مشاوره برای راه اندازی خط تولید شمش از قراضه

hoomaan_1363

عضو جدید
سلام.
بعد از کلی جستجو پیرامون این مساله کمترین نتیجه ای حاصل نشد.
خلاصه بخوام بگم چند مورد مبهم در این قضیه هست برای من که اگر اساتید گرامی لطف کنن توجه کنن ممنون میشم.فکر میکنم موضوع جالبی برای دیگران باشه...
به هر حال این موارد مهم و مبهم:
1-هزینه کل اجرای این کارگاه تولیدی تقریبا چقدر هست...کوره القایی 500 کیلو یا 1 تنی و فوندانسیون و تجهیزات و برق و ...
2-درصد ریسک از بین رفتن سرمایه چقدره و مشتری تا چه حد آماده داره؟
3-درآمد حدودی چقدر هست؟
4-هر چیزی که بتونه کمک کنه
حقیقتا مستاصل شدیم.من و خواهرم و یک آشنا قصد داریم این کار رو راه بندازیم.اما متاسفانه هیچکدوم رشته مرتبط نداریم و کسی رو هم نداریم که یک توضیح کلی صادقانه ازش بگیریم.از اون بدتر توی دنیای وسیع نت متاسفانه عمق اطلاعات به طرز وحشتناکی کمه
از توجه همه اساتید پیشاپیش تشکر میکنم.

morteza ahmadii

عضو جدید
با سلام خدمت شما
چند وقت پیش که تو نت داشتم سرچ میکردم دقیقا یادم نیست موضوع سرچم چی بود ولی به شرکتی برخوردم که دقیقا کارشون راه اندازی کوره ها بود العان هر چی فکر میکنم اسمش یادم نمیاد ولی اگه یادم اومد حتما همین جا اطلاع میدم

hoomaan_1363

عضو جدید
سلام/
ممنون از توجهتون.
با چند شرکت وارد کننده و سازنده صحبت کردم و مشکل اینجاست که هر کدوم فقط از مزایای محصولات خودشون صحبت میکنن و متاسفانه به جهت محدودیت سرمایه قدرت ریسک پایینی داریم و نمیتونیم به اعتبار حرف فروشنده یک کالا اولا وارد این مقوله بشیم و در ثانی محصول اون شرکت رو انتخاب کنیم.

hooman_the1

عضو جدید
سلام.
خلاصه بخوام بگم چند مورد مبهم در این قضیه هست برای من که اگر اساتید گرامی لطف کنن توجه کنن ممنون میشم.فکر میکنم موضوع جالبی برای دیگران باشه...
1-هزینه کل اجرای این کارگاه تولیدی تقریبا چقدر هست...کوره القایی 500 کیلو یا 1 تنی و فوندانسیون و تجهیزات و برق و ...
3-درآمد حدودی چقدر هست؟
حقیقتا مستاصل شدیم.من و خواهرم و یک آشنا قصد داریم این کار رو راه بندازیم.اما متاسفانه هیچکدوم رشته مرتبط نداریم و کسی رو هم نداریم که یک توضیح کلی صادقانه ازش بگیریم.از اون بدتر توی دنیای وسیع نت متاسفانه عمق اطلاعات به طرز وحشتناکی کمه

سلام
اول از همه بفرمایید به چه دلیل این کار رو انتخاب کردید؟
تا بحال تو محیط ریخته گری کار کردید؟
چه شمشی میخواهید تولید کنید؟
مکانی برای اینکار سراغ دارید؟
چقدر از اینکار تونستید اطلاعات کسب کنید؟
موفق باشید.

hoomaan_1363

عضو جدید
سلام جناب هومن عزیز.
ممنون از اینکه توجه کردید و معذرت بابت مزاحمت..
دلیلش اول از همه مشکل جسمی بود که نتونستم کار اصلی خودم رو ادامه بدم و نیاز به کاری داشتم که با حداقل سرمایه درآمد مناسبی داشته باشم/
دلیل دومش هم پیشنهادی بود که یکی از آشنایان دور کرد.
کار در محیط ریخته گری نه..اما حدود 10 روز تو محیطش بودم.
نوع شمش رو هنوز تصمیم نگرفتیم و موکول کردیم به پیشنهاد یک متخصص(البته ضایعاتی که دسترسی داریم آهنی هست.اما نمیدونیم شمش آهن بزنیم یا فولاد).چون اهمیتی نداره نوع شمش برای ما.چیزی که اهمیت داره بازار بی دردسرش و فروش خوب و راحتش هست.
مکان رو یکی از شهرکهای صنعتی در نظر گرفتیم.البته خیلی راحت تر بودیم که قطعه زمینی خارج از شهر تهیه میکردیم که بعد از پرس و جوی کوتاهی که کردیم مشکل برق خواهیم داشت و شهرک صنعتی برق با قیمت کمتر و راحت تر تهیه میشه.
اطلاعاتی که ما تونستیم کسب کنیم خیلی محدود هست.مثلا هیچ فروشنده ای توضیح نمیداد به ما که چه نوع کوره و خط تولیدی برای ما مناسب هست و اینکه در مورد نوع کار خیلی کلی صحبت میکردند .ما با انواع اصطلاحات مواجه شدیم و انواع مارک و تکنولوژی ..
مرسی

morteza ahmadii

عضو جدید
سلام جناب هومن عزیز.
ممنون از اینکه توجه کردید و معذرت بابت مزاحمت..
دلیلش اول از همه مشکل جسمی بود که نتونستم کار اصلی خودم رو ادامه بدم و نیاز به کاری داشتم که با حداقل سرمایه درآمد مناسبی داشته باشم/
دلیل دومش هم پیشنهادی بود که یکی از آشنایان دور کرد.
کار در محیط ریخته گری نه..اما حدود 10 روز تو محیطش بودم.
نوع شمش رو هنوز تصمیم نگرفتیم و موکول کردیم به پیشنهاد یک متخصص(البته ضایعاتی که دسترسی داریم آهنی هست.اما نمیدونیم شمش آهن بزنیم یا فولاد).چون اهمیتی نداره نوع شمش برای ما.چیزی که اهمیت داره بازار بی دردسرش و فروش خوب و راحتش هست.
مکان رو یکی از شهرکهای صنعتی در نظر گرفتیم.البته خیلی راحت تر بودیم که قطعه زمینی خارج از شهر تهیه میکردیم که بعد از پرس و جوی کوتاهی که کردیم مشکل برق خواهیم داشت و شهرک صنعتی برق با قیمت کمتر و راحت تر تهیه میشه.
اطلاعاتی که ما تونستیم کسب کنیم خیلی محدود هست.مثلا هیچ فروشنده ای توضیح نمیداد به ما که چه نوع کوره و خط تولیدی برای ما مناسب هست و اینکه در مورد نوع کار خیلی کلی صحبت میکردند .ما با انواع اصطلاحات مواجه شدیم و انواع مارک و تکنولوژی ..
مرسی

سلام
من نمیدونم تو کدوم شهر هستید
ولی اگه به تهران ویا حتی ساوه دست رسی دارید میتونید هم در جامعه ریختگران و هم در دانشگاه ساوه با اقای دکتر نجم الدین عرب که از بهترین و اولین متخصصین کوره هست مشورت نمایید
من خودم اخلاق ایشون رو میدونم بهترین وکاملترین راهنمایی رو به شما خواهند کرد

hooman_the1

عضو جدید
با سلام
دوست من انتخاب کوره و خط تولید شاید آخرین مورد از اطلاعات مورد نیاز شما باشه
دوست خوب من کلا کار ریخته گری اونم از نوع آلیاژهای آهنیش انسانهای خاصی رو میطلبه که شما برای اینکه بدونید جزء این دسته هستید یا نه باید یه مدت تو یه ریخته گری مشغول بشید که خدای نکرده هزینه نکنید و بعد پشیمون بشیدون چون من از این دسته وضعیتها دیدم که نتیجه ای جز ضرر هنگفت نداره
مورد بعد که نیاز دارید بدونید بازار فروش محصولتونه که کاملا متغیره من روزهایی رو دیدم که برای خرید شمش فولاد از ریخته گری نوردکارها صف بستند و روزهایی که خیلی از شمش ریزا مجبور به تعطیل کردن کارگاهشون شدند برای آگاهی از وضعیت بازار فروش به حرف هیچکس اطمینان نکنید فقط روی تحقیقات عینی خودتون حساب کنید مثلا برید در یه کارگاه نورد و خودتون رو به عنوان شمش ریز معرفی کنید و ببینید اوضاع چطوره . برای این میگم اطمینان نکنید چون ما ایرانیها یه خصلت بد داریم اونم اینه که در مورد مواردی که اطلاع کامل نداریم اظهار نظر میکنیم.اما اینکه این کار سود بالا با سرمایه کم هست رو فراموش کنید (همچین کاری وجود خارجی نداره)
بعد از انجام تمام این کارها اگه نتیجه مثبت بود میریم سراغ فاز اجرایی کار و محاسبه سرمایه و باقی موارد مالی و اینکه به صرفه هست انجام اینکار یا نه.
یک نکته : فقط به محلهای خاصی اجازه ریخته گری داده میشه

hoomaan_1363

عضو جدید
سلام.
ممنون از اینکه وقت گذاشتید.
حقیقتش متوجه نشدم چه خصوصیتی باید یه فرد داشته باشه تا وارد این کار بشه.محیط ریخته گری حقیقتا محیط سختی برای کار کردن هست.توی مدتی که (حدود ده روز) در اون محیط بودم کاملا احساس کردم این مورد رو و فکر میکنم توان تحمل سختی کار رو از حیث فیزیکی و روحی دارم.
در مورد درآمد و سرمایه هم بیشتر منظورم از درآمد مناسب درآمدی متناسب با سرمایه و زود بازده بود.نه اینکه به عنوان مثال با 10 واحد سرمایه گذاری 5 واحد درآمد داشته باشه.
اینطور که متوجه شدم بازار این کار هم مثل خیلی از کارهای صنعتی تلرانس زیادی داره و نمیشه دو دوتا چهارتا جلو رفت.
اگر کوتاه در مورد حداقل هزینه و درآمد و حداکثر تلرانس و ریسک در بازار برای کارگاهی با ظرفیت 1 تن در ساعت توضیح بدید ممنون میشم..
در مورد نکته آخری که فرمودید جایی هست که بشه اطلاعات مربوط رو گرفت که چه اماکنی برای تاسیس اجازه دارن؟
شبتون به خیر

hooman_the1

عضو جدید
سلام.
ممنون از اینکه وقت گذاشتید.
حقیقتش متوجه نشدم چه خصوصیتی باید یه فرد داشته باشه تا وارد این کار بشه.محیط ریخته گری حقیقتا محیط سختی برای کار کردن هست.توی مدتی که (حدود ده روز) در اون محیط بودم کاملا احساس کردم این مورد رو و فکر میکنم توان تحمل سختی کار رو از حیث فیزیکی و روحی دارم.
در مورد درآمد و سرمایه هم بیشتر منظورم از درآمد مناسب درآمدی متناسب با سرمایه و زود بازده بود.نه اینکه به عنوان مثال با 10 واحد سرمایه گذاری 5 واحد درآمد داشته باشه.
اینطور که متوجه شدم بازار این کار هم مثل خیلی از کارهای صنعتی تلرانس زیادی داره و نمیشه دو دوتا چهارتا جلو رفت.
اگر کوتاه در مورد حداقل هزینه و درآمد و حداکثر تلرانس و ریسک در بازار برای کارگاهی با ظرفیت 1 تن در ساعت توضیح بدید ممنون میشم..
در مورد نکته آخری که فرمودید جایی هست که بشه اطلاعات مربوط رو گرفت که چه اماکنی برای تاسیس اجازه دارن؟
شبتون به خیر
خوشحال میشم اگه بتونم کمکی بکنم
حداقل هزینه برای شما که میفرمایید قراضه رو دارید اجاره یا خرید یه کارگاه در یکی از مناطق صنعتی دارای مجوز و یه کوره با متعلقاتش که میتونه ایرانی چینی یا ترک باشه و خرید امتیاز برق مورد نیاز وملزومات معمول ریخته گری که قبلا در تاپیکهای مربوطه مفصل توضیح دادم است که این هزینه ها چون متغیره قیمتهای دقیق باید از بازار گرفته بشه.
اما در تهران فقط شهرکهای صنعتی عباس آباد در شرق و شمس آباد در جنوب رسما اجازه ریخته گری به شما میدهند.
سوال دیگه ای بود در خدمتم
موفق باشید

hoomaan_1363

عضو جدید
از لطفتون ممنون.
فردا دوباره باید برم مدتی تو این محیط کار کنم.احتمالا با موارد جدید زیادی برخورد کنم.
توضیح شما هم بسیار کمک کرد.
از وقتی که گذاشتید بینهایت ممنونم...به امید خدا اگر به نتیجه ای رسیدم بعد از این مدت مزاحم میشم.

reza_tima

عضو جدید
سلام.
3-درآمد حدودی چقدر هست؟
شما اول باید نوع شمشتون رو انتخاب کنید تا تجهیزات رو بر اساس اون بچینید. معمولا فولاد سرمایه زیاد می خواد. کسایی که سرمایه متوسط دارن و تو بازار ناشناخته هستن از چدن شروع می کنن. یکی از دلایلش دمای ذوب پایین چدن هست که هزینه ی کوره و هزینه های جاری رو خیلی کم می کنه و سیالیت و ریخته گری راحت تری داره. بعد اینکه نوع شمش ر وانتخاب کردین به نظرم بهتره با شرکت های مشاور یه صحبتی داشت باشین ...

hoomaan_1363

عضو جدید
سلام
تقریبا هزینه ها برای هر دو شمش چقدر هست؟
مثلا برای فولاد و چدن یه حداقل سرمایه ای نیاز هست.میخوام بدونم حدودا چقدر هست.برای امکان سنجی اولیه بین سرمایه ای که داریم و مقداری که لازم هست...

بالا