چرا توقعات همیشه به ناامیدی منجر می‌شود؟

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اغلب گفته می‌شود که ناامیدکننده‌ترین جنبه زندگی زمانی است که اوضاع آنطور که ما انتظار داشتیم پیش نمی‌رود. وقتی به توقعاتتان نگاه می‌کنید، و اینکه از کجا ناشی شده‌اند و چرا به آنها اعتقاد داریم، می‌توان گفت که برای ناامید شدنمان برنامه‌ریزی شده است.
انتظارات به این دلیل منجر به ناامیدی می‌شن که ما سعی می‌کنیم چیزها رو خلاف آنچه واقعاً هستند ببینیم. وقتی با آدمها برخورد می‌کنیم، تصور می‌کنیم که اعتقاداتی مشابه ما دارن و همه تاریخچه و تجربیاتمان رو با اونا در میون میذاریم. برای اینکه بفهمیم واقعاً که هستند وقت نمی‌گذاریم و به نظرات و اعتقاداتشان گوش نمی‌کنیم. براساس تجربه خودمان درمورد آن فکر می‌کنیم و کمتر پیش میاید قضاوت اولیه‌مان درمورد اونها رو زیر سوال ببریم.

آیا فکر می‌کنید…
همه مردها باید پول دربیارن؟؟

از خانواده محافظت کنن؟؟

گوشت و مرغ را تمیز کنن؟؟

ماشین برانن؟؟

چمدان‌ها رو حمل کنن؟؟؟

در رو باز کنن ….

اینا همه انتظاراتی است که از اونا میره و سوالی که پیش میاد اینه: «چه کسی گفته است؟»

آیا فکر می‌کنید…

همه خانم‌ها باید خانه بمانن و بچه‌ها رو بزرگ کنند؟؟؟

غذا بپزند

زیبا باشند

شما را سرگرم کنند…

اینا همه انتظاراتی است که از اونا میره و سوالی که پیش میاد اینه: «چه کسی گفته است؟»

وقتی به آنچه که انتظار دارید نگاه کنید و درعوض سعی کنید بفهمید واقعاً چه اتفاقی پیش رویتان می‌افتد، خواهید توانست با خودتان و دیگران صادق‌تر باشید.

ما هیچ وقت نمی‌توانیم بفهمیم که در هر موقعیتی واقعاً چه اتفاقی می‌افتد اما خیلی‌ها را می‌شناسیم که تصور می‌کنند همه چیز را می‌دانند زیرا موقعیت‌های مختلف را براساس تجربیاتی که در گذشته داشته‌اند ارزیابی می‌کنند. این ممکن است انتظارات آنها را منجر به ناامیدی کند. یکی از بهترین کارها برای برخورد با موقعیت‌ها و روابط مختلف این است که با دیدی باز با آنها مواجه شویم و اجازه بدهیم آینده همانطور که می‌خواهد اتفاق بیفتد.

sareh joon

عضو جدید
کاربر ممتاز
«چه کسی گفته است؟»

واااااااااااای حرف دل مننننننننننننننننننننننننه

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
ما همیشه افرادی رو که باعث ناامیدی ما میشن سرزنش میکنیم...
اما تا حالا شده که خودمون رو به خاطر انتظارات بی جایی که داشتیم سرزنش کنیم‏?‏
انتظار ما از هرشخص باید متناسب با توانایی و ظرفیتش باشه...

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما همیشه افرادی رو که باعث ناامیدی ما میشن سرزنش میکنیم... اما تا حالا شده که خودمون رو به خاطر انتظارات بی جایی که داشتیم سرزنش کنیم‏?‏ انتظار ما از هرشخص باید متناسب با توانایی و ظرفیتش باشه...
اما متأسفانه اینطور نیست دوست من......... انتظارامون فراتر از واقعیتیه که هست......

-anjel-

عضو جدید
توقع... چقدر این کلمه زشته...
عشق با توقع
محبت با توقع
کمک با توقع
... با توقع
یعنی چی؟ توقع توانایی اینو داره که هر امر خوبی رو به گند بکشه.............................!

Engshimi

عضو جدید
در پی تایید حرف شما عرض کنم که :

انسانی که اسیر غالب (همان آیا فکر می‌کنید… ) هستش یا توی گذشته حسرت میخوره ، یا توی آینده خیال پردازی میکنه، هیچ وقت حال رو تجربه نمیکنه

کلاً خاصیت هویت فکری همینه

من یکی میشناسم، که خیلی خوب تو رو از این مسیر عبور میده، تجربه کن.

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه اصلا راجه به آقایون همچین فکری نباید کرد ولی در مورد خانومها باید اینطور باشه..............
همه خانم‌ها باید خانه بمانن و بچه‌ها رو بزرگ کنند؟؟؟

غذا بپزند

زیبا باشند

شما را سرگرم کنند…

کمتر حرف بزنند...

خرید نکنند{واسه خودشون}

بروند سر کار.....

قربون صدقه آقاشون برن.....

دست به فرمان مادر شوهر باشند...

SH.Aghighi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون...من فکر میکنم در حاله حاضر دیگه مثل قدیم نیست....تمامه این وضایف با کمک هم مرد و هم زن انجام میشه...
البته این نظر من هست شاید درست نباشه....!!!

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
مبحث جالب و خوبی بود - کاش دوستان نظراتشونو مفصل بیان می کردن- چون این قضیه اهمیت والایی داره -
و دیده هر شخص راجب توقعات متفاوته-
بهتره به جای توقع , خواسته داشته باشیم/ در خواسته شخص اگر توانست انتظار رو بر اورده می کنه - ولی در توقع شخص اجبار شده به براوورد کردن انتظار{انتظاری که مد نظر ماست} و اگر حاصلی داشت ما رو راضی می کنه و بلعکس- ولی در خواسته,ما در هر دوصورت رضایتمندیم

توقعات از کجا سر چشمه می گیرن// به نظر من یکیش عرفه , عرفی که به به افکار ما جهت میده- ....

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در پی تایید حرف شما عرض کنم که : انسانی که اسیر غالب (همان آیا فکر می‌کنید… ) هستش یا توی گذشته حسرت میخوره ، یا توی آینده خیال پردازی میکنه، هیچ وقت حال رو تجربه نمیکنه کلاً خاصیت هویت فکری همینه من یکی میشناسم، که خیلی خوب تو رو از این مسیر عبور میده، تجربه کن.
من تو این مسیر نیستم ......... اینا واسه کسانی است که تو این مسیرن........

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مبحث جالب و خوبی بود - کاش دوستان نظراتشونو مفصل بیان می کردن- چون این قضیه اهمیت والایی داره - و دیده هر شخص راجب توقعات متفاوته- بهتره به جای توقع , خواسته داشته باشیم/ در خواسته شخص اگر توانست انتظار رو بر اورده می کنه - ولی در توقع شخص اجبار شده به براوورد کردن انتظار{انتظاری که مد نظر ماست} و اگر حاصلی داشت ما رو راضی می کنه و بلعکس- ولی در خواسته,ما در هر دوصورت رضایتمندیم توقعات از کجا سر چشمه می گیرن// به نظر من یکیش عرفه , عرفی که به به افکار ما جهت میده- ....
ممنون.... دوستان منم با این دوست عزیزمون موافقم......اگه مفصل تر بحث بشه میتونیم تفکرات همدیگه رو بشنویم و استفاده کنیم.........

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
تایتل یه چیزی می گه، متنه رو مخه!
مرغ و نون و آب و ...
که چی بشه؟
خروس جنگی هم همینو می گفت! خیلی فیلم بی مزه ای بود!

بالا