشته باشه بله باید تسلیم باشه ولی مشکل از جایی شروع میشه که به خدا هم شک میکنن!!!!!
من اینارو از خودم نمیگماااا.:(:w05::w06:
چی بگم!!!نگم بهتره!
ماها هرچقدرم ادم های قوی و خداشناسی باشیم بازم یک لحظه ادمو برفنا میده!نمونه بارزش شیطان!
گاهی ما ادم ها کارامون که با مشکل مواجه میشه ممکنه فکرهای ناجوری هم به ذهنمون بیاد!
فقط همینو میدونم که خدالحظه ا ی به حال خودمون نذاره مارو!

mersad20

کاربر فعال
فواید روزه داری از نظر پزشکی ثابت شده
اما به طور کلی کسی که اسلام را پذیرفت در اجرای احکامش باید تسلیم امر خدا باشه حتی اگر فلسفه اون عمل را نمی دونست

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه طرف به خداشک نداشته باشه بله باید تسلیم باشه ولی مشکل از جایی شروع میشه که به خدا هم شک میکنن!!!!!
من اینارو از خودم نمیگماااا.:(:w05::w06:
چی بگم!!!نگم بهتره!
ماها هرچقدرم ادم های قوی و خداشناسی باشیم بازم یک لحظه ادمو برفنا میده!نمونه بارزش شیطان!
گاهی ما ادم ها کارامون که با مشکل مواجه میشه ممکنه فکرهای ناجوری هم به ذهنمون بیاد!
فقط همینو میدونم که خدالحظه ا ی به حال خودمون نذاره مارو!

وقتی مسیر اشتباه باشه.... ادم شک می کنه.