معما!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

معما : (بازی دونفره) یک ردیف 32 تایی داریم که از یک تا 32 به ترتیب شماره گذاری شده و در 7 خانه اول آن 7 مهره کاملا مشابه گذاشته شده است
قوانین بازی به این صورت است که هر نفر در نوبت خود باید یک حرکت انجام دهد و این حرکت باید تغییر مکان یک مهره به خانه ای خالی با شماره ای بیشتر می باشد بطوریکه از روی مهره ی دیگری نپرد (بین خانه قبلی و خانه جدید این مهره، مهره دیگری نباشد)
بازی نوبتی است و هر نفر باید در نوبت خود یک حرکت بکند و کسی که نتواند حرکت کند بازنده است
اگر هر دو نفر بهترین حرکتهای ممکن را بکنند چه کسی برنده می شود؟استراتژی برد ارائه دهید(از طرف www, www.www.iran-eng.ir)
.

.

.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

معما : (بازی دونفره) یک ردیف 32 تایی داریم که از یک تا 32 به ترتیب شماره گذاری شده و در 7 خانه اول آن 7 مهره کاملا مشابه گذاشته شده است
قوانین بازی به این صورت است که هر نفر در نوبت خود باید یک حرکت انجام دهد و این حرکت باید تغییر مکان یک مهره به خانه ای خالی با شماره ای بیشتر می باشد بطوریکه از روی مهره ی دیگری نپرد (بین خانه قبلی و خانه جدید این مهره، مهره دیگری نباشد)
بازی نوبتی است و هر نفر باید در نوبت خود یک حرکت بکند و کسی که نتواند حرکت کند بازنده است
اگر هر دو نفر بهترین حرکتهای ممکن را بکنند چه کسی برنده می شود؟استراتژی برد ارائه دهید(از طرف www, www.www.iran-eng.ir)
.

.

.

يه آمار گير ميره در يه خونه اي و راجع به خودش و بچه هاش سوال ميکنه.
طرف ميگه: "براي سن بچه هام يه معما ميگم بايد حلش کني تا سنشون رو پيدا کني . من سه پسر دارم که حاصل ضرب سن اونا ميشه 36 و حاصل جمع سنشون 2 تا از شماره پلاک همسايه سمت راستي کمتره". آمار گيره يه خورده فکر ميکنه و ميگه: "با اين اطلاعات نميتونم حلش کنم ميشه يه راهنمايي بکنين". صابخونه ميگه: "پسر بزرگترم حلوا شکري عقاب خيلي دوست داره!!!" و آمارگيره مساله رو حل ميکنه. حالا شما ميتونين بگين سن بچه ها به ترتيب چند بوده؟

.
.
.
مينا و تينا دو تا خواهر دوقلوی کاملا شبيه به هم هستند. اين دو تا يکيشون راستگو و يکیشون دروغگوست. . من از يکيشون پرسيدم : آيا تينا دروغگوست؟ جواب داد : بله . به من بگوييد من با تينا صحبت می کردم يا مينا؟
.
.
.دو مرد نسبت به هم، دايي وخواهر زاده اند. يعني اولي دايي دومي و خواهر زاده اوست، دومي نيز دائي اولي و خواهرزاده وي مي باشد. چطور چنين چيزي ممكن است؟

.
.
.
.
جهانگردي توسط قبيله اي وحشي دستگير شد. اما به او اجازه داده شد تا جمله اي بگويد.ولي بدين شرط كه اگر جمله او صحت داشته باشد او را در روغن جوشان بسوزانند و اگر غلط باشد، با تيرزهرآگين مورد هدف قرار دهند. جهانگرد هوشيار با كمي فكر پاسخ داد كه موجب نجات او از مرگ شد. به نظر شما پاسخ او چه بود؟
.

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
طرف ميگه: "براي سن بچه هام يه معما ميگم بايد حلش کني تا سنشون رو پيدا کني . من سه پسر دارم که حاصل ضرب سن اونا ميشه 36 و حاصل جمع سنشون 2 تا از شماره پلاک همسايه سمت راستي کمتره". آمار گيره يه خورده فکر ميکنه و ميگه: "با اين اطلاعات نميتونم حلش کنم ميشه يه راهنمايي بکنين". صابخونه ميگه: "پسر بزرگترم حلوا شکري عقاب خيلي دوست داره!!!" و آمارگيره مساله رو حل ميکنه. حالا شما ميتونين بگين سن بچه ها به ترتيب چند بوده؟

.
.
.
مينا و تينا دو تا خواهر دوقلوی کاملا شبيه به هم هستند. اين دو تا يکيشون راستگو و يکیشون دروغگوست. . من از يکيشون پرسيدم : آيا تينا دروغگوست؟ جواب داد : بله . به من بگوييد من با تينا صحبت می کردم يا مينا؟
.
.
.دو مرد نسبت به هم، دايي وخواهر زاده اند. يعني اولي دايي دومي و خواهر زاده اوست، دومي نيز دائي اولي و خواهرزاده وي مي باشد. چطور چنين چيزي ممكن است؟

.
.
.
.
جهانگردي توسط قبيله اي وحشي دستگير شد. اما به او اجازه داده شد تا جمله اي بگويد.ولي بدين شرط كه اگر جمله او صحت داشته باشد او را در روغن جوشان بسوزانند و اگر غلط باشد، با تيرزهرآگين مورد هدف قرار دهند. جهانگرد هوشيار با كمي فكر پاسخ داد كه موجب نجات او از مرگ شد. به نظر شما پاسخ او چه بود؟
.

حلواشکری قضیه اش چیه؟؟
مینا
......
مرا با تیر زهرآگین مورد اصابت قرار می دهید.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
حلواشکری قضیه اش چیه؟؟
مینا
......
مرا با تیر زهرآگین مورد اصابت قرار می دهید.

باور کن نمیدونم....تازه رسید دستم.... منم گذاشتم اینجا....هنوز خودم جوابشونو بدست نیووردم... کا چقدر عجولی!!!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من يه جنس از شما ميخرم 12 تومن به شما ميفروشم 13 تومن از شما ميخرم 14 تومن و به
شما ميفروشم 15 تومن. من چقدر سود کردم؟

www.iran_eng.com

عضو جدید

.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
2 2 9
مینا
وارد مسائل خانوادگی نمیشم کلا
مرا با تیر زهرآگین مورد اصابت قرار خواهید داد

www.iran_eng.com

عضو جدید
درسته.
ولی این 2 2 9 چرا؟؟ حلوا شکری از کجا اومده؟؟ چیکارس؟؟
خب از این جمله میشه بفهمیم یک پسرش از بقیه بزرگتره و از طرف دیگه چون فقط جمع 2+2+9=13 و 1+6+6=13 میشه (یعنی فقط این دو سه تایی از اعداد با حاصلضرب 36 وجود دارند که جمعشون یکی میشه) در نتیجه با توجه به این 1و6و6 نمیشه اتفاق بیفته پس 2 2 9 میشه
یه جوابی هم برای این رابطه خانوادگی به ذهنم رسیده یه کم دور از ذهنه
شیر مادر مادر بزرگش رو خورده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(مگه هنوز شیر داشته؟؟؟؟)

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
خب از این جمله میشه بفهمیم یک پسرش از بقیه بزرگتره و از طرف دیگه چون فقط جمع 2+2+9=13 و 1+6+6=13 میشه (یعنی فقط این دو سه تایی از اعداد با حاصلضرب 36 وجود دارند که جمعشون یکی میشه) در نتیجه با توجه به این 1و6و6 نمیشه اتفاق بیفته پس 2 2 9 میشه
یه جوابی هم برای این رابطه خانوادگی به ذهنم رسیده یه کم دور از ذهنه
شیر مادر مادر بزرگش رو خورده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(مگه هنوز شیر داشته؟؟؟؟)

چرا 13؟؟
چرا 1تومن؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

1. معما :(بازی دونفره) یک ردیف 32 تایی داریم که از یک تا 32 به ترتیب شماره گذاری شده ودر 7 خانه اول آن 7 مهره کاملا مشابه گذاشته شده است
قوانین بازی به این صورت است که هر نفر در نوبت خود باید یک حرکت انجام دهد و اینحرکت باید تغییر مکان یک مهره به خانه ای خالی با شماره ای بیشتر می باشد بطوریکهاز روی مهره ی دیگری نپرد (بین خانه قبلی و خانه جدید این مهره، مهره دیگری نباشد)
بازی نوبتی است و هر نفر باید در نوبت خود یک حرکت بکند و کسی که نتواند حرکت کندبازنده است
اگر هر دو نفر بهترین حرکتهای ممکن را بکنند چه کسی برنده می شود؟استراتژی بردارائه دهید(از طرف
www, www.www.iran-eng.ir)
.

.
يهآمار گير ميره در يه خونه اي و راجع به خودش و بچه هاش سوال ميکنه.

طرف ميگه: "براي سن بچه هام يه معما ميگم بايد حلش کني تاسنشون رو پيدا کني . من سه پسر دارم که حاصل ضرب سن اونا ميشه 36و حاصل جمع سنشون 2 تا از شماره پلاک همسايه سمت راستي کمتره".آمار گيره يه خورده فکر ميکنه و ميگه: "با اين اطلاعات نميتونم حلشکنم ميشه يه راهنمايي بکنين". صابخونه ميگه: "پسر بزرگترم حلوا شکريعقاب خيلي دوست داره!!!" و آمارگيره مساله رو حل ميکنه. حالا شماميتونين بگين سن بچه ها به ترتيب چند بوده؟

مينا و تينا دو تا خواهردوقلوی کاملا شبيه به هم هستند. اين دو تا يکيشون راستگو و يکیشون دروغگوست. . مناز يکيشون پرسيدم : آيا تينا دروغگوست؟ جواب داد : بله . به من بگوييد من با تيناصحبت می کردم يا مينا؟
.
.
.
دو مرد نسبت به هم، دايي وخواهرزاده اند. يعني اولي دايي دومي و خواهر زاده اوست، دومي نيز دائي اولي و خواهرزادهوي مي باشد. چطور چنين چيزي ممكن است؟

www.iran_eng.com

عضو جدید
چرا 13؟؟
چرا 1تومن؟
خب مثل اینکه بد توضیح دادم
سوال :
چرا بازرس نمی تواند سن بچه ها را تشخیص دهد (اون که می تونه پلاک رو بخونه)؟
جواب : چون پلاک به گونه ای است که بین دو یا چند حالت مختلف شک دارد
حالا اگر جمع سن این بچه ها اگر 38 باشد => 1 و 1 و 36
اگر 21 باشد => 18و2و1
اگر 14 باشد => 1 و4و 9
اگر 11 باشد => 2و3و6
اگر 10 باشد =>3و3و4
...
فقط در حالتی که جمع دو عدد 13 باشد نمی توان فهمید که جواب بصورت 6و6و1 است یا 9و2و2 که با دادن این اطلاعات که پسری از بقیه بزرگتر است مسئله حل میشود.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خب مثل اینکه بد توضیح دادم
سوال :
چرا بازرس نمی تواند سن بچه ها را تشخیص دهد (اون که می تونه پلاک رو بخونه)؟
جواب : چون پلاک به گونه ای است که بین دو یا چند حالت مختلف شک دارد
حالا اگر جمع سن این بچه ها اگر 38 باشد => 1 و 1 و 36
اگر 21 باشد => 18و2و1
اگر 14 باشد => 1 و4و 9
اگر 11 باشد => 2و3و6
اگر 10 باشد =>3و3و4
...
فقط در حالتی که جمع دو عدد 13 باشد نمی توان فهمید که جواب بصورت 6و6و1 است یا 9و2و2 که با دادن این اطلاعات که پسری از بقیه بزرگتر است مسئله حل میشود.

تا اینجا.... اما چرا باید فقط به دو دسته عدد 6و6و1......و.....2و2و9................توجه کرد؟؟ووچرا مثلا 1و3و12 ... نیست!!!!؟.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
به نظر من....
مینا

2 تومن
درست باشن..موافقا دستا بالا;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
شخصي در حين خواندن نماز ميت، به هنگام سجده، ناگهان سرش به لبه تابوت مي خورد پيشانيش مي شكند و خون پيشاني او به كفن مرده غسل داده شده مي خورد و آنرا نجس مي كند. حالا اين سوال پيش مي آيد كه آيا بايد مرده را دوباره غسل داد يا بايد كفنش را عوض كرد يا چاره ديگري انديشيد؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

شخصي در حين خواندن نماز ميت، به هنگام سجده، ناگهان سرش به لبه تابوت مي خورد پيشانيش مي شكند و خون پيشاني او به كفن مرده غسل داده شده مي خورد و آنرا نجس مي كند. حالا اين سوال پيش مي آيد كه آيا بايد مرده را دوباره غسل داد يا بايد كفنش را عوض كرد يا چاره ديگري انديشيد؟

.
.
.

دهقاني تعدادي گوسفند براي فروش به شهر برد ...
نصف آنها را به اضافه نيم گوسفند به يک نفر فروخت
نصف به اضافه نيم از گوسفند هاي باقي مانده را به نفر دوم فروخت
و نصف به اضافه نيم از گوسفند هاي موجود را نيز به نفر سوم فروخت
و با 3 سه گوسفند که باقي مانده بود به ده برگشت ...
او چند گوسفند به شهر برده بود؟

• Like
واکنش ها: eder

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

نماز میت سجده نداره ;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
معما

معما

.
.
.

.1. معما :(بازی دونفره) یک ردیف 32 تایی داریم که از یک تا 32 به ترتیب شماره گذاری شده ودر 7 خانه اول آن 7 مهره کاملا مشابه گذاشته شده است
قوانین بازی به این صورت است که هر نفر در نوبت خود باید یک حرکت انجام دهد و اینحرکت باید تغییر مکان یک مهره به خانه ای خالی با شماره ای بیشتر می باشد بطوریکهاز روی مهره ی دیگری نپرد (بین خانه قبلی و خانه جدید این مهره، مهره دیگری نباشد)
بازی نوبتی است و هر نفر باید در نوبت خود یک حرکت بکند و کسی که نتواند حرکت کندبازنده است
اگر هر دو نفر بهترین حرکتهای ممکن را بکنند چه کسی برنده می شود؟استراتژی بردارائه دهید(از طرف
.

.
يهآمار گير ميره در يه خونه اي و راجع به خودش و بچه هاش سوال ميکنه.

طرف ميگه: "براي سن بچه هام يه معما ميگم بايد حلش کني تاسنشون رو پيدا کني . من سه پسر دارم که حاصل ضرب سن اونا ميشه 36و حاصل جمع سنشون 2 تا از شماره پلاک همسايه سمت راستي کمتره".آمار گيره يه خورده فکر ميکنه و ميگه: "با اين اطلاعات نميتونم حلشکنم ميشه يه راهنمايي بکنين". صابخونه ميگه: "پسر بزرگترم حلوا شکريعقاب خيلي دوست داره!!!" و آمارگيره مساله رو حل ميکنه. حالا شماميتونين بگين سن بچه ها به ترتيب چند بوده؟

مينا و تينا دو تا خواهردوقلوی کاملا شبيه به هم هستند. اين دو تا يکيشون راستگو و يکیشون دروغگوست. . مناز يکيشون پرسيدم : آيا تينا دروغگوست؟ جواب داد : بله . به من بگوييد من با تيناصحبت می کردم يا مينا؟
.
.
.
دو مرد نسبت به هم، دايي وخواهرزاده اند. يعني اولي دايي دومي و خواهر زاده اوست، دومي نيز دائي اولي و خواهرزاده وي مي باشد. چطور چنين چيزي ممكن است؟

.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
www.www.www.iran-eng.ir

www.www.www.iran-eng.ir

1. معما :(بازی دونفره) یک ردیف 32 تایی داریم که از یک تا 32 به ترتیب شماره گذاری شده ودر 7 خانه اول آن 7 مهره کاملا مشابه گذاشته شده است
.
.
چند خانه عمودی؟؟؟؟ و چند خانه افقی است؟؟؟؟نفر اول و نفر دوم هر کدام چند مهره دارند؟؟؟
.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
.1.

یه دروغگو هیچوقت نمیگه که دروغگوست
فرض کنیم از تینا سوال پرسیده شده باشه
اگر تینا خودش دروغگو باشه میگه نه ( چون دروغگو هست و میخواد انکار کنه ) . اگه راستگو هم باشه میگه نه ( بر فرض اینکه راستگو باشه ) .
پس در هر صورت جواب تینا نه هست
بنابراین از مینای دروغگو این سوال شده . مینا به دروغ گفته بله در صورتی که خودش دروغگو هست .

بنابراین مینا دروغ میگه .

eder

عضو جدید
کاربر ممتاز
.
.
.

31:

16
8
4
3

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
.
.
.

گوسفند نصفه تا حالا ندیده بودم
اگه منظورش این بوده که یه گوسفند رو به دو نفر فروخته
بنظرم کلا 17 تا گوسفند داشته .
اما اگه منظورش از نصف گوسفند بچه گوسفند باشه ( بخوانید بـ بـ یی :redface:) اونوقت قضیه فرق میکنه

samira.nanas

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
.1. .دو مرد نسبت به هم، دايي وخواهرزاده اند. يعني اولي دايي دومي و خواهر زاده اوست، دومي نيز دائي اولي و خواهرزاده وي مي باشد. چطور چنين چيزي ممكن است؟

.

زمانی اتفاق می افتد که مادر نفر اولی در حالی با پدرش ازدواج کند که پدر وی دارای فرزند دختری باشد ...که در نهایت بعد ازدواج نفر اولی بدنیا می اید و برادر اون دختر می شد......و از طرفی پدر بزرگ نفر اول با همین خواهر ناتنی نفر اولی ازدواج کند و در نتیجه ی این ازدواج نفر دومی بدنی بیاید....که میشه بردار مادر نفر اولی.......در اینصورت نفر اول هم خواهر زاده و هم دایی نفر دوم است ..ونفر دوم هم خواهر زاده و هم دایی نفر دوم می باشد.......