هشدار در ترفندهای نقشه برداری از واقعيت تا اجرا

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
شما به عنوان پیمانکار(برداشت توپوگرافی) و یا نقشه بردار یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار میشین ، یکی از اهداف شما که باید همسو با اهداف شرکت باشد ،سود مالی حاصل از پروژه میباشد پس مهارت کافی در انجام محاسبات احجام به جای خود،مهارت در تغییرات درست و منطقی در محاسبات و میزان قابل قبولی را به مقدار خروجی اضافه کردن به شرط داشتن هنرِ کلاه گذاشتن سر ناظر طوری که نتواند ایرادی بگیرد نیز لازم است.
یکسری کلک ها رو هم میزنیم که فقط خودمون میدونیم که همون ماست مالی معنی میده

این تاپیک رو شروع میکنیم تا هر کسی هر راهی رو بلده بیان کنه ،صاحب نظران ،نظراتشون رو بگن و تصمیم گرفته شود این ترفند منطقی هست یا نه؟
اولین جراغ رو خودم روشن میکنیم وسعی مینماییم روزی حداقل یک روش را بیان کنم.

ساده ترین حقه: در روش ترازیابی به صورت رفت و برگشت میباشد که عامل دوتا رفت میخونه.
این روش لوس شده، همه که بلدن هیچی ، طرف مقابل هم اگه این کاره باشه راحت مچت رو باز میکنه.
یک نکته مهم هم بگم : یه دفترچه ثبت روزانه و گزارش کاری داشنه باشین که فقط و فقط خودتون بدونین چی رو چرا نوشتین
..............................................................................................................................................................................
شماره 2 :
چراغ بعدی منتظر که با کی روشن شود!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام .......... خدمت مهندس هاشمي عزيز ...........

بنده زياد موافق نيستم ........................ مهندس جان ................ بنده معتقدم ............صداقت پايه دوستي و همكاري........ هستش ............................ ارسال راهكارهايي كه بخواهيم ................ كار فني خودم رو به چالش بكشيم ............. زياد ....مهندسي نيست ................... وقتي ما مي تونيم ......................... و كاري رو كه بلد هستيم ................. چرا به درستي كارمون رو انجام نديم ................... امروز شما پيمانكاري ........................ چند روز ديگه ناظر ميشي .......... فكر نكنم شما دوست داشته باشيد و حتي تصور كنيد ...................كه پيمانكار مي خواد ............................ شما رو بپيچونه و يا حقه بزنه.............. بنده كه ذهنيت خوبي ندارم ................. و زماني كه بفهمم پيمانكار اين قصد رو داشته ............حسابي از خجالتش در ميام............

و اما اگه از ديد يك ناظر بخواهيم ............ مراقب ترفند هاي برخي پيمانكاران ........... باشيم ..........ميشه ........قبول كرد...........

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
یه تعبیر دیگه هم میشه داشت ، ترفندها رو یاد بگیری تا یکی سرت پیاده نکنه
به هر حال چه خوب و چه بد، حقایق کار چیز دیگریست و هنگامیکه مدیریت ازت میخواهد یا میکنی یا میری >>>>>>
یکسری هم که خودمون انجام میدیم برای راحتی و اسون شدن کار
مثلا free station روش پذیرفته شده ناظرین نیست ، اما در عمل اینکار رو میکنیم،یا تاکید میکنن از هر ایستگاه به شعاع 500 تا زیر 1کیلومتر برداشت کنین، اما خیلی ها میرم مستقر میشن روی یک جای بلند و یا علی از تو مددی.
و...............
اپر بدِ اینهاهم بدِ

م.زهتاب

عضو جدید
شما به عنوان پیمانکار(برداشت توپوگرافی) و یا نقشه بردار یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار میشین ، یکی از اهداف شما که باید همسو با اهداف شرکت باشد ،سود مالی حاصل از پروژه میباشد پس مهارت کافی در انجام محاسبات احجام به جای خود،مهارت در تغییرات درست و منطقی در محاسبات و میزان قابل قبولی را به مقدار خروجی اضافه کردن به شرط داشتن هنرِ کلاه گذاشتن سر ناظر طوری که نتواند ایرادی بگیرد نیز لازم است.
یکسری کلک ها رو هم میزنیم که فقط خودمون میدونیم که همون ماست مالی معنی میده

این تاپیک رو شروع میکنیم تا هر کسی هر راهی رو بلده بیان کنه ،صاحب نظران ،نظراتشون رو بگن و تصمیم گرفته شود این ترفند منطقی هست یا نه؟
اولین جراغ رو خودم روشن میکنیم وسعی مینماییم روزی حداقل یک روش را بیان کنم.

ساده ترین حقه: در روش ترازیابی به صورت رفت و برگشت میباشد که عامل دوتا رفت میخونه.
این روش لوس شده، همه که بلدن هیچی ، طرف مقابل هم اگه این کاره باشه راحت مچت رو باز میکنه.
یک نکته مهم هم بگم : یه دفترچه ثبت روزانه و گزارش کاری داشنه باشین که فقط و فقط خودتون بدونین چی رو چرا نوشتین
..............................................................................................................................................................................
شماره 2 :
چراغ بعدی منتظر که با کی روشن شود!

سعی کنیم مهندس راه درست رو نشون بدیم نه راه تقلب رو . به اندازه کافی بیکار داریم. نزاریم با یه اشتباه و دروغ یه نفر بیکار بشه ممنون

sshayan59

عضو جدید
سلام
من با نظر مهندس rahpardaz موافقم
راههای زیادی برای این جور کارها هست.ولی ما بعنوان پیمانکار یا نیروی پیمانکار نباید این کارو انجام بدیم و در جبهه ناظر هم باید مراقب باشیم سرمون کلاه نره.
یکی از روشهایی که باید مراقب باشیم اینه که زمان کنترل و تحویل قسمتی از کار مثلا راهسازی حتما کنار اپراتور دوربین باشیم که ارتفاع رفلکتور و دوربین را بصورت واقعی وارد کنه
چون در غیر اینصورت براحتی میشه level نقاط را تغییر داد .
همچنین هر از گاهی از توی دوربین نگاهی به کمک نقشه بردار بندازیم که از پا برای تغییر ارتفاع رفلکتور استفاده نکنه.
ولی در نهایت اگه با ناظر صادق باشیم برامون بهتره چون اگه 1 جایی از کار گاف بدیم ابرومونو میخره و کمکمون میکنه

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام
من با نظر مهندس rahpardaz موافقم
راههای زیادی برای این جور کارها هست.ولی ما بعنوان پیمانکار یا نیروی پیمانکار نباید این کارو انجام بدیم و در جبهه ناظر هم باید مراقب باشیم سرمون کلاه نره.
یکی از روشهایی که باید مراقب باشیم اینه که زمان کنترل و تحویل قسمتی از کار مثلا راهسازی حتما کنار اپراتور دوربین باشیم که ارتفاع رفلکتور و دوربین را بصورت واقعی وارد کنه
چون در غیر اینصورت براحتی میشه level نقاط را تغییر داد .
همچنین هر از گاهی از توی دوربین نگاهی به کمک نقشه بردار بندازیم که از پا برای تغییر ارتفاع رفلکتور استفاده نکنه.
ولی در نهایت اگه با ناظر صادق باشیم برامون بهتره چون اگه 1 جایی از کار گاف بدیم ابرومونو میخره و کمکمون میکنه
شایان جان ، این جمله آخرت یه کم بو داره،وارد جزئیات نشیم ،
یادمون باشه دوستی با ناظر جدا، کار جدا.
اگه قرار گاف بدیم که سریعا یه نامه عدم صلاحیت روی میزمونه و بعدشم بیکاریف
یادمون باشه که هیچ گربه ایی محض رضای خدا موش نمیگبره.
اعتقاد من اینه که کار من ،رزومه من،پس نگفتم که کم کاری کنی ،کار دقیق باشه وجدان کاری هم باشه مشکلی پیش نمیآید اگر 1000 را 1010 اعلام کنی،نه با روش ها و کارهای تابلو،فرمایش شما ، اولین بدیلی هست که به ذهن غیر مهندس هم میرسه،روشی باشه محاسباتی ، به قولی عقل جن بهش نرسه.
در ضمن
دوست محترم دیگری مهندس زهتاب فرمودند"
سعی کنیم مهندس راه درست رو نشون بدیم نه راه تقلب رو . به اندازه کافی بیکار داریم. نزاریم با یه اشتباه و دروغ یه نفر بیکار بشه ممنون "
عرض کنم که شما حافظ منافع پیمانکار هستین، شخص مدیر دستور به اینکار میده،تکلیف چیه؟
این هم یه فانون نانوشته هست که مرسوم میباشد : پیمانکار (به فرض اعلام حجم )باید مقدار را بالا بگه ، ناظر هم با مدارک مستدل نطرش رو بگه.
بعدشم یکسری ناطر ها پر مدعا هستن ،این دسته رو هم باید بهشون یاد داد که ........................

sshayan59

عضو جدید
شایان جان ، این جمله آخرت یه کم بو داره،وارد جزئیات نشیم ،
یادمون باشه دوستی با ناظر جدا، کار جدا.
اگه قرار گاف بدیم که سریعا یه نامه عدم صلاحیت روی میزمونه و بعدشم بیکاریف
یادمون باشه که هیچ گربه ایی محض رضای خدا موش نمیگبره.
اعتقاد من اینه که کار من ،رزومه من،پس نگفتم که کم کاری کنی ،کار دقیق باشه وجدان کاری هم باشه مشکلی پیش نمیآید اگر 1000 را 1010 اعلام کنی،نه با روش ها و کارهای تابلو،فرمایش شما ، اولین بدیلی هست که به ذهن غیر مهندس هم میرسه،روشی باشه محاسباتی ، به قولی عقل جن بهش نرسه.
در ضمن
دوست محترم دیگری مهندس زهتاب فرمودند"
سعی کنیم مهندس راه درست رو نشون بدیم نه راه تقلب رو . به اندازه کافی بیکار داریم. نزاریم با یه اشتباه و دروغ یه نفر بیکار بشه ممنون "
عرض کنم که شما حافظ منافع پیمانکار هستین، شخص مدیر دستور به اینکار میده،تکلیف چیه؟
این هم یه فانون نانوشته هست که مرسوم میباشد : پیمانکار (به فرض اعلام حجم )باید مقدار را بالا بگه ، ناظر هم با مدارک مستدل نطرش رو بگه.
بعدشم یکسری ناطر ها پر مدعا هستن ،این دسته رو هم باید بهشون یاد داد که ........................
برادر من نمیدونم شما توی چه کاری با چه ناظری سرو کار داشتید مثلا کار جدول کشی بوده یا تونل ولی در کل رفاقت با ناظر بهتر از جبهه گیری در مقابلشه
در هر حال سعی کنیم به هم کمک کنیم نه اینکه مثل شما در مقابل هم جبهه گیری کنیم
و اما پیمانکار-اگه شما حافظ منافع پیمانکار به زور تقلب و ... باشید.این اتفاقی می افته که الان دستگاه نظارت و کارفرما به چشم دزد به پیمانکار نگاه میکنن متاسفانه.
امیدوارم روزی همه پیمانکارا صادق و همه ناظرها با سواد و با تجربه باشن که هیچ مشکلی در کار بوجود نیاد

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
ببین عزیزم من هم ناظر بودم ، الانم که یکی از پرسنل شرکت پیمانکاری، از نظر رفاقت فکر نکنم اینقدر رفیق باشی با ناظر که با هم مسافرت برین، خونه همدیگر برین ، اما من بودم ، ناظر دوستی میکنه با پیمانکار که به نوعی امار زیر ابی رفتن و داشته باشه ، پیمانکار هم دوستی میکنه تا کارش پیش بره. پس اینم یه جور کلک و حقه هست فقط کلاه شرعی براش گذاشتی ،چون هیچ گربه ایی محض رضای خدا گربه نمیگیره.
اینجا یک سری ها هستند هنوز دانشجو و وارد بازار کار نشده اند، هنوز تو جو مهندسی صادق و ئرستکار هستند ، این تنها یک شعار هست، خیلی پایبند باشی میشی مثل عقیده من که از کار کم نگذارم چون هویت کاری و آبرو م هستش ، اما ....
همیشه هم دفتر فنی و نقشه برداری با هم هستند و با هم محاسبات میکنند ، یادتون هم باشه اگر جایی کار کردید که همه دزد باشند یا باید مثل خودشون بشی یا زیر پات خالیه ، یا خودت میری بیرون ، همون کاری که من در زمانی که نظارت بودم کردم ، چون تو نگیری رئیست گرفته و مجبورت میکنه امضا رو تو بزنی، پس میشی ماشین امضا

بالا