مدیریت غیرصحیح(عدم مدیریت) آبیاری سطحی در ایران

hadi_haghjuie

عضو جدید
به رغم اینکه در بسیاری از مناطق جهان بیش از 90% اراضی فاریاب با روشهای سطحی آبیاری می شوند ، لیکن این روشها مورد کم توجهی قرار گرفته اند. مشکل عمده روشهای آبیاری سطحی پائین بودن راندمان است که از ضعف مدیریت آبیاری ناشی می شود. با توجه به هزینه ی زیاد سامانه های آبیاری تحت فشار ، بهبود و اصلاح روشهای آبیاری سطحی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. با اصلاح سامانه های آبیاری سطحی به روشهای مختلف نظیر تسطیح اراضی ، انتخاب صحیح روش آبیاری ، طراحی مناسب و غیره افزایش راندمان به میزان قابل توجه امکان پذیر است. به دلیل قرارگیری کشور ما ایران در مناطق خشک و نیمه خشک جهان و محدود بودن منابع آب و بالا بودن میزان تبخیر لذا مسئله بحران آب یکی از عمده ترین مسائل در کشور ، محسوب می شود و با توجه به اینکه بیش از 88/88% از آب مصرفی کشور در زمینه ی کشاورزی می باشد لذا استفاده از مدیریت صحیح آبیاری در کشاورزی می تواند یکی از مهمترین و اساسی ترین راهکارهای مقابله با بحران آب محسوب شود. یکی از بهترین روشهای اجرای این مدیریت صحیح در زمینه ی آبیاری سطحی استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و مدل های کامپیوتری می باشد که می تواند با شبیه سازی ، ارزیابی و طراحی سیستم های آبیاری سطحی نیاز مبرم این مدیریت صحیح در زمینه ی اجرا را برطرف و در سطح وسیع مورد استفاده قرار گیرد. لذا با توجه به مشکلات موجود بر آن شدیم تا در غالب یک نرم افزار یکی از راه کارهای مهم در زمینه ی مدیریت صحیح و مقابله با بحران که استفاده از نرم افزار NRCS- SURFACE می باشد را به صورت نسبتاً کامل تجزیه و تحلیل کنیم. امیدواریم این نرم افزار بتواند در زمینه اجرائی و مدیریتی در سطح وسیع مورد استفاده قرار گیرد و تا حدی مدیریت غلط آبیاری درکشور را که تاثیر شدیدی در کاهش محصول و کیفیت محصولات کشاورزی گذاشته را مرتفع کند. به امید ایرانی آباد و آبادتر.به اطلاع کلیه محققین می رساند کتاب مدیریت آبیاری سطحی با استفاده از NRCS-SURFACE توسط مهندسین مرکز ملی مقاوم سازی ایران آقایان هادی حق جوئی و حامد فرهادی تهیه و درحال چاپ می باشد. جهت تهیه کتاب واطلاع در مورد آن بااینجانب تماس بگیرید. ضمنا دوره های عمومی و پیشرفته نرم افزار نیز قابل ارائه می باشد. پذیرای دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده ی شما می باشم.
مدیر واحد تخصصی آب مرکز ملی مقاوم سازی ایران( هادی حق جوئی )

آخرین ویرایش:

payfer

عضو جدید
به رغم اینکه در بسیاری از مناطق جهان بیش از 90% اراضی فاریاب با روشهای سطحی آبیاری می شوند ، لیکن این روشها مورد کم توجهی قرار گرفته اند. مشکل عمده روشهای آبیاری سطحی پائین بودن راندمان است که از ضعف مدیریت آبیاری ناشی می شود. با توجه به هزینه ی زیاد سامانه های آبیاری تحت فشار ، بهبود و اصلاح روشهای آبیاری سطحی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. با اصلاح سامانه های آبیاری سطحی به روشهای مختلف نظیر تسطیح اراضی ، انتخاب صحیح روش آبیاری ، طراحی مناسب و غیره افزایش راندمان به میزان قابل توجه امکان پذیر است. به دلیل قرارگیری کشور ما ایران در مناطق خشک و نیمه خشک جهان و محدود بودن منابع آب و بالا بودن میزان تبخیر لذا مسئله بحران آب یکی از عمده ترین مسائل در کشور ، محسوب می شود و با توجه به اینکه بیش از 88/88% از آب مصرفی کشور در زمینه ی کشاورزی می باشد لذا استفاده از مدیریت صحیح آبیاری در کشاورزی می تواند یکی از مهمترین و اساسی ترین راهکارهای مقابله با بحران آب محسوب شود. یکی از بهترین روشهای اجرای این مدیریت صحیح در زمینه ی آبیاری سطحی استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و مدل های کامپیوتری می باشد که می تواند با شبیه سازی ، ارزیابی و طراحی سیستم های آبیاری سطحی نیاز مبرم این مدیریت صحیح در زمینه ی اجرا را برطرف و در سطح وسیع مورد استفاده قرار گیرد. لذا با توجه به مشکلات موجود بر آن شدیم تا در غالب یک نرم افزار یکی از راه کارهای مهم در زمینه ی مدیریت صحیح و مقابله با بحران که استفاده از نرم افزار NRCS- SURFACE می باشد را به صورت نسبتاً کامل تجزیه و تحلیل کنیم. امیدواریم این نرم افزار بتواند در زمینه اجرائی و مدیریتی در سطح وسیع مورد استفاده قرار گیرد و تا حدی مدیریت غلط آبیاری درکشور را که تاثیر شدیدی در کاهش محصول و کیفیت محصولات کشاورزی گذاشته را مرتفع کند. به امید ایرانی آباد و آبادتر.به اطلاع کلیه محققین می رساند کتاب مدیریت آبیاری سطحی با استفاده از NRCS-SURFACE توسط مهندسین مرکز ملی مقاوم سازی ایران آقایان هادی حق جوئی و حامد فرهادی تهیه و درحال چاپ می باشد. جهت تهیه کتاب واطلاع در مورد آن بااینجانب تماس بگیرید. ضمنا دوره های عمومی و پیشرفته نرم افزار نیز قابل ارائه می باشد. پذیرای دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده ی شما می باشم.

دوست عزیز سلام
جناب مدیر , در این سایت مدیران زیادی فعالیت میکنند که من تابحال با تبلیغ هیچکدوم از اونها مواجه نشدم
من توی این سایت تابحال با تبلیغ یک ارگان یا سازمان مواجه نشده بودم
من توی این سایت تا بحال با تبلیغ کلاسهایی که برگزار میشه مواجه نشده بودم
بنظرم این کار شما اصولا صحیح نبوده:gol:

payfer

عضو جدید

جناب آقای مدیر
هزینه های احداث سامانه های آبیاری سطحی , احداث کانالها , زهکشها , ساختمانهای انتقال و توزیع آب و ... و خصوصا تسطیح اصولی اراضی بسیار زیاده و کمتر از آبیاری تحت فشار نیست
راندمان این روش آبیاری(انتقال,توزیع و کابرد) بسیار کمتر از آبیاری تحت فشاره
در هر زمینی نمیتوان آبیاری سطحی اجرا کرد
هزینه های بهره برداری و نگهداری از این سامانه بسیار زیاد و هزینه های کارگری در اون (نسبت به آبیاری تحت فشار) بسیار بیشتره
هزینه های اصلاح تسطیح (که در نتیجه عملیات خاکورزی مرتبا می بایستی انجام بشه) بسیار سنگینه
کشاورزان عزیز ما (با سطح سوا پایین-متاسفانه) امکان اجرای برنامه مدیریتی تهیه شده توسط نرم افزارهایی که تئوریک تهیه میشه رو ندارند
البته من منکر آبیاری سطحی نیستم اما احداث این سیستم در اراضی زراعی میبایستی با دقت با روشهای تحت فشار مقایسه بشه خصوصا در زمینه راندمان . با توجه به گرانی مصالح(سیمان , آهن و ....) هزینه احداث سیستمهای آبیاری سطحی خیلی گران و در مواردی بسیار گرانتر از آبیاری تحت فشار تموم میشه

hadi_haghjuie

عضو جدید
salam duste aziz v mohtaram aval az kole majera agah sho bad beband be bade enteghad.age shoma vaghean inghadar bahooshi ke ba khundane ye chekide be kole mozu ehate peyda mikoni man ostad rahnemam ro taghyir midam v shoma ro entekhab mikonam.azize man bande bache nistam ke ba ye nazare jenab ali taghir masir bedam.in mozuie hast ke salhast darim rush kar mikonim.aslan man dar morede zamin mahale ejra v joziyate tarh harfi zadam ke shoma nazarate karshenasanat ro radif mikoni?man tablighe modir budanam ro nakardam ke shoma bekhay una be bade tamaskhor begiri.faghat aghaye karshenas age eftekhar bedi adrese daneshgah ya azmayeshgahe markaz ro bedam biyayn az nazdik bebinin unvaght ghezavat kon.

payfer

عضو جدید
salam duste aziz v mohtaram aval az kole majera agah sho bad beband be bade enteghad.age shoma vaghean inghadar bahooshi ke ba khundane ye chekide be kole mozu ehate peyda mikoni man ostad rahnemam ro taghyir midam v shoma ro entekhab mikonam.azize man bande bache nistam ke ba ye nazare jenab ali taghir masir bedam.in mozuie hast ke salhast darim rush kar mikonim.aslan man dar morede zamin mahale ejra v joziyate tarh harfi zadam ke shoma nazarate karshenasanat ro radif mikoni?man tablighe modir budanam ro nakardam ke shoma bekhay una be bade tamaskhor begiri.faghat aghaye karshenas age eftekhar bedi adrese daneshgah ya azmayeshgahe markaz ro bedam biyayn az nazdik bebinin unvaght ghezavat kon.
دوست عزیز سلام
متاسفم که ناراحتتون کردم
لطف کنید قوانین سایت رو رعایت کنید و فارسی تایپ بفرمائید.
مشکل من اینه که قرار نیست کسی به تبلیغ کتابی که ترجمه و یا تالیف کرده بپردازه که متاسفانه شما این کار رو انجام دادید (به تاپیکی که در همین تالار ساختید مراجعه کردم و حتی شماره تلفن هم دادید برای تماس)
بعدش هم دوست عزیزم , شما با گفتن جمله ای که آبیاری تحت فشار گرانه , سعی در ردکردن این روش آبیاری کردید که بنظر من دانشجویان و یا کسانی که کمتر با آبیاری آشنا هستند ممکنه که منظور شما رو اشتباه درک کنند. شما حتما میدونید که همیشه آبیاری تحت فشار از آبیاری سطحی گرونتر نیست و گاها(بسته به شرایط) ممکنه حتی خیلی ارزونتر هم باشه
لطف کنید و آماده شنیدن انتقاد باشید . با همین بحثهای انتقادی شاید خیلی از کسانی که به این تاپیک مراجعه میکنند , بتونند چیزهایی رو یاد بگیرند.
دوست نازنینم , من سالهاست که مشاوره چندین پایان نامه رو بعهده دارم و اصلا نیازی به پیشنهاد شما برای مشاوره ندارم.
بنظرم بهتر این بود که به ذکر چکیده ای از کتابتون بپردازید و مواردی رو که در اون ذکر شده رو تا حد امکان باز کنید . در این صورت به غنای تالار و این تاپیک زیبا کمک شایانی میکنید . شاید مفید واقع بشه.
موفق و پیروز باشید:gol:

آخرین ویرایش:

omidmt23

عضو جدید
دوست عزیز سلام
میبخشین که وارد بحث ظاهرا جدی شما میشم . اما فکر میکنم که شما یه مقدار زیادی داری متعصبانه برخورد میکنی . من هم با نظر payfer عزیز تقریبا موافقم . ضعف مدیریت یکی از چند علت پایین بودن راندمان در این روشه . معذرت می خوام که این حرف رو میزنم اما به نظر من برخورد صرفا تئوریک و محققانه با این مسئله اشتباهه . این رو میگم چون چند تا از دوستان من و همینطور اساتیدم در مرکز تحقیقات فنی مهندسی جهاد مشغول هستند و در این باره خیلی با اونها صحبت کردم . البته همونطور که خودت گفتی ممکنه در محلی که شما آزمایش میکنید ای موضوع صدق کنه ولی نباید اون رو به همجا تعمیم داد . در ضمن اگر قرار باشه تا هرکسی در مورد مطالب اظهار نظر کنه ( اونم کارشناسی) اینطور واکنش نشون بدی دیگه چرا این تاپیک رو راه انداختی ؟؟؟؟؟؟؟

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
دوستان عزیز
اینجا بحثی نیست.دوست عزیزمون یه تاپیک زدن که کارشون ارزش داره.
در اینکه میگیم ممکنه سوتفاهمی پیش بیاد منتظریم تا تشریف بیارن و توضیح بدن.
ایشالا از طرحشون بگن اینجا تا مشکلی پیش نیاد برای کسی.
ممنون از توجهتون.
:victory:

payfer

عضو جدید
دوست نازنینم درست می فرمایند.
هدف انتقادی بود که شاید به تنویر موضوع کمک کنه , بنظرم باید مسیری رو در پرداختن به موضوعات انتخاب کنیم تا سوء تفاهمی برای کسی بوجود نیاد.
موضوع بسیار جذاب و جالبی رو انتخاب فرمودند و امید وارم با همراهی خودشون و نظرات انتقادی یا احیانا اصلاحی بتونیم به نتایج مفیدی در این باره برسیم
موفق باشید

hadi_haghjuie

عضو جدید
جناب آقای مدیر
هزینه های احداث سامانه های آبیاری سطحی , احداث کانالها , زهکشها , ساختمانهای انتقال و توزیع آب و ... و خصوصا تسطیح اصولی اراضی بسیار زیاده و کمتر از آبیاری تحت فشار نیست
راندمان این روش آبیاری(انتقال,توزیع و کابرد) بسیار کمتر از آبیاری تحت فشاره
در هر زمینی نمیتوان آبیاری سطحی اجرا کرد
هزینه های بهره برداری و نگهداری از این سامانه بسیار زیاد و هزینه های کارگری در اون (نسبت به آبیاری تحت فشار) بسیار بیشتره
هزینه های اصلاح تسطیح (که در نتیجه عملیات خاکورزی مرتبا می بایستی انجام بشه) بسیار سنگینه
کشاورزان عزیز ما (با سطح سوا پایین-متاسفانه) امکان اجرای برنامه مدیریتی تهیه شده توسط نرم افزارهایی که تئوریک تهیه میشه رو ندارند
البته من منکر آبیاری سطحی نیستم اما احداث این سیستم در اراضی زراعی میبایستی با دقت با روشهای تحت فشار مقایسه بشه خصوصا در زمینه راندمان . با توجه به گرانی مصالح(سیمان , آهن و ....) هزینه احداث سیستمهای آبیاری سطحی خیلی گران و در مواردی بسیار گرانتر از آبیاری تحت فشار تموم میشه
همانطور که دوستان عزیز میدانند وبرخی از عزیزان به آن اشاره داشته اند انتخاب یک سیستم مناسب آبیاری باید تحت شرایط گوناگون وبا درنظر گرفتن حالات مختلف صورت گیرد بنابراین میتوان سیستم مناسب آبیاری را به عنوان یک سناریو وشرایط مختلف آنرا به عنوان آلترناتیوهای سناریوی مورد نظر در نظر گرفت.بازهم همانطور که دوستان عزیز اشاره کردند استفاده از نرم افزار های تئوریک در کشور ما به دلایل مختلف به طور کامل جوابگو نیست وتا به حال با شکست های زیادی مواجه شده است مثلا ً بسیاری از نرم افزار های طراحی شده در ایالات متحده آمریکا صرفا خاص ایالات چندگانه آن کشور طراحی شده و کاربرد عملی خود را در یک فیلد خاص نمایان کرده اند واستفاده از آن در کشور ما در بسیاری موارد جوابگو نیست. اما نرم افزار NRCS-SURFACE بر اساس پارامتر هایی طراحی شده که خاص یک منطقه نیست و در فیلدهای متفاوت قابل اندازه گیری ومتغیر است اساس کار این نرم افزار بر اساس معادله پرکاربرد کاستیاکوف طراحی شداه است وبرای استفاده از این معادله یک جدول معرفی کلاس خاک نیز وجود دارد که همه ما از دوران کارشناسی با آن آشنایی کاملی داریم خوشبختانه پس از مدتی نسخه فارسی این نرم افزار را نیز برنامه نویسی کردم.این نرم افزار با استفاده از نوع کلاس خاک ،ارتفاع ریشه(Z-req) وبرخی مشخصات فیزیکی زمین ،حرکت آب در داخل خاک را شبیه سازی میکند وملاک اصلی نرم افزار که جدول مربوط به راندمان های چند گانه میباشد را در اختیار ما قرار میدهد ودر بسیاری موارد حتی با استفاده از نصف دبی قبلی واستفاده از شیوه های نوین آبیاری مثل کاهشی و... وتغییر انک در چیدمان کرتها ونوارها می توان 35 تا 40 درصد راندمان را افزایش داد.
مورد عملی بسیار مهمی که ما را مجبور به استفاده از این نرم افزار کرد از این قرار بود: دشت توکل آباد منطقه ریگ جوپار از توابع شهرستان کرمان به طور کامل زیر کاشت پسته قرار دارد.در سالهای گذشته مشکل کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی وکمبود آب باعث تشکیل فوری کمیته بحران آب شد تا چاره ای اساسی اندیشیده شود .همانطور که از قبل پیش بینی میشد کارشناسان بلافاصله طرح استفاده از سیستم تحت فشار را پیشنهاد کردند ولی در سالهای اول تلفات واقعی چند برابر تلفات پیش بینی شده شد وطرح با یک شکست بزرگ مواجه شد و مناطقی که در این طرح بودند با شکست چندصد میلیون تومانی مواجه شدند(ذکر دلایل شکست طرح را به دوستانی که در این مورد تجربه کافی دارند واگذار میکنم).
پس از آن ما کار خود را با یک هکتار زمین پسته آغاز کردیم و توانستیم با کاهش دبی استفاده شده و تغییر اندک در سیستم آبیاری و انجام محاسبات(همگی تحت نرم افزار) ،راندمان را به 73٪ برسانیم و 35٪ افزایش راندمان داشته باشیم. در سالهای گذشته نیز استاد عزیزم جناب آقای دکتر سپاسخواه با محاسبات مشابه با محاسبات صورت گرفته توسط نرم افزار توانستند بازده کاربرد آب برای مزرعه نخود و لوبیا در منطقه باجگاه فارس را به حدود 80٪ برسانند که دوستان عزیز میتوانند این پژوهش ایشان را در( علیرضا سپاس خواه، 1383، نگرشی دوباره بر پژوهش های بازده آبیاری در آبیاری جمهوری اسلامی ایران، فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران. .)مشاهده نمایند.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درست است كه از بعضي جهات آبياري تحت فشار گران در مي آيد اما با توجه به فوايد آبياري تحت فشار مثل راندمان آبياري بالا، افزايش عملكرد محصول، همچنين با توجه به هدر رفتن آب زياد، نياز به كود و سم فراوان در آبيااري سنتي، گسترش آفات و بيماريها در آبياري سنتي، و ... نياز به آبياري تحت فشار احساس مي شود. با توجه به نياز به واردات آب تا 20 سال آينده چگونه مي توان انتظار داشت كه از شيوه هاي سنتي آبياري بتوان استفاده كرد. از طرف ديگر كشاورزي يك پيشه است وبايد محصول با كيفيت در كمترين زمان ممكن به بازار ارايه شد. آيا با اشتفاده اط آبياري سنتي اين امر امكان پدير هست؟

payfer

عضو جدید
با سلام و عرض تبریک سال نو خدمت تمامی دوستان و هم رشته ایهای عزیز و خصوصا جناب مهندس حق جویی که قبول زحمت فرمودند و این موضوع جذاب رو ارائه کردند.
عرض احترام خدمت جناب دکتر سپاسخواه که همه هم رشته ایهای ما به ایشون ارادت خاص دارند.
بنظر من استفاده از نرم افزارها در ارائه طرحهای اصولی آبیاری بسیار اهمیت داره و در این زمانه بدون استفاده از رایانه و خصوصا نرم افزارهای تهیه شده اصلا امکان ارائه طرح و انجام محاسبات پیچیده وجود نداره.
خصوصا اگر بخواهیم از نرم افزارهایی که توسط سازمانهای معتبری مثل NRCS تهیه شده , استفاده کنیم طبعا با مشکلات کمتری در اعتماد به نتایج بدست آمده مواجه خواهیم بود.
هیچکسی نمیتونه در یک جمله بگه که آبیاری تحت فشار بهتره یا آبیاری ثقلی. همانطور که دوست عزیزمون اشاره داشتند , میبایستی سناریوهای مختلف در ارائه طرح آبیاری مدنظر قرار بگیره و در حد امکان محاسبات با استفاده از نرم افزارهای معتبر انجام بشه که نتایج درست تری رو در پی خواهد داشت.
بعد از تمام این مراحل , میبایستی با نظارت صحیح و اصولی (خصوصا توسط طراح) عملیات اجرای سیستم هم کنترل بشه و در صورت لزوم (که عموما بوجود خواهد آمد) تغییرات لازم حین زمان اجرا در طرح انجام و نهایتا طرح به اجرای کامل برسه.
مهمترین قسمت در طرحهای آبیاری , کاربرد آنها در مزرعه است . از آنجائیکه نهایتا این کشاورزان هستند که آب را در زمین میگردانند , طرحهای آبیاری باید بگونه ای باشند که کشاورزان از عهده استفاده از آنها برآیند.
بدفعات مشاهده شده که در زمان بهره برداری از سیستم و پس از گذشت چندین سال از زمان اجرای طرحها , آنچه که موجود خواهد بود تفاوتهای اساسی با طرح اولیه داره و کشاورزان بنا به سلایقشان تغییرات رو در سیستمهاشون بوجود می آورند
حتی الگوی کشت که در زمان طرح مهمترین فاکتور در انجام محاسبات بوده و شرایط طرح بر اساس نوع گیاهان الگوی کشت و فیزیولوژی گیاهان تنظیم می شوند , بر اساس سلایق و البته شرایط بازار دچار تغییرات اساسی خواهد شد.
بنظر من ممکنه در طرحهای آزمایشی بتوان با توجه به نوع گیاه و شرایط خاص گیاه کاشته شده و اعمال مدیریت آبیاری و کاهش یا افزایش دبی و دیگر پارامترها نظیر زمان آبیاری و دور آبیاری و ... راندمان آبیاری سطحی رو به اعداد ذکر شده رسوند اما مطمئنا این مدیریت از عهده کشاورزان بر نخواهد آمد و بعد از سالیان مواجه با سیستمی خواهیم بود که راندمانی بمراتب کمتر از آنچه که باید , خواهد داشت.
نمیدونم توانستم منظورم رو درست بیان کنم یا خیر اما منتظر نظرات اصلاحی و خصوصا انتقادی سروران عزیزم هستم

hfarhadi

عضو جدید
با عرض سلام و تبریک سال نو.
بحث ساده تر از اینهاست، تمام صحبتهای عزیزان درست، اما مهندس حق جویی نخواستند که آبیاری تحت فشار را بایکوت کنند، و همینطور آقای Payfer، آبیاری سطحی یک روش منسوخ شده نیست، که اگر بود استرالیا 70% زمینهایش را با این روش آبیاری نمیکرد( با توجه به کمبود آبی هم که دارد) حالا ما کاری با کشورهای دیگر هم نداشته باشیم مسئله اینست که در حال حاضر این نوع آبیاری به طور وسیعی درکشور استفاده میشود، کشاورز چه به شکل گریز ناپذیر و چه از سر نبود امکانات(مادی،علمی و ...) از این روش استفاده میکند، که بحث هایش را شما کردید،خوب حالا که کشاورز اینگونه عمل میکند باید مدیریت صحیح هم اعمال شود، که کار امثال آقای حق جویی قابل قدردانی است.با تشکر از آقای Payfer و حق جویی و دیگر دوستان.

payfer

عضو جدید
با تبریک سال نو خدمت همه عزیزان،این بحث ساده تر از اینهاست، همه حرفها تا حدی درست، اما دوست عزیز مهندس حق جویی، نخواستند آبیاری تحت فشار را بایکوت کنند، بلکه با توجه به استفاده زیاد کشاورزان از روش آبیاری سطحی چه ناچاراً چه از روی نداشتن امکانات(چه مادی،چه علمی و...)ما میبایست آبیاری سطحی را با مدیریت صحیح اعمال کنیم،و دوست گرامی Payfer، هم درست میفرمایند(البته تا حدی) و من میخواهم شما را دعوت به مباحثه علمی درست و در مسیر مستقیم دور از هر گونه مجادله و برتری جویی کنم، که اینگونه به جایی برسید.متشکرم از شما
دوست عزیزم سلام
ممنون از اظهار نظرتون
من مطمئنم که مهندس حق جویی قصد بایکوت آبیاری تحت فشار رو ندارند اما در اولین جملات در تاپیک در ارتباط باآبیاری تحت فشار فقط به این بسنده شده که گرانه و به نظر من این انصاف نیست
از طرفی پروژه های تحقیقی به هیچ عنوان قابل پیاده سازی در سطح مزارعی که کاربران سیستمهای آنها کشاورزان ساده و زحمتکش (و متاسفانه کم سواد هستند) نیست.
من به شخصه بدفعات شاهد شکست پروژه های آبیاری تحت فشار بودم که عموما در نتیجه طراحی نادرست و بیشتر از آن بهره برداری نامناسب اتفاق افتاده و در این نوشتار قصد مبارزه و دفاع از آبیاری تحت فشار رو ندارم و نداریم (جناب حق جویی خواهش میکنم سوء تفاهم رو رفع کنید).
من از همه دوستان و علاقمندان به آبیاری دعوت میکنم که نظر بدهند و به بحث زیبایی که شروع شده ، غنا ببخشند.
ممنون:gol:

hfarhadi

عضو جدید
بله شما درست میفرمایید،استفاده از نرم افزار تا آنجایی که من از کار آقای حق جویی خبر دارم صرف تئوری نیست بلکه این نرم افراز جهت تسریع عملیات و شبیه سازی شدن واقعیت است، مکانیزه کردن آبیاری سطحی چیز تئوریکی نیست و در تمام دنیا نیز استفاده میشود و این نرم افزار چیزی جز یک وسیله برای مدیریت نیست.

payfer

عضو جدید
ممنون از نظراتتون
اما هیچ نرم افزاری قدرت مدل کردن حرکت آب در خاک رو با شرایط کامل محیطی نداره یا بهتر بگم از اونجائیکه خاک یک محیط کاملا غیر یکنواخت و غیر همگنه و لایه لایه اون با شرایط متفاوت هستند ، هیچ کارشناسی نمیتونه که شرایط خاک رو بطور کامل برای نرم افزار مدل کنه
نهایت امر اینکه هیچ کشاورزی هم نمیتونه با برنامه مدیریتی نرم افزاری شامل افزایش یا کاهش دبی ، آبیاری موجی یا ... عمل آبیاری رو انجام بده بنابر این با توجه به عوامل فوق و تغییراتی که مرتبا در زمین بوجود می آد ، دسترسی به راندمانهای تئوریک در طول سالها ، عملا غیر ممکنه
بنابر این مکانیزاسیون(آنچه که مد نظر شماست) کاملا تئوریکه و در سطح مزارع آزمایشی قابل دسترس و کاربرد.
اما بحث از اونجا آغاز شد که نباید با گفتن این جمله که آبیاری تحت فشار گرانه پس باید به فکر مکانیزاسیون آبیاری سطحی باشیم ، همه محسنات اون روشها رو زیر سوال ببریم . بنظرم یک مقداری از مسیر دور شدیم.
موفق باشید

hfarhadi

عضو جدید
با سلام.
خدمتتون عرض کنم که شبیه سازی یک راهکاری است که در تمام زمینه ها الان در حال حاضر استفاده میشه، شبیه سازی آبیاری سطحی برمیگرد به معادله نفوذ، که در این نرم افزار و البته در دیگر کارهای محاسباتی نیز استفاده میشه، تو معادله نفوذ شما از من عالم ترید، مطلع هستین، که یه پارامتری هست به نام C که مشخصات زمین و فرورفتگیها و چاهها و ... تو این پارامتر نهفته میشه که هنوز هم در کنفرانسهای مختلف روی این پارامتر بحث میشه و مطالبی ارائه میشه
1- شما از سخن آقای حق جویی این مطلب را گرفتید که چون آبیاری تحت فشار گرونه از سطحی استفاده کنیم که البته همچین چیزی نیست و من مطمئن سوءتفاهم تو نوشته هاشون پیش اومده،
2- در مواقعی مجبوریم از آبیاری سطحی استفاده کنیم، حتی زمانی که مثلا از قطره ای استفاده میکنیم، باید هر چند وقت یکبار آب را در زمین رها کنیم که شما بهتر میدونین،پس اینکار را باید انجام داد یعنی مدیریت آبیاری سطحی و انجام دادند، آقای Payfer درصدهایی که آقای سپاسخواه از راندمان آبیاری بدست آوردن هیچ روی زمین آزمایشی نبوده و از سال 73 تا پارسال که من اطلاع داشتم ادامه داشته کارشون خوب این به نظر شما نمیتونه تو دراز مدت انجام بشه
3- حال چون کشاورزهای ما سوادشون کمه که (بعضیها رو خودم دیدم اینگونه نیستند) نباید نتیجه گرفت که همه چی تمومه ما از این روشها استفاده نمیتونیم بکنیم
4- مکانیزه کردن آبیاری سطحی تو تمام دنیا استفاده میشه ، یه نگاهی دور و بر بندازیم متوجه خواهیم شد،شما تو سایت NRCS که برین، کلی از این نمونه ها هست پس این عمل کاربردی عملی فراگیر است
5- و اینکه ما اول باید زمینو شناسایی کنیم که چه روشی مفید و مقرون به صرفه تره، یا در مواقعی ناچاریم از روش خاصی استفاده کنیم،اگر قرار شد از آبیاری سطحی استفاده کنیم، شما همینجور آب زبون بسته رو نباید ول کنی تو زمین، که راندمان بشه 25-35% حالا بیخیال کشاورز که بیسواده نرم افزارم که تئوریه ، بحث مدل و نمونه هم که از تخیلاته پس باید یا همیطوری آبو رها کرد که اصرافه محض و مزیت کم داره یا باید بیلو زد تو زمین بشنیم و گریه کنیم
من از هم شما متشکرم قصد جسارت به کسی رو نداشتم، از همه هم عذر میخوام، یا علی
به امید روزه که بحث هامون سوی به موفقیت و نور داشته باشه

hadi_haghjuie

عضو جدید
ممنون از نظراتتون
اما هیچ نرم افزاری قدرت مدل کردن حرکت آب در خاک رو با شرایط کامل محیطی نداره یا بهتر بگم از اونجائیکه خاک یک محیط کاملا غیر یکنواخت و غیر همگنه و لایه لایه اون با شرایط متفاوت هستند ، هیچ کارشناسی نمیتونه که شرایط خاک رو بطور کامل برای نرم افزار مدل کنه
نهایت امر اینکه هیچ کشاورزی هم نمیتونه با برنامه مدیریتی نرم افزاری شامل افزایش یا کاهش دبی ، آبیاری موجی یا ... عمل آبیاری رو انجام بده بنابر این با توجه به عوامل فوق و تغییراتی که مرتبا در زمین بوجود می آد ، دسترسی به راندمانهای تئوریک در طول سالها ، عملا غیر ممکنه
بنابر این مکانیزاسیون(آنچه که مد نظر شماست) کاملا تئوریکه و در سطح مزارع آزمایشی قابل دسترس و کاربرد.
اما بحث از اونجا آغاز شد که نباید با گفتن این جمله که آبیاری تحت فشار گرانه پس باید به فکر مکانیزاسیون آبیاری سطحی باشیم ، همه محسنات اون روشها رو زیر سوال ببریم . بنظرم یک مقداری از مسیر دور شدیم.
موفق باشید
دوست خوب و عزیزم ما حتی اگه بزرگترین عالم در زمینه مهندسی آب باشیم نباید اینقدر با اطمینان در مورد یه موضوع اظهار نظر کنیم. کارهای انجام شده در زمینه مدیریت آبیاری سطحی اصلا آزمایشی نبوده مگه ما روی ماکت آزمایش کردیم.بهبود سامانه های آبیاری سطحی در یک باغ 10 هکتاری و ادامه پروسه اجرا داره دقیقا نتایج رو به ما میده .درصد همپوشانی 94٪ بین عمل ومدل اولین مطلبی هست که تو مقالاتمون با ارقام واعداد بهش اشاره کردیم.

payfer

عضو جدید
دوست خوب و عزیزم ما حتی اگه بزرگترین عالم در زمینه مهندسی آب باشیم نباید اینقدر با اطمینان در مورد یه موضوع اظهار نظر کنیم. کارهای انجام شده در زمینه مدیریت آبیاری سطحی اصلا آزمایشی نبوده مگه ما روی ماکت آزمایش کردیم.بهبود سامانه های آبیاری سطحی در یک باغ 10 هکتاری و ادامه پروسه اجرا داره دقیقا نتایج رو به ما میده .درصد همپوشانی 94٪ بین عمل ومدل اولین مطلبی هست که تو مقالاتمون با ارقام واعداد بهش اشاره کردیم.

دوست نازنینم
من به هیچ عنوان منکر آبیاری سطحی یا مبلغ آبیاری تحت فشار نیستم
اما با تمام تجربه های مختصرم عرض میکنم که شبکه هایی که در شرایط کشور ما طرح میشن ، اولا مطابق با طرح اجرا نمیشن(این موضوع رو با قطعیت میگم) ثانیا تمام پارامترهای خروجی از نرم افزارها مثل راندمان و انواع تکنیکهای مدیریتی که بر اساس اونها شبکه ها طراحی میشن (در شرایط این مملکت) قابل اجرا نیستند.
سوء تفاهم نشه من بحثی رو با شما آغاز کردم و خیلی خوشحالم که با حوصله پاسخ هم رو بدیم و از ادب دور نشیم
من هم مثل شما در طرحها از نرم افزارها استفاده میکنم و عموما سعی میکنم از مراجع فائو و NRCS و ... که پایه های طراحی نرم افزارها هستند استفاده کنم.
تمام صحبت من با شما اینه که:
آبیاری تحت فشار رو نفی نکنیم - آبیاری سطحی که اصلا قابل نفی نیست
غیر از تعداد خیلی محدودی از کشاورزان که سواد مناسب دارند و تعداد کمتری که سواد کشاورزی دارند ، برنامه های مدیریتی به شکل حرفه ای در عمل قابل اجرا نیست
اختلاف طرح و آنچه که اجرا میشه طبیعتا در نتیجه ، کاهشهایی را در راندمان و ... بدنبال خواهد داشت.

بیایید درست نگاه کنیم آیا باغ 10 هکتاری با مدیریت کسانی مثل شما و استاد عزیزمون که طبیعتا با دقت آبیاری میشه و دستابه با دقت انتخاب و در ر?%

بالا