نگهداری و تعمیرات ( نت پیشگیرانه )

ram33

عضو جدید
[h=2]تعميرات و نگهداري ماشين آلات[/h]

مقدمه:
هدف از تعميرات و تعريف آن
لغت MAINTENANCE كه ما آنرا نگهداري - تعميرات ترجمه نمودهايم مفهومش در صنايع شامل كليه عملياتي مي شود كه براي سالم و مرتب نگاه داشتن وسايل كار چه ماشين چه غير ماشين انجام مي گردد. در صنعت عملياتي از قبيل بازديد مرتب وسايل روغنكاري مرتب آنها, رفع عيوب و نواقص كوچكي كه احتمالاً, ضمن كار پيدا مي شود. بطور مداوم و قبل از پيدايش لنگيهاي بزرگ يا تعمير و لكه گيري ساختمان و تجديد رنگ در فواصل معين و كليه اموري كه باعث بر قرار داشتن وضع صحيح كار مي شود. بنام MAINTENANCE مرسوم گرديده است

در صنايع با قبول و ادامه روشهاي آزمايش MAINTENANCE مي توان وضعي بوجود آورد كه اولاً ماشين آلات و وسايل بدون لنگي و مرتب كار نموده و ثانياً مصارف ماشين در پائين ترين حد خود باقي بماند و علاوه بر تمام اينها هزينه تعمير به حداقل ممكنه پائين بيايد.
موقعيت و پيشرفت هر دستگاه و تشكيلاتي بويژه كارخانجات صنعتي مستلزم داشتن سيستمهاي موثر برنامه ريزي و كنترل و اجراي دقيق و منظم آنها در كليه مراحل مي باشد.
در كارخانجات صنعتي ماشين آلات همواره در حال فرسوده شدن هستند, بنابر اين مسئله تعميرات و نگهداري ماشين آلات يكي از مهمترين مسائل قابل توجه مي باشد.
محورها, بلبيرينگها, چرخ دنده ها, تسمه ها و ساير قطعات يك ماشين فرسوده مشوند و تعويض يا تعمير آن لازم مي گردد. روغنها و گريسها در اثر كار كثيف مي شوند و خاصيت اصلي خود را از ست مي دهند و احتياج به تعويض دارند . الكتروموتورها, وسائط نقليه مثل نقاله ها, ليف تراكهاي برقي و گازوئيلي, جراثقالها و غيره احتياج به سرويس و تعمي منظم دارند.
انجام عمليات تعميراتي در مورد ماشين آلات پس از شكستگي و خرابي, روش منطقي نبوده و سبب وقفه در عمليات توليدي مي گردد. زيانهاي ناشي از توقف عمليات توليدي بمراتب بيشتر از تعمير ماشين آلات مربوطه مي باشد.
ادامه مقاله

ram33

عضو جدید
[h=2]بررسی شاخص oee[/h]

به طور کلي مشکلاتي ( شش ضرر يا اتلاف عمده ) که موجب مي شود اتلاف در راندمان ابزار بوجود آيد و باعث ضرر سازمان مي شود به قرار زير ليست کرد :
1- خرابي دستگاهها breakdowns
2- اتلاف مربوط به تنظيم دستگاهها adjustments loss
3- توقفات موقتي و دائمي دستگاهها small stops
4- کم بودن سرعت کار Reduced Speed
5- خرابي محصولات و دوباره کاري ها reworks
6- اتلاف مربوط به شروع به کار دستگاهها startup losses
يکي از اهداف اصلي در TPM ريشه کن کردن اين شش تا است و در اندازه گيري شاخص OEE مي توانيم مقادير اين شش ضرر را انداره گيري و بدست آوريم و با استفاده از يک نمودار پاراتو موارد عمده و اصلي را شناسائي کنيم و بر روي انها تمکر بيشتري داشته باشيم تا بتوانيم الويت بندي اقدامات را براي حذف کامل آنها برنامهريزي داشته باشيم.
ادامه مقاله

asgari.farhad

عضو جدید
بررسی شاخص oee

به طور کلي مشکلاتي ( شش ضرر يا اتلاف عمده ) که موجب مي شود اتلاف در راندمان ابزار بوجود آيد و باعث ضرر سازمان مي شود به قرار زير ليست کرد :
1- خرابي دستگاهها breakdowns
2- اتلاف مربوط به تنظيم دستگاهها adjustments loss
3- توقفات موقتي و دائمي دستگاهها small stops
4- کم بودن سرعت کار Reduced Speed
5- خرابي محصولات و دوباره کاري ها reworks
6- اتلاف مربوط به شروع به کار دستگاهها startup losses
يکي از اهداف اصلي در TPM ريشه کن کردن اين شش تا است و در اندازه گيري شاخص OEE مي توانيم مقادير اين شش ضرر را انداره گيري و بدست آوريم و با استفاده از يک نمودار پاراتو موارد عمده و اصلي را شناسائي کنيم و بر روي انها تمکر بيشتري داشته باشيم تا بتوانيم الويت بندي اقدامات را براي حذف کامل آنها برنامهريزي داشته باشيم.
ادامه مقاله

ضمن قدرداني از دوست عزيزمون.در صورت امكان از دادن لينك به سايت هاي شخصي خودداري كنيد و مقالات را در سايت ضميمه فرمائيد.

ram33

عضو جدید
ضمن قدرداني از دوست عزيزمون.در صورت امكان از دادن لينك به سايت هاي شخصي خودداري كنيد و مقالات را در سايت ضميمه فرمائيد.

ضمن تشکر از انتقادات شما دوست خوبم این موضوع را با مدیریت در میان گذاشتم ایشان اجازه لینک دادن دادند اما من ضمیمه می کنم چون تمامی مطالب از بانک اطلاعاتی قویی که در اختیار دارم منتشر شده است

asgari.farhad

عضو جدید
ضمن تشکر از انتقادات شما دوست خوبم این موضوع را با مدیریت در میان گذاشتم ایشان اجازه لینک دادن دادند اما من ضمیمه می کنم چون تمامی مطالب از بانک اطلاعاتی قویی که در اختیار دارم منتشر شده است

ممنون.پس در صورت امكان لينك مرجع فراموش نشه.مطالب مذكور در سايت مربوطه برگرفته از سايت www.oee.ir  ميباشد.موفق باشي

ram33

عضو جدید
مدل ریاضی برای فعالیت های نت

مدل ریاضی برای فعالیت های نت

در اين مقاله از يک مدل خطي و صفر و يک دو مرحله اي جهت زمان بندي فعاليت هاي نگهداري براي يک سيستم توليد سفارشي و دسته اي استفاده شده است . مرحله اول مدل آن دسته از فعاليت هاي نگهداري را تعيين مي کند که اجراي آنها در پيش از آغاز توليد ، باعث حداقل شدن احتمال ازکارافتادگي خط توليد در حين توليد خواهد شد . مدل مرحله دوم نيز که مربوط به حين توليد مي باشد ، حداکثر تعداد فعاليت هاي نگهداري را تعيين مي کند که مي بايد در حين توليد انجام شوند . در هر دو مدل محدوديت هاي بودجه و نيروي انساني منظور گرديده اند

منبع : www.tak11.tk

لینک مستقیم دانلود

.
به حجم 89 کیلو بایت