موتور دوران موشک

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
اساتید عزیز و آقا میثم جان سلام .
در خصوص موتور دوران موشک اطلاعات میخواست؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
اساتید عزیز و آقا میثم جان سلام .
در خصوص موتور دوران موشک اطلاعات میخواست؟

سلام محمود آقای گلزار،

یه نگاه به این سایت بندازید، اگر منظور شما از موتور دوران موشک همینه تا من بیشتر بگردم.راستش من نمی دونم منظور از موتور دوران موشک چیه؟ موتور جانبی ایه که به موشک رول میده؟

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
آقا میثم گله گلاب دستتون طلا فقط مگه اینکه شما به دادم برسید توضیحات پیغام خصوصی رو مطالعه کردی؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
آقا میثم گله گلاب دستتون طلا فقط مگه اینکه شما به دادم برسید توضیحات پیغام خصوصی رو مطالعه کردی؟

سلام،
بله، همونی بود که فکر میکردم.اگر چیزی پیدا کردم که پیدا کردنش خیلی سخت باید باشه، حتما خبرتون میکنم.

nima novini

عضو جدید
این اسم منو به شدت تعجب زده کرده!!!
نیازی به استفاده از موتور برای دوران دادن موشک حول محورش نیست و فقط کمی تغییر آیرودینامیکی در موشک متصور که به صورت مستقیم حرکت میکنه میتونه اونو حول محورش بچرخونه.
میشه نوعی موشک مثال بزنید که از این سیستم استفاده کنه؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
این اسم منو به شدت تعجب زده کرده!!!
نیازی به استفاده از موتور برای دوران دادن موشک حول محورش نیست و فقط کمی تغییر آیرودینامیکی در موشک متصور که به صورت مستقیم حرکت میکنه میتونه اونو حول محورش بچرخونه.
میشه نوعی موشک مثال بزنید که از این سیستم استفاده کنه؟

سلام دوست عزیز،
برای اینکه موشک دارای پایداری سمتی باشد و با برخورد با باد جانبی از مسیر خود منحرف نشود ناچار باید به آن دوران داد که در هوافضا به آن رول القایی (Induce Roll) می گن.این چرخش موجب میشه با برخورد باد جانبی به موشک،موشک مجدداً به مسیر خود بازگردد.در موشک های کوتاه برد و میانبرد همانطور که گفتید با طراحی آیرودینامیکی و طراحی خاص بالک های دم اینکار انجام میشه اما در موشک های با برد زیاد به دلیل اینکه نمی خواهیم این حالت دورانی پس از طی مسافتی از بین رفته و یا کاهش پیدا کند،ناچار به استفاده از موتور های خاصی هستیم که این کار را برای ما انجام دهند تا در پایداری موشک خللی پیش نیاید.

یا علی

zarzar2008

عضو جدید
با سلام
البته فرمايش دوستان صحيح است اما من فكر مي‌كنم در لحظه پرتاب موشك بردار تراست با بردار محوري موشك همراستا نيست و اگر دوران نكنه هم از نظر پايداي مشكل داره و هم از نظر دقت زني بنابراين سعي مي‌كنند با دوران دادن به آن بوسيله موتور دوران عدم هم محوري بردار تراست رو با دوران روي يك مخروط بندازند و دقت بهتر بشه
با تشكر و التماس دعا