نرم افزارهایی که یک مهندس مکانیک جامدات باید به انها تسلط داشته باشد

naser_mechanic

عضو جدید
با سلام به همه ی دوستان لطفا نرم افزارهایی که یک مهندس مکانیک جامدات باید به انها تسلط داشته باشد را معرفی کنید.مرسی از راهنمایی های شما

mahdi_aryayi

عضو جدید
خيلي پاسخ قطعي و منحصر به فردي به شما نميشه داد بستگي زيادي به حوزه اي داره كه مي خواهيد توش فعاليت كنيد ولي اگه نظر منو مي خواهيد:
اول بريد سراغ Matlab كه Matlab نانه و بقيه نرم افزار ها آب!!!
بعد يك نرم افزار CAD ياد بگيريد (ترجيحا Solidwoks يا Catia
و در آخر يك نرم افزار CAE (ترجيحا Ansys يا ABAQUS)

naser_mechanic

عضو جدید
منظور شما از حوزه فعالیت چیست؟لطفا بیشتر راهنمایی کنید.با تشکر.

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
یک مهندس مکانیک جامدات همانطور که دوست قبلی گفت باید به یک نرم افزار برنامه نویسی مثل matlab تسلط داشته باشی.

اما در قسمت طراحی من نرم افزار solid work رو پیشنهاد میکنم

در قسمت آنالیز می توان به ansys متکی شد

اما یکی از مهمترین نرم افزار به نظر من و خیلی های دیگر نرم افزار catia ست که هم کار طراحی آنالیز و اسمبل کردن قطعات رو انجام می ده وهم چنین آپشن های دیگری همچون piping و... رو هم داره که پیشنهاد می کنم اینو حتما" یاد بگیر
catia واسه ی هر سه گرایش مکانیک کاربرد داره

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
به نظر من هم از بین کتیا و سالید یکی را یاد بگیر و متلب و انسیس را هم باید یاد بگیری

ديتريش

عضو جدید
با سلام به طور كلي يك مهندس مكانيك بايد به نرم افزارهاي زير مسلط باشه:
1.Marc (نرم افزار تحلیل نیروها و تنشها)
2.Catia(نرم افزار طراحی قطعات)
3.Ansys نرم افزاری برای تحلیل مهندسي قطعات در تحليل هاي ديناميكي
4.Matlab(نرم افزاری برای نوشتن برنامه و محاسبات ریاضی در مهندسی)
5.Power shape نرم افزار مدلسازي
6.Power mill نرم افزار شبيه سازي توليد قطعات
7.AutoPlant
Working Model.8

تندباد

عضو جدید
سلام

سلام

قبل هر چیز بکم من 8 سال سابقه طراحی وساخت تجهیزات دارم.
نرم افزارهای مکانیک گسترده است بستگی به این داره که تو چه زمینه ای کار کنی.

زمینه های کاری:
1 - تجهيزات نفت وگاز
- اول از همه چیز CAD دو بعدی زیاد سه بعدی کمتر (البته اصول نقشه کشی ونقشه خوانی فراموش نشود.)
- Mechanical Desktop شاید برای مدل کردن تاورها واستفاده شود البته با کد می شه این کارها رو انجام داد.
- PV ELite برای مدلسازی مخازن تحت فشار
- نرم افزار تانک برای مخازن ذخیره
- نرم افزار Aspen B Jack برای مبدلها , Fluent برای شبیه سازی جریان سیال در مبدلها و Piping (کلا برای شبیه سازی جریان سیال)
- Nozzle Pro برای طراحی لود های پایپینگ
البته تمام نرم افزارها و ارزیابی انها باید با علم به استاندارد های ASMEو API (برای تانک ) باشد.
البته نرم افزارهای دیگری هم هست که جانبی هستند. ولی اصلی همونهایی هست که اشاره شد.
تا یادم نرفته بگم اکسل خیلی کاربردیه و یاد گرفتنش بر هر مهندسی واجب عینیه.
2- Piping
- cad works قدیمیه
- Caesar II برای تحلیل تنش در سیستم های Piping
-َ Auto plant
- PDMS
3 -قطعه سازی و خودرو سازی
- Cad نرم افزار پایه ای
- Solid works
- Catia
- Ansys
- َAdams
- nasran patran
- working model
و... اونایی که کاربردی هستند چهار تای اولی اند
4 - تهویه مطبوع:
- Carrier
- AC Calculator
- Fluent
مسلما مهندسی مکانیک بسیار گستر ده تر از این دسته بندیه که من کردم که از خوصله خارجه خودتون اگه وارد کار بشید خواهید دید که سروکله مهندس مکانیک هر جایی پیدا می شه.

semnan-mjm

عضو جدید
با سلام به همه ی دوستان لطفا نرم افزارهایی که یک مهندس مکانیک جامدات باید به انها تسلط داشته باشد را معرفی کنید.مرسی از راهنمایی های شما
هر نرم افزاري در يه زمينه اي خيلي قويهكه بايد با توجه به نيازت نرمافزار مورد نظرت رو انتخاب كني مثلا به نظر من محيط PART,ASSEMBLEكتيا قويتراز SOLIDاست كه SOLIDدر يه زمينه هاييديگر قويتر

nilo0ofun

عضو جدید
به نظر من abaqus محیطش خیلی user friendly هست مدلسازی راحت و آنالیز قوی داره ولی catia خوب امکاناتش بیشتره. ansys مدلسازیش سخته ولی برای آنالیز قطعاتی که defult داره مثل تیرو ... خوب و راحت و با دقت مطلوبه. راستی کسی درباره adams نگفت:que: من باش کار نکردم ولی فکر میکنم برای طراحی اجزا خودرو کارآیی بالایی داره

flare

عضو جدید
برای یادگیری انسیس و اباکوس لازمه که چه درس هایی رو پاس کرده باشیم.من که از دروس تخصصی فقط استاتیک رو پاس کردم یادگیری این ها به دردم میخوره:"؟

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
برای یادگیری انسیس و اباکوس لازمه که چه درس هایی رو پاس کرده باشیم.من که از دروس تخصصی فقط استاتیک رو پاس کردم یادگیری این ها به دردم میخوره:"؟
برای انسیس باید مقاومت 1 و2 را پاس کنی اما با پاس کردن مقاومت 1 هم می شه قسمتی از آن را یاد گرفت.

naser_mechanic

عضو جدید
سلام خدمت دوستان .می خواستم ببینم برای یادگیری هر کدام از نرم افزارها چه درسهایی را باید پاس کرده باشیم؟با تشکر

nilo0ofun

عضو جدید
سلام خدمت دوستان .می خواستم ببینم برای یادگیری هر کدام از نرم افزارها چه درسهایی را باید پاس کرده باشیم؟با تشکر

مقاومت 1و2 که الزامیه برای نرم افزارهای finite element پاس کردن المان محدود هم لازمه البته فقط مقدماتیش برای اینکه درک کنه این نرم افزار ها چیکار میکنن و چجوری باید ازشون استفاده کرد

faryade_sokooot

عضو جدید
سلام

سلام

مهندس مکانیک خیلی از نرم افزارهارو می تونه کار کنه که البته بستگی به کاری داره که می خواد انجام بده:smile: اتوکد / متلب/انسیس/کتیا/پرو انجینیرینگ/ن ایکس/اباکوس/ادامزو.......می تونی بر حسب علاقه یکی یا چند تا از این نرم افزارهارو یاد بگیری یا اینکه بر حسب نوع کارت این کار انجام بدی ;)

parsa_d2004

عضو جدید
من كه تو همه نرم افزارها سرك كشيدم catia,solidwork,ansys,pv elite,pdms,working model,visual nastran,matlab ولي من با نظر آقا مهدي آريايي موافقم از هر كدوم يكي رو ياد بگيري كافيه.البته بستگي هم داره كجا كار كني!مثلا كتيا توي صنايع خودروسازي خيلي بيشتر از ساليد كاربرد داره؟البته اگه كتيا رو ياد بگيري تقريبا ساليد هم راه افتادي چون خيلي شبيه همند.

شهاب سعادت

عضو جدید
دوستان اکثر نرم افزار ها رو گفتن ولی بهتر قدر به
exel و power point هم تسلط داشته باشیم خوبه چون در اخر کار با بعضی از نرم افزارها باید اونهارو در این صفحات هم انتقال بدیم یا توضیحاتشونو بگذاریم;)

parsa_d2004

عضو جدید
دوستان اکثر نرم افزار ها رو گفتن ولی بهتر قدر به
exel و power point هم تسلط داشته باشیم خوبه چون در اخر کار با بعضی از نرم افزارها باید اونهارو در این صفحات هم انتقال بدیم یا توضیحاتشونو بگذاریم;)

خواستم بگم آقا شهاب يادگرفتن بسته آفيس(ورد و پاورپوينت و اكسل و...) و همچنين نرم افزار

اتوكد امروزه واسه مهندس ها يك چيزي مثل جدول ضرب واسه دبستاني هاس.:biggrin:

farzad.valve

عضو جدید
من هم با جناب gm_design موافقم
شنیدم GM بیشتر کارهاشو ، از مدل سازی تا ساخت همه رو با Pro/E انجام میده

azizollahm

عضو جدید
سلام
همه نرم افزارهایی که دوستان معرفی کردند، خوبه ولی نیازی به تسلط به همه آنها نیست، بلکه بر اساس نوع کاری که دارید تنها تسلط به یکی یا دو تای آنها کافیست.

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام
همه نرم افزارهایی که دوستان معرفی کردند، خوبه ولی نیازی به تسلط به همه آنها نیست، بلکه بر اساس نوع کاری که دارید تنها تسلط به یکی یا دو تای آنها کافیست.
دقیقا" همینطوره مطمئنا" نمیشه به همه ی نرمافزار ها تسلط داشت باید بر حسب نیاز نرمافزارهارو یاد بگیریم

vahidtahani

عضو جدید
یک نرم افزار محاسباتی مثل متلب
یک نرم افزار مدلینگ مثل سالید
و یک نزم افزار تحلیلی مثل اباکوس

رضا احمدپور

عضو جدید
سلام به نظر من هم نرم افزار سالید ورک نرم افزار خوبیه و اگه ماژلهای اون را نصب کنید هم کار آنالیز را انجام میده و هم کار ماشین کاری و جی کد گیری را

بالا