نرم افزار- برای یادگیری از کی شروع کنیم؟

4rash

عضو جدید
سلام خدمت تمامی مهندسین گل
میخواستم بدونم واسه یادگیری نرم افزارهای مکانیک چه زمانی مناسب هست؟ یعنی مثلا از چه ترمی؟ چه سالی؟
بنده الان ترم چهار هستم و کمی سالید خوندم :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
میخواستم بدونم واسه یادگیری نرم افزارهای مکانیک چه زمانی مناسب هست؟ یعنی مثلا از چه ترمی؟ چه سالی؟
الان خوب زمانی بشین سالید را یاد بگیر بعد برو سراغ یکی دو تا نرم افزار دیگه

4rash

عضو جدید
الان خوب زمانی بشین سالید را یاد بگیر بعد برو سراغ یکی دو تا نرم افزار دیگه

منظورم اینه که این نرم افزارا به درسهایی که تو دانشگاه میخونیم ربطی دارن؟
اگه بله،،،چه ربطی؟ کدوم به کدوم؟

morteza_sarbaz

عضو جدید
بستگی به گرایش هم دارد (سیالات، جامدات، ساخت)
اگر سیالات هستید fluent، Autocad
جامداتcatia, solidworks,autocad, ansys
از autocad بهتره شروع کنید. چون بیس طراحی هست.

ghaghalax

عضو جدید
اگه جامدات هستی:
سالید یا کتیا برای مدلینگ
adms view برای تحلیل دینامیکی(برای درس دینامیک ماشین طراحی مکانیزم به درد میخوره)
working modelبرای تحلیل دینامیکی هست ولی همون Adams viewبهتره برنامه بیخودیه این:w47:
Adams carبرای تحلیل خودرو در صورتی که علاقه مند باشی (برای طراحی بدنه و شاسی خودرو)
ansys یا abaqus برای تحلیل هاس استاتیکی و خستگی و سیمولیت کردن(برای دروس مقاومت 1-3 طراحی به کمک ماشین و....)ب نظر من آباکوس راحت تره کار کردن باهش حتما سعی کن با اون کار کنی
اتو کد هم مفت نمیارزه!عمرتو حروم یاد گرفتنش نکن:w46:همون سالید کافیه

4rash

عضو جدید
اگه جامدات هستی:
سالید یا کتیا برای مدلینگ
adms view برای تحلیل دینامیکی(برای درس دینامیک ماشین طراحی مکانیزم به درد میخوره)
working modelبرای تحلیل دینامیکی هست ولی همون Adams viewبهتره برنامه بیخودیه این:w47:
Adams carبرای تحلیل خودرو در صورتی که علاقه مند باشی (برای طراحی بدنه و شاسی خودرو)
ansys یا abaqus برای تحلیل هاس استاتیکی و خستگی و سیمولیت کردن(برای دروس مقاومت 1-3 طراحی به کمک ماشین و....)ب نظر من آباکوس راحت تره کار کردن باهش حتما سعی کن با اون کار کنی
اتو کد هم مفت نمیارزه!عمرتو حروم یاد گرفتنش نکن:w46:همون سالید کافیه

بسیار ممنونم دوست عزیز :gol:
ولی من سیالاتم:D

z.alavi

کاربر فعال
در کنار تمام این نرم افزارهای تخصصی پیشنهاد میکنم نرم افزار Matlab و برنامه نویسی با اون رو هم یاد بگرید چون واقعا کاربردیه! من که خیلی استفاده بردم.
تازگی ها هم با نرم افزار یا بهتره بگم زبان ویژوال بیسیک آشنا شدم که بد نیست شما هم با اون آشنا بشید چون در صنعت به دلیل کاربردی بودن ازش استفاده میشه.;)

moein_rnd

عضو جدید
هرچه زودتر بهتر.سعی کن روی 1یا 2 نرم افزار تمرکز کنی.تا یکیو کامل یاد نگرفتی سراغ بقیه نرو...;)
.................................................................................

بردباری در توان ھر کسی نیست کسانی که بردبارند فرمانروایی می کنند:gol:

harry potter

عضو جدید
دوست عزیز خدمت شما سلام عرض می کنم
من هم رشتم سیالاته . من خودم اتوکد ، کمی سالید و کمی هم انسیس کار کردم . تا حالا با خیلی ها در مورد اینکه چه نرم افزاری رو یاد بگیرم مشورت کردم . برای ما سیالاتی ها نرم افزارهایی که در زمینه طراحی هستش زیاد بدرد نمی خوره . مثل کتیا یا سالید . چون هم با گرایشمون نمی خونه و هم اینکه تو ایران برای طراحی بازار خوبی وجود نداره . در کل من فکر می کنم کسی که از گرایش سیالات بخواد بره به فاز جامدات و طراحی های صنعتی سخته که بتونه موفق بشه ( البته این نظر بنده است ) حالا چه رسد به اینکه بخواد یکی دو تا نرم افزار طراحی صنعتی رو هم یاد بگیره . من پیشنهاد می کنم اول اتوکد رو یاد بگیر ، چون مطمئنا برای آینده کاری خیلی لازمت می شه . البته نرم افزار ساده ای هم هست و می شه راحت اونو یاد گرفت . بعد از اتوکد بهتره حتما یه نرم افزاره تحلیلی یاد بگیری . چون اگه بخوای ادامه تحصیل بدی بشدت لازمت می شه . واسه نرم افزار های تحلیلی انسیس و فلوئنت برای ما سیالاتی ها خیلی مناسب ترن . فلوئنت فقط برای تحلیل و مدل سازی جریان های سیال بکار میره . ولی انسیس کارش فقط سیالات نیست . بلکه انواع تحلیل های استاتیکی ، دینامیکی ، خستگی ، حرارتی ، سیالاتی و ... رو هم می تونه انجام بده و در کل نرم افزار خیلی قدرتمندیه . من خودم نرفتم سراغ فلوئنت ، چون فکر می کنم هنوز برام زوده و اطلاعاتم در اون حدی نیست که بخوام با فلوئنت کار کنم . چون فقط بلد بودن نرم افزار کافی نیست . باید خودت هم به قدر کافی سواد داشته باشی که بتونی نتایج تحلیلی نرم افزارو بفهمی . به خاطر همین رفتم سراغ انسیس . پیشنهاد می کنم در این مرحله که هستی بعد از اتوکد برو و انسیس رو یاد بگیر . یه نرم افزار دیگه هم هست که اگه بخوای وارد بازار کار بشی و عملا کار کنی خیلی بدرد می خوره و اون نرم افزار کریره . (career) که بهش نرم افزار هپ hap هم می گن . این برنامه برای محاسبات بار برودتی و حرارتی ساختمان ها استفاده می شه و کار آدمو برای محاسبات تاسیساتی خیلی راحت و آسون می کنه و البته در بیرون هم شرکت های تاسیساتی خیلی ازش استفاده می کنن .اگه این نرم افزارو خوب بلد باشی راحت تر می تونی در این شرکت ها فعالیت کنی . همون طور که گفتم یاد گرفتن این برنامه خوبه اگه قصد داشته باشی در بیرون کار هم بکنی . ولی اگه فقط بخوای ادامه تحصیل بدی و نمی خوای فعلا کار کنی شاید زیاد بدردت نخوره . ولی از اونجایی که برای اینکه بتونی با این نرم افزار کار کنی باید یه سری سواد علمی داشته باشی و بعضی درسارو پاس کرده باشی که اکثرا ماله ترمای آخره ، بهتره یاد گیری این نرم افزارو نگه داری واسه ترمای آخر . یکی از دوستان در بالا اشاره ای به این موضوع کرده ولی من می خوام باز هم تاکید کنم . لازم نیست نرم افزارای خیلی زیادی بلد باشی . ولی سعی کن یه برنامه رو که شروع می کنی به یاد گرفتن حتما خیلی خوب و عالی اون رو یاد بگیری بعد بری سراغ برنامه بعدی . خلاصه اینکه هرچقدر که بتونی برنامه های بیشتری رو یاد بگیری به نفعته هم برای ادامه تحصیل هم برای کار . به شرطی که اون حرفی که در سطر قبل گفتم رو رعایت کنی .
امیدوارم موفق بشی

s_sadegh

عضو جدید
سلام
هر موقع شروع کنید خوبه
البته بسته به سطح آموزش و نوع نرم افزار ممکنه پیش نیازهایی لازم باشه
فرضا برای یادگیری ابکوس باید مقدماتی از کامپوزست بلد باشید ولی سالید یا کتیا مقدماتی رو دبیرستانی ها هم میتونند یاد بگیرند
یا علی

Bahar_91

عضو جدید
سلام من دارم به جای کتیا و سالید .... اینونتور رو کار میکنم ا
ب نظرتون این نرم افزار خوبیه در مقایسه با کتیا و.... ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بالا