نکات و تجربیات در بازرسی گاز

Ebram

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی بازرسان و مجریان و علاقمندان به سیستم لوله کشی گاز
و باعنایت به اهمیت بسیار بالای سیستمی که مورد استفاده تمامی هموطنان است
نکات و تجربیاتی را که در بازرسی سیستم های گازرسانی خانگی بدست آوردم را در اختیار دوستان قرار میدم
به امید قبول الله
و همراهی دوستان

Ebram

عضو جدید
مباحثی که شخصا علاقمند به بحث درباره اونا هستم :
اخلاق و روانشناسی بازرسی
شیوه تعامل با مجریان و مالکان
نحوه برخورد صحیح با موارد و تخلفات
تفاوت مابین سخت گیر بودن و الکی گیر دادن
پروسه بازرسی
دقت روی مسائل اصلی و گذشت از مسائل فرئی
بیان تجربیات و نکاتی که بازرس همواره باید در هر بازدید مد نظر قرار دهد و . . .

Ebram

عضو جدید
لازمه بگم مواردی که مطرح میکنم تنها نظر شخصی من هست و هدف جسارت به اساتید امر نیست
یک بازرس در حین بازدید از صحبتهای اضافه و بیمورد با مجری یا مالک که تمرکزش رو از متن به حاشیه میبره پرهیز کنه
بازرس سعی در انجام فرآیند بازدید در حداکثر کیفیت ممکن رو داشته باشه

Ebram

عضو جدید
لوله کشی گاز علیرغم ظاهر ساده ای که داره فرآیندیه که گاها لازمه نکات مهمی در اون رعایت بشه
بازرس عهده دار این نکات است

Ebram

عضو جدید
روند کلی بازرسی گاز :
1- بررسی کلی نقشه ایزومتریک و تطبیق آن با پلان و جدول مصارف
2-برداشتن مشخصات علمک : رگلاتور دارد ؟ اگر دارد ظرفیتش چقدر است ؟ آیا نیاز به تعویض رگلاتور می باشد ؟ چند قلو است ؟ سایز سردنده (ابتدای لوله کشی) رعایت شده است ؟ شماره حک شده بر روی علمک جهت درج در فرم تاییدیه در محل آدرس نویسی
3- بازدید از دودکشها شامل : سایز - مکش - مشترک نبودن با واحد یا واحدهای زیرین - نصب بودن دریچه - درز بند بودن حد فاصل دریچه و لوله آزبست
4-همزمان با تست دودکشها تطبیق نقشه با اجرا و بازدید از محل شیر آلات و مسیرهای لوله کشی جهت اطمینان از صحت اجرا
5-بررسی محل از نظر تامین هوا
6-بازدید کلی واحد از نظر اتاقهای حمام دار و سایر موارد دارای اهمیت
7- بازدید از کلاهک
در پست های بعدی هر مورد به تفصیل شرح داده خواهد شد .

آخرین ویرایش:

Ebram

عضو جدید
همانطور که قبلا هم گفتم لوله کشی گاز علیرغم ظاهر ساده ای که داره در هر بازرسی ممکنه تجربه جدیدی رو نصیب شما بکنه

Ebram

عضو جدید
یک بازرس همیشه باید در نظر داشته باشه که امانت دار افرادیه که قراره سالها در محل بازرسی زندگی یا کار کنند

Ebram

عضو جدید
در بررسی نقشه ها :
ایزومتریک را با پلان و مصارف را باجدول مطابقت دهید
یکبار مسیر لوله کشی را کنترل کنید
مهر و امضای شرکت مجری درج شده باشد
اجرای زیر کار بصورت خط چین ترسیم شده باشد .
موارد درج شده روی نقشه ایجاد مسئولیت مستقیم برای شما می کند . بسیار دقت کنید که چه چیز در نقشه وجود دارد و یا چه موردی را شما اضافه می کنید
کنترل و تایید طرح مربوط از جمله مسیر و سایزینگ با شماست دقت کنید که یک طرح و سایزبندی پرت را تایید نکرده باشید
موارد خاصی را که لازم میبیند روی کار اجرا شود به طور شفاف در نقشه هم درج کنید
دقت کنید که نقشه ها دو محل درج تاریخ بازدید دارند : اولی مربوط به پیش بازدید یا تایید نقشه و دومی مربوط به تایید سیستم است . در صورتیکه پیش بازدید انجام نشده باشد این دو تاریخ یکی هستند گاهی پیش می آید که مالک یا مجری نسبت به ایرادات شما معترض می شوند . در این موارد با یادآوری قسمت مربوط به تاریخ تایید نقشه (در صورتیکه پیش بازدید انجام نشده باشد -بنابه قصور مجری) ایشان را نسبت به این قضیه مجاب می کنید

Ebram

عضو جدید
خوش و بش و صمیمیت با مجری نباید باعث شود بازرس از برخی تخلفات که بعضا دردسرساز هم هستند چشم پوشی کند . متاسفانه سیاست برخی مالکان یا مجریان ایجاد رابطه صمیمانه به جهت سوئ استفاده از این قضیه است . بازرس ضمن اخلاق و رفتار خوش باید قاطع هم باشد و همیشه بیاد داشته باشد که امانتدار است .

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام
ابرام خان نیستی دیگه؟
من متنای قبلی رو که میخوندم یه اختلافی بین شما با کاری که در خراسان اتفاق میفته هس... اینجا اگه دودکشی از 15 متر بلند ترباشه یا خیلی کوتاه تو طبقه اخر باشه میگن پکیج فن دار باشه (توجه سیل روم با دودکش دو جداره نه، فقط فن دار ) میگن پکیج فن دار باشه تا دود رو با فشار خارج کنه که کار خوبیم هست ولی شما فرمودین پکیج فن دارو به دودکش معمولی نزنیم.. ممکنه از طیقات دیگر بزنه بیرون که بنظرم پاسختون منطقی نیس مگه اون فن چقدر فشار داره که از طبقات بالایی بزنه بیرون... واگه دودکشی باین فشار مشکل داشته باشه اون دودکش مشکل داره...

mohsen2

عضو جدید
سلام
ابرام خان نیستی دیگه؟
من متنای قبلی رو که میخوندم یه اختلافی بین شما با کاری که در خراسان اتفاق میفته هس... اینجا اگه دودکشی از 15 متر بلند ترباشه یا خیلی کوتاه تو طبقه اخر باشه میگن پکیج فن دار باشه (توجه سیل روم با دودکش دو جداره نه، فقط فن دار ) میگن پکیج فن دار باشه تا دود رو با فشار خارج کنه که کار خوبیم هست ولی شما فرمودین پکیج فن دارو به دودکش معمولی نزنیم.. ممکنه از طیقات دیگر بزنه بیرون که بنظرم پاسختون منطقی نیس مگه اون فن چقدر فشار داره که از طبقات بالایی بزنه بیرون... واگه دودکشی باین فشار مشکل داشته باشه اون دودکش مشکل داره...

سلام

اتصال پکیج فن دار به دودکش صحیح نیست. زیرا اکثر دودکش ها دودبند نیستند و اتصال پکیج فن دار به دودکش موجب ایجاد فشار مثبت در دودکش میشه و از روزنه های دودکش در طبقات بالا، دود بیرون می زنه.

شرکت بوتان هم این موضوع رو اعلام کردم.

moatamed

کاربر ممتاز
سلام

اتصال پکیج فن دار به دودکش صحیح نیست. زیرا اکثر دودکش ها دودبند نیستند و اتصال پکیج فن دار به دودکش موجب ایجاد فشار مثبت در دودکش میشه و از روزنه های دودکش در طبقات بالا، دود بیرون می زنه.

شرکت بوتان هم این موضوع رو اعلام کردم.
من هم این موردو شنیدم اما مدرکی ندارم میشه اگه ممکنه مدرکشو برای من بذارید ممنون میشم

Ebram

عضو جدید
سلام
ابرام خان نیستی دیگه؟

سلام
این مطلب رو یکی دیگه از دوستان عنوان کردن که به گفته ایشان دستورالعمل شرکت این مطلب رو تایید و متذکر میشه
البته جای تامل داره اکه گر دستورالعمل شرکت شامل این قضیه هست حتما توسط بازرسین اعمال بشه

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
این مطلب رو یکی دیگه از دوستان عنوان کردن که به گفته ایشان دستورالعمل شرکت این مطلب رو تایید و متذکر میشه
البته جای تامل داره اکه گر دستورالعمل شرکت شامل این قضیه هست حتما توسط بازرسین اعمال بشه

سلام
همانطور که قبلا عرض کردم تو خراسان رضوی دقیقا برعکس اینه یعنی جایی که دودکش قطرش 10 سانته و میخوان پکیج بذارن باید پکیج فن دار باشه یا دودکش بلند تر از 15 متر

Ebram

عضو جدید
سلام
بعد از بررسی نقشه اولین کاری که در ادامه روند یک بازرسی انجام می شود برداشتن مشخصات علمک و رایزر است
در بررسی مشخصات علمک :
1- علمک اجرا شده باشد . جایی که هنوز علمک اجرا نشده تحت هیچ شرایطی بازرسی انجام نمی شود .
2- شماره علمک که معمولا روی غلاف گالوانیزه آن درج شده روی نقشه یادداشت شود . بخصوص در روستاها که آدرس دهی ارتباط مستقیم با این قضیه دارد .
3- رگلاتور دارد یا خیر و اگر رگلاتور نصب شده آیا نیاز به تعویض دارد ؟ یعنی ظرفیت آن کل مصرف را کفایت کند .
4- فاصله سر رایزر تا علمک و نیز سایز آن مطابق جدول ضمیمه رعایت شده باشد .
5- لوله رابط (علمک تا کنتور) اکیدا بصورت روکار اجرا شود و حتی الامکان در کوتاهترین و کم پیچ و خم ترین مسیر
6- قلوی علمک در نقشه درج شود .
مشاهده پیوست Gas Meter.pdfمشاهده پیوست مشخصات کنتور گا&#1.doc

Mechan

کاربر فعال
سلام خدمت مهندس EBRAM

وتشکر از تاپیک خوبشون.
من جدیدا از پایه 3 مکانیک قبول شدم ، می خواستم بدونم بهتره دنبال چه مباحث واطلاعات ویا دوره های آموزشی باشم.
چطور میشه دوره های بازرسی گاز رو رفت از کجا باید پیگیر بود ؟ من سایت نظام مهندسی چندتا استان و سر میزنم ولی خبری از دوره های بازرسی گاز نیس .
میشه اقدامی کرد برای برگزاری دوره ها؟

miladmoosavi

عضو جدید
سلام به دوستان، خصوصا مهندس ابرام، تاپیک خوبی رو شروع کردید ولی چرا ادامه ندادین!!!!:confused:

sara@@@

عضو جدید
با سلام
میخاستم بدونم منم بعد از گرفتن پایه سه میتونم بازرس گاز بشم . ایا برا خانم ها امکان پذیر هست . بنده لیسانس تاسیسات دارم . با تشکر

moatamed

کاربر ممتاز
با سلام
میخاستم بدونم منم بعد از گرفتن پایه سه میتونم بازرس گاز بشم . ایا برا خانم ها امکان پذیر هست . بنده لیسانس تاسیسات دارم . با تشکر

سلام
بله
هیچ فرقی نمیکنه و من خودم ناظر گازم و همکار خانوم هم دایم

Ebram

عضو جدید
سلام به دوستان، خصوصا مهندس ابرام، تاپیک خوبی رو شروع کردید ولی چرا ادامه ندادین!!!!:confused:

سلام ممنون از ابراز علاقه شما به این بحث
علت اینه که احساس کردم بحث فنی داره به سمت جروبحث سلیقه ای پیش میره
پس بهتر دیدم که رها کنم

Ebram

عضو جدید
سلام
ابرام خان نیستی دیگه؟

سلام با عرض معذرت از رها کردن بحث
شما فرمودید "مگه اون فن چقدر فشار داره که . . . "
یعنی اگر اینقدر فشار خروجیش ضعیفه میتونه بالای 15 متر پرتاب دود داشته باشه ؟ آیا تضمین یا دستورالعمل قانونی هست ؟
و فرمودید "واگه دودکشی باین فشار مشکل داشته باشه اون دودکش مشکل داره..."
بله هیچ تضمینی هم نیست که دودکش زیره کار کاملا سالم باشه
پس چرا منه بازرس زیر سوال برم وقتیکه اگه خدای ناکرده در پروژه ای پای قانون باز شه فقط مبحث 17 و دستورالعمل های مراجع رو میشناسه

Ebram

عضو جدید
سلام خدمت مهندس EBRAM

وتشکر از تاپیک خوبشون.
من جدیدا از پایه 3 مکانیک قبول شدم ، می خواستم بدونم بهتره دنبال چه مباحث واطلاعات ویا دوره های آموزشی باشم.
چطور میشه دوره های بازرسی گاز رو رفت از کجا باید پیگیر بود ؟ من سایت نظام مهندسی چندتا استان و سر میزنم ولی خبری از دوره های بازرسی گاز نیس .
میشه اقدامی کرد برای برگزاری دوره ها؟

سلام بهترین مباحث واطلاعات ویا دوره های آموزشی زمانی مفید خواهند بود که شما دید اجرایی داشته باشید
و دید اجرایی یعنی وارد ساختمان شدن و کارآموزی کردن

sadeghjalilian

عضو جدید
با سلام

بله برا خانمها هم ممکنه .تو استان ما(کرمانشاه) چندتا بازرس خانم داریم،هرچند یکمی بازرسی براخانمها سخته..چون باید بامجریها جدی بود و قانونی برخورد کرد و...کارهای اشتباه دارشون رو رد کرد و..

بالا