يك مسئله بسيار بسيار مهم

edram

عضو جدید
سلام
ايا به نظر شما زندگي انسان جاودانه است؟
و يا اينكه با مرگ او همه چيز فنا خواهد شد؟
لطفا نظرات خود را مطرح فرماييد.
متشكرم

reza556182

عضو جدید
سلام
اگه با مرگ همه چیز فنا می شد، واقعا انسان به چه امید و با چه آرمانی به زندگی ادامه می داد؟
برای زندگی ابدی آفریده شدیم و ابد در پیش داریم ...

ba salam, bebakhshid fenglish minevisam
bale, ensan javdane ast
nemidunam ketabaye dinie dabirestano khundin ya na,
kolli matlab dare dar in mored,
mige ma binahayattalabi ina o bekhatere adle khoda bayad javdane bashim
AMMA
hameye un estedlalha, ba ye napaziroftane kuchuluye ye asle asasi bar bad miran
VALI
man javdaneam, chon man mikhaham,
shayad dorosttar bashe begim khoda ma ro juri afaride ke javdanegi ro bekhaim
vali
khoda vaghti injuri afaridemun,
bekhatere ehteram be in khastemun,
bekhatere eradeye ma
vasamun kam nemizare
ma javdaneeim

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
این آرزوی ادمه که جاودانه باشه و کلی هم در این مسئله پافشاری میکنه و رویا پردازی میکنه.امید وارم که اینطور باشه.اما ببینم. چرا باید ادم جاودانه باشه اما هیچ نشونه ای از جاودانگیش نباشه؟چرا باید یه چیزی که جاودانه هست،در طول 50-60-70-80سال یا بیشتر و کمتر رو توی یک سیستم قابل رویت بگذرونه و مابقی اش رو یه جای دیگه؟بالاخره وقتی یه سنگی چیزی روی زمین پیدا میشه میتونن بفهمند از یه سیاره دیگه اومده(حالا کار نداریم کدوم سیاره) اما آدم باید از یه جای غیر مادی بیاد به این دنیای مادی؟اصلا ببینم یه سووال دیگه.آدم که منشا و مولدش یه آدم دیگه هست و همینجوری یهو روی زمین پیدا نمیشه(منظورم اینه که کار روی همین زمین انجام میشه) چجور میتونه از یه جای دیگه اومده باشه و جاودانی هم باشه در حالیکه ما مرگش رو میبینیم؟خوب معلومه که این آرزوی بشره که یه راه حلی برای جاودانگیش پیدا کنه. ولو رویایی بسیار زیبا.چه بهتر که این رویا در کنترل و هدایت رفتار انسانها با همدیگه هم نقش خوبی بازی کنه.
همین!

dadvand

عضو جدید
سلام
این آرزوی ادمه که جاودانه باشه و کلی هم در این مسئله پافشاری میکنه و رویا پردازی میکنه.امید وارم که اینطور باشه.اما ببینم. چرا باید ادم جاودانه باشه اما هیچ نشونه ای از جاودانگیش نباشه؟چرا باید یه چیزی که جاودانه هست،در طول 50-60-70-80سال یا بیشتر و کمتر رو توی یک سیستم قابل رویت بگذرونه و مابقی اش رو یه جای دیگه؟بالاخره وقتی یه سنگی چیزی روی زمین پیدا میشه میتونن بفهمند از یه سیاره دیگه اومده(حالا کار نداریم کدوم سیاره) اما آدم باید از یه جای غیر مادی بیاد به این دنیای مادی؟اصلا ببینم یه سووال دیگه.آدم که منشا و مولدش یه آدم دیگه هست و همینجوری یهو روی زمین پیدا نمیشه(منظورم اینه که کار روی همین زمین انجام میشه) چجور میتونه از یه جای دیگه اومده باشه و جاودانی هم باشه در حالیکه ما مرگش رو میبینیم؟خوب معلومه که این آرزوی بشره که یه راه حلی برای جاودانگیش پیدا کنه. ولو رویایی بسیار زیبا.چه بهتر که این رویا در کنترل و هدایت رفتار انسانها با همدیگه هم نقش خوبی بازی کنه.
همین!

اگر مسئله توحید حل شده باشد مسئله معاد نیز قابل درک و مقبول است .
اگر اعتقاد داشته باشیم که خدای واحد و قادری وجود دارد (اگر قبول ندارید باید اول سر توحید بحث کنیم ) که این جهان را آفریده است و همچنین قادر بوده است که انسان این موجود پیچیده را از هیچ خلق کند پس قدرت زندگانی دادن دوباره آن را پس از مرگ خواهد داشت (عقل این را قضاوت میکند).
پس ، از اعتقاد به توحید ، صرفا وجود چنین قدرتی (زنده کردن پس از مرگ) را نتیجه گرفتیم.
حال در نبوت و فلسفه خلقت (نبوت = قرآن) وجود معاد بیان شده است البته با این پیش فرض است که مسئله نبوت حل شده است وگرنه در این مورد هم باید بحث کنیم.

مثلا من به شما میگم مواظب این راه باشید که گرگ دارد یکی اصلا توجه نمیکند و میرود ، یکی احتیاط میکند و با خود وسیله دفاع میبرد (عقل حکم میکند )حتی اگر احتمال آن کم باشد
یا میگم از این راه که میرید چاه آبش خشک شده است و آب بردارید آیا آن شخص توصیه کننده برای اینکه نتوانسته نشانه ای ارائه دهد ما باز هم نباید احتیاط کنیم .هر چند مسئله معاد خود دلایل و نشانه هایی دارد .
مثالی که شما زدید درست نیست . وچود نشانه (معلول) قطعا منطقی است ولی آیا هر کسی در شرایط درک آن قرار دارد . آیا آتش پشت دیوار که من از گرمی دیوار وجود آن را حدث میزنم ولی شما که در کنار دیوار نیستید و نشانه آنرا درک نکردید دلیل بر عدم وجود آتش است .

هر چند باز هم اگر سوالی داشتید و طالب حقیقت هستید میتوانید از سایت www.tebyan.net بپرسید . آنجا قطعا کامل شما را راهنمایی خواهند کرد .
کتاب هم الا ماشاالله هست و همه اینها برای طالب آن جواب داده شده است .

باااااااااااااااااااااااااااااااااااابا چقدر این پست positive شد دارم سر گیجه میشم .اینها خلاصه یک کتاب چند صد صفحه است که در دوران مثبتیم خوندیم (یادش بخیر چقدر ناز بودیم :heart:) بهتر است این مسائل در تالار قران (من که تابحال قدمم رو نزاشتم اونجا :D) مطرح میشد تا افراد آگاه جهت راهنمایی ما وجود داشته باشن (وجود دارن ؟؟؟:que:).
من فکر میکنم مسئله معاد صرفا یک گفتگوی معمولی نیست که اینجا مطرح شده .
;);)

آخرین ویرایش:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
دادوند جان تو هم که با با رفتی اصول و فروع دین توضیح میدی.اینا رو همه بلدند. من هم خوندم.شما هم خوندید.البته که خوب هم بلدید.اما نظر شما چیست؟انسان جاودانه هست؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من يشما ميگم با دوستان خود باشيد از نزديكان خود بپرسيد انها بشما ميگويند:D

SAMI.J

عضو جدید
با يه ذره نگاه به اطرافمون خيلي راحت مساله حيات پس از مرگ و زنده شدن بعد از مرگ حل ميشه مثال هاي خيلي ابتدائي مثل گذر فصلها ، خشك شدن و سبز شدن درختان و...

Matrix

عضو جدید
با يه ذره نگاه به اطرافمون خيلي راحت مساله حيات پس از مرگ و زنده شدن بعد از مرگ حل ميشه مثال هاي خيلي ابتدائي مثل گذر فصلها ، خشك شدن و سبز شدن درختان و...

چه ضمانتی وجود داره که انسان هم از این دسته باشه !!؟

اگر چوب یک درخت رو بسوزونیم ، باز هم زنده میشه !؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه ضمانتی وجود داره که انسان هم از این دسته باشه !!؟

اگر چوب یک درخت رو بسوزونیم ، باز هم زنده میشه !؟
اگه چوب يه درخت رو بسوزونيم بازم زنده نميشه ولي وقتي پاييز ميشه درختان ميميرنر و در بهار دوباره حيات پيدا ميكنن اين نمنه كلي درباره زنده شدن مردگان ميباشد نبايد اينطوري جزئي در نظر گرفت كه چوب يه درخت رو بسوزونيم ايا بازم زنده ميشه يا نه
انسان با كمي تامل در درون خودش براحتي ميتونه خودش به اينده برسه و اينكه ايا جهاني هست يا نه
فقط و فقط شما اين رو در نظر بگيريد كه هيچ كار خدا عبث و بيهوده نيست
به نظر من اين بحث بر سر موضوعي بديهي

yalda neshin

اخراجی موقت
سلام
همین!
چون ما جاودانگی رو فقط تو این دنیا دوست داریم
اما خدا کار مارو اسون کرده .......
مرگگگگگگگگ.....و سفر

Matrix

عضو جدید
اگه چوب يه درخت رو بسوزونيم بازم زنده نميشه ولي وقتي پاييز ميشه درختان ميميرنر و در بهار دوباره حيات پيدا ميكنن اين نمنه كلي درباره زنده شدن مردگان ميباشد نبايد اينطوري جزئي در نظر گرفت كه چوب يه درخت رو بسوزونيم ايا بازم زنده ميشه يا نه
انسان با كمي تامل در درون خودش براحتي ميتونه خودش به اينده برسه و اينكه ايا جهاني هست يا نه
فقط و فقط شما اين رو در نظر بگيريد كه هيچ كار خدا عبث و بيهوده نيست
به نظر من اين بحث بر سر موضوعي بديهي

میدونی مشکل بحث ما چیه !؟

اینکه شما فکر میکنی همه مثه خودت فکر میکنن ! عزیزم شما اعتقادات خودت رو فرض میزاری و ازش نتیجه میگیری! همه همچین اعتقاداتی ندارن دوست من!

آی پارا

عضو جدید
آخه اگه آخرتی نبود پس زندگی مام الکیه بهتره بریم خودمونو بکشیم.من به این امید زندم که یه روز به خدا میرسم و عدالت واقعیرو میبینم.
مرا امید وصال تو زنده میدارد
وگرنه هر دمم از هجر توست بیم هلاک

edram

عضو جدید
با سلام خدمت matrix عزيز
آقا شما خيلي قشنگ دليل و برهان مياری.
دوستان لطفا بياييد اين مسئله رو از اول اول(منظورم بدون هيچ ذهنيتي از انچه كه شنيديم)بررسی كنيم
متشكرم

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب براي يه بحث منطقي من بايد بدونم اعتقادات شما چي و در چه موردي ميتونم با شما بحث كنم و دليل بيارم من با اين فكر كه شما هم كمي مثل من فكر ميكنيد اينو نوشتم ولي ميوني بگي چيا رو قبول داري تا از اونا برات دليل بيارم;)

فروردین

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

من قبل از هر بحثی می خوام دلیل سوالتونو بدونم اخه بنظرم جواب خیلی واضح هست .معلوم ما بعد از مرگ یه زندگی جاودانه خواهیم داشت!!!!!!!!!!

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
همین!

اول موضعمو مشخص کنم که اره اعتقاد دارم......
همش هم برای خودم استدلال دارم چون متاسفانه زیاد وقت نکردم در یان موارد مستقیم به قران مراجعه کنم..
اولا که شما چه جوری میگید همه چیز برای به وجود اومدن انسان همین جا صورت میگیره و...
چه وطری میتونید افرینش اولین انسانو برا خودتون توجیه کنید؟؟؟ و اصلا اینکه این زمین یه دفه خود بخود بوجود اومده؟؟؟ و ما همه خود بخود اومدیم روش؟
تازه به فرض هم که بگیم خود بخود پس چه جوری میشه که همه چیز رو حسابه...
و در اخر چه جوری میتونیم در برابر این همه حساب افرینش خودمونو که از همه موجودات هم بالاتریم در حد همین دنیا در نظر بگیریم...
در مورد طول جاودانگیش مغز من هم نمیکشه... اما خب انقدر اعتقاد دارم که مشکل از ذهن منه ... چون یه کم که دقت میکنم میبینم خیلی چیزای دیگه هست که ما ادما نمیدونیم...

bahareh85

عضو جدید
سلام
كاش جاودانه نبود ولي هست. من در خودم بيشتر از اونكه ميل به جاودانه بودن رو ببينم از جاودانه بودن ترسيدم هر وقت كتاب پري دريايي هانس كريستين اندرسن رو خوندم از اينكه پری ها بعد از مرگ جزي از آب شده وفنا ميشن خوشم ميومد من از سوال و جواب بعد از مردن و اون دنيا كه قرار توش جاودان باشيم بيشتر از مرگ ميترسم .

karo7

اخراجی موقت
ما فعلا در این دنیا زندگی می کنیم و وظیفه ما در این دنیا این است که برای سازندگی آن و برای انسانیت تلاش کنیم. درصورتیکه ما این جهان را بسازیم مطمئن باشید که اگر جهانی دیگر هم در کار باشد در آن خوشبخت خواهیم بود. به نظر من سوالی که جواب ندارد پرسیدنش نیز لزومی ندارد و فکر کردن به آن نیز معنایی ندارد.

edram

عضو جدید
با سلام
من از دوستان عزيز تقاضا دارم كه اين بحث رو از بعد فلسفی بررسي كنيم نه دينی
متشكرم

امیر Amir

عضو جدید
ايا به نظر شما زندگي انسان جاودانه است؟
و يا اينكه با مرگ او همه چيز فنا خواهد شد؟
لطفا نظرات خود را مطرح فرماييد.
متشكرم

به به میبینم که باز هم یک موضوع برای :biggrin: پیدا شد.

این اولین و اخرین پست من در این تاپیک هست و جوابیه من به شما کاربر محترم این هست:

صحبت در مورد بدیهیات انرژی تلف کردن است

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط ميخوام بدونم اگه بفرض محال هم جاودانگي نباشه ما چه چيزي رو از دست ميديم اگه بخوايم به عبث بودن فكر كنيم يعني از اين 50-60 سال زندگي هيچ لذتي نبرديم تازه اين بحث كلا مشكل داره چون بايد براي اينطور بحثا تمام شركت كنندگان با اعتقادات هم اشنا باشن
جاودانگي براي كسي كه از كاري كه ميكنه مطمئنه هيچ ترس و دلهره يي نداره:cool:

بالا