يك گام به سوي تعمق در آيات(تاپيك تكميلي جلسه قرائت قرآن ویژه‌ی ماه مبارک رمضان)

phalagh

مدیر بازنشسته
دوستان عزيز من يه پيشنهاد در تاپيك ***جلسه قرائت قرآن ویژه ای ماه مبارک رمضان***
دادم.
گفتم دوستاني كه توي اون تاپيك شركت ميكنن يا كلا دوستاني كه هر روز اياتي از قرآن كريم رو تلاوت ميكنن. توي هر كدوم از آيات به نكته خاصي برخورد كردن كه به نظرشون خوب اومد بقيه دوستانشون هم بدونن در اين تاپيك قرار بدن.
اگه كلمه زيبايي در متن عربي ديدن، اهنگ و وزن آيه به نظرشون جالب اومد. معنا و مفهوم آيه براشون نكته خاصي رو تداعي ميكرد. خلاصه هر چي و هر چي كه موقع خوندن آيات قران به ذهنشون خطور ميكنه تيو اين تاپيك قرار بدن.
البته لازه اين امر اينه كه همينجوري تند تند از رو قرآن نخونيم. بلكه آروم و شمرده و با درك بخونيم.
دقت كنيد نميخوايم بحث علمي كنيم. بلكه اين تاپيك يه جايي براي گذاشتن دركي كه خودمون از خوندن آيات بهش ميرسيم. يه گام به جلو. يه گام به سوي تعمق و تدبر و تفكر در آيات قرآن كريم.
فقط هر كس خواست پست بده. در عنوان پستش شماره آيه و نام سوره رو هم بزاره.
ايشالا تاپيك پرباري بشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
دوستان عزيز من يه پيشنهاد در تاپيك ***جلسه قرائت قرآن ویژه ای ماه مبارک رمضان***
دادم.
گفتم دوستاني كه توي اون تاپيك شركت ميكنن يا كلا دوستاني كه هر روز اياتي از قرآن كريم رو تلاوت ميكنن. توي هر كدوم از آيات به نكته خاصي برخورد كردن كه به نظرشون خوب اومد بقيه دوستانشون هم بدونن در اين تاپيك قرار بدن.
اگه كلمه زيبايي در متن عربي ديدن، اهنگ و وزن آيه به نظرشون جالب اومد. معنا و مفهوم آيه براشون نكته خاصي رو تداعي ميكرد. خلاصه هر چي و هر چي كه موقع خوندن آيات قران به ذهنشون خطور ميكنه تيو اين تاپيك قرار بدن.
البته لازه اين امر اينه كه همينجوري تند تند از رو قرآن نخونيم. بلكه آروم و شمرده و با درك بخونيم.
دقت كنيد نميخوايم بحث علمي كنيم. بلكه اين تاپيك يه جايي براي گذاشتن دركي كه خودمون از خوندن آيات بهش ميرسيم. يه گام به جلو. يه گام به سوي تعمق و تدبر و تفكر در آيات قرآن كريم.
فقط هر كس خواست پست بده. در عنوان پستش شماره آيه و نام سوره رو هم بزاره.
ايشالا تاپيك پرباري بشه.
سلام خيلي از پيشنهادتون ممنونم! اميدوارم بتونيم از اين كتاب آسماني بهترين بهره را در اين ماه پرفضيلت ببريم!;)

نرگس313

عضو جدید
سوره بقره آیه 44
بسم الله الرحمن الرحیم

اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسکم و انتم تتلون الکتاب افلا تعقلون؟

آیا مردم را به نیکی دعوت می کنید و خود را فراموش می کنید؟! ،در حالیکه کتاب خدا را می خوانید،آیا اندیشه نمی کنید؟

نرگس313

عضو جدید
و ظللنا علیکم الغمام و انزلنا علیکم المن و السلوی...(سوره بقره آیه57)
و ابر را سایبان شما ساختیم و مرغ بریان و ترنجبین برای شما فرستادیم...
و اذ قلتم یا موسی لن نصبر علی طعام واحد فادع لنا ربک یخرج لنا مما تنبت الارض من بقلها و قثائها و فومها و عدسها و بصلها قال اتستبدلون الذی هو ادنی بالذی هو خیر؟!...(سوره بقره آیه 61)
و زمانی که گفتید ای موسی بر غذای یکسان صبر نخواهیم کرد و از پروردگارت بخواه برای ما از زمین سبزی و خیار و سیر و عدس و پیاز برویاند ،موسی گفت آیا چیزی را که برتر است به چیز پست تر تبدیل می کنید؟!

گاهی در زندگی قدر نعمت های بسیار بالایی را که خداوند به ما داده نمی دانیم و به چیزهای پست تر حسرت می خوریم....

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّكُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَادًا وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿22﴾
همان [خدايى] كه زمين را براى شما فرشى [گسترده] و آسمان را بنايى [افراشته] قرار داد و از آسمان آبى فرود آورد و بدان از ميوه‏ها رزقى براى شما بيرون آورد پس براى خدا همتايانى قرار ندهيد در حالى كه خود مى‏دانيد (22)

چقدر بايد جستجو كنيم تا به اين حقيقت برسيم كه هر چه داريم از خداست؟؟؟ (افلا يعقلون؟)

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوالی موقع خوندن آیات توی ذهنم شکل گرفت این بود که:
چرا خدا در قرآن بنی اسرائیل رو قوم برتر دونسته؟؟؟؟
آیه الان یادم نیست ولی مضمون آیه اینه
اگه کسی جوابشو میدونه بگه لطفا

computrenginneer

عضو جدید
وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ ما تُقَدِّمُوا لاَِنْفُسِكُمْ مِنْ خَيْر تَجِدُوهُ عِنْدَ اللّهِ إِنَّ اللّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ (سوره بقره -آیه110)
و نماز را برپا داريد و زكات را بپردازيد; و هر كار خيرى را براى خود از پيش مى فرستيد، آن را نزد خدا (در سراى ديگر) خواهيد يافت; زيرا خداوند به اعمال شما بيناست.

وَ اتَّقُوا يَوْماً لاتَجْزي نَفْسٌ عَنْ نَفْس شَيْئاً وَ لايُقْبَلُ مِنْها عَدْلٌ وَ لاتَنْفَعُها شَفاعَةٌ وَ لا هُمْ يُنْصَرُونَ (سوره بقره -آیه123)
و از روزى بترسيد كه كسى مجازات ديگرى را نمى پذيرد; و هيچ گونه غرامتى از او قبول نمى شود; و شفاعتى، او را سود نمى دهد; و (به هيچ صورت) يارى نخواهند شد.

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره بقره آیه 214:
گمان کردید که به بهشت داخل شوید بدون امتحانی که پیش از شما بر گذشتگان آمد که بر آنان رنج و سختی ها رسید و همواره پریشان خاطر و هراسان بودند تا آنگاه که رسول خدا و گروندگان به او از شدت غم و اندوه از خدا مدد خواسته و عرض کردند بار خدایا کی باشد که ما را یاری کنی ( و از این سختیها نجات بخشی ) در آن حال بر رسول خطاب شد هان بشارت ده که همانا یاری خدا نزدیک است.

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز

تا اونجایی که من از می دونم قوم بنی اسرائیل قوم ناسپاسی بوده که هدایت نمی شدن فکر نکنم منظور آیه برتری این قوم باشه اگه آیه رو بنویسی بهتره چون توی قرآن همیشه مثال هایی از ناسپاسی و نافرمانی این قوم زده شده یکی از این آیه هایی که امروز خوندم این بود:
ای پیامبر از بنی اسرائیل سوال کن که ما چقدر آیات و ادله روشن بر آنها آوردیم هر کس پس از آنکه نعمت هدایتی که خداوند به او داد آنرا به کفر مبدل کند ( بداند که ) عقاب خدا بر کافران بسیار سخت است. سوره بقره آیه211
اگه بازم در این باره آیه ای دیدم حتما می نویسم.

سناتور

عضو جدید
ایه224 بقره: زنهار نام خدا را هدف سوگندهای خود میکنید تا انکه به این غرض

از حقوقی که مردم را بر شماست برائت جویید وخود را پرهیزگار قلم دهید ومصلح میان مردم شوید

خدا راست ودروغ مردم را میشنودو (نیت وبد خلق میداند)

computrenginneer

عضو جدید
تا اونجایی که من از می دونم قوم بنی اسرائیل قوم ناسپاسی بوده که هدایت نمی شدن فکر نکنم منظور آیه برتری این قوم باشه اگه آیه رو بنویسی بهتره چون توی قرآن همیشه مثال هایی از ناسپاسی و نافرمانی این قوم زده شده یکی از این آیه هایی که امروز خوندم این بود:
ای پیامبر از بنی اسرائیل سوال کن که ما چقدر آیات و ادله روشن بر آنها آوردیم هر کس پس از آنکه نعمت هدایتی که خداوند به او داد آنرا به کفر مبدل کند ( بداند که ) عقاب خدا بر کافران بسیار سخت است. سوره بقره آیه211
اگه بازم در این باره آیه ای دیدم حتما می نویسم.

سلام فکر کنم منظور دوستمون آیه زیر باشد :
يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِي الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَي الْعَالَمِينَ؛ اي بني‌اسرائيل، نعمتي را كه بر شما ارزاني داشتم و شما را بر جهانيان برتري دادم، به ياد بياوريد.(بقره، آيه 47)

computrenginneer

عضو جدید

سلام دوست عزیز .برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید :

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=75236

سناتور

عضو جدید
چه بسیارشود که چیزی را شما ناگوار شمارید ولی به حقیقت خیر وصلاح شما در آن بوده

وچه بسیار شود که چیزی را دوست بدارید ودر واقع شر وفساد شما در آن است وخداوند به مصالح امور داناست وشما نادانید"ایه 216"

ای پیغمبر از تو حکم شراب وقمار میپرسندبگو در این دو کار گناه بزرگی است و سودهایی ولی زیان گناه آن بیش از منفعت آن است"آیه219 "

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
بقره 152
پس مرا با عبادت و اطاعت خويش ياد کنيدکه من نيز شما را با دادن نعمتها ياد خواهم کرد و سپاسگذار من باشيد و نعمت های مرا ناسپاسی نکنيد
خيلی وقتها این سوال واسمون پيش اومده مگه خدا به عبادت ما نياز داره.من اینجور برداشت کردم که منظور خداوند اینکه به کسانی که قدرشناسند نعمت بيشتری ميدهم.در حقيقت اعمال ما لياقت مارا برای برخورداری از نعمتهای بيشتر نشان ميدهد.و گويی مرحله به مرحله بالاترميرويم تا اوج
و قتی کسی برای ما کار مهمی را انجام ميده چند حالت وجود داره.1 سعی ميکنيم حتما جبران کنيم و خودمون رو مديون ميدونيم 2.يا اینکه فراموش ميکنيم.
اما چرا(خودم رو ميگم)خدا برام به جای يه دوست و حامی شده يک مشکل گشا که فقط هنگام مشکلات يادش ميکنم و توقع کمک هم دارم آيا من شرط دوستی را انجام ميدم?.
آيا با کم کاريهايم و عدم استفاده از تمام نعمتهايی که به من داده ناسپاس نبوده ام?

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوره بقره صفحه 21

﴿۱۳۸﴾
رنگ خدائي (بپذيرند، رنگ ايمان و توحيد و اسلام) و چه رنگي از رنگ خدائي بهتر است ؟ و ما تنها عبادت او را مي‏كنيم
﴿۱۴۰﴾
يا مي‏گوئيد ابراهيم و اسماعيل و اسحاق و يعقوب و اسباط يهودي يا نصراني بودند بگو شما بهتر ميدانيد يا خدا؟ (و با اينكه مي‏دانيد آنها يهودي و نصراني نبودند چرا حقيقت را كتمان مي‏كنيد) و چه كسي ستمگرتر از آن كس است كه گواهي و شهادت الهي را كه نزد او است كتمان كند و خدا از اعمال شما غافل نيست.
﴿۱۴۱﴾

(به هر حال) آنها امتي بودند كه درگذشتند، آنچه كردند براي خودشان است و آنچه هم شما كرده‏ايد براي خودتان است و مسئول اعمال آنها نيستيد.

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوره بقره
(6)
كساني كه كافر شدند براي آنها تفاوت نمي‏كند كه آنان را (از عذاب خداوند) بترساني يا نترساني، ايمان نخواهند آورد.
(7)
خدا بر دلها و گوشهاي آنان مهر نهاده، و بر چشمهاي آنها پرده افكنده شده، و عذاب بزرگي در انتظار آنها است.

شمس 110

اخراجی موقت
جواب :
سنت خدا می باشد هر قومی که به فرامین ودستورات خدا ایمان وعمل کنند ؛ موفق وسر بلند ومورد لطف خدا قرار میگیرد ولی چنانچه مغرور شود وبه تدریج از خط خدائی وصراط مستقیم منحرف شود ؛ مورد غضب وخشم وعذاب خدا قرار میگیرد
قوم یهود در اوایل مدتی مطیع موسی وپیامبران بعد از موسی شدند ولی بعد از دستورات پیامبران سرپیچی وعصیان کردند حتی پیامبران خدا را هم می کشتند
لذا خداوند متعال وقتی مطیع بودند آنها را برتری ورفعت داد :
ایات مربوطه :
1 - يا بَني‏ إِسْرائيلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِيَ الَّتي‏ أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَ أَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعالَمينَ (47) سوره بقره
2 - يا بَني‏ إِسْرائيلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِيَ الَّتي‏ أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَ أَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعالَمينَ (122) سوره بقره
ولی وقتی مردم یهود منحرف شدند ؛ پیمان خدا را نقض میکردند ؛ کفر می ورزیدند پیامبران خدا را تکذیب میکردند وحتی آنان را میکشتند ؛ خدا را مسخره میکردند ومیگفتند ما غنی تر از خدا هستیم
خدا ایشان لعنت کرد وآنان به عذاب جهنم وعده داد

1 - فَبِما نَقْضِهِمْ ميثاقَهُمْ وَ كُفْرِهِمْ بِآياتِ اللَّهِ وَ قَتْلِهِمُ الْأَنْبِياءَ بِغَيْرِ حَقٍّ وَ قَوْلِهِمْ قُلُوبُنا غُلْفٌ بَلْ طَبَعَ اللَّهُ عَلَيْها بِكُفْرِهِمْ فَلا يُؤْمِنُونَ إِلاَّ قَليلاً (155) سوره النساء

2 - َقَدْ سَمِعَ اللَّهُ قَوْلَ الَّذينَ قالُوا إِنَّ اللَّهَ فَقيرٌ وَ نَحْنُ أَغْنِياءُ سَنَكْتُبُ ما قالُوا وَ قَتْلَهُمُ الْأَنْبِياءَ بِغَيْرِ حَقٍّ وَ نَقُولُ ذُوقُوا عَذابَ الْحَريقِ (181) سوره آل عمران
اینقدرقوم زیادی از مردم یهود پست ورذل بودند بطوریکه چندین پیامبر انان را نفرین ولعن نمود : موسی - داود - عیسی
لُعِنَ الَّذينَ كَفَرُوا مِنْ بَني‏ إِسْرائيلَ عَلى‏ لِسانِ داوُدَ وَ عيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ذلِكَ بِما عَصَوْا وَ كانُوا يَعْتَدُونَ (78) سوره المائده

آخرین ویرایش:

عضو جدید
کاربر ممتاز
يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ «47»اى فرزندان اسرائيل از نعمتهايم كه بر شما ارزانى داشتم و [از] اينكه من شما را بر جهانيان برترى دادم ياد كنيد

شمس 110

اخراجی موقت
چندین ایه در قران که خداوند متعال به شدت از کردار وگفتار زشت وناپسند وفسق وانحراف اهل کتاب سخن گفته است به ویژه مردم یهود
دل پیامبر را به درد آوردند , مردم یهود دزمان پیامبر اسلام خیانت کردند ؛ قصد کشتن پیامبر را داشتند و.و.و.وایات مورد نظر به قرار زیر است:

قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئاً وَ لا يَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ (64)

يا أَهْلَ الْكِتابِ لِمَ تُحَاجُّونَ في‏ إِبْراهيمَ وَ ما أُنْزِلَتِ التَّوْراةُ وَ الْإِنْجيلُ إِلاَّ مِنْ بَعْدِهِ أَ فَلا تَعْقِلُونَ (65)

يا أَهْلَ الْكِتابِ لِمَ تَكْفُرُونَ بِآياتِ اللَّهِ وَ أَنْتُمْ تَشْهَدُونَ (70)

يا أَهْلَ الْكِتابِ لِمَ تَلْبِسُونَ الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَكْتُمُونَ الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ (71)

قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لِمَ تَكْفُرُونَ بِآياتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ شَهيدٌ عَلى‏ ما تَعْمَلُونَ (98)

قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لِمَ تَصُدُّونَ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ مَنْ آمَنَ تَبْغُونَها عِوَجاً وَ أَنْتُمْ شُهَداءُ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ (99)

يا أَهْلَ الْكِتابِ لا تَغْلُوا في‏ دينِكُمْ وَ لا تَقُولُوا عَلَى اللَّهِ إِلاَّ الْحَقَّ إِنَّمَا الْمَسيحُ عيسَى ابْنُ مَرْيَمَ رَسُولُ اللَّهِ وَ كَلِمَتُهُ أَلْقاها إِلى‏ مَرْيَمَ وَ رُوحٌ مِنْهُ فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ لا تَقُولُوا ثَلاثَةٌ انْتَهُوا خَيْراً لَكُمْ إِنَّمَا اللَّهُ إِلهٌ واحِدٌ سُبْحانَهُ أَنْ يَكُونَ لَهُ وَلَدٌ لَهُ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ وَكيلاً (171)

يا أَهْلَ الْكِتابِ قَدْ جاءَكُمْ رَسُولُنا يُبَيِّنُ لَكُمْ كَثيراً مِمَّا كُنْتُمْ تُخْفُونَ مِنَ الْكِتابِ وَ يَعْفُوا عَنْ كَثيرٍ قَدْ جاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ كِتابٌ مُبينٌ (15)

يا أَهْلَ الْكِتابِ قَدْ جاءَكُمْ رَسُولُنا يُبَيِّنُ لَكُمْ عَلى‏ فَتْرَةٍ مِنَ الرُّسُلِ أَنْ تَقُولُوا ما جاءَنا مِنْ بَشيرٍ وَ لا نَذيرٍ فَقَدْ جاءَكُمْ بَشيرٌ وَ نَذيرٌ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (19)

قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ هَلْ تَنْقِمُونَ مِنَّا إِلاَّ أَنْ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ ما أُنْزِلَ إِلَيْنا وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلُ وَ أَنَّ أَكْثَرَكُمْ فاسِقُونَ (59)

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْكِتابِ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَكَفَّرْنا عَنْهُمْ سَيِّئاتِهِمْ وَ لَأَدْخَلْناهُمْ جَنَّاتِ النَّعيمِ (65)

عضو جدید
کاربر ممتاز
إِذْ تَبَرَّأَ الَّذِينَ اتُّبِعُواْ مِنَ الَّذِينَ اتَّبَعُواْ وَرَأَوُاْ الْعَذَابَ وَتَقَطَّعَتْ بِهِمُ الأَسْبَابُ «166»آنگاه كه پيشوايان از پيروان بيزارى جويند و عذاب را مشاهده كنند و ميانشان پيوندها بريده گردد

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
﴿۱۵۵﴾
قطعا همه شما را با چيزي از ترس، گرسنگي، زيان مالي و جاني، و كمبود ميوه‏ها آزمايش مي‏كنيم و بشارت ده به استقامت كنندگان!
﴿۱۵۶﴾
آنها كه هر گاه مصيبتي به آنها رسد مي‏گويند: ما از آن خدا هستيم و به سوي او باز مي‏گرديم!
﴿۱۵۷﴾
اينها همانها هستند كه الطاف و رحمت خدا شامل حالشان شده و آنها هستند هدايت يافتگان.
﴿۱۵۹﴾
كساني كه دلائل روشن و وسيله هدايتي را كه نازل كرده‏ايم بعد از آنكه در كتاب براي مردم بيان ساختيم كتمان مي‏كنند خدا آنها را لعنت مي‏كند و همه لعن كنندگان نيز آنها را لعن مينمايند
﴿۱۷۳﴾
خداوند تنها (گوشت) مردار و خون و گوشت خوك، و آنچه نام غير خدا به هنگام ذبح بر آن گفته شود، حرام كرده است (ولي) آن كس كه مجبور شود (در موقع ضرورت براي حفظ جان خود از آن بخورد در صورتي كه ستمگر و متجاوز نباشد گناهي بر او نيست، خداوند بخشنده و مهربان است

عضو جدید
کاربر ممتاز
لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَآ أَنتَ مَوْلاَنَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ «286»

خداوند هيچ كس را جز به قدر توانايى‏اش تكليف نمى‏كند. آنچه (از خوبى‏) به دست آورده به سود او، و آنچه (از بدى‏) به دست آورده به زيان اوست‏. پروردگارا، اگر فراموش كرديم يا به خطا رفتيم بر ما مگير، پروردگارا، هيچ بار گرانى بر (دوش‏) ما مگذار؛ همچنانكه بر (دوش‏) كسانى كه پيش از ما بودند نهادى‏. پروردگارا، و آنچه تاب آن نداريم بر ما تحميل مكن‏؛ و از ما درگذر؛ و ما را ببخشاى و بر ما رحمت آور؛ سرور ما تويى‏؛ پس ما را بر گروه كافران پيروز كن‏.
---------------------
آمین

معمار67سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوره آل عمران آیه 74:
هر که را که مشیعت او تعلق گیرد مخصوص به فضل و رحمت خود گرداند که خداوند را فضل و رحمت بی منتهاست.

سوره آل عمران آیه 75:
بعض اهل کتاب (از نصاری) تا به آن حد رستگارند که اگر مال بسیاری به آنه به امانت بسپاری رد امانت کنند و برخی دیگر اهل کتاب (یهود) تا آن اندازه نادرستند که به آنها یک دنیا را امانت دهی رد نکنند جز آنکه بر مطالبه آن سخت گیری کنی از این رو که گویند برای ما پیروان کتاب تورات به هر وسیله خوردن مال غیر اهل تورات گناهی ندارد و این سخن را به (کتاب تورات) خدا نسبت دهند در صورتی که می دانند به خدا نسبت دروغ میدهند.

سوره آل عمران آیه 83:
آیا کافران دینی غیر دین خدا را می طلبند و حال آنکه هر که در آسمان و زمین است خواه و نا خواه مطیع فرمان خداست و همه به سوی او رجوع خواهند کرد.

secret_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
اجازه؟
اینجا میشه سوال هم پرسید؟:question:
من کلی سوااال دارم
ولی فعلا چن تاشو بپرسم؟
همین معنی سوره ها...تا حالا زیاد توجه نکرده بودم...یه سوره رو که نگاه میکنی کلی مطلب داره موضوعاتشم با هم متفاااوتن...حکمتش چیه؟چه جوری شده که اینا شدن یه سوره؟اسم سوره ها چجوری انتخاااب شده؟اینا همه به پیامبر وحی شده بوده؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.جز سه شامل 3آیه معروف به آیت الکرسی از سوره بقره است.اگر مطالب ارسالی کمی طولانی است ابتدا عذر خواهی میکنم.اما بیشک خیلی از ما هنگامی که نیاز به آرامش داریم این آیات رو میخونیم و خیلیها را من قبل از امتحان دادن دیده ام که در حال زمزمه این آیات هستند.

خداى يكتا كه جز او هيچ معبودى نيست ، زنده و قائم به ذات [ و مدّبر و برپا دارنده و نگه دارنده همه مخلوقات ] است ، هيچ گاه خواب سبك و سنگين او را فرا نمي گيرد، آنچه در آسمان ها و آنچه در زمين است در سيطره مالكيّت و فرمانروايى اوست .
كيست آنكه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند ؟ آنچه را پيش روى مردم است [ كه نزد ايشان حاضر و مشهود است ] و آنچه را پشت سر آنان است [كه نسبت به آنان دور و پنهان است] مي داند . و آنان به چيزى از دانش او احاطه ندارند مگر به آنچه او بخواهد.
تخت [حكومت ، قدرت و سلطنت]ش آسمان ها و زمين را فرا گرفته و نگهدارى آنان بر او گران و مشقت آور نيست ; و او بلند مرتبه و بزرگ است . « 255»
در دين ، هيچ اكراه و اجبارى نيست [ كسى حق ندارد كسى را از روى اجبار وادار به پذيرفتن دين كند ، بلكه هر كسى بايد آزادانه با به كارگيرى عقل و با تكيه بر مطالعه و تحقيق ، دين را بپذيرد ] . مسلماً راه هدايت از گمراهى [ به وسيله قرآن ، پيامبر و امامان معصوم ] روشن و آشكار شده است . پس هر كه به طاغوت [ كه شيطان ، بت و هر طغيان گرى است ] كفر ورزد و به خدا ايمان بياورد ، بى ترديد به محكم ترين دستگيره كه آن را گسستن نيست ، چنگ زده است ; و خدا شنوا و داناست . « 256»
خدا سرپرست و يار كسانى است كه ايمان آورده اند ; آنان را از تاريكى ها [ ى جهل ، شرك ، فسق وفجور ] به سوى نورِ [ ايمان ، اخلاق حسنه و تقوا ] بيرون مي برد .
و كسانى كه كافر شدند ، سرپرستان آنان طغيان گرانند كه آنان را از نور به سوى تاريكى ها بيرون مي برند ; آنان اهل آتش اند و قطعاً در آنجا جاودانه اند . « 257»

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
آيت الكرسي سيد آيات قرآن :در روايتي آمده است : روزي عده اي از اصحاب پيامبر (ص) در مسجد رسول اكرم (ص) نشسته بودند و از فضائل قرآن ياد مي كردند كه كدام آيه افضل و بهتر است ؟ يكي مي گفت : آخرين آيه ي سوره توبه و يكي مي گفت : آخرين آيه ي سوره اسراء ؛ ديگري مي گفت : سوره ي مريم و يكي ديگر مي گفت : سوره ي طه .حضرت علي (ع ) فرمودند : شما از آيت الكرسي چه ميدانيد ؟ من از رسول خدا (ص) شنيدم كه فرمود: اي علي ! حضرت آدم (ع)سيد انسان هاست ؛ من سيد عربم ؛سلمان فارسي سيد فارس است ؛صهيب سيد روم است ؛ بلال سيد حبشه است ؛ طور سينا سيد كو ه هاست ؛ درخت سدر سيد درختان است ؛ ماه هاي حرام سيد ماه هاست ؛ روز جمعه سيد روزهاست ؛ قرآن سيد سخن هاست ؛ سوره بقره سيد قرآن است ؛ آيت الكرسي سيد سوره ي بقره است . در اين آيه پنجاه كلمه است و در هر كلمه پنجاه بركت است . ( تفسير گازر ؛ جلد 1 ؛ ص 327 ) .

عكس العمل شيطان هنگام نزول آيت الكرسي:

امام محمد باقر از امير المومنين (ع) روايت فرموده: هنگامي كه آيت الكرسي نازل شد رسول خدا (ص) فرمود آيه الكرسي آيه اي است كه از گنج عرش نازل شده و زماني كه اين آيه نازل گشت هر بتي كه در جهان بود با صورت به زمين خورد.
در اين زمان ابليس ترسيد و به قومش گفت :"امشب حادثه اي بزرگ اتفاق افتاده است باشيد تا من عالم را بگردم و خبر بياورم.
ابليس عالم را گشت تا به شهر مدينه رسيد مردي را ديد و از او سوال كرد: " ديشب چه حادثه اي اتفاق افتاد"
مرد گفت "رسول خدا فرمود:" آيه اي از گنج هاي عرش نازل شد كه بت هاي جهان به خاطر آن آيه همگي با صورت به زمين خوردند. ابليس بعد از شنيدن حادثه به نزد قومش رفت و حادثه را به آن ها خبر داد. (تفسير روض الجنان و روح اجنان ؛ ج 3 )

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
داستان نزول

رسول اكرم (ص) فرمود: چون خداي متعال خواست سوره ي حمد و آيه هاي شهدالله (18 و 19 آل عمران) و قل اللهم (26 - 27 آل عمران) و سوره توحيد و آيه الكرسي را به زمين نازل كند همگي به عرش الهي چنگ زدند در حالي كه بين آن ها و خداوند حجابي نبود.

سپس فرمودند : پروردگارا ما را به خانه پر گناه و به سوي كساني كه عصيان و گناه مي كنند مي فرستي ؛ در حالي كه ما پاك و مطهر هستيم.

سپس خداي متعال فرمود :" به عزت و جلال خودم سوگند ، هيچ كس شما را بعد از نماز نخواند مگر اين كه او را در مرتبه بالاي قدس جاي دهم كه از نعمت هاي آن استفاده كنند و در هر روز 70 بار به او با نظر رحكت خود بنگرم و در هر روز 70 حاجت او را برآورم هرچند كه بسيار گناه كرده باشد كه كمترين آن دعاها و حاجت ها و آمرزش گناهان باشد. او را از هر دشمني پناه مي دهم و براي پيروزي بر هر دشمني ياريش مي دهم و مانعي به جز مرگ براي بهشت رفتن او نباشد.( يعني بعد از مرگ بلافاصله به بهشت مي رود)
فضيلت و ثواب آيت الكرسي ( كتاب داستانهاي شگفت آيت الكرسي ؛ احمد براتلو

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرآن برتر است يا تورات؟
روايت شده كه از پيامبر (ص) پرسيدند: قرآن برتر است يا تورات؟ فرمودند: در قرآن آيه اي است كه از تمام كتابهايي كه خداوند بر پيامبرانش نازل فرموده بهتر و برتر و والاتر است و آن آيه الكرسي است.

پيامبر فرمودند با فضيلت ترين آيه اي كه بر من نازل شد آيه الكرسي است.
پيامبر فرمودند آيه الكرسي وسوره توحيد عظيم تر از همه چيزهايي است كه دون و پست تر از خداست.
پيامبر (ص) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به كسي كه جان محمد در دست اوست اين آيه داراي دو زبان و دو لب است كه در عرش الهي تسبيح و تقديس خدا مي گويد.

رسول خدا (ص) فرمود: در شب معراج دو لوح را ديدم ، كه در يك لوح سوره حمد و در لوح ديگر كل قرآن قرار داشت كه سه نور از آن مي درخشيد . پس گفتم اي جبرئيل اين نوره چيست؟ جبرئيل در جواب گفت : آن سه نور يكي سوره توحيد و يكي سوره ياسين و ديگري آيه الكرسي مي باشد.
فضيلت و ثواب آيت الكرسي ( كتاب داستانهاي شگفت آيت الكرسي ؛ احمد براتلو )

آخرین ویرایش:

SoLTAnEH

عضو جدید
سلام دوستان
روزه و نمازتون قبول باشه.
راستش من تصمیم گرفتم ایاتی رو که بر میدارم از روی سایت آقای قرایتی بخونم.چون اونجا تفسیر کاملش رو هم نوشته.خیلی زیاد هم نیست.
گفتم شاید کسی بخواد تفسیر ایه رو هم بخونه اما کتاب تفسیر دم دستش نباشه...

www.gharaati.ir

التماس دعا دارم از همتون