لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

chem engineer

عضو جدید
سلام.امکانش هست اطلاعات بیشتری در مورد سیالات لنارد-جونز اگر در دسترستون هست بذارین؟چیزایی مثل نقاط بحرانیش یا نمودار تعادل فازیش.اگه بتونید کمکم کنید خیلی ممنون میشم.:smile:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.امکانش هست اطلاعات بیشتری در مورد سیالات لنارد-جونز اگر در دسترستون هست بذارین؟چیزایی مثل نقاط بحرانیش یا نمودار تعادل فازیش.اگه بتونید کمکم کنید خیلی ممنون میشم.:smile:
ر.ج کنید به کتاب های ترمودینامیک مولکولی و آماری از جمله ترمودینامیک اماری تالیف دکتر الهه گوهرشادی نشر دانشگاهی مشهد، یا کتاب ترمودینامیک مولکولی نوشته پراوزنیتس که یکی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس اون رو هم ترجمه کرده، هم در مورد تعادل فازی هم در مورد پتانسیل ها و هم در مورد سیالات لنارد جونز توضیح های خوبی داده

A_Aghaei

عضو جدید
مقاله درخواستي

مقاله درخواستي

Structural and Solution Studies of two Mercury(II) Complexes with [1, 3-Bis(2-ethoxy)benzene]triazene
Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie

Volume 638, Issue 1, January 2012, Pages: 220–223
Mohammad Kazem Rofouei, Jafar Attar Gharamaleki, Ehsan Fereyduni, Aboulfazl Aghaei, Giuseppe Bruno and Hadi Amiri Rudbari
Article first published online : 5 DEC 2011, DOI: 10.1002/zaac.201100350

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/zaac.201100350/pdf

آخرین ویرایش:

samira sha

عضو جدید
استاندارد مواد شوینده وبهداشتی

استاندارد مواد شوینده وبهداشتی

با سلام

درمورد استانداردهای مربوط به مواد شوینده وبهداشتی مثل پودر ماشین لباسشوئی ومایع ظرفشوئی و مایع دستشوئی و پاک کننده سطوح و ....اطلاعات و یا کتاب یا مرجع معتبر لازم دارم .لطفا اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید در اختیار من قرار دهید.

termah

مدیر بازنشسته
Structural and Solution Studies of two Mercury(II) Complexes with [1, 3-Bis(2-ethoxy)benzene]triazene
Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie

Volume 638, Issue 1, January 2012, Pages: 220–223
Mohammad Kazem Rofouei, Jafar Attar Gharamaleki, Ehsan Fereyduni, Aboulfazl Aghaei, Giuseppe Bruno and Hadi Amiri Rudbari
Article first published online : 5 DEC 2011, DOI: 10.1002/zaac.201100350

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/zaac.201100350/pdf

با سلام

اینم مقاله شما:)

پیوست ها

• 220_ftp.pdf
    640.2 کیلوبایت · بازدیدها: 5

A_Aghaei

عضو جدید
درخواست 2 مقاله

درخواست 2 مقاله

Synthesis of a new naphthol-derivative salen and spectrophotometric study of the thermodynamics and kinetics of its complexation with
copper(II) ion in binary dimethylsulfoxide-acetonitrile mixtures

(N. Alizadeh, S. Ershad, H. Naeimi, H. Sharghi, M. Shamsipur, Pol. J. Chem. 73, 915 (1999

A general purpose curvefitting program for class and research use

James LD, Nicely VA, J. Chem. Educ. 1971; 48: 443​

termah

مدیر بازنشسته
Synthesis of a new naphthol-derivative salen and spectrophotometric study of the thermodynamics and kinetics of its complexation with
copper(II) ion in binary dimethylsulfoxide-acetonitrile mixtures

(N. Alizadeh, S. Ershad, H. Naeimi, H. Sharghi, M. Shamsipur, Pol. J. Chem. 73, 915 (1999

A general purpose curvefitting program for class and research use

James LD, Nicely VA, J. Chem. Educ. 1971; 48: 443​

با سلام

دوست عزیز مقالات شما برای زیر 2000 هست برای همین به سختی پیدا میشن و اکثرا داده نمیشن

این یکی از مقالات

پیوست ها

• A1986A996300001.pdf
    240.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

khawar

عضو جدید
سلام. من یه سوال در مورد این ماده شیمیایی دارم:اریوکروم بلکT

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام. من یه سوال در مورد این ماده شیمیایی دارم:اریوکروم بلکT

اریو کرم بلک T ماده ای ست که معمولا برای فهمیدن نقطه پایانی تیتراسیون کمپلکس سنجی برای اندازه گیری غلظتهای کلسیم و منیزیم

استفاده میشه.

بطور کلی این معرف در حضور یونهای فلزی خاص میتونه کمپلکس ضعیفی تشکیل بده که رنگ این کمپلکس بطور مشخص و واضحی با رنگ

محلول متفاوت خواهد بود.

C[SUB]20[/SUB]H[SUB]12[/SUB]N[SUB]3[/SUB]O[SUB]7[/SUB]SNa

اریو کرم بلک T محلول آبی رنگ هست که در حضور فلزات به رنگ قرمز مبدل میشه.

45383

عضو جدید
با سلام و عرض ادب
از اینکه در توسعه ی علم کوشایید تشکر میکنم .

بنده کتاب یا نرم افزار یا هر مظلبی که در مورد شناخت مولکولی و شبیه سازی مولکولی ( با آموزش ) باشد ، یا به بنده اطلاعاتی در مورد یک ماده سنتزی بالقوه که هنوز ساخته نشده را بدهد لازم دارم .

متشکرم از وقتی که برایم گذاشتید .

با تشکر .

آخرین ویرایش:

termah

مدیر بازنشسته
با سلام و عرض ادب
از اینکه در توسعه ی علم کوشایید تشکر میکنم .

بنده کتاب یا نرم افزار یا هر مظلبی که در مورد شناخت مولکولی و شبیه سازی مولکولی ( با آموزش ) باشد ، یا به بنده اطلاعاتی در مورد یک ماده سنتزی بالقوه که هنوز ساخته نشده را بدهد لازم دارم .

متشکرم از وقتی که برایم گذاشتید .

با تشکر .

با سلام

دوست عزیز نرم افزار شبیه سازی مولکولی در بخش نرم افزارهای شیمی هست

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ه-نرم-افزارهای-شیمی-موجود-در-تالار-شیمی/page2 . پست 12

45383

عضو جدید

با تشکر فراوان .
کسی هست بیشتر راهنمایی کنه ؟

termah

مدیر بازنشسته
با تشکر فراوان .
کسی هست بیشتر راهنمایی کنه ؟

از دانشجویان شیمی فیزیک سوال کردم در مورد اینکه میگید مشخصات رو با عوض کردن مثلا کلر جای هیدروژن بده نرم افزار گوسین رو معرفی کردن که در قسمت نرم افزارهای تالار موجود هست

54675

عضو جدید
درخواست توضیحی درباره قانون نسبتهای چندگانه

درخواست توضیحی درباره قانون نسبتهای چندگانه

سلام و درود
لطفاً توضیح کامل و ساده ای درباره قانون نسبت های چندگانه بعلاوه حدود ده مثال مختلف عددی در این رابطه ذکر کنید؛یکمی فوریه اگه لطف کنید ممنون میشم.:gol:

termah

مدیر بازنشسته
سلام و درود
لطفاً توضیح کامل و ساده ای درباره قانون نسبت های چندگانه بعلاوه حدود ده مثال مختلف عددی در این رابطه ذکر کنید؛یکمی فوریه اگه لطف کنید ممنون میشم.:gol:

[FONT=arial,helvetica,sans-serif] [/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif] قانون نسبت های چند گانه :وقتی دو عنصر بیش از یک ترکیب را بوجود می آورند ،به ازای یک مقدار مساوی از یک عنصر ، بین مقدار عنصر دیگر در ترکیب ها نسبت ساده وکوچکی وجود دارد . مثال : نسبت اکسیژن در دو ترکیب کربن دی اکسید وکربن مونو اکسید که دو به یک است [/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]

[/FONT]
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86_%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%DA%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87[FONT=arial,helvetica,sans-serif]
[/FONT]

54675

عضو جدید
لطفاً ده تا واکنش دیگه بنویسید

لطفاً ده تا واکنش دیگه بنویسید

قانون نسبت های چند گانه :وقتی دو عنصر بیش از یک ترکیب را بوجود می آورند ،به ازای یک مقدار مساوی از یک عنصر ، بین مقدار عنصر دیگر در ترکیب ها نسبت ساده وکوچکی وجود دارد . مثال : نسبت اکسیژن در دو ترکیب کربن دی اکسید وکربن مونو اکسید که دو به یک است

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86_%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%DA%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87
سلام و درود
دادا لینکتون خرابه؛اگه میشه حدود ده تا از این نوع واکنشها که دو ترکیب اینطوری تولید میکنند رو بنویسید مثلاً شما الان واکنش بین کربن و اکسیژن رو نوشتید اگه ممکنه لطفاً ده تا واکنش دیگه با این شرایط نام ببرید:)

ahmadi6363

عضو جدید
درخواست کمک درمورد نیترات پتاسیم

درخواست کمک درمورد نیترات پتاسیم

با سلام من مقداری شوره نمک از کویر جمع آوری کردم می دانم که نیترات پتاسیم هم داره اما اصلا بلد نیستم آن را فرآوری کنم توی سایت چیز هایی درباره محلول فراسیر و تبلور مجدد خواندم اما فایده ای نداشت در حقیقت کلی شوره خالص بدست آوردم آما نیترات پتاسیم نیست کسی جواب سوال من را می داند که چطور می شود نیترات پتاسیم را از دیگر مواد داخل شوره سوا کنم با تشکر از اساتید محترم ضمنا من رشته من شیمی نیست پس در توضیحاتتون لطفا مراعات من را هم بکنید با تشکر از اساتید محترم راستی
من می خواهم سوخت موشک درست کنم و دسترسی به نیترات پتاسیم واسه خرید ندارم چون اصلا این جا لوازم آزمایشگاهی نمی فروشند راستی تو یه فیلم دیدم که از نیترات آمونیم استفاده کرد و محلول نمک را در حمام یخ گذاشت و نیترات پتاسیم حالت بلور تشکیل دادند اگر ممکنه من را راهنمایی بفرمایید راستی تو یک سایت انگلیسی هم نوشته بود دانشمندان ایرانی در زمان های دور از خاکستر چوب برای سوا کردن نیترات پتاسیم از بقیه مواد کمک می گرفتند اگه ممکنه در این مورد هم توضیح بدهید

rezashimi

عضو
با سلام من مقداری شوره نمک از کویر جمع آوری کردم می دانم که نیترات پتاسیم هم داره اما اصلا بلد نیستم آن را فرآوری کنم توی سایت چیز هایی درباره محلول فراسیر و تبلور مجدد خواندم اما فایده ای نداشت در حقیقت کلی شوره خالص بدست آوردم آما نیترات پتاسیم نیست کسی جواب سوال من را می داند که چطور می شود نیترات پتاسیم را از دیگر مواد داخل شوره سوا کنم با تشکر از اساتید محترم ضمنا من رشته من شیمی نیست پس در توضیحاتتون لطفا مراعات من را هم بکنید با تشکر از اساتید محترم راستی
من می خواهم سوخت موشک درست کنم و دسترسی به نیترات پتاسیم واسه خرید ندارم چون اصلا این جا لوازم آزمایشگاهی نمی فروشند راستی تو یه فیلم دیدم که از نیترات آمونیم استفاده کرد و محلول نمک را در حمام یخ گذاشت و نیترات پتاسیم حالت بلور تشکیل دادند اگر ممکنه من را راهنمایی بفرمایید راستی تو یک سایت انگلیسی هم نوشته بود دانشمندان ایرانی در زمان های دور از خاکستر چوب برای سوا کردن نیترات پتاسیم از بقیه مواد کمک می گرفتند اگه ممکنه در این مورد هم توضیح بدهید
باسلام.
دوست عزیز اگه واقعا میخواین واسه موشک سوخت درست کنین باید نیترات پتاسیم خالص خالص باشه. به روش سنتی بعید میدونم خالص بتونی درست کنی.حالا بر فرض بتونی به روش سنتی درست کنی باید اونو بادستگاه هایی آزمایشش کنی ببینی خالصه!

منم در این حد میدونستم اینم کمی توضیحات

شوره یا نیترات پتاسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول KNO[SUB]3[/SUB] است. این ماده در محل‌هایی مانند دیوارهٔ غارها بصورت طبیعی به شکل گرد سفیدرنگی وجود دارد.
با ریختن اسید نیتریک روی نمک‌هایپتاسیم از جمله پتاسیم کربنات، شوره بدست می‌آید.
K[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] + 2 HNO[SUB]3[/SUB] → 2 KNO[SUB]3[/SUB] + CO[SUB]2[/SUB] + H[SUB]2[/SUB]O

ahmadi6363

عضو جدید
باسلام.
دوست عزیز اگه واقعا میخواین واسه موشک سوخت درست کنین باید نیترات پتاسیم خالص خالص باشه. به روش سنتی بعید میدونم خالص بتونی درست کنی.حالا بر فرض بتونی به روش سنتی درست کنی باید اونو بادستگاه هایی آزمایشش کنی ببینی خالصه!

منم در این حد میدونستم اینم کمی توضیحات

شوره یا نیترات پتاسیم یک ترکیب شیمیایی با فرمول KNO[SUB]3[/SUB] است. این ماده در محل‌هایی مانند دیوارهٔ غارها بصورت طبیعی به شکل گرد سفیدرنگی وجود دارد.
با ریختن اسید نیتریک روی نمک‌هایپتاسیم از جمله پتاسیم کربنات، شوره بدست می‌آید.
K[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] + 2 HNO[SUB]3[/SUB] → 2 KNO[SUB]3[/SUB] + CO[SUB]2[/SUB] + H[SUB]2[/SUB]O

ممنون از شما دوست عزیز بابت توضیحی که دادید البته که برای سوخت موشک می خواهم ممکنه توضیح کوتاهی در مورد خاکستر چوب و اثر آن روی محلولی از شوره نمک بفرمایید و ممکنه به این صورت بشود نیترات پتاسیم خالصی بدست آورد من فیلم هایی هم دارم که در آن توضیحاتی در مورد نیترات آمونیم و بدست آوردن نیترات پتاسیم خالص می ده که اگر مایل باشید جایی آپلود کنم و لینکش را اینجا بگذارم

rezashimi

عضو
ممنون از شما دوست عزیز بابت توضیحی که دادید البته که برای سوخت موشک می خواهم ممکنه توضیح کوتاهی در مورد خاکستر چوب و اثر آن روی محلولی از شوره نمک بفرمایید و ممکنه به این صورت بشود نیترات پتاسیم خالصی بدست آورد من فیلم هایی هم دارم که در آن توضیحاتی در مورد نیترات آمونیم و بدست آوردن نیترات پتاسیم خالص می ده که اگر مایل باشید جایی آپلود کنم و لینکش را اینجا بگذارم
ترکیبات خاکستر چوب:
1-کربنات کلسیم (جزءمهم):25 تا45%
2-پتاس:10%
3- فسفات و عناصر کمیاب آهن، منگنز، روی، مس و برخی از فلزات سنگین :کمتر از 1%
لازم به ذکر است که تمامی این درصد ها هم متغیر هستند. و همه آنها ساختاراولیه آنها بصورت اکسید میباشد.

rezashimi

عضو
اینهم بر اساس یک مقاله اجزاء نمک هستش.اینهم آدرس:
http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0103-50532009000100011&script=sci_arttext

[h=1]من میخوام بنزیل بنزوات تولید کنم
برای خالص سازیش بنظر شما از چه راهی استفاده کنم
1 . ناخالصی های محلولم (آب) (بنزوییک اسید) (بنزیل الکل) (جوش شیرین و سولفریک اسید که مقدار اینا دوتا کمه)
2 . نقطه جوش بنزیل بنزوات حدودا 320 درجه است
[/h]خیلی عجله اییه لطفا سریع تر راهنماییم کنین

saeidehm

عضو جدید
سلام ...
ببخشید من دوتا سوال دارم ...
سوالام این دوتاست ...
میشه بهم بگین برای تعیین اسیدیته قابل تیتراسیون (TA ) چرا ملاک PH، باید 3/8 باشه؟
و اینکه نسبت TA به PH چیه....؟

خیلی خیلی خیلی ممنون میشم اگه بهم جواب بدین.... ممنووون

rezashimi

عضو
من میخوام بنزیل بنزوات تولید کنم
برای خالص سازیش بنظر شما از چه راهی استفاده کنم
1 . ناخالصی های محلولم (آب) (بنزوییک اسید) (بنزیل الکل) (جوش شیرین و سولفریک اسید که مقدار اینا دوتا کمه)
2 . نقطه جوش بنزیل بنزوات حدودا 320 درجه است

خیلی عجله اییه لطفا سریع تر راهنماییم کنین
در حال حاضر بنده 1روش توی ذهن دارم .اگر از همین اختلاف نقطه جوش استفاده کنیم میتونی آب و بنزیل الکل و بنزوئیک اسید رو جدا کنی.
دمای جوش بنزوئیک اسید:
دمای جوش۲۴۹٫۲ درجه سانتی‌گراد
بنزیل الکل:نقطه جوش 205.3
دمای جوش اسید سولفوریک:290درجه سانتی گراد
فقط نقطه جوش جوش شیرین خیلی بالاست890درجه . که نمیشه با جوشوندن اونو حذف کرد چون خود بنزیل بنزوات از بین میره!اما فکر کنم بشه
قبل از جوشوندن با افزودن مقداری الکل اونو ته نشین کرد.بعد کل محلول رو تا 295درجه بجوشونی .البته اگه شرایط فراهم باشه.

آخرین ویرایش:

hadi gholipour

عضو جدید
soalllllllllll

soalllllllllll

ba arze salam va khaste nabashi mikhastam bedunam chra vaghti jozvehaie k be sourat bakhsh hastan download mikonam baz nemishan