مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

amin576

عضو جدید
عددهاتون خیلی بزرگ هستن ها !!!!
درز انقطاع که 1/200 ارتفاع از هر طرفه که کلا 12 متر ارتفاع داشتم میشه 2 تا 6 سانتی متر.دیوارهای زیر زمین 20 سانتی متر گرفتم طبق مبحث 18 . 9 متر ماشین هام 20 سانتی متر ستونهام چون فلزی بودن کافیه حدودا 1.10 موند برای پله
درز انقطاع: ارتفاع ریرزمین 2.70 + ارتفاع همکف3.05+ارتفاع دوتا مسکونی 6.10+ارتفاع خرپشته چون تو همسایگی هستش 2.70= درمجموع 14.55 حالا یک دویستم اینو بدست بیار بینم چند میشه؟من که حساب کردم میشه7.2 سانتیمتر که در مجموع میشه 15 سانت.
دیوار زیرزمین چون عایق رطوبتی داریم باید 10 سانت دیوار محافظ عایق + پلاستر زیر سطح عایق+20 سانت دیوار زیر زمین که درمجموع زیر 35 سانت نمیشه.یه نکته دیگه هم اینکه دیوار زیر زمین رو به خاطر تحمل فشار جانبی خاک نمیشه 20 سانت قرار داد چون دیوار 20 سانتی تحمل فشار خاک جانبی رو نداره.

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درز انقطاع: ارتفاع ریرزمین 2.70 + ارتفاع همکف3.05+ارتفاع دوتا مسکونی 6.10+ارتفاع خرپشته چون تو همسایگی هستش 2.70= درمجموع 14.55 حالا یک دویستم اینو بدست بیار بینم چند میشه؟من که حساب کردم میشه7.2 سانتیمتر که در مجموع میشه 15 سانت.
دیوار زیرزمین چون عایق رطوبتی داریم باید 10 سانت دیوار محافظ عایق + پلاستر زیر سطح عایق+20 سانت دیوار زیر زمین که درمجموع زیر 35 سانت نمیشه.یه نکته دیگه هم اینکه دیوار زیر زمین رو به خاطر تحمل فشار جانبی خاک نمیشه 20 سانت قرار داد چون دیوار 20 سانتی تحمل فشار خاک جانبی رو نداره.

دوست عزیز توجه داشته باش که توی سوال این نکته ذکر شده نقشه ها رو فاز یک میخوان این عدد ها برای نقشه اجرایی نه فاز یک
به کلیت طرح بیشتر کار دارن تا این اعداد ، اونم برای دیوار زیرزمین فکر نکنم اصلا تو فاز یک مهم باشه

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

کاش مصحح ها انقدر دقیق بودن که شما حساب کتاب مبکنبن .... اگر اینجوری بود که انقدر مهندس پشت امتحان طراحی نمونده بودیم:smile:

من ارتفاع مسکونی هامو 3.24 گرفتم کف تا کف و خرپشته رو حساب نکردم
فوقش قبول نمیشم دیگه .... نه؟:smile::biggrin:

15434

عضو جدید
من طرحم خوب شد اما فرصت نكردم برش بكشم فقط خط هاي دورشو كشيدم،كدهاي ارتفاعي داخل پلان ها و كنار مقطع هم انقدر هول شدم اشتباه نوشتم!!!!!!!!!:(به نظرتون امكان داره قبول شم؟!آخه طرحم خوب شده بود!!

arc eng

عضو جدید
من طرحم خوب شد اما فرصت نكردم برش بكشم فقط خط هاي دورشو كشيدم،كدهاي ارتفاعي داخل پلان ها و كنار مقطع هم انقدر هول شدم اشتباه نوشتم!!!!!!!!!:(به نظرتون امكان داره قبول شم؟!آخه طرحم خوب شده بود!!

ایشالا ک قبول میشید ;)

m444

عضو جدید
دوستان دوباره می پرسم یه سوال حیاتی دارم : واسه ارتقاء پروانه از 3 به 2 بغیر از اون کلاسهای آموزشی و دوره هایی که خود نظام برگزار میکنه،، موقع صدور پروانه مسکن و شهرسازی چه مدارک دیگه ای رو بررسی میکنه مثلا قبولی پایه 3 تو آزمونو که 4 ساله پیش بوده روهم چک میکنه یا فقط به گرفتن نمرات از آزمون های کلاسهای ارتقاء پایه و حضور در همایش ها بسنده میکنه؟ خیلی مهمه هرکی در جریانه لطفا نظر بده. ممنون.

mamadagha1391

عضو جدید
اینم شد سوال.نه بابا قبول که شدی دیگه شدی.کسی باهات کاری نداره.چطور مگه؟نقشه خاصی داری؟
;)

hamed.robo

عضو جدید
دوستان چرا اکثر بچه ها واحد هارويكي در شما و يكي در جنوب تقسیم کردین .خوب میشد پله رو وسط چسب رمپ داد و هردو واحد رو شمالی جنوبی بدبن که هردو واحد از نور جنوب استفاده کنن و نورگیر هم نمیخاد

آخرین ویرایش:

amin576

عضو جدید
دوست عزیز توجه داشته باش که توی سوال این نکته ذکر شده نقشه ها رو فاز یک میخوان این عدد ها برای نقشه اجرایی نه فاز یک
به کلیت طرح بیشتر کار دارن تا این اعداد ، اونم برای دیوار زیرزمین فکر نکنم اصلا تو فاز یک مهم باشه
دوست عزیر اصلان بحث فاز یک و فاز 2 نیست،بحث اینه که اندازه درز انقطاع چقد باید بشه و دیوار زیرزمین همه جا 35 سانته،مثلا ما میتونیم بگیم که چون طراحی فاز یک هستش اصلا به فکر عایق رطوبتی برا زیرزمین نباشیم؟
من توضیح دادم که درز انقطاع چطور حساب میشه و فلسفه اینکه چرا باید دیوار زیرزمین 35 سانت باشه

amin576

عضو جدید
کاش مصحح ها انقدر دقیق بودن که شما حساب کتاب مبکنبن .... اگر اینجوری بود که انقدر مهندس پشت امتحان طراحی نمونده بودیم:smile:

من ارتفاع مسکونی هامو 3.24 گرفتم کف تا کف و خرپشته رو حساب نکردم
فوقش قبول نمیشم دیگه .... نه؟:smile::biggrin:

طرحتون خوب بود ایشالا که قبول میشید،فقط یهسرس نکات ریزی داشت که من گفتم،کاش منم میتونستم از کارم عکس بگیرم تا بچه ها نقدش کنن.
خرپشته هم حساب میشه،با این ارتفاعی که شما گرفتید مجموع درز انقطاع های دو طرف از 15 سانت هم بیشتر میشه.
برا این رو نکات ریز میشیم که اگه قبول شدیم ایشالا چون این تاپیک ها میمونه و بچه های دیگه سالای بعد استفاده میکنن به اشتباه نیوفتن(مثلا سر قضیه چشم پله کلی بحث شد تو این تاپیک ها و معلومه که کسی این وسط اطلاعات غلط داده چون یا باید باشه یا نباشه).اگه هم قبول نشدیم که سال بعد دوباره مطالعشون میکنیم

• Like
واکنش ها: agin

hamed.robo

عضو جدید
دوستان نظر بدن البته تمام شیت هارو تکمیل و راپیدی کردم

دوستان نظر بدن البته تمام شیت هارو تکمیل و راپیدی کردم

azmoon.jpg

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان دوباره می پرسم یه سوال حیاتی دارم : واسه ارتقاء پروانه از 3 به 2 بغیر از اون کلاسهای آموزشی و دوره هایی که خود نظام برگزار میکنه،، موقع صدور پروانه مسکن و شهرسازی چه مدارک دیگه ای رو بررسی میکنه مثلا قبولی پایه 3 تو آزمونو که 4 ساله پیش بوده روهم چک میکنه یا فقط به گرفتن نمرات از آزمون های کلاسهای ارتقاء پایه و حضور در همایش ها بسنده میکنه؟ خیلی مهمه هرکی در جریانه لطفا نظر بده. ممنون.
بله دوست عزیز ... اگر اینجوری بود که همه مون بدون داشتن پایه 3 میرفتیم کلاسا رو شرکت میکردیم و .....
شما باید پروانه پایه 3 تون رو تحویل بدین اون موقع

hamed.robo

عضو جدید
دومین پاگرد رمپ معلولین یه پله میشه که میشه ازش برای رفت و
آمد استفاده کرد.بعد بچه ها میگن بیشتر به تکمیل بودن و تمیز بودن ترسیمات نمره میدن

rahbar49

عضو جدید

با عرض معذرت
همکار عزیز شما خیلی لز مسایل طراحیو انگار مظلع نیستین من چند موردشو میگم
1- حد اکثر طول رمپ معلول 9 متر با حد اکثر 8 درصد شیب .کل طول رمپ ما برا رسیدن به کد 1.20 میشد 15 متر
2- در زمین با بر 11 متر واحد دو قلو طراحی نمی کنن
3 - ظوابط آرایش پارکینگ و پارکینگ معلول و تامین 4 پارکینگ کو ؟؟؟
4- ورودی و دسترسی آسانسورت مشکل داره ظوابطشو باید رعایت کتی
5 - ارتفاعات سرگیر داری تو پارکینگ
و
.
.

rahbar49

عضو جدید
بچه ها مگه جایی از مباحث اشاره کرده که جک معلول ممنوعه? یا مگه تو سوال اشاره شده بود که دسترسی معلولین فقط با رمپ تامین بشه
بحث دور زدن سوال نیست دوستان.موضوع اینه که به چه قیمتی باید رمپ کذاشت?
ایا یک رمپ طولانی که باعث میشه عرض ورودی ساختمون به حداقل برسه و بر سوپرمارکت کم بشه جواب سواله?
حداقل من که ترجیح میدم نمره رمپ معلول و از دست بدم ولی طرحم اصولی در بیاد.

واقعیتش اینه که طراح سوال انتظار داره با ساده ترین تکنولوژی و عامترینش طراحی بشه و عمدا اینجور کیدن که بهش فکر کنی
هدف ادیت کردن معمارای بیچارس ..

rahbar49

عضو جدید
چرا حذفش کردی؟
ایراداتت درست بود
لحنت نه درست نیست
آخه میدونین چیه امشبم عصبی ام سه تا آزمون دادیم یکی از یکی بدتر
یکی نیست یر جلسه رفع ابهام کنه
بعدشم اگه قرار باشه ظوابظ رو رعایت نکنی و با هر ترسیمی نمره بگیری که نمیشه آزمون دیگه چرا سخت میدنش.!!!!
تو آزمون طراحی مهمترین پلان آرایش پارکینگه که اینجا بعد اون همکفم مهم بود بخاطر رمپ و فروشگاه
اگه طرح ایرادات اساسی داشته باشه اما ترسیمات تکمیلتر باز نمره نمیگیره
این منظقیه
والا همه 10 تا طرح میدنو میکشن تو 8 ساعت
ببخشید لخنم تنده

کجا به کی در مورد آزمونها اعتراض بدیم اینا دارن معمارارو عمدا قتل عام میکننننننننن

rahbar49

عضو جدید
آخه بازم حل نمیشه:( چون تجاری باید حداقلش ارتفاع مفیدش 4.5 باشه +.3 سقف میشه 4.8حالا بازم نیم متر میمونه آخه؟؟؟؟؟:-( من این نیم مترو با چهار تا پله تو طبقات بالا رفتم.

حداقل تجاری با بالکن 4.5 مفیده و 4 متر بدون بالکن
وقتی کد تجاری +10 و کد لابی +1.2 هست خودش 1.1 اختلاف داره اگه کد طبقه اول رو 4.5 هم میگرفتین قابل قبول بود چون بالکن تجاری الزامی نبود

آزمون طراحی رعایت حدافل هاست

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
واقعیتش اینه که طراح سوال انتظار داره با ساده ترین تکنولوژی و عامترینش طراحی بشه و عمدا اینجور کیدن که بهش فکر کنی
هدف ادیت کردن معمارای بیچارس ..

الان عام ترینش همون جک معلوله.تمام نقشه های شهرداری با جک معلول ارائه میشه.اجرای رمپ معلول داستان داره.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان عام ترینش همون جک معلوله.تمام نقشه های شهرداری با جک معلول ارائه میشه.اجرای رمپ معلول داستان داره.

راستش منم فکر میکنم جک معلول درست بوده
اگر دقت کرده باشین صورت سوال و اندازه زمین جوری بود که انگار دقیقا برای یه مقصد خاص طرح شده همه چیزش طراحی شده بود مثلا اگر میخواستی پله رو یه جور دیگه بذاری یا .... اصلا در نمیومد خیلی با سیاست طرح شده بود و من فکر میکنم و سر امتحان هم به همین نتیجه رسیدم که رمپ معلول تو این زمین فقط چرخوندن لقمه دور سره مثل طرح های بچه ها تا حالا که گذاشتن و دیدیم ، برای همین جک گذاشتم .
فکر میکنم طراح هدف دیگه ای داشته انگار باید دستشو میخوندیم که منظورش چی بوده .....
سوال فکر شده ای بود مخصوصا اندازه زمین و خواسته ها
شما اینجوری فکر نمیکنین ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
راستش منم فکر میکنم جک معلول درست بوده
اگر دقت کرده باشین صورت سوال و اندازه زمین جوری بود که انگار دقیقا برای یه مقصد خاص طرح شده همه چیزش طراحی شده بود مثلا اگر میخواستی پله رو یه جور دیگه بذاری یا .... اصلا در نمیومد خیلی با سیاست طرح شده بود و من فکر میکنم و سر امتحان هم به همین نتیجه رسیدم که رمپ معلول تو این زمین فقط چرخوندن لقمه دور سره مثل طرح های بچه ها تا حالا که گذاشتن و دیدیم ، برای همین جک گذاشتم .
فکر میکنم طراح هدف دیگه ای داشته انگار باید دستشو میخوندیم که منظورش چی بوده .....
سوال فکر شده ای بود مخصوصا اندازه زمین و خواسته ها
شما اینجوری فکر نمیکنین ؟

بله همینطوره که میگید.
یه مطلب دیگه ای هم هست.تو ساختمان جنوبی یا پیلوت ،پارکینگه...یا محل عبور ماشینه واسه اینکه از رمپ داخل حیاط بره زیرزمین.
نمیشه مستقیم از گذر رفت تو زیرزمین وقتی ساختمان جنوبیه.
از طرفی حیاط رو تو محدوده ترسیم نزاشتن که بشه رمپ رو ترسیم کرد.سایت پلان هم خواسته بودن؟

arc eng

عضو جدید
بله همینطوره که میگید.
یه مطلب دیگه ای هم هست.تو ساختمان جنوبی یا پیلوت ،پارکینگه...یا محل عبور ماشینه واسه اینکه از رمپ داخل حیاط بره زیرزمین.
نمیشه مستقیم از گذر رفت تو زیرزمین وقتی ساختمان جنوبیه.
از طرفی حیاط رو تو محدوده ترسیم نزاشتن که بشه رمپ رو ترسیم کرد.سایت پلان هم خواسته بودن؟

سلام ب همه !

سایت نخواسته بودن! من متوجه اون جمله تون نشدم : تو ساختمون جنوبی یا پیلوت پارکینگه... نمیشه مستقیم از گذر رفت تو زیرزمین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام ب همه !

سایت نخواسته بودن! من متوجه اون جمله تون نشدم : تو ساختمون جنوبی یا پیلوت پارکینگه... نمیشه مستقیم از گذر رفت تو زیرزمین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:
سلامم.
اگه ساختمون چسبیده باشه به گذر نمیشه(ساختمان جنوبی رو میگم).....فقط تو یه حالت میشه.....بر زمین زیاد باشه(بیشتر از 15 متر) و همچنین شیب گذر بیشتر از 10 درصد باشه.
ملاحظات سازه ای داره.مشکلات سازه ای داره واسه محاسب.

arc eng

عضو جدید
سلامم.
اگه ساختمون چسبیده باشه به گذر نمیشه(ساختمان جنوبی رو میگم).....فقط تو یه حالت میشه.....بر زمین زیاد باشه(بیشتر از 15 متر) و همچنین شیب گذر بیشتر از 10 درصد باشه.
ملاحظات سازه ای داره.مشکلات سازه ای داره واسه محاسب.
پس تو سوال آزمون این مشکل بوده ! من این موضوع رو اصلا نمیدونستممم:(
ممنون...

arc eng

عضو جدید
خواهش میکنم کامل توضیح بدید که مقدار عقب نشینی رو چه جوری حساب کردید؟؟؟:(

وقتی کد همکف رو 1.20 گرفته باشید با در نظر گرفتن 0.30 ضخامت کف از کد 0.00 فقط 0.90 فاصله دارید که تا 2.05 (حداقل سرگیری) 1.15 اختلاف دارید. شیب رمپ رو 15 % گرفتیم با ی جدول تناسب ساده این 1.15 سانت اختلاف رو با 7.66 سانت خالی کردن از همکف میشه جواب داد و سرگیری رمپ و حل کرد.

بالا