میخوام خونه بسازم...گیج شدم!

new_bie_boy

عضو جدید
سلام و وقت به خیر خدمت اساتید و مهندسان عزیز
بعد از عمری میخوام یه ویلای کوچیک با سلیقه خودم بسازم.
منتها اصلا فکرشو نمیکردم اینهمه دردسر داشته باشه!!
از ندونستن پایه ای ترین تا فنی ترین مساله...
به هر حال بعد از کلی کش و قوس و مطالعه و فرو رفتن بیشتر در پیچ و خم این کار گفتم سوالاتم رو که خیلی هم زیاده اینجا مطرح کنم تا از نظرات اساتید استفاده کنم و یه طرح کلی داشته باشم.
اول منطقه و نوع خاک و مساحت .کلیت داستان
زمین کشاورزی بوده در استان مازندران.نوع خاکش رو نمیدونم چیه اما میدونم 4-5 متر بکنی به آب میرسی!!!
مساحت زمین حدود 500 متر و مساحت مسکونی 80 تا 90 متر هر طبقه تا دو طبقه
سوال اول اینه که:
1-نقشه چند نوع هست و کجا باید دنبالش برم و هزینه نقشه ها؟
2-به طور خیلی بی منطق اسکلت فلزی رو خیلی دوست دارم..به نظر دوستان تو اون محیط تصمیم درستی هست با توجه به رطوبت و ..
فعلا اینها (سوالات زیادن.قصد دارم قدم به قدم بپرسم
ممنون پیشاپیش

s-a-l-i-m

عضو جدید
البته نظر بزرگان شرطه ولی من نظرم رو میگم داداش :
با توجه به اینکه خودم توی این منطقه زندگی میکنم میگم عزیزم.
1- توی زمین های کشاورزی نیاز به پی کنی نیست توی اکثر ویلاهایی که ساخته میشه معمولا یه لایه سنگ میریزند که زمین ثبات پیدا کنه { البته بعد از خشک کردن زمین کشاورزی ! } و بعدش دیگه کار راحت تره چون توی زمین کشاورزی نیازی نیست پی بکنی چون اپارتمان که نمیخوای بسازی !! منظورتون از دو طبقه دوبلکس هست یا کلا دو طبقه که پارکینگ زیرش میاد ؟! یعنی تقریبا 10 متری ؟
خب اگر اینطوره باید کار اصولی تری کرد که پی کنی هم توشه و بعدش سنگ بریزی و بتن مگر و بقیه کار ... { البته خیلی توی اجرای این طور چیزا حرفه ای نیستم }
2-نقشه که راستش نفهمیدم منظورتون چیه ولی برای شهر ها متری 3 تا 5 تومن بود 6 ماه پیش و برای روستاها بین 2 تا 4 میگیرند که معمولا 3 تومن بود { برای چند تا مهندس کار میکردم امارش رو داشتم :دی }
خب 90 متری دوبلکس چیزی بین 400 تا 500 میشه و دو طبقه هم دو تا حساب کن !
3- که میشه سوال دومت باید بگم اصلا برای یه ساختمان دو طبقه اونم توی زمین کشاورزی توصیه نمیکنم اسکلت رو فلزی ببندی چون توی زمین کشاورزی همینطوری رطوبت بیش از حد میگیره چه برسه به شمال بودنش ! و اینکه خب دو طبقه هم خیلی معقول نیست اسکلت فلزی مگر تعداد طبقات رو بیشتر میکردی برای هزینه که کمتر میشد !
به نظر من بتنی کار کنی خیلی خیلی بهتره به دو دلیل { یکی اینکه شمال هست :دی و دومی اینکه تعداد طبقات کمه }

بازم مهندسان عزیز جسارت من رو ببخشند { هنوز دانشجو هستم اگر جایی اشتباه کردم عذر میخوام و امیدوارم خطای صحبت هام رو بفهمم اگر بود }

concreteman

عضو جدید
سلام و وقت به خیر خدمت اساتید و مهندسان عزیز
بعد از عمری میخوام یه ویلای کوچیک با سلیقه خودم بسازم.
منتها اصلا فکرشو نمیکردم اینهمه دردسر داشته باشه!!
از ندونستن پایه ای ترین تا فنی ترین مساله...
به هر حال بعد از کلی کش و قوس و مطالعه و فرو رفتن بیشتر در پیچ و خم این کار گفتم سوالاتم رو که خیلی هم زیاده اینجا مطرح کنم تا از نظرات اساتید استفاده کنم و یه طرح کلی داشته باشم.
اول منطقه و نوع خاک و مساحت .کلیت داستان
زمین کشاورزی بوده در استان مازندران.نوع خاکش رو نمیدونم چیه اما میدونم 4-5 متر بکنی به آب میرسی!!!
مساحت زمین حدود 500 متر و مساحت مسکونی 80 تا 90 متر هر طبقه تا دو طبقه
سوال اول اینه که:
1-نقشه چند نوع هست و کجا باید دنبالش برم و هزینه نقشه ها؟
2-به طور خیلی بی منطق اسکلت فلزی رو خیلی دوست دارم..به نظر دوستان تو اون محیط تصمیم درستی هست با توجه به رطوبت و ..
فعلا اینها (سوالات زیادن.قصد دارم قدم به قدم بپرسم
ممنون پیشاپیش

اول برو نظام مهندسی شهرت اونجا توضیحات کامل رو بهت میدن چون قوانین در استانهای مختلف فرق داره.
دوم هم جواب سلیم کاملا منطقیه.

new_bie_boy

عضو جدید
از توجهتون یه دنیا ممنون
چند تا سوال با عرض شرمندگی...
1- اینکه اختلاف قیمت بین اسکلت بتنی و فلزی مخصوصآ پیچ و مهره در چه حدی هست برای دو طبقه یا سه طبقه
2- اینکه برای مناطقی مثل شمال ایران راهی برای محافظت فلز در مقابل خوردگی نیست؟مثلا این فومهای پلی استایرن پاششی اگر درست گفته باشم اسمشو..این رو دور اسکلت بپاشیم؟
3-اسکلت بتنی و فولادی سیستم ساختمانی با دیوار باربر هستن؟
4-برای اسکلت بتنی و فلزی هر کدوم مجزا:
الف: برای سقف چه گزینه هایی پیشنهاد میشه؟از نظر استقامت سبکی و هزینه
مخصوصآ بین عرشه فولادی- کرمیت کامپوزیت-3 دی پانل یا تیرچه بلوک
ب-برای دیوار چه گزینه هایی؟
بیشتر نظرم در مورد سازه های پیش ساخته هست ..مثل 3 دی پنل ها یا هر سقف و دیوار آماده ای در مقایسه با دیوارها و سقف هایی مثل تیرچه بلوک و عرشه فولادی ....
5- تا چه دهانه ای لازم نیست ستون بخوره ساختمون.یعنی نمیخوام وسط خونه اصلا ستون بخوره..
6-نظر دوستان در مورد سازه های پیش ساخته چیه؟مثل ال اس اف و ...

در ضمن ساختمون کلا دو طبقه مجزا هست.همکف که روی کرسی قرار میگیره که نمیدونم با رطوبت اونجا چقدر از زمین فاصله باید داشته باشه
و طبقه بالای همکف

2 تا خواهش:
1-اگر از دوستان مشاوری با تجربه که به سیستمهای ساخت و ساز آشنا باشه میشناسن که در با دریافت حق مشاوره راهنمایی کنن و به سوالات من جواب بدن ممنون میشم کمک کنن

2-دنبال یه نقشه خوب میگردم.محاسباتی و معماری..کسی تجربه ای از شرکت یا هر جای دیگه ای داره که کار درست باشن؟
از لطف همه ممنون و عذر میخوام بابت طولانی شدن سوالات

آخرین ویرایش:

concreteman

عضو جدید
از توجهتون یه دنیا ممنون
چند تا سوال با عرض شرمندگی...
1- اینکه اختلاف قیمت بین اسکلت بتنی و فلزی مخصوصآ پیچ و مهره در چه حدی هست برای دو طبقه یا سه طبقه
2- اینکه برای مناطقی مثل شمال ایران راهی برای محافظت فلز در مقابل خوردگی نیست؟مثلا این فومهای پلی استایرن پاششی اگر درست گفته باشم اسمشو..این رو دور اسکلت بپاشیم؟
3-اسکلت بتنی و فولادی سیستم ساختمانی با دیوار باربر هستن؟
4-برای اسکلت بتنی و فلزی هر کدوم مجزا:
الف: برای سقف چه گزینه هایی پیشنهاد میشه؟از نظر استقامت سبکی و هزینه
مخصوصآ بین عرشه فولادی- کرمیت کامپوزیت-3 دی پانل یا تیرچه بلوک
ب-برای دیوار چه گزینه هایی؟
بیشتر نظرم در مورد سازه های پیش ساخته هست ..مثل 3 دی پنل ها یا هر سقف و دیوار آماده ای در مقایسه با دیوارها و سقف هایی مثل تیرچه بلوک و عرشه فولادی ....
5- تا چه دهانه ای لازم نیست ستون بخوره ساختمون.یعنی نمیخوام وسط خونه اصلا ستون بخوره..
6-نظر دوستان در مورد سازه های پیش ساخته چیه؟مثل ال اس اف و ...

در ضمن ساختمون کلا دو طبقه مجزا هست.همکف که روی کرسی قرار میگیره که نمیدونم با رطوبت اونجا چقدر از زمین فاصله باید داشته باشه
و طبقه بالای همکف

2 تا خواهش:
1-اگر از دوستان مشاوری با تجربه که به سیستمهای ساخت و ساز آشنا باشه میشناسن که در با دریافت حق مشاوره راهنمایی کنن و به سوالات من جواب بدن ممنون میشم کمک کنن

2-دنبال یه نقشه خوب میگردم.محاسباتی و معماری..کسی تجربه ای از شرکت یا هر جای دیگه ای داره که کار درست باشن؟
از لطف همه ممنون و عذر میخوام بابت طولانی شدن سوالات

1-اسکلت فلزی حدود 15% هزینش بالاتره.
2-اسکلت فلزی توی هوای شرجی مشکلی نداره خواستی اجرا کن فقط سه لایه ضد زنگ با ضخامت مناسب روی همه قطعات اجرا کن.
3-الزاما نه ولی میتونن دیوار برشی داشته باشن.
4-تیرچه بتنی با یونولیت.
5-تا 7 متر هیچ مشکلی نیست و با تمهیدات خاص تا 11 متر.
6-من نظری ندارم
7- 50 سانت عدد مطمئنیه.
میشناسم ولی اینجا شماره ها رو پاک میکنن یه پیام شخصی برام بفرست یه طراح خوب بهت معرفی میکنم که کارت رو اقتصادی طراحی کنه

بالا