نصب و راه اندازی سلول های خورشیدی برای استفاده خانگی

نصب و راه اندازی سلول های خورشیدی برای استفاده خانگی

• بله

رای: 19 73.1%
  • خیر

رای: 7 26.9%

• مجموع رای دهندگان
    26

akkazemi

عضو جدید
سلام
من چند وقتی هست که تو فکر استفاده از سلول خورشیدی برای تعمین بخشی از برق خونمون هستم که تو این مسیر اطلاعات خوبی پیدا کردم( هزینه هاش و لوازم و نحوه ی کار و....)
خوشحال میشم اگه اطلاعات بیشتری دارین برام بزارید;););)

پیوست ها

• جزئیات نصب و راه اندازی سلول های خورشیدی برای استفاد?.doc
    44 کیلوبایت · بازدیدها: 0

e-eng

عضو جدید
والا نمی دونم.اطلاعی در این زمینه ندارم....

ایده ی جالبیه!...;)

simicolon_ict

عضو جدید
سوال

سوال

سلام
من چند وقتی هست که تو فکر استفاده از سلول خورشیدی برای تعمین بخشی از برق خونمون هستم که تو این مسیر اطلاعات خوبی پیدا کردم( هزینه هاش و لوازم و نحوه ی کار و....)

سلام دوست عزیز، من می خواهم راجع سلول های خورشیدی و طریقه نصب این سیستم ها و مباحث مربوطه در ابعاد خانگی و صنعتی اطلاعاتی کسب کنم.
خواهشمندم اگر امکان دارد اطلاعاتی به من دهید.
با تشکر

HniArsh

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام خدمت شما دوست عزیز
چند وقت پیش به طور اتفاقی توی اخبار شنیدم که این طرح(تولید برق از سلول های خورشیدی برای مصارف خانگی) تو ژاپن توی بعضی از خونه ها اجرا شده ولی همون طور که خودتونم میدونید هزینه این کار بالا بود و تقریبا تا سال 2012 ادامه اجرای طرح برای بقیه خونه ها در ژاپن به تعویق افتاد

deremel400

عضو جدید
من هم به شخصه به انرژی های نو خیلی علاقه دارم تا حدودی هم تحقیق کردم اما انرژی خورشیدی اونم به وصیله سلولهای فتوولتاییک اصلا به صرفه نیست مخصوصا در ایران چون بر فرض هم که این اشتباه بزرگ برداشتن یارانه ها هم صورت بگیره مثلا قیمت هر کیلو وات ساعت برق میشه80تومان که باز هم استفاده از انرژی خورشیدی صرفه اقتصادی نداره البته خود من دارم به عنوان یک پروژه سر گرمی روی یک مولد برق با دوچرخه ثابت کار میکنم که شاید به صرفه تر باشد
یک نکته هم تو اون مقاله نوشته در مورد اینورتورها که باید حتما بهش توجه بشه که در مصرف بلند مدت باید از اینورتور تمام سیسنوسی استفاده کنید ولاغیر که یک اینوتور3000وات تمام سینوسی خودش بالای یک میلیون قیمت داره حالا شما حساب پنل ها کنترلرها سیم کشی باطری وغیره را که بکنید میبینید این انرژی در حال حاضر اصلا به صرفه نیست

deremel400

عضو جدید
بله هزینه خرید تجهیراتش خیلی گرونه و اصلا به صرفه نیست دلیل تعجب شما را نمیدونم

tomas.edison

عضو جدید
سلاممن هم به شدت به اطلاعات در این زمینه نیاز دارم /خواهشا اگه کسی مطلبی چیزی داره به من هم بده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

8612840043

عضو جدید
سلام
در این سایتhttp://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis//میتونید اطلاعاتی مانند مقدار انرژی خورشیدی منطقه خودتون وانرژی الکتریکی تولیدی،زاویه بهینه نصب و...را پیدا کنید.

حسینلویی

عضو جدید
در مورد قیمت پنل ها عرض کنم که هر واتش 3400 تومان در میاد /یعنی اگر یک پنل 70 واتی بخای بخری 238000 فقط پنلش میشه / اینورترش هم که بالای 700 -800 هزار تومانه و به اضافه اوازم جانبی اش هم که بخای حساب کنی کلا" کرون در میاد/

hadysadeghi

عضو جدید
سلام
سلام و عرض ادب من اطلاعات کافی در این زمینه دارم و در خدمتتون هستم .
ضمنا به شرکت ها و منازل زیادی هم از این سیستم ها ارائه کرده ام . سایت شرکت ait-co.com برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت های علمی ما .

amin

عضو جدید
تا زمانی که قیمت انرژی در ایران پایینه متاسفانه توجیه اقتصادی نداره.:(

montrex

عضو جدید
سلام آقای صادقی من میخواستم بپرسم که من میتونم این کارهارو در بندرعباس شروع کنم یا نه منظورم اینه که کارم میگیره یا نه من اینکارو در حد دانشگاه انجام دادم یعنی نصب سولار و میخواستم در مورد آبگرمکن خورشیدی هم بهم بگین آیا بندر دنبالش برم یعنی این ریسک رو بکنم برای کار آیندم جواب میده

nekkoie

عضو جدید
سلام دوستان
در فایل ضمیمه ای که آقای akkazemi گذاشتن منظور از پیک سان شاین یا [FONT=&quot]ضریب تولید پنل [/FONT]چیست؟

behnam870

عضو جدید
هزینه اولیه زیادی داره... مخصوصا الان تو این بازار..
توی کشورهای غربی یا ژاپن ، بخاطر اینکه این فناوری اونجا ارزونتره ، میصرفه ، اما تو ایرانه ، تو این شرایط و با این قیمت پایین انرژی بازده اقتصادی بالایی نداره...
من خودم ، به دنبال تامیین اب گرم خونه با اب گرمکن خورشیدی هستم.. کارهای زیر بنایی و لوله کشی رو هم انجام دادم .. اما میدونم که صرفه اقتصادی نداره.. اما اگه این فرهنگ عمومی بشه و دولت هم واقعا حمایت کنه ، از خانواده هایی که پنل خورشیدی دارند و برق تولید میکنند حمایت کنه ، مثل خرید برق مازاد تولیدی برای زمان پیک مصرف ، میشه کارایی انجام داد...

behnam870

عضو جدید
سلام آقای صادقی من میخواستم بپرسم که من میتونم این کارهارو در بندرعباس شروع کنم یا نه منظورم اینه که کارم میگیره یا نه من اینکارو در حد دانشگاه انجام دادم یعنی نصب سولار و میخواستم در مورد آبگرمکن خورشیدی هم بهم بگین آیا بندر دنبالش برم یعنی این ریسک رو بکنم برای کار آیندم جواب میده

دوست عزیز.. جامعه ایران خواسته یا نا خواسته به سمت استفاده از انرژی ها یتجدید پذیر میره ... به قول یکی از اساتیدمون کی فکرشو میکرد تو ایران گاز cng بیاد سوخت ماشین بشه ، ولی چون قرار بود ، و دولت میخواست و روش برنامه ریزی شد، اتفاق افتاد..
الان همین برنامه برا یانرژی ها یتجدید پذیر در دست تدوینه ، بخصوص خورشید... دیر و زود داره اما سوخت سوز نداره..
فقط با این قیمن پایین انرژی مردم هنوز به مرحله اجبار نرسیدن که بخان این کارو انجام بدن.. بزار قیمت برق و گاز کمی بره بالا ، ببین چطور مثل ترکیه تو اکثر خونه یه ابگرمکن خورشیدی می بینی..

nabinabi

عضو جدید
پیل خورشیدی

پیل خورشیدی

سلام دوست عزیز،اطلاعاتی را که در مورد پیل های خورشیدی بدست آوردی به منم بده . ازت خیلی ممنونم

isajan

عضو جدید
سلام

بسیار حرکت خوبیه.خوب اینا در بخش تولید پراکنده استفاده میشن که توی خیلی کشورای اروپایی و صنعتی داره استفادش وسیع تر میشه.اما خوب به دلیل هزینه بالایی که دارن واسه نصبشون معمولا از لحاظ هزینه به صرفه نیست.اما خوب توی اون کشورایی که میگم خدمتتون طرح های تشویقی جهت استفاده خانگی از این سیستم ها وجود داره.مثلا یه بخشی از هزینشونو میدن وصرفا بخاطر وجود انرژی پاکه و مساله هزینش صرف این میشه که از محیط زیست حفاظت کنن.
کلا نصب و راه اندازیش کار سختی نیست.توی بازار هم گیر میاد فقط بحث هزینشه.اگه سوالای تخصصی تری داشتی بپرس که در حد توانم راهنماییت کنم ;)

sh_amini

عضو جدید
سلام دوستان
ببخشید من می خواستم در رابطه با سلولهای خورشیدی مقاله بدم فعلا دارم روی جمع آوری مطلب براش کار می کنم تا ی حالت جزییشو برای ارائه مقاله انتخاب کنم...خواستم ببینم به نظر شما آیا این موضوع برا ارائه مقاله و کار کردن موضوع خوب و در واقع به روزی هس(البته با توجه به نیاز روز احساس می کنم به درد بخور باشه) و جای کار داره و اینکه چه قسمتیش بهتره برا کار کردن؟؟؟؟من ترم 4 الکترونیکم و دارم سعی می کنم برای خودم سابقه تحصیلی و علمی خوبی بسازم میشه کمکم کنید؟
ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ببخشید من می خواستم در رابطه با سلولهای خورشیدی مقاله بدم فعلا دارم روی جمع آوری مطلب براش کار می کنم تا ی حالت جزییشو برای ارائه مقاله انتخاب کنم...خواستم ببینم به نظر شما آیا این موضوع برا ارائه مقاله و کار کردن موضوع خوب و در واقع به روزی هس(البته با توجه به نیاز روز احساس می کنم به درد بخور باشه) و جای کار داره و اینکه چه قسمتیش بهتره برا کار کردن؟؟؟؟من ترم 4 الکترونیکم و دارم سعی می کنم برای خودم سابقه تحصیلی و علمی خوبی بسازم میشه کمکم کنید؟
ممنون
سلام
برای مقاله دادن یا تجربه بالا نیازه یا اینکه مقاله های مختلف و حتی لاتین مطالعه کنید و بعدش انشالله استارت بزنید. در غیر اینصورت نمیدونید از کجا شروع کنید و به کجا خاتمه بدید
بله خب انرژی های نو به قول معروف تو بورسه چه برای کار و انجام پروژه چه تحقیقاتی و مقاله .
در عمل و نصب پیچیدگی خاصی نداره .
ولی به صرفه نیست که هیچ خیلی هم گرونه
ساخت و بدست اوردن سلول ب نظر کار سختی میاد
و الا مونتاژ کردن پنل ها کار مشکلی نیست
خروجی هم که اینورتر و کانورتر هستن دیگه
فقط شنیدم یک منبعی هست که در زمانی که سلول در معرض نور خورشید قرار داره و داره برق تولید میکنه در همون حال در این منبع هم ذخیره میکنه حالا این منبع چیه و چطور ذخیره میکنه رو نمیدونم.
موادی مثل سیلیسیم و ژرمانیم میتونن تولید سلول خورشیدی کنن.
یا به عقیده من هر مواد شیمیایی که با گرما یا نور واکنش نشون میده میتونه سلول خورشیدی باشه
حالا چه موادی تولید الکتریسیته میکنن نمیدونم
چه موادی واکنش بیشتری دارن نمیدونم
چطور میشه این مواد رو تقویت کرد تا برق بیشتری تولید بشه نمیدونم.
برادرم دکترا شیمیه ی مدت کوتاهی رو روی این موضوع فکر کردیم
ب نتیجه ای نرسیدیم که چطور میشه واکنش مواد و تولید برق رو بیشتر کرد تا ارزش این همه خرج کردن رو داشته باشه
...
فکر کنم همه دنبال همین مساله هستن که تو ی مستند دیدم گفتن تا سال 2030 به 30 درصد از انرژی خورشیدی دست پیدا میکنن

sh_amini

عضو جدید
الان منم دنبال مقاله هستم و کتاب چند تا مقاله ی داخلی مطرح شده تو سمینارا رو تا حالاخوندم و ی دید کلی نسبت بهش پیدا کردم ...من اینو برای این انتخاب کردم که از کارای صرفا تئوری بدم میاد و می خوام تو عمل هم چیزی ارائه بدم مثل همون ریزپردازنده های خورشیدی و مشابهش....الان چون به قول شما تجربه ندارم می خوام مطمئن شم که چیزی که دارم شروعش می کنم خوب هس و زمینه کار عملی داره...مطمئنا چند ترمی کار دارم که ی چیز خوب و به دردبخور ارائه بدم :smile:
طبق حرفاتون ساختار سلولهای خورشیدی جای کار داره ینی بیشتر شیمی داره؟
و من باید سلول و ساختاری پیدا کنم که بیشترین واکنش و بیشترین بهره برداری از نور خورشیدو می کنه و بعد باید دستگاهی باشه که با کمترین اتلاف اونو استفاده کنه درسته؟
از طرف دیگه گفتید منبع به طور کلی مگه خود سلول با تولید الکتریسیته باعث به طور مثال شارژ شدن باتری ها در هواپیمای خورشیدی و موارد مشابه نمی شه؟و این باتری نمیشه ذخیره کننده انرژی خورشید؟
ممنون

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بله زمینه علمی تحقیقاتی عملی بسیار وسیعی داره.
خب حالا یا مواد و ترکیبشون یا ابزار و تجهیزات
مثلا اگر یک ذره بین در مسیر تابش خورشید به پنل قرار بدیم باعث متمرکز شدن نور و گرما و بیشتر شدن شدت گرما میشه
ایا این گرمای بالا باعث میشه سلول انرژی بیشتری تولید کنه.
کلا منظورم اینه که همه چی رو باید در نظر گرفت چه ابزاری که در اختیار هست چه مواد
...
باتری شارژ میشه و منبع حساب میشه
اما دید کلی راه اندازی یک مجموعه خورشیدی برای بهینه شدنش هست که اون اگر قرار باشه به صرفه بشه اینه که به شبکه توزیع فروخته بشه
برای فروختنش به شبکه توزیع نمیدونم چطور اتصال پیدا میکنه و چه منبعی میخواد.

احمر

عضو جدید
سلام
برای یه خانه معمولا 2500 وات نیازه الان قیمت هر وات 4000 تومن هست

و اینورتر که قیمتش تقریبا 1 میلیون هست + باطری+ استراکچر
تقریبا 13 یا14 میلیون تموم میشه

negin jo0on

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان برقی ... : )
آقو من یه سوال فوری داشتم میخواستم اگه میشه راهنماییم کنین :
میخواستم بدونم پنل های خورشیدی 100 وات چه کارایی میتونن داشته باشن..(با میزان انرژی تولیدیشون چه چیزهایی روشن میشه و چه مدت)
یا مثلا واسه روشن کردن یه ال سی دی پنل خورشیدی چند وات نیاز هست؟؟
اگه روش یا منبعی هست که بتونه کمکم کنه ممنون میشم راهنماییم کنین..

پیشاپیش مرسیتونم : )

بالا