[ گود برداری] پرسش و پاسخ > ارائه مطلب

مهدی نیازی

عضو جدید
سلام در منطقه دروس گود برداری کردم قسمتی از دیواره گود را بدلیل وجود ساختمان قدیمی بسیار سست در حدود 1.5 متر رها کرده وخاک را برنداشتیم برای اجرای سازه نگهبان محدودیت دارم (در حال حاضر مشغول لاشه چینی انباریهای فاضلاب قدیمی هستیم وسطح آب منطقه هم بالاست که با زهکشی در حال کنترل اب هستیم) از دوستان خواهش میکنم اگر تجربه مشابهی دارند جهت راهنمایی بفرمائید در صورت امکان عکسی از پروژه را خواهم گذاشت

سایر تاپیک ها مرتبط با گودبرداری در تالار

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/pdf.gif 7 دليل ريزش در گودبرداري‌ها

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/pdf.gif [ مقاله ] معرفی روش های حفاظت از گودبرداری

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/fileupload.gif [ گودبرداری ] دانلود► دستورالعملهای گود برداری

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif تخریب سازه همسایه در اثر گودبرداری غیر اصولی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

simiar

عضو جدید
نوع سازه ساختمان کناری و تعداد طبقات آن ، ارتفاع گود ، نوع خاک ، نوع فونداسیون و سطح آب زیر زمینی را بفرمایید تا شاید بتونم نظری بدم.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
گودبرداری

گودبرداری

سلام
دوستان اگه بخوایم محل گودبرداری شده رو تسطیح و تراز کنیم چه روشهایی رو پیشنهاد میکنین که کمتر خطا داشته باشه؟
لطفا دوربین(ترازیاب)رو نادیده بگیرین.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

middbox

کاربر بیش فعال
سلام
دوستان اگه بخوایم محل گودبرداری شده رو تسطیح و تراز کنیم چه روشهایی رو پیشنهاد میکنین که کمتر خطا داشته باشه؟
لطفا دوربین(ترازیاب)رو نادیده بگیرین.

سطح اول و آخر رو با متر به اندازه دلخواه مثلا 20 سانتی متر از پایین به بالا اندازه بگیر و دو سر شلنگ تراز رو روی هر کدوم از اندازه ها بذار ، شیلنگ تراز رو روی اندازه ها بالا یا پایین که بکنید معلوم میشه که سطح ترازه یا نه ، اینا کاراییه که یه مهندس باید بتونه از رو خلاقیتش انجام بده
امیدوارم من متوجه سوالتون شده باشم و امیدوارم شما هم متوجه جواب من شده باشید:D

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
ا
سطح اول و آخر رو با متر به اندازه دلخواه مثلا 20 سانتی متر از پایین به بالا اندازه بگیر و دو سر شلنگ تراز رو روی هر کدوم از اندازه ها بذار ، شیلنگ تراز رو روی اندازه ها بالا یا پایین که بکنید معلوم میشه که سطح ترازه یا نه ، اینا کاراییه که یه مهندس باید بتونه از رو خلاقیتش انجام بده
امیدوارم من متوجه سوالتون شده باشم و امیدوارم شما هم متوجه جواب من شده باشید:D
جوابتو خیلی پیچوندی.فقط میگفتی استفاده از شیلنگ تراز.ولی دوست من شیلنگ تراز برا یه مساحت نسبتا زیاد به نظرم کارایی نداره چون نقاط و محلهایی که باید شیلنگ رو جابجا کنی زیاده

زيگورات

عضو جدید
ا
جوابتو خیلی پیچوندی.فقط میگفتی استفاده از شیلنگ تراز.ولی دوست من شیلنگ تراز برا یه مساحت نسبتا زیاد به نظرم کارایی نداره چون نقاط و محلهایی که باید شیلنگ رو جابجا کنی زیاده
سلام دوست عزيز
بيش از اينكه جواب دوست عزيزمان آقاي middbox خيلي پيچيده باشد، سوال شما پيچيده است . با توجه به فرمايشات شما مساحت نسبتآ زياد چقدر است ؟ اصولا در پروژه‌ها يا دوربين نقشه برداري است يا شيلنگ تراز حال ميتوان با توجه به وضعيت و پروژه موجود روشهاي تركيبي استفاده نمود.
با اجازه از middbox پيشنهاد ميكنم در چند جاي زمين چوب و يا ميل گرد بكاريد . با فرض اينكه خاكبرداري 1- است توسط شيلنگ تراز تراز 0000 را روي آنها مشخص كنيد بعد ترازها را با ريسمان به هم وصل كنيد و در محل‌هاي مختلف از ريسمان تا محل خاكبرداري اندازه گيري كنيد اگر متر 1 متر را به شما نشان دهد خاكبرداري كافي است ولي اگر كمتر از 1 متر را نشان داد بايد به خاكبرداري ادامه دهيد.
اميدوارم روش فوق مقبول شما باشد

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
بيش از اينكه جواب دوست عزيزمان آقاي middbox خيلي پيچيده باشد، سوال شما پيچيده است . با توجه به فرمايشات شما مساحت نسبتآ زياد چقدر است ؟ اصولا در پروژه‌ها يا دوربين نقشه برداري است يا شيلنگ تراز حال ميتوان با توجه به وضعيت و پروژه موجود روشهاي تركيبي استفاده نمود.
با اجازه از middbox پيشنهاد ميكنم در چند جاي زمين چوب و يا ميل گرد بكاريد . با فرض اينكه خاكبرداري 1- است توسط شيلنگ تراز تراز 0000 را روي آنها مشخص كنيد بعد ترازها را با ريسمان به هم وصل كنيد و در محل‌هاي مختلف از ريسمان تا محل خاكبرداري اندازه گيري كنيد اگر متر 1 متر را به شما نشان دهد خاكبرداري كافي است ولي اگر كمتر از 1 متر را نشان داد بايد به خاكبرداري ادامه دهيد.
اميدوارم روش فوق مقبول شما باشد
مرسی.ولی ریسمان تو کار شکم نمیده؟
اگه درحین خاکبرداری شکم بده و افت داشته باشه خطای کار بالا میره.

زيگورات

عضو جدید
مرسی.ولی ریسمان تو کار شکم نمیده؟
اگه درحین خاکبرداری شکم بده و افت داشته باشه خطای کار بالا میره.
دوست عزيز
با سلام
فرمايشات شما صحيح است . ريسمان در كار شكم ميدهد اما اولا با نزديك كردن اي ميلگردها اين خطا را كم ميتوان كرد ثانيا براي خاكبرداري چند سانتيمتر قابل اقماض است.
خيلي علاقه مندم بدونم گودبرداري چه سازه‌ايي است و چرا ميخواهيد گودبرداري را تسطيح كنيد ؟ اگر گودبرداري ساختمان باشد اصولا بعد از خاكبرداري رگلاژ و سپس با بتن مگر اقدام به تسطيح زير فونداسيون مي‌كنند.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز
با سلام
فرمايشات شما صحيح است . ريسمان در كار شكم ميدهد اما اولا با نزديك كردن اي ميلگردها اين خطا را كم ميتوان كرد ثانيا براي خاكبرداري چند سانتيمتر قابل اقماض است.
خيلي علاقه مندم بدونم گودبرداري چه سازه‌ايي است و چرا ميخواهيد گودبرداري را تسطيح كنيد ؟ اگر گودبرداري ساختمان باشد اصولا بعد از خاكبرداري رگلاژ و سپس با بتن مگر اقدام به تسطيح زير فونداسيون مي‌كنند.
ممنونم.اگه میشه نحوه اجرای رگلاژ و تسطيح با بتن مگر هم توضیح بدین.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز

زيگورات

عضو جدید
با سلام
با اجازه از دوستان گرامي
امير جان وقتي خاكبرداري با ماشين آلات انجام شد ، نوبت رگلاژ مي‌رسد در اين فعاليت ، خاك ها و سنگ هاي سست كه توانايي باربري را ندارند توسط كارگر جمع‌آوري ميشود . مهم نيست كه آيا از ارتفاع زير مگر گذر كرده باشيم يا نه مهم اين است كه ديگر خاك سست در زير فونداسيون باقي نمانده باشد(در جاهاي سنگي به آن لقه برداري ميگويند). چيز مثل جاروكردن خاك زير فونداسيون .
همانگونه كه مستحضريد در اكثر نقشه‌ها، 10 سانت بتن مگر زير فونداسيون در نظر گرفته ميشود . حال با توجه به اينكه خاك هاي سست در زير فونداسيون برداشته شده است لذا سطح زير بتن مگر صاف نيست لذا چاله و چوله ها را با بتن مگر پر ميكنند به نحويكه سطح بالايي بتن مگر صاف مي‌شود و آماده بتن ريز .
حالا چگونه با بتن مگر تراز زير فونداسيون را درست ميكنند.
يك روش كروم بندي است.
روش بعدي در فواصل 5 تا 6 متري يك سري ميخ تراز(ميل‌گرد كه مثل ميخ در زمين فرو مي‌برند و يا در پاي آن مقداري ملات مي‌ريزن) و با يك وسيله ايي تراز روي بتن مگر، روي ميخ علامت گذاري شده است (مثل اسپري) و با رسيمان اين خطوط تراز به هم وصل مي‌گردد . در هنگام بتن ريزي استاد بناي بتن‌ريزي اجازه نميدهد ارتفاع بتن از اين ريسمان عبور كند.
امير جان ببخشيد ،شايد توضيحات من خيلي مبهم و در برخي‌جاها خيلي ابتدايي باشد، هدف رساندن مفهوم است.

middbox

کاربر بیش فعال

با استفاده از شیلنگ تراز و یک چوب قائم به اندازه ای نیم متری:
نحوه عمل به این صورت است که چوب قائم را روی صفحه قرار داده و اندازه 10 سانتی متر یا بیشتر روی چوب علام می زنیم تا شیلنگ تراز آب را به صورت قائم روی چوب نگه داریم. البته اندازه زده شده روی چوب قائم می بایستی در تمام صفحات رعایت شود. عیب ان کار اینست که در فواصل طویل این کار معمولاً دارای خطاست. دوم اینکه می بایستی هوا در داخل آب و محفظه شیلنگ وجود نداشته باشد.

دوست عزیز من خودم تا الان امتحان نکردم این روش رو از اینترنت دیدم ....

یا

با استفاده از دوربین:

کار انجام شده با این وسیله دقیق و بدون اشتباه است.

http://saxt-man.blogfa.com/post-12.aspx

امیدوارم مفید باشه

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان ایده یا طرح دیگه ای ندارن؟

dapunz

عضو جدید
دوستان بهتره قبل از ارائه مطالب خام به سایرین ابتدا مدتی در کارگاههای ذیربط بدون افاده و فخرفروشی و رضایت از خود کاملا با یک حالت دوستانه و تواضع کامل اطلاعات لازم و مفید را ار عوامل اجرایی کارگاهها که شاید بیسواد هم باشند اخذ و یادگیری شود سپس با تجربه کافی و امتزاج مناسب داده های دانشگاهی و کارگاهی صلاحیت آموزش به دیگران را اخذ و آنگاه اقدام به ارائه مطلب فرمایند

dapunz

عضو جدید
حضور در کارگاه به مدت طولانی و بدون حس تفاخر نسبت به بیسوادان جهت فراگیری علوم و مهارتهای لازم مهندسی ضروری است

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
دوستان بهتره قبل از ارائه مطالب خام به سایرین ابتدا مدتی در کارگاههای ذیربط بدون افاده و فخرفروشی و رضایت از خود کاملا با یک حالت دوستانه و تواضع کامل اطلاعات لازم و مفید را ار عوامل اجرایی کارگاهها که شاید بیسواد هم باشند اخذ و یادگیری شود سپس با تجربه کافی و امتزاج مناسب داده های دانشگاهی و کارگاهی صلاحیت آموزش به دیگران را اخذ و آنگاه اقدام به ارائه مطلب فرمایند

حضور در کارگاه به مدت طولانی و بدون حس تفاخر نسبت به بیسوادان جهت فراگیری علوم و مهارتهای لازم مهندسی ضروری است

با سلام خدمت دوست عزيز
همه ي دوستاني كه اينجا باهم تبادل اطلاعات مي كنند ، هركدوم به نوعي يا تو محيط كارگاه بودن ، يا اطلاعاتي در مورد اونها دارند . يا اگر هم در كارگاه نبودند ، اينجا اطلاعاتي در اين مورد به دست ميارند .
ما اينجا با طرح سوال ، بيان اشكالاتمون ، ميخواييم از دانسته هاي همه ي دوستان ، بدون اينكه فخري فروخته بشه ، استفاده كنيم ، اگر هم اشتباهي در بين جوابها بود ، كساني كه اطلاعات درستي دارند ، با تذكر ،و با بيان جواب صحيح ، اونو اصلاح ميكنند .

شما هم اگر ، اطلاعاتتون كامل ، و به قول خودتون خام نيست ، بگين ، تا ما هم از اطلاعات و دانسته هاي مفيدتون استفاده كنيم .

با تشكر

زيگورات

عضو جدید
دوست عزيز
يا سلام
اي كاش كمي واضح تر منظورتان را بيان مي فرموديد . متاسفانه اينجانب متوجه منظور و هدف شما نمي‌شوم

middbox

کاربر بیش فعال
دوست عزيز
يا سلام
اي كاش كمي واضح تر منظورتان را بيان مي فرموديد . متاسفانه اينجانب متوجه منظور و هدف شما نمي‌شوم

آقای زیگورات امضاتون عالیه، شما با این کارتون اطلاعات خوب دیگه ای در اختیار دوستان قرار میدید.

8558

عضو جدید
بتن مگر و ریگلاژ بدون دوربین یا شلنگ تراز به هیچ وجه قابل اجرا نیست.
امیدوارم به جوابت رسیده باشی

Bana8

عضو جدید
گودبرداری !!!

گودبرداری !!!

سلام . تو گودبرداری هرکسی یه چیزی میگه به نظر شما برای یه ساختمون یه طبقه اگه چقدر گودبرداری کنم خوبه ؟

سلام . تو گودبرداری هرکسی یه چیزی میگه به نظر شما برای یه ساختمون یه طبقه اگه چقدر گودبرداری کنم خوبه ؟

سلام دوست عزیز ... گود برداری به عوامل گوناگونی از قبیل جنس خاک محل , میزان تراکم خاک , وزن سازه و نوع سازه بستگی دارد.

به همین دلیل نمیتوان عدد دقیقی برای آن اعلام کرد......

رعایت حداقل 40 سانتیمتر الزامی هست

Bana8

عضو جدید
سلام دوست عزیز ... گود برداری به عوامل گوناگونی از قبیل جنس خاک محل , میزان تراکم خاک , وزن سازه و نوع سازه بستگی دارد.

به همین دلیل نمیتوان عدد دقیقی برای آن اعلام کرد......

رعایت حداقل 40 سانتیمتر الزامی هست

ممنون ولی به طور معمولی 40 سانتیمتر خیلی کم نیست ؟ چون من تو نرم افزار که دارم طراحی میکنم 60 سانتیمتر هم به نظر خیلی کم بود
اگه قرار باشه زیر زمین یا پارکینگ زد چی ؟

ممنون ولی به طور معمولی 40 سانتیمتر خیلی کم نیست ؟ چون من تو نرم افزار که دارم طراحی میکنم 60 سانتیمتر هم به نظر خیلی کم بود
اگه قرار باشه زیر زمین یا پارکینگ زد چی ؟

بسته به ارتفاع زیر زمین متغیر هست.. با این وضع دیگه 40 سانت پی کم هست و باید به حدود 60 سانت افزایش پیدا کند

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
این 40و 60 رو نمیتونین همین طوری بگین....
بهتره شرایط جوی منطقه و نوع سازه و نوع خاک رو عنوان کنید تا بشه دقیق تر نظر داد....

Bana8

عضو جدید
والا نوع خاک رو هنوز نمیدونم ولی خاک شاهرود چیه ؟ فکر کنم مثل همین تهران باشه دیگه خاک معمولیه ( حالا نمیدونم اسمش چیه )
حالا از نوع خاک اگه چشم پوشی کنیم من اگه بخوام یه زیر زمین با سقف 2 و نیم متری هم بزنم چقدر باید گودبرداری کنم ؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا نوع خاک رو هنوز نمیدونم ولی خاک شاهرود چیه ؟ فکر کنم مثل همین تهران باشه دیگه خاک معمولیه ( حالا نمیدونم اسمش چیه )
حالا از نوع خاک اگه چشم پوشی کنیم من اگه بخوام یه زیر زمین با سقف 2 و نیم متری هم بزنم چقدر باید گودبرداری کنم ؟
منظورم خاک چه شهری نبود،منظورم نوع خاک بود یعنی رسی،ماسه ای،سنگی،خاک دستی و...
درضمن هوای شاهرود به نظرم سرد باشه.اگه بتونی عمق یخزدگی رو از یه جایی(مثلا اداره هواشناسی یا مسکن شهرسازی)بپرسی عالی میشه.
و اینکه نوع سازه چیه:بتنی،فلزی،مصالح بنایی؟؟؟

این 40و 60 رو نمیتونین همین طوری بگین....
بهتره شرایط جوی منطقه و نوع سازه و نوع خاک رو عنوان کنید تا بشه دقیق تر نظر داد....

دوست عزیز اگر توجه بفرمایید در بالا شرایط ایجاد پی رو عرض کردم................................

و اعداد اعلام شده صرفا جز حدود های مشخص شده به صورت کلی میباشد

Bana8

عضو جدید
والا نوع خاک رو هنوز نمیدونم ولی آره هوای شاهرود معمولا سرده
ساختمون اسکلت بتنی . پی هاشو میخوام تکی بزنم ( البته با شناژ بهم متصل میکنم )

آخرین ویرایش: