[ نمونه برداری از بتن توسط آزمایشگاه] پرسش و پاسخ

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
دوستان
اول عذر خواهی میکنم از مدیران که اینجا مطرح کردم سوالمو

سوال:ازمایشگاه بتن این حق رو داره از بتن تازه ریخته شده درون قالب و یا بتن ریخته شده روی زمین نمونه بگیرد یا نه؟
سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

middbox

کاربر بیش فعال
سلام به همه
دوستان

سوال:ازمایشگاه بتن این حق رو داره از بتن تازه ریخته شده درون قالب و یا بتن ریخته شده روی زمین نمونه بگیرد یا نه؟
سپاس

دوست عزیز بستگی داره کار چی باشه...

معمولا از قبل تو قرار داد ذکر شده...

آزمایشگاه میتونه نمونه برداری کنه ...
منظوزتون از بتن ریخته شده رو زمین چی بود؟؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز بستگی داره کار چی باشه...

معمولا از قبل تو قرار داد ذکر شده...

آزمایشگاه میتونه نمونه برداری کنه ...
منظوزتون از بتن ریخته شده رو زمین چی بود؟؟
سلام مهندس
خوشحال شدم که بازم برگشتی...
بتن دیوار برشی منظورم بود
بعضی جا ها که دسترسی بهش سخته با بیل میریزن کارگران، ابتدا جلوی دیوار روی زمین ریخته میشه( صد البته که قانونی نیست اما چاره ای هم نیست)

middbox

کاربر بیش فعال
سلام مهندس
بعضی جا ها که دسترسی بهش سخته با بیل میریزن کارگران، ابتدا جلوی دیوار روی زمین ریخته میشه( صد البته که قانونی نیست اما چاره ای هم نیست)

مرسی دوست عزیز...

آقا رضا آزمایشگاه میتونه در محل بتن ریزی از بتن ریخته شده نمونه برداری کنه و در صورت جواب ندادن حتی میتونه دستور تخریب بده اما تا جایی که بتونه سعی میکنه با پیمانکار راه بیاد .. اگه بتن تا یه حدی که سازه بتونه تحمل کنه ضعیف باشه کار رو قبول میکنن.. اگه بدتر از این باشه سعی میکنن تو طبقات بالا (البته با نظر طراح) تو طراحی تغییراتی ایجاد کنن... اگه هنوز بدتر باشه کاملا تغییرکاربری میدن... و در مرحله آخر اگه نشد کاری بکنن دستور تخریب میدن...

بتن به هیچ وجه نباید با خاکدر تماس باشه ( نسبت آب به سیمان همیشه باید رعایت بشه ، شاید یکی از مهمترین عامل در بتن همین نسبت آب به سیمانه) ، اگه بتن رو زمین ریخته بشهباتوجه به خاصیت موئینگی خاک نسبت آب به سیمان پایین میاد.... به غیر از بهم خوردن ترکیب سنگدانه های بتن

دوست من...بتن در صورتی میتونه با بیل ریخته بشه که فاصله بیل تا محل ریختن بتن 1.20 باشه... همونطورکه میدونید اگه بتن از فاشله زیاد رو به پایین پرت بشه یا ریخته بشه سنگدانه های بزرگتر در قسمت زیرین بتن جمع میشهو اینیکنواختیکه قرار بوده تو بتنایجاد بشه از دست میره...

شما میتونی با دستور مهندس ناظر این کار رو انجام بدید... ( معمولا میشه از قیف استفاده کرد .... یا لوله... )

آخرین ویرایش توسط مدیر:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
دوستان

سپاس

مرسی دوست عزیز...

آقا رضا آزمایشگاه میتونه در محل بتن ریزی از بتن ریخته شده نمونه برداری کنه و در صورت جواب ندادن حتی میتونه دستور تخریب بده اما تا جایی که بتونه سعی میکنه با پیمانکار راه بیاد .. اگه بتن تا یه حدی که سازه بتونه تحمل کنه ضعیف باشه کار رو قبول میکنن.. اگه بدتر از این باشه سعی میکنن تو طبقات بالا (البته با نظر طراح) تو طراحی تغییراتی ایجاد کنن... اگه هنوز بدتر باشه کاملا تغییرکاربری میدن... و در مرحله آخر اگه نشد کاری بکنن دستور تخریب میدن...

بتن به هیچ وجه نباید با خاکدر تماس باشه ( نسبت آب به سیمان همیشه باید رعایت بشه ، شاید یکی از مهمترین عامل در بتن همین نسبت آب به سیمانه) ، اگه بتن رو زمین ریخته بشهباتوجه به خاصیت موئینگی خاک نسبت آب به سیمان پایین میاد.... به غیر از بهم خوردن ترکیب سنگدانه های بتن

دوست من...بتن در صورتی میتونه با بیل ریخته بشه که فاصله بیل تا محل ریختن بتن 1.20 باشه... همونطورکه میدونید اگه بتن از فاشله زیاد رو به پایین پرت بشه یا ریخته بشه سنگدانه های بزرگتر در قسمت زیرین بتن جمع میشهو اینیکنواختیکه قرار بوده تو بتنایجاد بشه از دست میره...

شما میتونی با دستور مهندس ناظر این کار رو انجام بدید... ( معمولا میشه از قیف استفاده کرد .... یا لوله... )

سلام مهندس
من امیر هستم
ممنون بابت توضیحاتت اما سوال من(نارنجی) چیز دیگه ای بود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

middbox

کاربر بیش فعال
سلام مهندس
من امیر هستم
ممنون بابت توضیحاتت اما سوال من(نارنجی) چیز دیگه ای بود

دوست من شما مسدله رو باز کنید لطفا...

بستگی داره بتن ریزی کجاباشه... ( من مهمترین و قانونش رو گفتم)
اگه شما خودت بخوای بتن ریزی کنی و کسی نبینه رو وجدانخودت همهکاری میتونی انجام بدی...

تا موقعیکه تو قراردادت ذکر نشده باشه و ازت نخواستن کسی نمیاد واسه آزمایش که....

در ضمن دوست عزیز من ( آقایون مسئول آزمایشگاه بعد از بتن ریزی هم میتونن از کارتون نمونه برداری کنن ( مغزه گیری)

اگه بگید بتن ریزی واسه کجاست و درجه اهمیتشچقدره میشه واضح تر جواب داد....

اگه منظورت اینه که حق دارن یا نه ( بله حق دارن )
با تشکر

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام به همه
دوستان

سپاس
سلام
مسئول آزمايشگاه ميتونه هر موقع از هر بتني كه داره اجرا ميشه نمونه بگيره
اگه شرايط طوري هست كه مجبوريد بتن رو با چند مرحله جابجايي داخل قالب بريزيد نمونه گير هم ميتونه از همون بتن نمونه بگيره

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس
بعضی جا ها که دسترسی بهش سخته با بیل میریزن کارگران، ابتدا جلوی دیوار روی زمین ریخته میشه
( صد البته که قانونی نیست اما چاره ای هم نیست)

دوست من شما مسدله رو باز کنید لطفا...

بستگی داره بتن ریزی کجاباشه... ( من مهمترین و قانونش رو گفتم)
اگه شما خودت بخوای بتن ریزی کنی و کسی نبینه رو وجدانخودت همهکاری میتونی انجام بدی...

تا موقعیکه تو قراردادت ذکر نشده باشه و ازت نخواستن کسی نمیاد واسه آزمایش که....

در ضمن دوست عزیز من ( آقایون مسئول آزمایشگاه بعد از بتن ریزی هم میتونن از کارتون نمونه برداری کنن ( مغزه گیری)

اگه بگید بتن ریزی واسه کجاست و درجه اهمیتشچقدره میشه واضح تر جواب داد....

اگه منظورت اینه که حق دارن یا نه ( بله حق دارن )
با تشکر
سلام
تو پست قبل که باز کردم(جمله قرمز)
اصلا بحث وجدان و ندیدن نیست،یه مورد خاصه که اینجوری فقط میشه بتنش رو ریخت
تو قرارداد ذکر نشده ولی بعد از اینکه موقع بتن ریزی شد و ناظرین قالب رو تحویل گرفتن و ok دادن باید نامه ازمایشگاه رو تایید کنن و ما ازمایشگاه رو خبر کنیم...
میشه بگین این حق رو کی و طبق چه ماده و یا قانون و یا نشریه و ... بهشون داده؟؟؟؟
سلام
مسئول آزمايشگاه ميتونه هر موقع از هر بتني كه داره اجرا ميشه نمونه بگيره
اگه شرايط طوري هست كه مجبوريد بتن رو با چند مرحله جابجايي داخل قالب بريزيد نمونه گير هم ميتونه از همون بتن نمونه بگيره
سلام
نمیشه به چیزی استناد کرد و این حق رو ازشون سلب کرد؟؟؟

middbox

کاربر بیش فعال
سلام
تو پست قبل که باز کردم(جمله قرمز)
اصلا بحث وجدان و ندیدن نیست،یه مورد خاصه که اینجوری فقط میشه بتنش رو ریخت
تو قرارداد ذکر نشده ولی بعد از اینکه موقع بتن ریزی شد و ناظرین قالب رو تحویل گرفتن و ok دادن باید نامه ازمایشگاه رو تایید کنن و ما ازمایشگاه رو خبر کنیم...
سلام
نمیشه به چیزی استناد کرد و این حق رو ازشون سلب کرد؟؟؟

اگه اشتباه نکنم طبق شرایط خصوصی و عمومی پیمان ، همونی که شماموقع گرفتن کار امضا و مهر کردی ، دوباره بخونیدش...

اگه مهندس ناظر دستور داده باید دستورشون کتبا به شما اعلام میشده...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اشتباه نکنم طبق شرایط خصوصی و عمومی پیمان ، همونی که شماموقع گرفتن کار امضا و مهر کردی ، دوباره بخونیدش...

اگه مهندس ناظر دستور داده باید دستورشون کتبا به شما اعلام میشده...
تو این شرایط مذکور، به جز اینکه هزینه انجام ازمایشات مربوطه در عنوان پیمان،به عهده پیمانکار هست چیز دیگه ای در مورد ازمایشگاه نداره....

middbox

کاربر بیش فعال
تو این شرایط مذکور، به جز اینکه هزینه انجام ازمایشات مربوطه در عنوان پیمان،به عهده پیمانکار هست چیز دیگه ای در مورد ازمایشگاه نداره....

خب هزینه انجام آزمایشات یعنی اینکه کار شما رو مورد آزمایش قرار میدن و هزینشم شما متقبل میشید ، ( کارفرما اینحق رو داره که کار شما رو مورد آزمایش قرار بده چون از قبل بهتون گفتن)

8558

عضو جدید
سلام به همه
دوستان

سپاس

اساتید چرا انقدر بحثو میپیچونید؟
ببین دوست عزیز. آزمایشگاه باید از بتنی که آماده ریختن توی قالبه نمونه بگیره. مثلا بتن داخل میکسر یا هر مخلوط کننده دیگه ای.
پس از بتن درون قالب نمیتونه برداشت کنه. چون باعث به هم خوردن دانه بندی میشه. و اینجا هم ناظر هم نماینده پیمانکار باید جلوی نمونه گیری رو بگیرند. (طبق قانون)
البته بحث بتن ریزی غیر مسلح با حجم بالا میشه از محل بتن ریزی نمونه گرفت. مثل فنداسیون سدها یا پل های بزرگ که بعضا غیر مسلح ریخته میشن. ولی باز اونم خیلی صحیح نیست چون دانه ها دو بار جابه جه میشن
بتن ریخته شده روی زمین به چه منظوریه؟
اگه بحث پرتی بتن هست نه حق نمونه برداری ندارن. اگر هم بحث جابجایی بتنه باید فقط یک بار بعد از جابجا شدن و بعد از مخلوط مجدد توسط کارگران نمونه برداری کنه. در هر حال از بتن ویبره خورده به هیچ وجه حق نمونه برداری نداره

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
اساتید چرا انقدر بحثو میپیچونید؟
ببین دوست عزیز. آزمایشگاه باید از بتنی که آماده ریختن توی قالبه نمونه بگیره. مثلا بتن داخل میکسر یا هر مخلوط کننده دیگه ای.
پس از بتن درون قالب نمیتونه برداشت کنه. چون باعث به هم خوردن دانه بندی میشه. و اینجا هم ناظر هم نماینده پیمانکار باید جلوی نمونه گیری رو بگیرند. (طبق قانون)
البته بحث بتن ریزی غیر مسلح با حجم بالا میشه از محل بتن ریزی نمونه گرفت. مثل فنداسیون سدها یا پل های بزرگ که بعضا غیر مسلح ریخته میشن. ولی باز اونم خیلی صحیح نیست چون دانه ها دو بار جابه جه میشن
بتن ریخته شده روی زمین به چه منظوریه؟
اگه بحث پرتی بتن هست نه حق نمونه برداری ندارن. اگر هم بحث جابجایی بتنه باید فقط یک بار بعد از جابجا شدن و بعد از مخلوط مجدد توسط کارگران نمونه برداری کنه. در هر حال از بتن ویبره خورده به هیچ وجه حق نمونه برداری نداره
سلام
جایی هست که این موارد رو گفته باشه و بشه بهش استناد کرد ؟؟؟

MOHSEN HASHEMI

عضو جدید
سلام دوست عزیز دستگاه نظارت به نمایندگی کارفرما اجازه دارد هر موقع و تو هر مرحله از کارت از بتنت نمونه گیرد کنه حتی از بتن تو قالب .ولی اینکه بتن رو زمین ریخته شده باشه اجازه نداره چون جزء شرایط بتن ریزی شما نیست.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز دستگاه نظارت به نمایندگی کارفرما اجازه دارد هر موقع و تو هر مرحله از کارت از بتنت نمونه گیرد کنه حتی از بتن تو قالب .ولی اینکه بتن رو زمین ریخته شده باشه اجازه نداره چون جزء شرایط بتن ریزی شما نیست.

سلام
میشه لطف کنید و بگید طبق چه قانون، ایین نامه،نشریه، بند،ماده،تبصره و ... میتونه از بتن درون قالب نمونه بگیره؟؟؟
مرسی