**مسابقه**هرکی گفت این چه درختیه؟!

hamed_zist

عضو جدید
اسم علمی این درخت مثل اینکه عوض شده مینونی اینجا ببینی. شده
[h=1]Prunus laurocerasus[/h]https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=PRLA5#

عکسی که شما گذاشتی تو ویکی پدیا هست میتونی اینجا ببینی
http://en.wikipedia.org/wiki/Prunus_laurocerasus

برا اطمینان سایپ ایپنی رو هم ببینی خوبه
http://ipni.org/ipni/simplePlantNam...query_type=by_query&back_page=query_ipni.html

اینم مقداری توضیح راجع اکولوژی این گونه

گونه ای درختی است که در ارتفاعات جنگل های شمال ایران پراکنش دارد. برگ های آن درشت، بیضی شکل، چرمی، براق و همیشه سبز است. رنگ سطح فوقانی برگ ها سبز تیره و رنگ سطح تحتانی آنها روشن تر است. این درخت در ارتفاعات متوسط جنگل های مرطوب شمال دیده می شود که با درخت راش همراه بوده و در زیر اشکوب آن قرار می گیرد. گل آذین جَل، خوشه ای استوانه ای است. میوه آن شفت تخم مرغی است که به رنگ ارغوانی تیره ویا سیاه می باشد.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه جالب من نميدونستم گونه جنگليش هم باشه...من فقط زينتيش رو ميشناختم..

سوالتون جالبه آيوروداي عزيز... فعلا صبرميكنم تا دوستان نظرشون رو بگن..

فقط براي راهنمايي بگم كه از تيره گل سرخيان هست...البته فكركنم از روي گلهاش خودتون هم تشخيص داده بوديد ...فقط براي يادآوري خدمت اساتيد عرض كردم.
عزیزمی کاملا توضیحاتتون درسته من خودمم دیدم تعجب کردم حنی خیال عزیزهم گفتن مگه جنگلیه گفتم نمیدونم سرچ کردم در لیست درختان جنگلی بود اسمشو من یه چیز میدونستم نه بیشتر چون مطلبی درموردش پیدا نکردم شاید من اطلاعتم دراین زمینه کم باشه در هرصورت ممنونم از توضیحات جامع و درعین حل کامل وکلیدی مرسی عزیزم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسم علمی این درخت مثل اینکه عوض شده مینونی اینجا ببینی. شده
[h=1]Prunus laurocerasus[/h]https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=PRLA5#

عکسی که شما گذاشتی تو ویکی پدیا هست میتونی اینجا ببینی
http://en.wikipedia.org/wiki/Prunus_laurocerasus

برا اطمینان سایپ ایپنی رو هم ببینی خوبه
http://ipni.org/ipni/simplePlantNam...query_type=by_query&back_page=query_ipni.html

اینم مقداری توضیح راجع اکولوژی این گونه

گونه ای درختی است که در ارتفاعات جنگل های شمال ایران پراکنش دارد. برگ های آن درشت، بیضی شکل، چرمی، براق و همیشه سبز است. رنگ سطح فوقانی برگ ها سبز تیره و رنگ سطح تحتانی آنها روشن تر است. این درخت در ارتفاعات متوسط جنگل های مرطوب شمال دیده می شود که با درخت راش همراه بوده و در زیر اشکوب آن قرار می گیرد. گل آذین جَل، خوشه ای استوانه ای است. میوه آن شفت تخم مرغی است که به رنگ ارغوانی تیره ویا سیاه می باشد.

اسم علمیشو درست گفتی ولی جل نیست شما در پست های قبلتون اسم علمی این درخت جله رو گفتید واشتباه بود این گیاه به اسم فارسی به ژاپنی جنگلی معروفه و حتی با درخت جل متفاوته درخت جل ارابیش برگش با درخت پرنوس متفاوته این نظر منه
درمورد اسم علمی مراجعه کنید به فرهنگ منابع طبیعی وکشاورزی
باز هم من درخت جل رو رد میکنم
بفرمایید سوال بعد باشماست دوست عزیز

hamed_zist

عضو جدید
اسم علمیشو درست گفتی ولی جل نیست شما در پست های قبلتون اسم علمی این درخت جله رو گفتید واشتباه بود این گیاه به اسم فارسی به ژاپنی جنگلی معروفه و حتی با درخت جل متفاوته درخت جل ارابیش برگش با درخت پرنوس متفاوته این نظر منه
درمورد اسم علمی مراجعه کنید به فرهنگ منابع طبیعی وکشاورزی
باز هم من درخت جل رو رد میکنم
بفرمایید سوال بعد باشماست دوست عزیز

عزیز من، من فقط میخواستم جواب درستی داده بشه وگرنه جای بحثی وجود نداره. شما بفرمایید برید کتاب های گیاهشناسی موجود تو ایران رو ببینید نه فرهنگ منابع طبیعی و کشاورزی، مطمئنا اونجا اطلاعات درست تر و علمی وجود داره
میشه بفرمایید آرایش برگی جل با به ژاپنی چه فرقی میکنه. اصلا میدونستی نامگذاری گونه هایی که تو ایران به صورت بومی پراکنش دارند اینطوری نیست مثلا همین به ژاپنی

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز

متشكرم...

بارانَک درختی است از تیره گل سرخ که بومی رشته‌کوه البرز، بخش‌هایی از اروپا و قفقاز و آسیای کوچک و جنوب تا شمال باختری آفریقا است.

در ایران، بارانک از جنگل‌های ارسباران در آذربایجان شرقی تا جنگل‌های گرگان پراکنده‌است و از گونه‌های کمیاب جنگل‌های شمال ایران به‌شمار می‌آید. چوب بارانک در اروپا قیمت بالایی دارد و به همین دلیل به آن «خاویار جنگل» لقب داده‌اند.

در تالش به آن «میانز»، در رامسر و شهسوار «گارن» و در کلاردشت به آن «الم‌دلی» می‌گویند. این گونه به صورت پراکنده و اغلب با پلت، شیردار، راش و ممرز، تیپ آمیخته تشکیل می‌دهد. بارانک از میان‌بند تا بالابند دیده می‌شود و شباهت زیادی به درخت اَلَندَری دارد و تشخیص آن‌ها مشکل است. از نظر علمی، بارانک و اَلَندَری دو گونه جدا هستند ولی جنگل‌نشینان، آن‌ها را یکی می‌دانند. الندری بیشتر در مناطق مرطوب از جمله در راشستان‌ها دیده می‌شود.

بارانک درختی تک‌زی است و در داخل جوامع گیاهی دیگر دیده می‌شود و چوبش به دلیل داشتن درون چوب قرمز، در خراطی استفاده می‌شود.

[h=2]ویژگی‌ها[/h] از ویژگی‌های این درخت آن است که ارتفاع آن از گونه‌های دارویی دیگر زیادتر است. ارتفاع آن به ۳۵ متر و قطرش به نیم متر می‌رسد.
برگ‌های آن دارای پهنکی با بریدگی‌های عمیق و دندانه دار و مرکب از ۵ تا ۹ لوب نوک تیز می‌باشد. پوست تنه درخت ناصاف بارانک، رنگ خاکستری تیره ولی شاخه‌های آن رنگ قهوه‌ای دارد. گل‌های آن سفیدرنگ، مجتمع به صورت دیهیم و میوه‌اش خوراکی و شیرین به شکل گلابی کوچک و یا بیضوی است و پس از رسیدن به رنگ قهوه‌ای در می‌آید که مطلوب حشرات است و چوب آن نیز مرغوب و خوش‌نقش است. بارانک، بذر سنگینی دارد ولی با این حال، کمتر تیپ خالص آن دیده می‌شود.

بارانک در خاک‌های نیمه‌غنی می‌روید و مقطع عرضی تنه‌اش اغلب سینوسی شکل است و تا ارتفاع ۲۷۰۰ متر از سطح دریا دیده می‌شود. این درخت، گونه‌ای نورپسند است و گل‌آذین خوشه‌ای دارد و بیشتر با بذر تکثیر می‌شود و از میوه‌اش، دوشاب تهیه می‌کنند. برگ و چوب زیبایی دارد و در پاییز برگ‌های رنگارنگی پیدا می‌کند.

حمید 88

کاربر ممتاز
این سه تا عکس مربوط به یه گیاهه ؟

حمید 88

کاربر ممتاز
ممنون همینطوری پروندم درست در اومد

Sophora japonica Pendula

Common Name: Japanese pagoda tree
Type: Tree
Family: Fabaceae
Zone: 4 to 8
Height: 15.00 to 25.00 feet
Spread: 15.00 to 25.00 feet
Bloom Time: Rarely flowers
Bloom Description: White

Sun: Full sun to part shade
Water: Medium
Maintenance: Low
Tolerate: Drought, Air Pollution
این چیزا که بالاست خودمم نمیدونم چیچیه کپی پیس کردم

مارجين

کاربر ممتاز
ممنون همینطوری پروندم درست در اومد

Sophora japonica Pendula

این چیزا که بالاست خودمم نمیدونم چیچیه کپی پیس کردم

اگر همينطوري پروندنتان اين گونه است... يه ريزه فكر نوماييد چه شود ؟؟ اي شيخ؟؟؟ اونوقت ما مريدان بايد گريبانها را بدرانيم و نعره زنان سربه كوههاي آلپ بگذاريم....

رخصت اي شيخ كمي الفاظ فارسي هم بكار ببريم ...بلكه مريدان نوپا با الفاظ اجنبي بيگانه باشند...

تلخ بیان ژاپنی (سوفورا)

Sophora-japonica

این گونه درختی زیبا که نمونه هایی از آن چندی ست به ایران وارد شده و در باغ گیاه شناسی ملی کاشته شده است، از جنس تلخ بیان است که در ایران از پیش یک گونه درختچه ای S.mollis و دو گونه علفی چندساله و غالباً مهاجم S.pachycarpa و S.alpecuroides را داشته است. از تلخ بیان ژاپنی فرم اصلاح شده ای با شاخه های واژگون زیبایی خاصی دارد .

جنبه های زیبایی این درخت گل دادنش ، حالت رشد، زیبایی بخش زمستان، برگهایش میباشد . درخت سوفورا سایه افکن مناسب برای کاشت در خیابانها ، چمنزار ، پاسیو یا به عنوان تک درخت در باغچه استفاده میشود.

این گیاه به شکل کروی متقارن رشد نموده و شاخه های گسترده آن حتی اگر هرس هم نشوند، حالت منظم و مناسبی به خود می گیرند.
در اواخر تابستان هنگامی که اکثریت درختان جلوه خود را از دست می
دهند، این درخت پوشیده از انبوه گل های شیری رنگ می شود که در خوشه های نسبتاً باز به صورت افراشته قرارمی گیرند.
این درخت در حین بالغ شدن با برگ های نرم، براق و سبز تیره و حالت رشد زیبایش، تک درخت بسیار زیبایی است.

خصوصیات گیاهی:

ارتفاع: ۱۲تا ۶ متر (۲۴متر)

قطر تاج پوششی: ۱۲تا ۶ متر

درختی است با فرم متراکم و کروی دارای شاخه های گسترده. پوست تنه قهوه ای تیره و دارای شکاف های عمیق است. شاخه های جوان گیاه، سبز درخشان و تیره هستند. برگ های نرم آن مرکب و متناوب به طول ۱۵-۲۵ سانتیمتر و متشکل از ۷ تا ۱۷ برگچه کامل به طول ۲٫۵-۵ سانتیمتر است.

برگ: در قسمت رویی سبز تیره و براق و در قسمت زیرین پرز دارند.

گل: گل های پروانه آسایی شیری رنگ به قطر ۱٫۵ سانتیمتر در فرم خوشه های باز و افراشته،به طول ۱۵ سانتیمتر. غنچه ها و گل ها از انواع مختلف زرد کم رنگ تا زرد پررنگ هستند. تیر- مرداد.

میوه: نیام های زرد فام به طول ۵- ۷٫۵ سانتیمتر در پائیز ظاهر می شوند. وقتی میوه ها خرد می شوند صابونی هستند. معمولاً در طول زمستان پایا هستند.

سیستم ریشه: عمقی

سرعت رشد: کند

نیاز های طبیعی:

آب و هوا: گرما و سرما و شرایط کویری را تحمل می کند.

خاک: بهترین رشد را در خاک لومی شنی و مرطوب با زهکشی خوب می نماید. خاک های فقیر، سنگلاخی یا صخره ای را تحمل می کند و با خشکسالی سازگار است. تابش مستقیم آفتاب، گرد و خاک، دود و شرایط ساحلی را تحمل می کند.

نگه داری:

هرس: به میزان کم مورد نیاز است. زمان: پائیز

تغذیه: تغذیه خاصی لازم ندارد.

آبیاری: ماهی یک بار آبیاری عمیق نمائید.

آفات و بیماری ها: نسبتاً عاری از هر دو است.

عیوب: گیاه پس از بلوغ گل می دهد.

حمید 88

کاربر ممتاز
خواهر جون حالا بعد دوماه یکی از جوابهای ما درست در اومد دیگه البته یه نمونه از اون بالایی ها که گفتی بغل دستم بود که گونه اش رو نمیدونم ولی اهل کاشان است روزگارش هم بد نیست بعدن عکسس رو میندازم

مارجين

کاربر ممتاز
خواهر جون حالا بعد دوماه یکی از جوابهای ما درست در اومد دیگه البته یه نمونه از اون بالایی ها که گفتی بغل دستم بود که گونه اش رو نمیدونم ولی اهل کاشان است روزگارش هم بد نیست بعدن عکسس رو میندازم
شما شكسته نفسي ميفرماييد برادرجان...عكس كدوم بالاييها ؟ درختچه اي يا علفي؟

درضمن منتظر سوال بعديتان نيز هستيم...

مارجين

کاربر ممتاز

مارجين

کاربر ممتاز
درسته فرم برگاش شبیه ایلکس هست ولی ایلکس نیست یه درخته همیشه سبز این تیپی :
مشاهده پیوست 200101
از ديروز دارم فكر ميكنم مخم هنگ كرده...يه درختي بود شبيه همين بود ..يعني برگاش يه حالت رنگ و رو رفته داره....اسمش نوك زبونمه ها...اما هركاري ميكنم يادم نمياد...

آخرش انگار يه كلمه اسپنيش ( اسپانيايي ) داشت...درست يادم نيستا....حدس ميزنم...

برم بگردم ببينم چي ميتونم پيدا كنم....

بالا