[پرسش و پاسخ در مورد اتولیسپ] Auto Lisp

pme

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام!
وظيفه ي auto lips در اتوكد چيه؟
template Dwt چي هست و چه كاربردي داره؟
ممنون ميشم اگه امشب يا حداقل تا فردا بهم جواب بدين!

bahri-d

عضو جدید
autolisp زبان برنامه نویسی تو اتوکد هست که میشه باهاش یک سری از کارها رو آسون کرد مثلا برنامه barbending که تو پست اولم گذاشتم و لیست آرماتورها رو اتوماتیک تو اتوکد رسم میکنه.
با مورد دوم کار نکردم ولی فکر کنم فایلهایی هستند که هنگام باز کردن یک فایل جدید برای یک سری تنظیمات آماده و یا موضوعات آماده که توش داره ازش استفاده میکنن

• Like
واکنش ها: JRG

edp6002

عضو جدید
فایلهای لیسپ و vba مفید

فایلهای لیسپ و vba مفید

با سلام خدمت دوستان عزیز قسمتی از پست برنامه نویسی اتوکد از وبلاگ اینجانب
http://www.autolisp.blogfa.com
را برایتان درج میکنم نمیدانم اینجا محل مناسبی برای قرار دادن برنامه های اتولیسپ هست یا نه اگر نیست تالار مناسب را معرفی تا نسبت به برنامه های مفید انولیسپ و معرفی آنها اقدام کنم.

فرض کنید بعنوان یک کاربر اتوکد و یا یک مهندس از شما بخواهند که مسئله ساده­ ای را حل کنید. آن مسئله این است که می­خواهیم مختصات نقاط مشخصی از نقشه موجود در اتوکد را در نقشه درج نمائیم مطابق با استانداردهای موجود برای چنین مسئله­ای جداولی طراحی شده که در آن نسبت به درج مختصات نقاط مشخص اقدام می­کنید. بنابراین بطور مثال نقاط را بکمک دستور ID از نقشه استخراج نموده و آنها را با دستور Text در جدول درج می­نمایئد. حتی یک خطا که می­تواند از عوامل مختلفی ناشی شود و شاید تا مراحل پایانی کار مشخص نگردد می­تواند گاه همه چیز را بهم بریزد و باعث شود تا کل جدول زیر سئوال برود.

راه حل دیگر این است که برنامه درج مختصات فراخوانی شود برنامه از شما می­خوهد که نقطه را مشخص نمائید و با کلیک کردن ماوس مختصات در جدول مربوطه درج می­گردد و در کمتر از چند دقیقه نقشه و جدول نهائی آماده ارائه به کارفرمای مربوطه است.

اتوکد ابزاری است که گاه از آن فقط به عنوان یک میز رسم تمیز استفاده می­شود ولی بقدری قدرتمند است که می­تواند کل فرآیند طراحی شما را بعهد بگیرد و صحت آنرا کاملاً تضمین کند.

برنامه نویسی در اتوکد هم همان مزیت­هائی را دارد که در محیط­های دیگر برنامه نویسی به آنها دست می­یابیم می­توانید با استفاده از برنامه نویسی خطاهای ناشی از انسان در حل مسئله را حذف و برای حل چندین مسئله مشابه فقط یکبار از وقت و فکر خود استفاده کنید و بعلاوه سرعت انجام کار را به مقدار قابل ملاحظه­ای افزایش دهید. انجام چنین کاری تنها اختصاص به رشته عمران ندارد بلکه تمامی رشته­هائی که بنحوی باید نتیجه کار خود را با نقشه ارائه دهند می­توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

قدرت برنامه نویسی در اتوکد به سال 1980 بر می­گردد و از زبانهای موجود از زبان Lisp به دلیل قابلیتهای منحصر بفرد انتخاب و با افزودن دستورات مرتبط با اتوکد و بنام Autolisp برای کار در اتوکد طراحی گردید. اما در اتولیسپ دشواری هائی در نوشتن کد و اشکال زدائی وجود داشت که آنرا کمی از رونق انداخت. وقتی کاربر می­خواست برنامه­ای بنویسد باید بوسیله یک ویرایشکر متن همچون EDIT یا PE2 اقدام به نوشتن کد اولیه می­نمود و در نهایت با برنامه اتوکد آنرا بارگذاری (Load) می­نمود. برای رفع اشکال نیز می­بایستی تغییراتی در برنامه ایجاد می­کرد تا منبع اشکال را پیدا کند و در نهایت با چندین بار سوئیچ بین اتوکد و ویرایشگر برنامه بدون خطا بدست می­آمد.
"

bahri-d

عضو جدید
سلام

سلام

برنامه نویسی به زبان autolisp قابلیت خیلی بالایی تو اتوکد هست که هم میشه باهاش فرمانهای عمومی و هم اختصاصی نوشت . خودم اولین بار 14 سال پیش تو اتوکد 10 برنامه مینوشتم که قابلیتهای اتوکد خیلی پایینتر از الان بود که خود اتودسک اومده خیلی از اون ماکروهای عمومی رو که کاربر ها مینوشتند تو فرمانهاش اضافه کرده. رو همین حساب قابلیتهای عمومیش چندان کاربرد نداره .ولی برای کارهای خاص خیلی خیلی بدرد میخوره . یکی از کاراییهای مهم که الان خودم استفاده میکنم لینک اتوکد به برنامه PDMS هست که تو زمینه نفت و گاز استفاده میشه به اینصورت که با لیسپ ماکرو مینویسم که موضوعات تو نقشه رو بصورت موضوعات سه بعدی تو PDMS وارد میکنه.
ارادتمند شما

آخرین ویرایش:

keivan56

عضو جدید
برنامه نویسی به زبان autolisp قابلیت خیلی بالایی تو اتوکد هست که هم میشه باهاش فرمانهای عمومی و هم اختصاصی نوشت . خودم اولین بار 14 سال پیش تو اتوکد 10 برنامه مینوشتم که قابلیتهای اتوکد خیلی پایینتر از الان بود که خود اتودسک اومده خیلی از اون ماکروهای عمومی رو که کاربر ها مینوشتند تو فرمانهاش اضافه کرده. رو همین حساب قابلیتهای عمومیش چندان کاربرد نداره .ولی برای کارهای خاص خیلی خیلی بدرد میخوره . یکی از کاراییهای مهم که الان خودم استفاده میکنم لینک اتوکد به برنامه PDMS هست که تو زمینه نفت و گاز استفاده میشه به اینصورت که با لیسپ ماکرو مینویسم که موضوعات تو نقشه رو بصورت موضوعات سه بعدی تو PDMS وارد میکنه.
ارادتمند شما

سلام مهندس .شما ميتونيد اين برنامه اي كه نوشتيد براي من ايميل كنيد؟ممنون ميشم
ايميل من:k1_an56n@yahoo.com

shadi.g

عضو جدید
سلام دوستان كسي مي تونه كمكم كنه چطور توي ليسپ برنامه A* يا تپه نوردي رو بنويسم؟
پروژه درس هوشمه
مرسي..........

Auto Lispچيست؟

Auto Lispچيست؟

بهتر خودم شروع کنم
اول بریم سراغ یک سوال
Auto Lispچيست؟

جواب :
Cad
Auto Lisp یک نوع زبان برنامه نویسی می باشد که ب ا استفاده از آن قابليت های نرم افزار Auto Cad به صورت قابل ملاحظعه ای افزایش می یابد، اگر LISP
ها به طور صحيح استفاده شوند قادر خواهيم بود علاوه بر برخورداری از سرعت بسيار بالا در ترسيم، کارهائی نظير جمع و ضرب در Text های Auto Cad (مورد استفاده در ليستفر بندی نقشه ها) ، طراحی های تخصصی ،طراحی اجزاء اختمان،فلوچارت،رسم توابع ریاضی، و مدل سازی برای روش المان محدود وحتی محاسبات مقاومت
مصالح انجام دهيم
.

آخرین ویرایش:
autolisp

autolisp

درسته که این یک زبان برنامه نویسی در اتوکد هست که ازvisual basicقوی تر است ولی هنوز بعضی از دستورات مثل تریم و اکستند را پشتیبانی نمی کنه و اینکه زمان زیادی برای تایپ کردن می گیره و همین طور باید توابع این زبان را خوب یاد بگیرید .پیش نیاز این زبان در کد مسلط بودن کامل به دستورات اتو کد می باشد و باید از اسم کامل انها استفاده کرد مثلا به جای دستور lineنمی توانیدLرا تایپ کنید.
یه مثال ساده از lisp:
1-notepadرا باز کنید و از ان save asبگیرید، فقط در هنگام تایپ اسم برای فایل save as حتما پسوندlspرا تایپ کنید.
2-در notepadعبارات زیر را تایپ کنید:(کلمه هایA انتهای عبارات را تایپ نکن)
()defun c:k )
command)
erase" "all" ""A"
zoom" "c" "0,0" "8"A"
line" "1,1" "-1,1" "-1,-1"1,-1""c"A"
line" "2,0" "0,2" "-2,0""0,-2""c"))A"
3-بعد از تایپ ان را saveکن و برنامه کد را باز کن.
4-در کد عبارت apploadرا تایپ کرده و enter کنیدو در پنجره ظاهر شده روی فایلی که saveکردید دابل کلیک کنیدو سپس پنجره را ببندید.
5-اکنون عبارتk را در خط فرمان کد تایپ کرده و enterرا بزنید.
لذت ببرید.

morfi g

عضو جدید
آموزش برنامه نویسی تحت CAD

آموزش برنامه نویسی تحت CAD

با سلام
اگه کسی سوالی در مورد برنامه نویسی تحت CAD داشت من در خدمتم.

آدرس ایمیلم:mortezaasqari@yahoo.com

mehregan1364

عضو جدید
سلام
می خوام اتولیسپ رو یاد بگیرم.می تونید منبعی به من معرفی کنید؟
ممنون

NAMDARIYAN

عضو جدید
باسلام اطلاعاتی درخصوص VBAاتوکد وطریقه نوشتن درVB

باسلام اطلاعاتی درخصوص VBAاتوکد وطریقه نوشتن درVB

باسلام اطلاعاتی در خصوص VBA وطریقه نوشتن آن در اتوکد :)

cna1366

عضو جدید
سلام
من مدت زیادیه که دنبال کتاب برنامه نویسی VB تحت اتوکدم ولی هیچی تاحالا پیدا نکردم توی اینترنتم چیزی در موردش زیاد نگفتند
میدونید که توی اتوکد ما نمیتونیم مقیاسو فقط در یک جهت (یا عرضی و یا طولی) تغییر بدیم ، دستور scale اتوکد هم همیشه مقیاسو در هر ذو جهت برای ما کم یا زیاد میکنه
حالا من میخواستم برنامه ای بنویسم که بشه با هاش این کارو کرد (به خاطر کارم به شدت به یه همچین چیزی احتیاج دارم) یعنی بشه مقیاسو در یک جهت کم یا زیاد کرد مثلا با کمک GRIPS ها در cad بشه یه شکلو کوچیک یا بزرگ کنیم ، مثل وقتی که ما توی مثلا نرمافزار WORD یه عکس INSERT میکنیم و میتونیم اونو با درگ و دراپ کردن با موس و رفتن روی اون 6تامربع کنار عکس ،اونو تغییر اندازه بدیم
(مثلا ما یه نقشه داریم مربوط به درب های CNC به ابعاد 1980*800 mm و میخوایم اونو تغییر مقیاس بدیم و فیت کنیم در ابعاد 2200*930 mm ، یعنی نقشه ما باید هم در جهت طولی و هم در جهت عرضی تغییر مقیاس پیدا ککند)
خودم یه مقدار VB.net بلدم ولی اصلا از دستور های VB در اتوکد چیزی بلد نیستم ،
خواهش میکنم یه راهنمایی بکنید...که باید از چه دستور هایی استفاده کنم
ببخشید که پرحرفی کردم
ممنون

morfi g

عضو جدید
پاسخ سوال

پاسخ سوال

با سلام خدمت دوست گرامی.شما بهتره برای حل مشکلتون و قوی تر شدن vb تحت cad کتاب برنامه نويسي كاربردي ويژوال بيسيك تحت نرم‌افزار اتوكد که جدیدا چاپ شده رو بگیرد که تا حد زیادی تونسته پاسخ گوی سوالات باشه
اینم سر فصل هاشه:

فصل 1 - آشنايي با محيط VBA در اتوكد

فصل 2- آشنايي با اصول برنامهنويسي VBA

فصل 3 - آشنايي با ترسيم اشيا گرافيكي

فصل 4 - كنترل خصوصيات و ويرايش اشيا گرافيكي

فصل 5 - انتخاب اشيا گرافيكي

فصل 6 - اجراي اتوماتيك برنامه و كنترل منوها و نوارابزارها

cna1366

عضو جدید
با سلام خدمت دوست گرامی.شما بهتره برای حل مشکلتون و قوی تر شدن vb تحت cad کتاب برنامه نويسي كاربردي ويژوال بيسيك تحت نرم‌افزار اتوكد که جدیدا چاپ شده رو بگیرد که تا حد زیادی تونسته پاسخ گوی سوالات باشه
اینم سر فصل هاشه:

فصل 1 - آشنايي با محيط VBA در اتوكد

فصل 2- آشنايي با اصول برنامهنويسي VBA

فصل 3 - آشنايي با ترسيم اشيا گرافيكي

فصل 4 - كنترل خصوصيات و ويرايش اشيا گرافيكي

فصل 5 - انتخاب اشيا گرافيكي

فصل 6 - اجراي اتوماتيك برنامه و كنترل منوها و نوارابزارها

آقا من تمام اصفهانو دنبال این کتاب گشتم
چیزی پیدا نکردم
میشه مشخصات کامل این کتاب و نا م نویسنده و انتشاراتشو رو بهم بگین

morfi g

عضو جدید
این کتاب توسط مركز تحقيقات سازمان نقشه برداري كشور منتشر شد و میتونید برای خریدش به آدرس سازمان نقشه برداري كشور مراجعه فرماييد

ajamincc

عضو جدید
با سلام
اگه کسی سوالی در مورد برنامه نویسی تحت CAD داشت من در خدمتم.

آدرس ایمیلم:mortezaasqari@yahoo.com

برنامه ای رو میخوام که بشه باهاش یه فایل مختصاتی X.Y رو با شماره نقطه وارد اتوکد کنه.قبلا از یه نرم افزار lisb به اسم import XYZ استفاده کردم اما شماره نقطه رو وارد نمیکنه.در ضمن اگه روش دیگه ای بلدین، بگین ممنون میشم. دلیل درخواستم هم اینه که من نقاط رو با سیویل 2009 فراخوانی میکنم و بعد از اینکه اونا رو ویرایش کردم به صورت یه فایل dwg یا dxf سیو میکنم اما تو اتوکد نمیشه رو نقاط کاری رو انجام داد.یعنی به صورت یه صرفا شکل در میاد که نمیشه روش هیچ ویرایشی رو انجام داد.به همین دلیل میخوام که اگه راه داره نقاط رو از همون اول وارد اتوکد کنم.

morfi g

عضو جدید
وارد کردن نقاط

وارد کردن نقاط

دوست عزیز باید ببخشی که دیر جواب میدم یه مدتی نبودم , شما واسه وارد کردن نقاط بهترین کاری که میتونی انجام بدی استفاده از برنامه Excel هستش که بعد وارد کردن باید save Az بگیری و با فرمت formatted text(space delimited یا csv(comma delimited ذخیره کنی.راه دیگه ام اینه که تو قسمت point برنامه cadنقاط و دستی وارد کنی, الانم رو سیستم ام cad ندارم وگرنه با vb برات برنامه شو مینوشتم.

ajamincc

عضو جدید
دوست عزیز باید ببخشی که دیر جواب میدم یه مدتی نبودم , شما واسه وارد کردن نقاط بهترین کاری که میتونی انجام بدی استفاده از برنامه Excel هستش که بعد وارد کردن باید save Az بگیری و با فرمت formatted text(space delimited یا csv(comma delimited ذخیره کنی.راه دیگه ام اینه که تو قسمت point برنامه cadنقاط و دستی وارد کنی, الانم رو سیستم ام cad ندارم وگرنه با vb برات برنامه شو مینوشتم.

ممنون.توجیه نشدم

morfi g

عضو جدید
به این فایلا رو یه نگاه کن شاید متوجه بشی

پیوست ها

• New Folder.rar
    36.9 کیلوبایت · بازدیدها: 2

sakhtemansazan

عضو جدید
[پرسش و پاسخ در مورد اتولیسپ] Auto Lisp

سلام دوستان
امروز از یه نفر شنیدم که میشه برای اتوکد یه سری برنامه کمکی ( اتولیسپ و ویژوال در اتوکد ) ساخت
که تو اون برنامه ها ابعاد زمین را وارد می کنیم بعد نرم افزار بصورت اتوماتیک یه نقشه کامل به ما میده !
اگه کسی در این زمینه توضیحی داره تو این تاپیک بزاره
ممنون

leica

عضو جدید
سلام.
من به یه مشکل خوردم.اطتاعات دوربین خالی نمی شه.یعنی هنگام تخلیه waiting میده و time تموم نمیشه.
به چه شکل دیگه میتونم اطلاعات از دوربین تخلیه کنم.
ejahanshiri@yahoo.com

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام.
من به یه مشکل خوردم.اطتاعات دوربین خالی نمی شه.یعنی هنگام تخلیه waiting میده و time تموم نمیشه.
به چه شکل دیگه میتونم اطلاعات از دوربین تخلیه کنم.
ejahanshiri@yahoo.com

سلام نوع دوربین رو نگفتین دوست من
آیا تنظیمات bitrate پورت رو درست انتخاب کردین؟

mehdisurveying

عضو جدید
سلام به دوست عزیزم در اتو کد دستوری داریم به عنوان stretch که مقیاسو برای ما در هر جهت که بخواهیم افزایش و کم میکنه دیگه احتیاجی هم به برنامه نویسی نداریم البته من با اتوکد 2012 کار میکنم احتمالا تو ورژن های پایین هم باشه

MORTEZA7761

عضو جدید
1- یکی یا چند تااز جابهای بدون کار برد را پاک کنید.(احنمالآدوربین پرشده )
2- سیستم ترانسفر دوربین را با نرم افزار چک کنید.سرعت تخلیه . زوج یا فرد بودن و 8 یا 7 بودن ....