پدیده ی صاعقه در گدازه های آتشفشانی

Major Geologist

کاربر فعال تالار موبایل ,
کاربر ممتاز

.

.

.

.

Major Geologist

کاربر ممتاز
آخه اکثر آتشفشان هایی که دیده بودم یا گدازه به صورت رود جاری شده بود یا حالت فورانی داشت ولی با صاعقه ندیده بودم گفتم شاید دلیل شو بدونی پرسیدم. راستم میگی نباید می پرسیدم.

فردا از آقا مهدی بپرسین.

Loving Geologist

عضو جدید
از تو اینترنت ایران که چیزی پیدا نمیشه. از آقا مهدی بپرسین یه ذره هم بکشونیمش به چالش.

ولی من همیشه پیدا می کنم البته به انگلیسی سرچ میکنم. حتما فردا مزاحم آقا مهدی میشم. فردا هم چقد تو باشگاه کار دارم.

Major Geologist

کاربر ممتاز
ولی من همیشه پیدا می کنم البته به انگلیسی سرچ میکنم. حتما فردا مزاحم آقا مهدی میشم. فردا هم چقد تو باشگاه کار دارم.
پس قراره شما به چالش کشیده شین. مطمئنا آقا مهدی این کارو در حقتون می کنه.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وای چه عکسای جالبی.
یه سوال یعنی آتشفشان باعت رخ دادن این صاعقه ها شده؟

از من می پرسین؟!

آخه اکثر آتشفشان هایی که دیده بودم یا گدازه به صورت رود جاری شده بود یا حالت فورانی داشت ولی با صاعقه ندیده بودم گفتم شاید دلیل شو بدونی پرسیدم. راستم میگی نباید می پرسیدم.

فردا از آقا مهدی بپرسین.

از تو اینترنت ایران که چیزی پیدا نمیشه. از آقا مهدی بپرسین یه ذره هم بکشونیمش به چالش.

پس قراره شما به چالش کشیده شین. مطمئنا آقا مهدی این کارو در حقتون می کنه.
بابا جون خودم من هیچی حالیم نیست
به یکی رجوع کنید که چیزی بدونه خب

در مورد علتش من هم چیزی نشنیدم ولی فکر میکنم دلیلش چیز خاصی نیست جز اینکه غبارهای آتشفشانی درواقع تغییر موقعیت زمین به عرض های بالاتر جو و نزدیکتر به ابر ها هست .. ابر ها دارای بار الکترکی هستن و وقتی خاکسترها به اون ارتفاع میرسن پتانسیل خوبی برای تخلیه ابرها میشن... البته این نظر من هست .. ممکنه درست نباشه

Major Geologist

کاربر ممتاز
بابا جون خودم من هیچی حالیم نیست
به یکی رجوع کنید که چیزی بدونه خب

در مورد علتش من هم چیزی نشنیدم ولی فکر میکنم دلیلش چیز خاصی نیست جز اینکه غبارهای آتشفشانی درواقع تغییر موقعیت زمین به عرض های بالاتر جو و نزدیکتر به ابر ها هست .. ابر ها دارای بار الکترکی هستن و وقتی خاکسترها به اون ارتفاع میرسن پتانسیل خوبی برای تخلیه ابرها میشن... البته این نظر من هست .. ممکنه درست نباشه
آقا مهدی چیزی نمی دونستن اینجوری جواب دادن اگه می دونستن که من یکی مغزم نمی کشید.

Loving Geologist

عضو جدید
صحبت آقا مهدی کاملا درست بود، ممنون.
بازهم در گوگل سرچی کرده این مطلب رو پیدا کردم برای تکمیل صحبت ایشون.
یکی از سوال‌هایی که مدت‌ها در فیزیک بی‌جواب مانده،‌ این است که چگونه ابری از گدازه های آتشفشانی می‌تواند جریان الکتریکی را از خود عبور دهد و در موارد برخورد صاعقه باعث تخلیه بار الکتریکی آن بشود. بر اساس مشاهدات، وقتی ذرات ماسه یا سایر ذرات ریز به هم می‌رسند، به نوعی بار الکتریکی تولید می‌کنند،‌ گاهی از این طریق در طوفان‌های غبار یا غبار برخاسته از خاکستر آتشفشان‌ها،‌ تخلیه بار صاعقه دیده می‌شود. چگونگی این رویداد تا مدت‌ها برای دانشمندان یک معما بود.
اما مطالعه جدیدی نشان داده که درست مانند حرکت بار الکتریکی درون ابر، در هنگام برخورد صاعقه با توده‌های ذرات ریز، بار مثبت رو به پایین جریان می‌یابد و بار منفی رو به بالا.