مقاله 75 : داوینچی، اینبار به عنوان یک مهندس سرامیک!

pooneh.p

عضو جدید
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]حتماً خبر جدید رو راجع به شاهکار لئوناردو داوینچی (نقاش و مهندس ایتالیایی) در مورد شاهکار نقاشی اش یعنی تابلوی مونالیزا شنیدید.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]به تازگی محققان تحقیقات جدیدی رو روی این شاهکار آغاز کردند. اونها با استفاده از دستگاه شناسایی عنصری با فلورسانس اشعه ایکس (XRF) که دستگاهی بسیار پرکاربرد برای شناسایی مواد می باشد، دریافتند که داوینچی در این شاهکار از رنگدانه ها (Pigment) های سرامیکی استفاده کرده از جمله اکسید مس و اکسید منیزیم و چندین ترکیب پیچیده دیگه. جالب تر اینکه این ترکیبات پیجیده به صورت لایه هایی با ضخامت 40 میکرومتر (نصف ضخامت یک تار مو!) در این تابلو به کار رفته اند تا هرچه بیشتر ظرافت کار رو بالاتر ببرن. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]این خبر من یکی رو که خیلی متحول کرد. اولاً دستیابی به ترکیبات پیچیده رنگدانه ها که همین الآنم با این همه امکانات کمی سخته. دوم نحوه لایه نشانی این ترکیبات روی تابلوها که اون هم واقعاً کار سختیه![/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]خبرهایی مرتبط با کارهای مختلف داوینچی شنیدیم، از جمله اختراع اولین هلی کوپتر، اختراع نوعی دوچرخه، کشتی و ... که نشون میده نقاشی تنها یک تفریح هنری برای این مهندس ایتالیایی بوده و حرفه اصلی او در واقع همان مهندسی است. اما با این تحقیق اخیر معلوم شد که او یک مهندس سرامیک تمام عیار هم بوده و انواع رندگدانه ها و روش های لایه نشانی تسلط کامل داشته است. وقتی بدونیم داوینچی متعلق به دوره رنسانس یعنی حدود 600 سال پیش بوده، واقعاً از این همه نبوغ حیرت می کنیم.[/FONT]

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
اااااااااااا

داوینچی جز 10 نابغه ی برتر تاریخ بوده میدونستی ؟

pooneh.p

عضو جدید
آره عزيزم واقعا نابغه بوده چقدر خوبه كه آدم مثل اون باشه من كه خيلي دوس دارم كه مثل داوينچي باشم

بالا