معرفی سازه برای طرح معماری(دوستان شرکت کنند)

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من رشتم معماریه و برای درس طراحی فنی به کمک شما نیاز دارم.
من ساختمانی طراحی کردم که باید سازه ی اونو معرفی کنم. میخواستم تو انتخاب سازه کمکم کنید.
این ساختمانه مورد نظره.

همونطور که میبینید 4 تا قاب تو این ساختمان وجود داره که سازه ی این قاب ها کاملا از هم جداست(درز انقطاع)
دهنه ی این قاب ها هم حدود 20 متر هست.
حالا از شما کمک میخوام.
ایا دهنه ی 20 متر قابل اجراس؟
ستون های جانبی رو چطوری میشه کج کار کرد؟
این دهنه رو با چی پوشش بدم؟؟
ممنون

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام دوستان
من رشتم معماریه و برای درس طراحی فنی به کمک شما نیاز دارم.
من ساختمانی طراحی کردم که باید سازه ی اونو معرفی کنم. میخواستم تو انتخاب سازه کمکم کنید.
این ساختمانه مورد نظره.

همونطور که میبینید 4 تا قاب تو این ساختمان وجود داره که سازه ی این قاب ها کاملا از هم جداست(درز انقطاع)
دهنه ی این قاب ها هم حدود 20 متر هست.
حالا از شما کمک میخوام.
ایا دهنه ی 20 متر قابل اجراس؟
ستون های جانبی رو چطوری میشه کج کار کرد؟
این دهنه رو با چی پوشش بدم؟؟
ممنون

با سلام خدمت دوست عزیز
برای سازه این ساختمان ، میتوان از سازه فولادی ، با قاب خمشی استفاده کرد. سازه فولاد ، میتونه دهانه های بزرگ رو پوشش بده. برای اجرای سقف هم ، از سقف کامپوزیت که مناسب ترین نوع پوشش سقف برای این تیپ سازه ها هست ، در مورد کج کردن ستون های جانبی ، فکر نمیکنم بشه این همه خروج از مرکزیت رو تا جایی که من اطلاع دارم پوشش داد و ستون هارو کج کرد ، اما میشه با طراحی به صورت نیم طبقه ، این کج شدگی دیوار رو اجرا کرد ، البته برای بهتر نظر دادن ، بهتره پلان معماری رو بذارید و البته نحوه ی ستون گذاری رو ببینیم تا بشه بهتر نظر داد .
بهتره پلان معماری و ستون گذاری رو هم بذارید .

سپاس :gol:

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوست عزیز
برای سازه این ساختمان ، میتوان از سازه فولادی ، با قاب خمشی استفاده کرد. سازه فولاد ، میتونه دهانه های بزرگ رو پوشش بده. برای اجرای سقف هم ، از سقف کامپوزیت که مناسب ترین نوع پوشش سقف برای این تیپ سازه ها هست ، در مورد کج کردن ستون های جانبی ، فکر نمیکنم بشه این همه خروج از مرکزیت رو تا جایی که من اطلاع دارم پوشش داد و ستون هارو کج کرد ، اما میشه با طراحی به صورت نیم طبقه ، این کج شدگی دیوار رو اجرا کرد ، البته برای بهتر نظر دادن ، بهتره پلان معماری رو بذارید و البته نحوه ی ستون گذاری رو ببینیم تا بشه بهتر نظر داد .

ممنون بابت راهنماییتون.
اینم پلان
با هر رنگی یه قابو مشخص کردم. ستون ها هم مشخصن. ستون های جانبی که کج میرن بالا. ولی ستون های میانی عمود هستن.
تو هر یکی از ستا دهنه ردیف اول ستون میانی نداره. به جز دهنه ی اول که هیچ ستون میانی نداره. ولی باید براش بزارم.
واسه انحراف ستون های جانبی کاری نمیشه کرد؟
مثلا پایین ستون ابعادش زیاد باشه و بالای ستون ابعادش کم بشه. یا اینکه با یه عنصر کششی مثله کابل دو سر ستون های جانبی رو بهم وصل کرد تا انحراف همدیگه رو خنثی کنن.

arghavanii

عضو جدید
با سلام خدمت دوست عزیز

میشه برای این سازه(مخصوصا سردر) از بتن خودمتراکم هم استفاده کرد؟

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میشه برای این سازه(مخصوصا سردر) از بتن خودمتراکم هم استفاده کرد؟
بتن خود متراکم؟

منظورتون یه چیزی مثله کلیسای ریولاست؟

این دهنه ها هم از قاب صلب بتنی ساخته شدن
میشه یکم بیشتر در مورد بتن خودمتراکم توضیح بدین؟

arghavanii

عضو جدید
بتن خود متراکم؟

منظورتون یه چیزی مثله کلیسای ریولاست؟

این دهنه ها هم از قاب صلب بتنی ساخته شدن
میشه یکم بیشتر در مورد بتن خودمتراکم توضیح بدین؟

بتن خودمتراکم به دلیل ساختار ویژه و روان بودنش این امکان رو داره که در جاهایی که شبکه آرماتورها فشرده و درهم هست از این بتن به جای بتن معمولی استفاده بشه! یکی از سازه هایی که در ایران از این بتن در ساخت اون استفاده شده، سردر دانشگاه علم و صنعته! و یه نمونه دیگه midsummer place در انگلستان هست که حال طاق داره . اما درباره کلیسای ریولا نمی دونم !چون این سازه سال 1978 به اتمام رسیده اما اولین استفاده کارگاهی بتن خودمتراکم سال 1988 بوده! لینک پایین یه پاورپوینت درباره بتن خودمتراکمه .
http://meyfam.mihanblog.com/post/5

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام عزیزان...
تا حدودی با خانم احمدپور موافقم، اما به نظرم سازه فلزی برای این مورد خاص جواب نمیده ،
چون طول دهانه ها بزرگه و دیوار ها به مقدار زیادی خروج از مرکزیت دارند ، باید از سازه ای ترکیبی استفاده بشه، مثلا کابلی + بتنی و یا فولادی + کابلی
می تونه دیواره های کناری از جنس بتن باشه ولی حفظ تعادل آنها با کابل تامین بشه...
در ضمن به نظر من میشه از ستون استفاده نکرد ، بلکه سیستم دیواره های کناری حمال ( یا دیوار باربر) باشه ( البته این مورد خارج از آیین نامه های ایران هستش و باید از آیین نامه آمریکایی و یا اروپایی استفاده کنید )
استفاده از ستون های فلزی هم امکان پذیره اما در کل من تاکید می کنم از کابل هم استفاده کنید...
( به نظرم استفاده از کابل امری اجتناب ناپذیره در این بنا! )
در مورد سقف هم با سیستم خرپایی بیشتر از همه موافقم البته باید بتونید اون رو در نما های معماری پوشش بدین و مخفی نگهش بدارین !سیستم پوسته ای هم مناسبه ...
با کامپوزیت موافقم ولی فکر کنم یه مقدار طول دهانه هایی که دارید زیاد باشه برای کامپوزیت ...

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام عزیزان...
تا حدودی با خانم احمدپور موافقم، اما به نظرم سازه فلزی برای این مورد خاص جواب نمیده ،
چون طول دهانه ها بزرگه و دیوار ها به مقدار زیادی خروج از مرکزیت دارند ، باید از سازه ای ترکیبی استفاده بشه، مثلا کابلی + بتنی و یا فولادی + کابلی
می تونه دیواره های کناری از جنس بتن باشه ولی حفظ تعادل آنها با کابل تامین بشه...
در ضمن به نظر من میشه از ستون استفاده نکرد ، بلکه سیستم دیواره های کناری حمال ( یا دیوار باربر) باشه ( البته این مورد خارج از آیین نامه های ایران هستش و باید از آیین نامه آمریکایی و یا اروپایی استفاده کنید )
استفاده از ستون های فلزی هم امکان پذیره اما در کل من تاکید می کنم از کابل هم استفاده کنید...
( به نظرم استفاده از کابل امری اجتناب ناپذیره در این بنا! )
در مورد سقف هم با سیستم خرپایی بیشتر از همه موافقم البته باید بتونید اون رو در نما های معماری پوشش بدین و مخفی نگهش بدارین !سیستم پوسته ای هم مناسبه ...
با کامپوزیت موافقم ولی فکر کنم یه مقدار طول دهانه هایی که دارید زیاد باشه برای کامپوزیت ...

ممنون دوستم.
به نظرت چطور میتونم از کابل تو سازه استفاده کنم
کابلها باید چیو بگیرن

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون دوستم.
به نظرت چطور میتونم از کابل تو سازه استفاده کنم
کابلها باید چیو بگیرن

خواهش می کنم عزیز...
حفظ تعادل دیوار های مایل یا ستون هایی که مایل هستند با کابل ها هستش ،
شما می تونید یک یا چند ستون مرکزی تعبیه کنید که کابل هایی از آنها به سر ستون یا انتهای دیواره وصل باشد ،
در ضمن شما می تونید با استفاده از آن نمای زیبایی رو هم به وجود بیارین...
می گردم اگه عکس هایی پیدا کردم که به درد بخور بود ، حتما می دم خدمتتون...

بالا