موسیقی عرفانی

armin9298

عضو جدید
از دوسان صاحب نظر یه سوال دارم:que::que::que::que:
به نظر شما بین موسیقی و عرفان و خدا شناسی رابته ای وجود دارد:que::que::que::que::que::gol:

M.Reza2008

عضو جدید

چقدر رک میگی نه اقا جواد.
بله به طور مستقیم هیچ رابطه ای بینشون نیست. یعنی شما نمیتونی آهنگی رو گوش بدی و انتظار داشته باشی به خداشناسی برسی. ولی اگه تو مسیر خداشناسی باشی( که برای قرار گرفتن تو این مسیر هم باید راهشو پیدا کنی) شاید، بتونه یه کمککی بکنه که احتمالش هم کمه.
از اونجایی که راههای رسیدن به خدا به تعداد افراد بشره، یکی هم ممکنه با این طریق سرعتش (یکم) بیشتر بشه ولی عامل اصلی پیشرفتش نمیتونه باشه.
نتیجش اینکه شما به همون پست جواد آقا رجوع کنی خلاصه حرفای منو میبینی

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بله به طور مستقیم هیچ رابطه ای بینشون نیست. یعنی شما نمیتونی آهنگی رو گوش بدی و انتظار داشته باشی به خداشناسی برسی. ولی اگه تو مسیر خداشناسی باشی( که برای قرار گرفتن تو این مسیر هم باید راهشو پیدا کنی) شاید، بتونه یه کمککی بکنه که احتمالش هم کمه.
از اونجایی که راههای رسیدن به خدا به تعداد افراد بشره، یکی هم ممکنه با این طریق سرعتش (یکم) بیشتر بشه ولی عامل اصلی پیشرفتش نمیتونه باشه.
ما مخلص سایه سنگینا هم هستیم
به این دلیل رک گفتم که برای معرفت پیدا کردن بیشتر به خداوند باید از ظواهر و غیر خدا پاک شد پس چون موسیقی هم یکی از ظواهر دنیاست و یکی از خصوصیات ظواهر هم همون فریفتن فرده به طوری که احتمال دل کندن ازش خیلی کمه.
شاید برای دل کندن از بعضی ظواهر خوب باشه اما خودش هم یکی از ظواهره.البته منظور از موسیقی هم هر موسیقی نیستا بلکه موسیقی که اشعاری مانند اشعار حافظ و مولانا توش خونده بشه که البته پر واضحه که در این موسیقی مضمون شعره که اهمیت داره نه خود آهنگ

nmd

عضو جدید
:surprised:

بازم:surprised:

ما مخلص سایه سنگینا هم هستیم
به این دلیل رک گفتم که برای معرفت پیدا کردن بیشتر به خداوند باید از ظواهر و غیر خدا پاک شد پس چون موسیقی هم یکی از ظواهر دنیاست و یکی از خصوصیات ظواهر هم همون فریفتن فرده به طوری که احتمال دل کندن ازش خیلی کمه.
شاید برای دل کندن از بعضی ظواهر خوب باشه اما خودش هم یکی از ظواهره.البته منظور از موسیقی هم هر موسیقی نیستا بلکه موسیقی که اشعاری مانند اشعار حافظ و مولانا توش خونده بشه که البته پر واضحه که در این موسیقی مضمون شعره که اهمیت داره نه خود آهنگ

موسیقی بدون کلام هم اثرات شگفت انگیز خودشو داره که البته سوادمن دراین زمینه کمه
بماند

موسیقی برای خود من تو اسلام یکم که نه بیشتر از یکم مبهمه
تناقض زیاد میبینم در رفتار بزرگانی چون شیخ بهایی و خیلی از احادیث
نه که تنقض به اون معنی ولی خوب باهم نیخونه
اینم بماند
شما منابعتون چی بود!!!!(همهانهایی که مطالعه کردید و به این نتیجه رسیدید:D)

JavadMessi

مدیر بازنشسته
:surprised:
موسیقی بدون کلام هم اثرات شگفت انگیز خودشو داره که البته سوادمن دراین زمینه کمه
بماند
موسیقی برای خود من تو اسلام یکم که نه بیشتر از یکم مبهمه
تناقض زیاد میبینم در رفتار بزرگانی چون شیخ بهایی و خیلی از احادیث
نه که تنقض به اون معنی ولی خوب باهم نیخونه
اینم بماند
شما منابعتون چی بود!!!!(همهانهایی که مطالعه کردید و به این نتیجه رسیدید:D)
هی به خودم میگم این یارو دیگه کیه تا اینکه آواتارتو میبینم میشناسمت:دی
ما در مورد کلیت موسیقی اینجا نظر ندادیم بلکه استارتر رابطه اش رو با عرفان و سیر و سلوک الی الله خواستند که خوب این امر وسائل خودش رو داره و مطمئنا موسیقی جزو اونا نیست شاید اشعار عرفایی همچون حافظ و مولانا جزوش باشه که مطمئنا هست اما خود موسیقی فقط ظاهریست برای نشستن اون اشعار به گوش که اونم از ادراکات حسی و مادی هستش اما این اشعار باید به روح آدمی تاثیر بذاره.در واقع به نظرم لذت اصلی این اشعار رو کسانی میبرند که خود عارفند البته عارف واقعی

بالا