موسیقی حرام است

salaman

عضو جدید
ما می بینیم که پیغمبر اسلام در ۲۳ سال رسالتش ،
اسلام و تمام احکام و عقایدش را در همان سال اول مطرح نکرد ؛
به تدریج مطرح کرد : اول مسئله توحید را طرح کرد
و تا ۳ سال هیچ کلمه دیگری بر آن اضافه ننمود :
(( قولوا لا اله الا الله تفلحوا ))
خوب ، نماز چیست ؟ هنوز نمی خوانند !
روزه چیست ؟ هیچ !
حج ؟ اصلا ندارد !
زکات ؟ اصلا !
قید و بندی ، حدودی ، عملی ؟ اصلا
یک چیز فقط فکری است همین است که بتها را
در ذهنشان و اعتقادشان نفی کنیم و به خدا معتقدشان کنیم.
بنابر این کسانی که در ۳ سال اول مسلمان شدند
و به توحید معتقد شدند و مردند ،احتمالا « شرابخوار » بودند ،
« نماز نخوان » ، « روزه نگیر »‌ ، « حج نکن » ، و …. بودند
بعد از اینها در سال هفتم ، هشتم حجاب مطرح می شود ؛
یعنی بعد از هجده ، نوزده ،بیست سال کار روی مردم حجاب را مطرح می کند.
همچنین مسأله شراب مطرح می شود. شراب را چگونه طرح می کند ؟
از همان مکه نمی گوید که
« آهای مردم ، آهای ملت ، آهای عرب ها ،
تا به توحید معتقد می شوید ، باید دیگر تمام کارهایتان راست و ریست باشد »
! نه ! کی ؟ در سال های آخر بعثتش مسأله شراب را مطرح می کند .
محمد (ص) گفت :
((فیهما اثم کبیر و منافع للناس و اثمهما اکبر من نفعهما))
یعنی گناه دارد و نیز برایتان منفعتی دارد ؛
(اینطور نیست که من آدم متعصبی باشم ،
ارزشش را ندانم و نفهمم ؛ نخیر ، قبول هم دارم ، درست ! )اما زیانش بیشتر است .
شنونده در برابر چه کسی قرار می گیرد ؟ یک آدم روشنفکر که شعور دارد ،
تعصب ندارد و شراب را ، به صورت تابویی ،جنی ،
غولی نجس ، و متا فیزیکی و غیبی تلقی نمی کند ؛
اما به خاطر اینکه زیان های اجتماعی و انسانی زیاد دارد ،
در عین حال که منافعش را هم قبول دارد و می شناسد ، نفی اش می کند .
آدم حرف او را گوش می دهد ؛
اما هیچکس حرف آن ملایی را که می گوید ، « موسیقی حرام است » ،
ولی اصلا نه در عمرش موسیقی شنیده
و نه اگر بشنود می فهمد ، گوش نمی دهد !
ای کسی که می گویی « غنا» حرام است ،
اصلا تو می فهمی « غنا » چیست ؟
اصلا تو این را که این موزیک حماسی است
یا ملی است یا علمی است ، تشخیص می دهی ؟!
موسیقی هزار شعبه دارد ، تاریخ دارد ، نقش های گوناگون دارد ،
بنابراین وقتی که تو فتوا می دهی « حرام است » ، هیچکس گوش نمی کند ؛
برای اینکه تو نمی فهمی که چیست !

دکتر علی شریعتی

جاذبه

عضو جدید
:mad:اونموقع که دی جی نبوده ،ادما تو این عصرماشینی چه جوری به ارامش برسن؟

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
کی گفته موسیقی حرامه ؟
سؤال: حکم استماع موسیقی های صدا وسیما یا اداره ی ارشاد، ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی چیست؟
حضرت آیة الله سیستانی: «اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست.»
حضرت آیة الله تبریزی: «گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی می باشد، جایز نیست و همچنین ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی لهوی جایز نیست.»
حضرت آیة الله خامنه ای: «هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است.»
حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: «موسیقی اگر مطرب و مهیج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.»
حضرت آیة الله بهجت: «اگر موسیقی مطرب باشد، استماع و خرید و فروش آن حرام است.»
حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،
ستماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.»
حضرت آیة الله مکارم شیرازی: «کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است، حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.»
حضرت آیة الله مظاهری: «اگر موسیقی لهوی و تحریک کننده باشد، حرام است.»
حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): «غنا کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو و محافل انس و طرب و موافق با آلات لهو ولعب است و خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است و فرقی نمی کند که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه و در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.»

...
http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=4257&id=28247

atish pare

عضو جدید
ممنون
فقط میشه منبعش رو هم بگی؟
شریعتی این رو در کدوم کتاب یا سخنرانیش گفته؟

sayna

عضو جدید
کاربر ممتاز
آدم تو دنیای امروز بدون آرامشی که موسیقی بهش میده یا شادی و نشاط کوتاه مدتش خیلی زود کارش به تیمارستان میکشه;)
پس من فتوا میدم:smile:
موسیقی هیچم حرام نیست:cool:

sooshi joooon

عضو جدید
بیخیال بابا هرکسی از یه چیز لذت میبره یکی موسیقی یکی ...

همه خوش باشین.

ولی یادمون نره هرچیزی یه حد و اندازه داره.

salaman

عضو جدید
:mad:اونموقع که دی جی نبوده ،ادما تو این عصرماشینی چه جوری به ارامش برسن؟

ویلیام شکسپیر :

«انسانی که در درون خویش موسیقی ندارد و ندای خوش و دلنشین، او را دگرگون نسازد، برای خیانت، توطئه و غارتگری مناسب میباشد و هیچکس نباید به او اعتماد کند.»

salaman

عضو جدید
آدم تو دنیای امروز بدون آرامشی که موسیقی بهش میده یا شادی و نشاط کوتاه مدتش خیلی زود کارش به تیمارستان میکشه;)
پس من فتوا میدم:smile:
موسیقی هیچم حرام نیست:cool:

متاسفانه فتوای من و شما زیاد مهم نیست ولی در کل دل ما که مهمه پس ندای موسیقی نوش جانمان

wasper

عضو جدید
هر کی به طور کل بگه موسیقی حرام هست.غلط کرده.داره کفر میگه.
حداقل دین های دیگه را نمیدونم.
ولی مطمئن هستم دین اسلام هیچ مشکلی با موسیقی نداره

sara85

عضو جدید
من شخصا نظرم اینه که هیچ نوع موسیقی اعم از پاپ و جاز و متال و ... حرام نیستن . و ادم در هر شرایطی به نوعی از اون نیازمنده آونچه که ارزش یه موسیقی رو تعیین می کنه محتوای موسیقی نه سبک اون .درضمن کسانی که می گن اگر موسیقی باعث تغییر حالت نشه مجازه باید بدونن موسیقی اگر حالت انسان رو دگرگون نکنه که اصلا موسیقی نیست. اگر بخواییم روی موسیقی غنایی خط بکشیم باید روی ادبیات غنایی هم که بخش عظیمی از ادبیات رو تشکیل می ده خط بکشیم. موسیقی یکی از اثر گذارترین هنر هاست کمتر پیش می یاد که بادیدن یه نقاشی یا خوش نویسی حالت ادم از این رو ب اون رو بشه،در حالی که شاده غمگین و درحالی که غمگینه شاد بشه. موسیقی کامل ترین هنره(نظر شخصی) . و اصلا کل جهان بر اساس موسیقیه و انکار اون یعنی انکار یکی از بزرگترین شاهکار های خلقت.

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبیعت بناش روی موسیقیه! خود همین صدای طبیعت ابشار باد و نسیم پرنده ها همشون موزیکه همشون ریتم داره نت داره...........

موسیقی غذاییه برای روح بشر بدونه اون ادم افسرده میشه......... اونایی که میگن میدونن که با ازبین بردن غدای روح روح ادمی میمیره و مثل روبوت میشه و همه ی دستورهارو اجرا میکنه...........

IMDB

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبیعت بناش روی موسیقیه! خود همین صدای طبیعت ابشار باد و نسیم پرنده ها همشون موزیکه همشون ریتم داره نت داره...........

موسیقی غذاییه برای روح بشر بدونه اون ادم افسرده میشه......... اونایی که میگن میدونن که با ازبین بردن غدای روح روح ادمی میمیره و مثل روبوت میشه و همه ی دستورهارو اجرا میکنه...........

اخیییی با این حرفت یاده فیلمه august rush افتادم خیلی قشنگه، حتما ببینین

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سؤال: حکم استماع موسیقی های صدا وسیما یا اداره ی ارشاد، ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی چیست؟
حضرت آیة الله سیستانی: «اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست.»
حضرت آیة الله تبریزی: «گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی می باشد، جایز نیست و همچنین ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی لهوی جایز نیست.»
حضرت آیة الله خامنه ای: «هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است.»
حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: «موسیقی اگر مطرب و مهیج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.»
حضرت آیة الله بهجت: «اگر موسیقی مطرب باشد، استماع و خرید و فروش آن حرام است.»
حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،
ستماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.»
حضرت آیة الله مکارم شیرازی: «کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است، حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.»
حضرت آیة الله مظاهری: «اگر موسیقی لهوی و تحریک کننده باشد، حرام است.»
حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): «غنا کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو و محافل انس و طرب و موافق با آلات لهو ولعب است و خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است و فرقی نمی کند که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه و در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.»

...
http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=4257&id=28247
کاش یکیشون بود میپرسیدم من که عاشق موسیقی موغام آذربایجانی و کشورهای دیگه هستم ، حکم اینا چیه :whistle:
و البته موسیقی کلاسیک غربی:w16:

جاذبه

عضو جدید
ویلیام شکسپیر :

«انسانی که در درون خویش موسیقی ندارد و ندای خوش و دلنشین، او را دگرگون نسازد، برای خیانت، توطئه و غارتگری مناسب میباشد و هیچکس نباید به او اعتماد کند.»
این جمله ها فقط حرفا
تواین قرن هیچکس اینجوری نیست پس هیچکس به هیچکس نباید اعتماد کنه.ما ادما تو حرف خوب زدن ماهریم ولی تو عمل هیچی...........

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر کی به طور کل بگه موسیقی حرام هست.غلط کرده.داره کفر میگه.
حداقل دین های دیگه را نمیدونم.
ولی مطمئن هستم دین اسلام هیچ مشکلی با موسیقی نداره
این دین اسلام که میگی شده یه بار مطالعه کنی تا ببینی آیا واقعا گفته حرام نیست یا یاز از روی هوای نفس برا خودت فتوا دادی!

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
من شخصا نظرم اینه که هیچ نوع موسیقی اعم از پاپ و جاز و متال و ... حرام نیستن . و ادم در هر شرایطی به نوعی از اون نیازمنده آونچه که ارزش یه موسیقی رو تعیین می کنه محتوای موسیقی نه سبک اون .درضمن کسانی که می گن اگر موسیقی باعث تغییر حالت نشه مجازه باید بدونن موسیقی اگر حالت انسان رو دگرگون نکنه که اصلا موسیقی نیست. اگر بخواییم روی موسیقی غنایی خط بکشیم باید روی ادبیات غنایی هم که بخش عظیمی از ادبیات رو تشکیل می ده خط بکشیم. موسیقی یکی از اثر گذارترین هنر هاست کمتر پیش می یاد که بادیدن یه نقاشی یا خوش نویسی حالت ادم از این رو ب اون رو بشه،در حالی که شاده غمگین و درحالی که غمگینه شاد بشه. موسیقی کامل ترین هنره(نظر شخصی) . و اصلا کل جهان بر اساس موسیقیه و انکار اون یعنی انکار یکی از بزرگترین شاهکار های خلقت.
:biggrin:جک قشنگی گفتی
دقیقا با حرف شیطان مو نمیزد/جناب آیت البلیس

wasper

عضو جدید
این دین اسلام که میگی شده یه بار مطالعه کنی تا ببینی آیا واقعا گفته حرام نیست یا یاز از روی هوای نفس برا خودت فتوا دادی!

تحقیق کردم و فهمیدم که موسیقی حرام نیست.
اگر موسیقی حرام بود که صدا و سیما این همه موزیک پخش نمیکرد.
وزارت ارشاد هم به این همه موسیقی مجوز نمیداد.
اون اسلامی که میگه موسیقی حرام هست.اسلام طالبانی هست نه اسلام شیعه

بالا