نحوه ي اتصال دو چرخدنده به هم در ساليد

raika

عضو جدید
سلام
راستش دنبال راهي توي ساليد براي اتصال دو چرخدنده به هم هستم به صورتي كه چرخش يكي منجر به چرخش ديگري بشه و البته به صورت واقعي راهي كه من ميدونم فقل براي دو چرخدنده با نسبت برابر عملي. در ضمن با دستور هاي مكانيكي mate هم جواب خوبي نگرفتم احتمالا به صورت درست از اين دستور استفاده نكردم.
ممنون ميشم راهنماييم كنيد.
موفق باشيد:gol:

robo85

عضو جدید
جواب شما

جواب شما

سلام
راستش دنبال راهي توي ساليد براي اتصال دو چرخدنده به هم هستم به صورتي كه چرخش يكي منجر به چرخش ديگري بشه و البته به صورت واقعي راهي كه من ميدونم فقل براي دو چرخدنده با نسبت برابر عملي. در ضمن با دستور هاي مكانيكي mate هم جواب خوبي نگرفتم احتمالا به صورت درست از اين دستور استفاده نكردم.

سلام دوست من ، این کاری که میگی که خیلی سادست البته از دید من نمیدونم شاید کاری که شما میخوای فرق کنه ولی من یه جعبه دنده ساده طراحی کردم که دو تا چرخ دنده رو با هم توش داشتم و با قیدگذاری نتیجه خوبی هم ازش گرفتم فیلمشو واست میذارم اگه به نظرت چنین چیزی میخوای طراحی کنی بگو تا واست فایل سالیدشو آپ کنم و توضیح بدم چه جوری اینو در آوردم

موفق باشی ! :smile:

فیلمو از اینجا بردار :

http://nrec.ir/?q=content/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D8%B9%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87

اگه خیلی طول کشید نشد رو رپیدشرم گذاشتم واست :

http://rapidshare.com/files/282993667/simple-gear-box.avi.html

اینم عکسهاش :

آخرین ویرایش:

raika

عضو جدید
سلام
با اين پست شما معلوم شد من خيلي بيشتر از اون چيزي كه معلومه بيسوادم:sweatdrop:
ممنون ميشم اگه لطف كنيد و روش اسمبل چرخدنده هاي همين گيربكسو توضيح بديد البته اگه وقتتونو نمي گيره؟
در ضمن يه سوال ديگه در مورد همين گيربكس اينكه براي طراحي اين چرحدنده ها از gear trax استفاده كرديد؟
ممنون از توجهتون:gol:

robo85

عضو جدید
answer

answer

سلام
با اين پست شما معلوم شد من خيلي بيشتر از اون چيزي كه معلومه بيسوادم:sweatdrop:
ممنون ميشم اگه لطف كنيد و روش اسمبل چرخدنده هاي همين گيربكسو توضيح بديد البته اگه وقتتونو نمي گيره؟
در ضمن يه سوال ديگه در مورد همين گيربكس اينكه براي طراحي اين چرحدنده ها از gear trax استفاده كرديد؟
ممنون از توجهتون:gol:

سلام

نه مساله بی سوادی نیس - خب هر کسی معمولا تو یه بخشی بیشتر از سایر بخشها کار کرده چون دنیای طراحی دنیای خیلی خیلی بزرگیه شما به هر چیزی دوروبرتون نگاه کنید میشه اونو با سالید مدل کرد از برگ درخت و مبلمان خونتون بگیرید تا ماشین آلات صنعتی و یه واحد کارگاهی یا کارخونه بزرگ رو میشه مدل کرد پس ربطی به بیسوادی نداره اگه مثلا یه نفری بتونه تو کارطراحی سیستمهای فضایی وارد باشه ولی نتونه یه سیستم تاسیساتی واسه یه ساختمون طراحی کنه - منم خیلی کار نکردم این اولین گیرباکسی بود که کاملش کردم (اسمبل) پس جای نگرانی واسه یادگیری وجود نداره :sweatdrop:

استفاده کردم advanced نه من از قیدگذاری پیشرفته سالید
برای استفاده از اون ماژول باید دید مکانیکیتون خیلی خوب باشه و اطلاعات طراحیتون نسبتا کامل باشن و علمی - البته من نمیدونم شما در چه حدی هستین ولی خودم اطلاعاتم ابتدایی هستش ولی خب واسه تکمیلش یه سرچ چارشه
و فک میکنم اگه کسی دینامیک ماشین رو خونده باشه بهتر میفهمه داره چه میکنه ولی من هنو پاس نکردم اینو

فعلا فایل سالیدشو آپ میکنم سعی میکنم تا آخر امروز توضیحشم بدم احتمالا فیلمشو واستون میذارم - یه کم سرم شلوغه چون مال چند وقت پیشه باید برم یه وارسیش کنم ولی میذارمش

فعلا

موفق باشید

robo85

عضو جدید
جواب شما

جواب شما

امروز نمیرسم توضیح بدم فایلشو گیر آوردم بالاخره چیز سختی نیس اصلا نگاش کنی فقط یه دونه قید داره واسه چرخ دنده هاش

فایلو با فرمت rar پیوست کردم

موفق باشی !

پیوست ها

• solid-gear.rar
    833.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

R_azizian

عضو جدید
سلام
سالید قابلیتشو نداره یه سر به همسایش بزن:cool:

robo85

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سالید قابلیتشو نداره یه سر به همسایش بزن:cool:

ولی من نمونه کار زیاد دیدم با سالید قابلیت سالید خیلی زیادتر از این حرفاست
سیستمی با اهمیت تر از مکانیزم ربات مریخ نورد سراغ دارید ؟
mars rover
این ربات با سالیدورکس طراحی شده

هر چند منکر قابلیتهای نرم افزارای دیگه نیستم - من خودم هیچی غیر سالید کار نکردم نمیتونم درمورد بقیشون نظر بدم

ولی همکارها و دوستان زیادی دارم که حرفه ای کار میکنن و دارن تو کارخونجات کار میکنن

طراحی خودرو
طراحی ربات
و سیستمهای دیگه که تو هر کدوم اجزاء کوچیکتری مث همین گیرباکسها وجود دارن
کافیه یه سری به گالریهای طرحهای سالیدورکس بزنید تا ببینید چیا باهاش طراحی شده

ضمنا همسایه سالیدورکس ؟

موفق باشید

robo85

عضو جدید
The Way

The Way

ســـلام دوباره

یکی از دوستان خواسته واسش نحوه قیدگذاری رو بنویسم :

1.ابتدا بین صفحه جانبی سوراخ بزرگ جعبه دنده و صفحه جانبی چرخ دنده شماره 1 (بزرگتر) یک قید coincident قرار بده

2.بعد یک قید concentric / هم مرکزی بین سوراخ کوچیکتر در دیواره بیرونی جعبه دنده و میله قرار بده - میله تو طرح من آزاده تو میتونی بش چرخی چیزی وصل کنی و مقیدش کنی تا حرکت نکنه

3.قید concentric بعدی رو مابین سوراخ دوم جعبه دنده و سوراخ چرخ دنده کوچکتر(ش.2) بذار

4.قید distance / فاصله رو هم با ارزش عددی صفر بین صفحه جانبی چرخ دنده 2 و صفحه جانبی سوراخ جعبه دنده بذار >>> میتونی به جاش از قید های دیگه هم استفاده کنی

5.مهمترین قید که اول اصلاح میکنم توی پستهای قبلیم اشتباه نوشتم advanced
از مجموعه قیود Mechanical Mates در همون کادر قیود در بخش مدیریت فرمان ، از بین 4 گزینه موجود گزینه Gear رو انتخاب کنید و نسبت /ratio رو با توجه به دونسته هات از چرخ دنده ها و نیازت وارد کن واسه نمونه جفتشو برابر و مساوی مثلا 1 بذار - با زدن تیک کنار reverse جهت چرخش رو معکوس میکنی - در بخش آبی رنگی که فعاله تا یه قسمت قطعه انتخاب بشه یک لبه از دنده های هر یک از چرخ دنده هاتو انتخاب کن میتونی یک لبه از یکی و یک صفحه از دیگری رو هم انتخاب کنی

خب تمومه ok کن

اینم یه عکس :

در ضمن فایل قطعات و مونتاژشو آپ کردم بالاتر میتونی دانلودش کنی و با کلیک روی هر قید از پوشه mate در درخت طراحی و زدن edit feature از نحوه قیدگذاریم کاملا سر در بیاری

در نهایت هم میتونی با زدن کلید new motion study انیمیتش هم بکنی و حرکتشو ببینی که این کارو هم من کردم میتونی از تو فایلم ببینی

اینم دو تا عکس :

امیدوارم به دردت خورده باشه
فعلا تا خیلی بعـــــــــــــد
خداحافظ دوستان !

:cool: :) ;)