مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان خوب به مقطع پله نگاه کنید ... بعد از پاگرد حالا تلپ میفتی توی چالهههه :surprised: شایدم منظور دیگه ای داشته !!!!! دوستان اگر چیز دیگه ای میفهمند بگن لطفا
اون چاله میتونه ضخامت سقف هم باشه ودر نهایت تو ضخامت سقف گم میشه مهم نیست ولی به نظر من ضخامت رفت پله از برگشتش خیلی کمتره !تو این شابلونه نه !!

kooshk.k

عضو جدید
عمدی هست به خاطر برش لیزری...بعد از ترسیم اون خط پاگرد رو باید تا آخر امتداد بدید...(به عقب و جلو شدن پله ابتدا و انتها توجه کنید)pele.jpg

آخرین ویرایش:

vertex

اخراجی موقت
عمدی هست به خاطر برش لیزری...بعد از ترسیم اون خط پاگرد رو باید تا آخر امتداد بدید...(به عقب و جلو شدن پله ابتدا و انتها توجه کنید)مشاهده پیوست 210530
بله بله برش لیزری یه محدودیت هایی ایجاد میکنه . دوستان کسی نمیدونه ما که شابلون میسازیم دقیقا همون رو باید برش بزنیم یا یه کم آفست کنیم به بیرون که وقتی با مداد میکشیم توش اندازه ها واقعی تر بشه . اونجوری انگار کوچیکتر میشه

vertex

اخراجی موقت
ضخامت کف پاگرد

ضخامت کف پاگرد

دوستان ضخامت کف پاگرد همون ضخامت سقفه یا نه کمتره ؟

آخرین ویرایش:

vertex

اخراجی موقت
ابعاد داکت

ابعاد داکت

ابعاد داکت رو توی چند جا دیدم متغیر بود آیا اندازه استانداردی داره؟ دوستان توی کارشون چند میگیرند؟
بالاخره ضخامت کف پاگرد چی شد کمتر بگیریم ؟ چقدر کمتر سقف 40 رو 30 و سقف 30 رو 25 ؟ توی جزوه نمونه سوالات که خریدیم با کف یکی گرفته ها

s.salar

عضو جدید
عمدی هست به خاطر برش لیزری...بعد از ترسیم اون خط پاگرد رو باید تا آخر امتداد بدید...(به عقب و جلو شدن پله ابتدا و انتها توجه کنید)مشاهده پیوست 210530
دقیقا در واقع اون خط چین رو خودمون باید بکشیم اگر توی شابلون میکشیدش که یه تکش کنده میشد

s.salar

عضو جدید
ابعاد داکت رو توی چند جا دیدم متغیر بود آیا اندازه استانداردی داره؟ دوستان توی کارشون چند میگیرند؟ اندازه استانداردی نداره باید توی طرحتون ببینید چقدر در میاد اما کلا بزرگ نگیرید 35× 35 کافیه نیازی نیست مربع باشه مثال زدم
بالاخره ضخامت کف پاگرد چی شد کمتر بگیریم ؟ چقدر کمتر سقف 40 رو 30 و سقف 30 رو 25 ؟ توی جزوه نمونه سوالات که خریدیم با کف یکی گرفته ها
همین اندازه ها رو که نوشتید درسته

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
okb مجرای نور و هوای زیرزمین چقدره؟ و ارتفاع پنجره اش چی؟

archi_arch

مدیر بازنشسته
okb مجرای نور و هوای زیرزمین چقدره؟ و ارتفاع پنجره اش چی؟

زیر زمین فقط میتونه تا ارتفاع 90 Cm نورگیری داشته باشه. یعنی ارتفاع پنجره باید حداکثر 90 سانت باشه.
OKB هم فکر نکنم مطرح باشه واسه زیرزمین چون بعضی جاها کلا پنجره نداره

vertex

اخراجی موقت
داکت

داکت

سلام.
بله در مورد تهویه درسته ولی در مورد لوله ها نه.
آره ممکنه موقعیت راه پله و موتوخونه طوری باشه که به هم نزدیک باشن و داکت تاسیسات طوری قرار بگیره که هم داخل موتورخونه باشه و هم چسبیده به فضایی مانند راه پله یا آسانسور.
تو طبقات لوله های تاسیساتی حتما باید تو فضای مشترک مثل راه پله و آسانسور تقسیم بشه.شما نمیتونید لوله های یه واحد رو از سقف یا کف یه واحد دیگه عبور بدید تا به اون واحد برسه.(توجه کنید موقع خرابی و تعمیرات چه مشکلاتی ایجاد میکنه.)
ولی اگه لوله ها تو زیرزمین (همون جایی که موتورخونه تعبیه شده)به طور افقی به داکت مرکزی بره ، داخل طبقات از فضای مشترک(راه پله و ...)تقسیم میشه بین واحد ها.
یه نکته دیگه اینکه مثلا اگه داکت مرکزی انتهای راه پله و سمت پاگرد نیم طبقه و یا یک جای مناسب دیگه قرار بگیره امکان تعبیه دریچه بازدید از همون مثلا پاگرد نیم طبقه وجود داره.در هر صورت دریچه بازدید یا باید تو پاگرد نیم طبقه قرار بگیره یا داخل لابی ورودی واحد ها.

خوب اگر داکت موتور خانه با داکت اصلی یکی نبود تا بالا ادامه پیدا نمیکنه ؟ و فقط توی زیر زمینه ؟ تهویش چی میشه ؟ در مورد ابعاد داکت هم اگر اطلاعاتی دارین بفرمایین . ممنون

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
خوب اگر داکت موتور خانه با داکت اصلی یکی نبود تا بالا ادامه پیدا نمیکنه ؟ و فقط توی زیر زمینه ؟ تهویش چی میشه ؟ در مورد ابعاد داکت هم اگر اطلاعاتی دارین بفرمایین . ممنون

سلام تهویه موتورخونه که هیچوقت با داکت اصلی یکی نیست.
قاعدتا تهویه موتورخونه هم باید تا پشت بام بره.

داکت های فرعی(سرویس ها و آشپزخانه و حمام) حداقل 40*40 مناسبه.
داکت اصلی 30*1.40 حداقل

Architect Abbas

عضو جدید
دوستان كس از دريچه امداد رساني اطلاعاتي داره يا نه؟
من فقط در مبحث 3 اينو خوندم و ابعادشم اگر اشتباه نكنم 80يا 90 در 130 بود ولي متوجه نشدم كه كجا بايد پيشبيني كرد در نماي اصلي سمت گذر يا در حياط خلوت؟
اصلا لازم توي آزمون طراحي بياريمش يا نه؟

vertex

اخراجی موقت
بله. برای دقت در کار ما چندین بار این شابلون رو برش زدیم و رفع نقص کردیم.
عزیزم شابلون شما خوبه ولی کامل نیست . ما سعی کردیم کاملش رو بسازیم و داریم میسازیم . اونقدر هم عجیب و غریب نیست در ضمن شما دارید این شابلون رو به بچه ها میفروشیدش . این جا جای خرید و فروش جزوه و شابلون و از این جور چیز ها نیست . لطفا توی همون تاپیک مربوط به شابلون اگر مطلبی دارید بزارید . ( نه اینکه از اونجا یه چیز رو کپی کنید بیارین توی این تاپیک ) . منظورتون واضحه لطفا تبلیغات نکنید .

امین بی 1

عضو جدید
سلام بچه ها بنظرتو ن تاریخ ازمون با توجه به اینکه با نیمه شعبان مصادف شده تغییر نمیکنه

kooshk.k

عضو جدید
سلام بچه ها بنظرتو ن تاریخ ازمون با توجه به اینکه با نیمه شعبان مصادف شده تغییر نمیکنه

قابل توجه شرکت‌کنندگان در آزمونهای ورود به حرفه مهندسی و کاردانی و تعیین صلاحیت معماران تجربی خردادماه 1393

در پاسخ به برخی پرسش‌ها و استعلامات در زمینه تاریخ برگزاری آزمون‌های 22 و 23 خردادماه سال جاری، بدینوسیله به آگاهی کلیه داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون‌های ورود به حرفه‌ مهندسی و کاردانی و تعیین صلاحیت معماران تجربی می‌رساند: تعیین تاریخ برگزاری آزمون‌ها پس از کسب نقطه‌نظرات استانها و جمع‌بندی آنها با درنظر گرفتن عوامل تأثیرگذار در این زمینه از جمله آزمون‌های پایان ترم دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، نزدیکی با ایام ماه مبارک رمضان، تقاضای تعدادی از داوطلبان برای برگزاری دو نوبت آزمون در سال، مشکلات موجود در برگزاری آزمون در گرمای تابستان و بعد از ماه مبارک رمضان (در شهریورماه) در بسیاری از استانها، برگزاری جام جهانی فوتبال و سایر عوامل مهم مؤثر در این زمینه صورت گرفته است و تغییری نخواهد داشت.
از سوی دیگر به منظور رفع نگرانی‌ها در خصوص تغییرات انجام شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان نسبت به آزمون‌های دوره قبل نیز به آگاهی می‌رساند، علیرغم آنکه تغییرات انجام شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان همگی مربوط به سال گذشته و حتی قبل از زمان برگزاری آزمون آذرماه بوده است و فرصت کافی برای آشنایی داوطلبان با مباحث جدید وجود داشته است لکن در طراحی سؤالات تلاش شده حتی‌الامکان به‌گونه‌ای عمل شود تا نگرانی‌های موجود در زمینه تغییرات انجام شده به حداقل برسد و تغییرات انجام شده در مباحث در نحوه طراحی سؤالات مشکلی را ایجاد ننماید.

دفتر مقررات ملّی ساختمان

امین بی 1

عضو جدید
مرسی ممنون
یه هفته دیر تر یا زودتر باید مینداختنش چقد زشته که سازمانی با این همه عظمت قبل از مشخص کردن تاریخ امتهان یه نگاه به رخدادای اون روز نکردن

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان كس از دريچه امداد رساني اطلاعاتي داره يا نه؟
من فقط در مبحث 3 اينو خوندم و ابعادشم اگر اشتباه نكنم 80يا 90 در 130 بود ولي متوجه نشدم كه كجا بايد پيشبيني كرد در نماي اصلي سمت گذر يا در حياط خلوت؟
اصلا لازم توي آزمون طراحي بياريمش يا نه؟
من پرسیدم چیز خاصی نیست! فقط باید یکی از پنجره هاتون از نظر ابعاد این شرایط رو داشته باشه همین، و میتونید ذکر کنید این بازشوی امداد رسانیه

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
من پرسیدم چیز خاصی نیست! فقط باید یکی از پنجره هاتون از نظر ابعاد این شرایط رو داشته باشه همین، و میتونید ذکر کنید این بازشوی امداد رسانیه
و همینطور هم که هلو جان فرمودن یه فضای 3در 5 هم واسه امداد رسانی خودروها تو حیاط باید پیش بینی کرد .

دناسا

عضو جدید
و همینطور هم که هلو جان فرمودن یه فضای 3در 5 هم واسه امداد رسانی خودروها تو حیاط باید پیش بینی کرد .

بله و باید یک دسترسی پیاده به این فضای امدادرسانی از همکف در نظر گرفت البته اگر واحدی داشته باشیم که به معبر پنجره ای نداشته باشه باید این جایگاه رو در حیاط تعبیه کرد.

RAHA60

کاربر فعال
واقعا که یعنی امتحان نیمه شعبانه؟
صبح تا شب با سوال سرو کله بزنیم و خرد وخمیر از امتحان بیایم.

خداییش هیچ چیش رو حساب نیست این امتحان مزخرف....

vertex

اخراجی موقت
واقعا که یعنی امتحان نیمه شعبانه؟
صبح تا شب با سوال سرو کله بزنیم و خرد وخمیر از امتحان بیایم.

خداییش هیچ چیش رو حساب نیست این امتحان مزخرف....
حالا کجاشو دیدی ؟ 1 سال توی رشت برف سنگین اومد خیلی ها از جمله من به خاطر ترافیک دیر رسیدیم سر جلسه حتی خیلی از مسئولین برگذاری دیر رسیدن ولی انگار نه انگار .برگزار کردند رفت . :eek: بعدش کلی نامه نگاری کردیم که بابا امتحان های توی اون روز همه لغو شدند . بچه ها تا تهران رفتند و نامه رو به دکتر هوایی دادن . میدونی چی گفت ؟ گفت شما یه عده مهندس هستین که میخواین همینطوری آزمون رو قبول بشین نه با لیاقت . ( البته اینو از قول اونی که رفته بود میگم خودم نشنیدم ) . حالا بگذریم که امتحان رو توی سلف سرویس دانشگاه و روی میز های خورشتی برگزار کردند . در هر صورت اونا زحمت نکشیدند و برای زحمت شما ارزش قائل نیستند . اگر رفتین سر جلسه کم و کسری دیدین از هیچ چی نترسین و اعتراض کنین . اگرم کسی اعتراض کرد و حرفش منطقی بود شما هم طرفش رو بگیرین نزارین تنها باشه . خودتون رو درگیر این صحبت ها نکنین ولی با توجه به اینکه خیلی از جاها رعایت نمیکنند این رو گفتم که حواستون باشه و حقتون رو بگیرین . من سال بعدش قبول شدم الان 2 ساله پروانه طراحی و نظارت و اجرا دارم . امیدوارم همه قبول بشن چون ما معمار ها حقمون از این بیشتره که بهمون بگن بی لیاقت . با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا کجاشو دیدی ؟ 1 سال توی رشت برف سنگین اومد خیلی ها از جمله من به خاطر ترافیک دیر رسیدیم سر جلسه حتی خیلی از مسئولین برگذاری دیر رسیدن ولی انگار نه انگار .برگزار کردند رفت . :eek: بعدش کلی نامه نگاری کردیم که بابا امتحان های توی اون روز همه لغو شدند . بچه ها تا تهران رفتند و نامه رو به دکتر هوایی دادن . میدونی چی گفت ؟ گفت شما یه عده مهندس هستین که میخواین همینطوری آزمون رو قبول بشین نه با لیاقت . ( البته اینو از قول اونی که رفته بود میگم خودم نشنیدم ) . حالا بگذریم که امتحان رو توی سلف سرویس دانشگاه و روی میز های خورشتی برگزار کردند . در هر صورت اونا زحمت نکشیدند و برای زحمت شما ارزش قائل نیستند . اگر رفتین سر جلسه کم و کسری دیدین از هیچ چی نترسین و اعتراض کنین . اگرم کسی اعتراض کرد و حرفش منطقی بود شما هم طرفش رو بگیرین نزارین تنها باشه . خودتون رو درگیر این صحبت ها نکنین ولی با توجه به اینکه خیلی از جاها رعایت نمیکنند این رو گفتم که حواستون باشه و حقتون رو بگیرین . من سال بعدش قبول شدم الان 2 ساله پروانه طراحی و نظارت و اجرا دارم . امیدوارم همه قبول بشن چون ما معمار ها حقمون از این بیشتره که بهمون بگن بی لیاقت . با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان
ای بابا شما که پروانه طراحی دارین دیگه شابلون میخوای چکار مهندس !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ؟

makhtoum

عضو جدید
دوستان بازم باید جمع شیم یه چیز توپ واسه آزمونا بخریم!
اول اینو بدقت بخونین:
http://azmoonline.com/main/post/148
من یه مبحثشو دیدم امتحان کردم واقعا کمکم کرد
چطوره جمع شیم باهم بخریمش که واسه همه ارزون در بیاد؟
واسه نظارت معماری 20 هزار تومن واسه معماری-اجرا 24 تومن
به نظرم معماری-اجرا روبخریم که معماری-نظارت هم زیر مجموعه همونه
فقط زودتر خواشن که زودترم باید قلقشو در بیاریم!

مهديه مقدم

عضو جدید
بچه ها مبحث 4 عوض شده؟کسی اطلاعی داره با 87 اعدادش چقد فرق داره؟اگه اینطوری باشه بیچاره شدیم رفت...

بالا