مسابقه *** این علائم مربوط به کمبود یا بیش بود (سمیت) کدام عنصر غذاییه؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام خدمت همه دوستان در بخش شیمی و حاصلخیزی خاک. از اونجایی که جای تاپیکی در این بخش با عنوان شناسایی علائم کمبود عناصر غذایی (تغذیه گیاهی) خالی به نظرم آمد، بر آن شدم تا با اجازه از اساتید و نو اندیشان این بخش مسابقه ای را طراحی کنیم با عنوان " این علائم مربوط به کمبود یا بیش بود (سمیت) کدام عنصر غذاییه؟ "
ویژگی این تاپیک این است که دوستان با علائم تیپیک کمبودها و حتی مسمومیت ها آشنا می شوند. هر چند شناسایی علائم کمبود به دلائل مختلف از جمله شباهت بسیاری از این علائم به انواعی از استرس های محیطی شناسایی را سخت و دشوار میکنه، اما در هر حال یکی از راههای عملی شناسایی کمبودها در مزرعه شناسایی تغییر رنگ برگ گیاهان است.
دوستان عکس هایی که خودتون از مزرعه/باغ/گلخانه هم گرفتید را هم میتونید بزارید.
فرصت پاسخگوئی به سوال 24 ساعته و کسی که پاسخ درسته را میگه پس از اعلام برنده مسابقه توسط طراح سوال، سوال بعد را مطرح میکنه.
پس با کسب اجازه مجدد اولین علائم را خودم میزارم:

آخرین ویرایش:

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از طراحی مسابقه جذابت.دستت ندرده.

معمولا قرمز(قهوه ای روشن) شدن کنار برگا یا علایم کمبود بر هستش یا کلسیم.
فک کنم کلسیم باشه درسته؟
نباشه یه راهنمایی پلیز

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
از این جهت گفتم کلسیم که تو کمبود بر معمولا از قسمت سر،برگ شروع میکنه به تغییر رنگ
ولی تو کلسیم حاشیه های برگ....

بیشتر از این نمیدونم :confused:

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
از این جهت گفتم کلسیم که تو کمبود بر معمولا از قسمت سر،برگ شروع میکنه به تغییر رنگ
ولی تو کلسیم حاشیه های برگ....

بیشتر از این نمیدونم :confused:
ممنون الهه خانم ولی متأسفانه پاسختون صحیح نیست. بزارید ببینیم دیگران نظری ندارند بعد راهنمایی میکنم.

آخرین ویرایش:

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاش تو اسم تاپیک حداقل یه مسابقه ای چیزی اضافه میکردید تا بقیه هم خبر دار شن...

اینجوری فک میکنن یا مطلب گذاشتین یا همینجوری یه سوال پرسیدین :cool:

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاش تو اسم تاپیک حداقل یه مسابقه ای چیزی اضافه میکردید تا بقیه هم خبر دار شن...

اینجوری فک میکنن یا مطلب گذاشتین یا همینجوری یه سوال پرسیدین :cool:
ممنون که یادآور شدید، الان درستش کردم و عنوان مسابقه را بهش اضافه کردم.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشم مياد متوجه شدي گياهشناسي ضعيفم كمر بستي به اينكه منو وادار كني به شناختن گياها. دستت شما درد نكنه;)
مگه اسم برگ هم مهمه؟
برگ گيلاس؟ گلابي؟ يه چيزي تو اين مايه ها

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشم مياد متوجه شدي گياهشناسي ضعيفم كمر بستي به اينكه منو وادار كني به شناختن گياها. دستت شما درد نكنه;)
مگه اسم برگ هم مهمه؟
برگ گيلاس؟ گلابي؟ يه چيزي تو اين مايه ها
خوب مگه بده آدم گیاهان را بشناسه، اصلا اگه خود گیاه را نشناسه دیگه دونستن نوع کمبود که خیلی مشکل تره. تازه اگه بخوای کار عملی انجام بدی توی مزرعه یا باغ که نمیشه به اون کشاورز یا باغدار بگی ببخشید این چه مزرعه یا باغیه. در هر حال قصد جسارت نداشتم. شما ببخشید. خوب فکر کردم اگه کامل جواب داده بشه بهتره. اما از شما قبول میکنیم. کمبود پتاسیم روی برگ درخت سیب بود. ممنون که به خوبی تشخیص دادید. چون فعلا این جا یه کم کمرنگه و کمتر کسی میاد لطف کنید یه سوال بزارید.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
پتاسیم:
در تغذیه گیاه، پتاسیم به عنوان عنصر کیفیت لقب گرفته است. در مناطق خشک و نیمه خشک (شرایط کشور ما)‌ به دلیل وجود کانی‌های خاص مانند میکا، رس ایلیت و ... خاک‌ها غنی از پتاسیم هستند. ولی در اثر کشت و برداشت محصول در طول سالیان، پتاسیم خاک رو به تخلیه رفته و در بیشتر مناطق کشور کود پتاسیمی مورد نیاز است.

اشکال مختلف پتاسیم در خاک
- پتاسیم محلول؛ - پتاسیم تبادلی؛ - پتاسیم تثبیت شده؛ - پتاسیم ساختمان کانی‌ها. شکل قابل جذب پتاسیم، مجموع پتاسیم محلول و تبادلی است. پتاسیم به صورت K توسط گیاه جذب شده و در فیزیولوژی و متابولیسم گیاه حائز اهمیت است. پتاسیم در فعال کردن آنزیم‌های گیاهی نقش دارد. بیش از 60 نوع آنزیم گیاهی شناخته شده‌اند که توسط پتاسیم فعال می‌شوند. همچنین پتاسیم در میزان کلروفیل، افزایش سطح برگ و افزایش فعالیت فتوسنتزی گیاه و در نتیجه افزایش محصول نقش دارد. پتاسیم مقاومت به تنش‌های محیطی از جمله خشکی، شوری، آفات و بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. پتاسیم از چند طریق، مکانیزم مقاومت گیاه به خشکی را افزایش می‌دهد و باز و بسته شدن روزنه‌ها را از طریق تجمع در سلول‌های محافظ روزنه‌‌‌ها کنترل می‌کند. بدین ترتیب که در مواقع خشکی تعرق گیاه را کاهش می‌دهد. پتاسیم از طریق تنظیم اسمزی گیاه می‌تواند جذب آب را افزایش دهد. این یکی از اثرات بسیار مهم و مثبت پتاسیم برای شرایط خاک‌های ایران است. ایران کشوری است که با مشکل کمبود آب مواجه بوده و تاثیر آن بر تولید محصول محسوس است. به نظر می‌رسد تغذیه بهینه پتاسیم نقش بسیار مثبتی در بهبود روابط آبی گیاه داشته باشد. هم‌چنین با توجه به مشکل شور بودن خاک‌های ایران، پتاسیم می‌تواند از طریق بهبود نسبت K به Na در افزایش مقاومت شوری مؤثر باشد.

علائم کمبود پتاسیم در گیاه
کمبود پتاسیم به دو صورت علائم میکروسکوپی و علائم ظاهری قابل بررسی است. علائم ظاهری کمبود پتاسیم نیز معمولاً با بروز یک یا چندین علائم همراه است.

علائم کمبود پتاسیم
- قهوه‌ای شدن و سوختگی نوک برگ‌ها؛ - سوختگی حاشیه و پهنک برگ‌ها.

راه‌های برطرف کردن کمبود پتاسیم
برای برطرف کردن کمبود پتاسیم روش‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از: 1) مصرف کودهای پتاسیمی، یکی از مهم‌ترین کودهای پتاسیمی کود سولفات پتاسیم است که 50% K2O دارد. یعنی به ازای مصرف هر 100 کیلوگرم کود 50 کیلوگرم K2O به خاک اضافه می‌شود. این کود مناسب خاک‌های ایران است؛ 2) مصرف کود کلرور پتاسیم یا KCl که 60% K2O دارد، در سطح جهان بیشتر از کود سولفات پتاسیم استفاده می‌شود. اما به دلیل درصد پتاسیم زیاد آن، در خاک‌های ایران کمتر مصرف می‌شود. از آنجا که بیشتر قسمت‌های خاک کشورمان شور بوده و غلظت یون کلر در آن‌ زیاد است، اگر از طریق کود کلرور پتاسیم، کلر به خاک اضافه شود مشکل شوری خاک‌ها تشدید می‌شود. گرچه کلر Cl یک عنصر ضروری در تغذیه گیاه است اما غلظت زیاد آن برای گیاه ایجاد مسمومیت می‌کند. کلر یونی است که خیلی آسان توسط گیاه جذب شده و در اثر تجمع در گیاه ایجاد مسمومیت می‌کند؛ 3) کود نیترات پتاسیم، معمولاً به علت گران بودن نسبت به دو کود دیگر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کودهای پتاسیمی همزمان با کشت یا قبل از کشت مورد استفاده قرار می‌گیرند و مصرف آن‌ها به صورت محلول پاشی معمول نیست.

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه...ایول...
یچیزیم یاد گرفتییییییییییییییییییییییییم.جفتتون خسته نباشید...
بچه ها زودی سوال بعدی رو بزارید...با اینکه هنوز از کمبود نوع کود اطلاع خاصی ندارم ولی دوس دارم زودتر یاد بگیرم.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
بفرمائيد اين هم سوال بعد

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=82025&d=1327392237

اجازه؟ ميشه يه تير بزنم شايد گرفت!!!!!:)
اين علائم بايد كمبود گوگرد باشه درسته؟؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه زود برگشتی! ولی گوگرد نیست. همیشه که تیر شانسی به هدف نمی خوره.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم كمرنگ ميشم نه بي رنگ.
علائم واضح نيست فقط مشخصه كه غده قرمز شده و مثل اينكه لكروز شده؟ برگهاش چي شده؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه های تالار خاکشناسی چقدر بی حالند. جالبه حتی یک نفرشون هم توی این تاپیک شرکت نمی کنند. انگار به رشتشون علاقه ندارند.
یه راهنمایی: این نوع کمبود در گیاهان کلم و چغندرقند عمومیت بیشتری دارد.

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه های تالار خاکشناسی چقدر بی حالند. جالبه حتی یک نفرشون هم توی این تاپیک شرکت نمی کنند. انگار به رشتشون علاقه ندارند.
یه راهنمایی: این نوع کمبود در گیاهان کلم و چغندرقند عمومیت بیشتری دارد.

اینجا جز من کاربر دائم خاکشناسی نداره!!!
منم چون هنوز تغذیه پاس نکردم هر روز فقط میام پستاتون رو میخونم تا اطلاعات خودم بیشتر شه...
متاسفانه نمیتونم شرکت کنم ...

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
وااااااااي شما هنوز سر اين موندين؟ من فكر كردم حل شده تا حالا كلي سوال رد شده
به نظر من بهتر بود اين موضوع توي بخش گياهپزشكي ميزاشتين چون براي ما گياهپزشكا جذابيت بيشتري داره چون علائم كمبود گاهي مثل آفت زدگي و بيماريه و ما بايد تشخيص بديم كمبوده.
علائم كمبود بور نيست؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
وااااااااي شما هنوز سر اين موندين؟ من فكر كردم حل شده تا حالا كلي سوال رد شده
به نظر من بهتر بود اين موضوع توي بخش گياهپزشكي ميزاشتين چون براي ما گياهپزشكا جذابيت بيشتري داره چون علائم كمبود گاهي مثل آفت زدگي و بيماريه و ما بايد تشخيص بديم كمبوده.
علائم كمبود بور نيست؟
درست میفرمائید این تاپیک میتونه توی بخش گیاه پزشکی باشه، در هر حال به پیشنهاد یکی از بچه های فعال گروه خاک شناسی (elahe.elahe2) این تاپیک را طراحی کردم که جا داره همین جا از ایشون هم تشکر کنم. نهایتا اگر دیدیم در تالار خاک مشتری نداره به تالار گیاه پزشکی منتقل میکنیم. ممنون Alfaa جان که همراه ما هستی.
و اما در مورد پاسخ سوال باید بگم که حدست درست بود، شکل مورد نظر علائم کمبود بُر در چغندرقند بود. بفرمائید سوال بعد را طراحی کنید....

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمبود بُر در گیاهان:
علایم کمبود روی گیاه: نقطه ی رشد می میرد،ساقه ها کوتاه و سخت می شوند و برگها از شکل طبیعی خارج می گردند،در برخی از سبزیها دراثر کمبود این عنصر غذایی علایم خاصی ظاهر میگردد،مثلا قهوه ای شدن کلم گل ،شکاف در ساقه کرفس،سیاه شدن درونی در چغندرلبویی و قهوه ای شدن درونی در شلغم.

وقوع: در خاکهایی که پ هاش آنها بالای 6.8 است و یا در گیاهانی که به مفدار بر زیادی احتیاج دارند (مثل چغندرقند)

بالا