لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
دوستان کسی گزارش کارآوزی برای کارخانه تولید سولفات سدیم داره؟

دوست عزیز، من طرح توجيهي بهره برداري از معدن سولفات سديم رو دارم.

امیدوارم بتونه کمکتون کنه.

پیوست ها

• sulfat_sodiom.rar
    83.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام ببخشید میشه اینو ترجمه کنین برام:
Unsaturation in the oils were uset to introduce eopxides by epoxidation with in situ generated peroxy acetic acid. the epoxidized oil show in high percentage of oxiran oxygen

آیا منظور از eopxides همون epxides می باشد ؟
یکی بی زحمت بهم بگه کل این جمله فارسیش چی میشه !!!

Unsaturation میشه غیر اشباع

خیلی خیلی متشکرم :gol:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
Unsaturation in the oils were uset to introduce eopxides by epoxidation with in situ generated peroxy acetic acid. the epoxidized oil show in high percentage of oxiran oxygen

سلام پژمان جان...

من حس میکنم متن شما مورد املایی داره!

و فکر میکنم بشه اینطور ترجمه ش کرد:

Unsaturation in the oils were used to introduce epoxides by epoxidation with in situ generated peroxy acetic acid. the epoxidized oil show in high percentage of oxiran oxygen

برای بررسی اصطلاح غیر اشباع در روغن ها (نفت) ، عادت داشتند مطرح کنند اپوکسیدهای واقع در محل پراکسی استیک اسید تولید شده را! :surprised:

روغن اپوکسید شده، بالاترین درصد اکسیران اکسیژن را نمایش میدهد!

حالا باز هم از بچه ها بپرس!
:confused:

termah

مدیر بازنشسته
منم با نظر شیما جان موافقم غلط املایی داره و البته از مقالات بعید هم نیست بخصوص اگه ژورنالش چینی یا ژاپنی باشه . یا نکنه خودت بد کپی کردی پسرم . پژمان جان دقت کن پسرم شما الان اقای دکتری هر چی باشه:D

engineer84

عضو جدید
با سلام
کسی می تونه درباره تحلیل تست XRD و FTIR به من کمک نماید؟
در تست FTIR محور عمودی absorbance یا %T است. رابطه این دو پارامتر چگونه است و از چه رابطه ای قابل تبدیل به یکدیگر هستند؟

termah

مدیر بازنشسته
با سلام
کسی می تونه درباره تحلیل تست XRD و FTIR به من کمک نماید؟
در تست FTIR محور عمودی absorbance یا %T است. رابطه این دو پارامتر چگونه است و از چه رابطه ای قابل تبدیل به یکدیگر هستند؟

سلام دوست عزیز

در مورد طیف XRD که ساختار بلور رو نشون میده و اگه تو ترکیبتون نانو ذره داشته باشین نشون میده . مثلا من خودم پلیمر کار کردم پلیمری که می ساختم ازش XRD میگرفتم بعد نواحی ایی که توش نانوذره تیتانیوم دی اکسید بود رو نشون میداد و من از صحت بودن نانو ذرم مطمئن میشدم.

در مورد طیف FT-IR هم باید با خود دستگا به درصد عبور تبدیل کنین یعنی اول باید تبدیل کنین بعد طیف گیری رو شروع کنین

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام پژمان جان...

من حس میکنم متن شما مورد املایی داره!

و فکر میکنم بشه اینطور ترجمه ش کرد:

Unsaturation in the oils were used to introduce epoxides by epoxidation with in situ generated peroxy acetic acid. the epoxidized oil show in high percentage of oxiran oxygen

برای بررسی اصطلاح غیر اشباع در روغن ها (نفت) ، عادت داشتند مطرح کنند اپوکسیدهای واقع در محل پراکسی استیک اسید تولید شده را! :surprised:

روغن اپوکسید شده، بالاترین درصد اکسیران اکسیژن را نمایش میدهد!

حالا باز هم از بچه ها بپرس!
:confused:

منم با نظر شیما جان موافقم غلط املایی داره و البته از مقالات بعید هم نیست بخصوص اگه ژورنالش چینی یا ژاپنی باشه . یا نکنه خودت بد کپی کردی پسرم . پژمان جان دقت کن پسرم شما الان اقای دکتری هر چی باشه:D

بچه ها مرسی. این مقاله را ایرانی ها نوشتن!!!
بعدش ISI چاپش کردن....
کلا اکسیران اسم چی هست اصلا ؟ مارکه برنده ؟
بچه ها واقعا از لطفتون متشکرم ;)

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
بچه ها مرسی. این مقاله را ایرانی ها نوشتن!!!
بعدش ISI چاپش کردن....
کلا اکسیران اسم چی هست اصلا ؟ مارکه برنده ؟
بچه ها واقعا از لطفتون متشکرم ;)

خواهش میکنم آقا پژمان...

واقعا ISI چاپ کردن؟! :eek:

اکسیران، تركيبات هتروسيكل داراي فشار دروني
هستن.

termah

مدیر بازنشسته

پژمان جان این متنت ناقصم هست ادم نمیدونه سر وتهش کجاست و چی هست اما یه چیز دست و پا شکسته من فهمیدم

میگه: ترکیب غیر اشباع که در روغن مورد استفاده قرار 'گرفته فرو نشانده میشود در اپوکسیدها توسط فرایند اپوکسیداسیون در محل تولید پروکسی استیک اسید. روغن اپوکسید شده نشون میده درصد بالایی از اکسیژن اکسیران رو

نام دیگر اکسیران:

acetylene oxide, 1,2-epoxyethene, oxacyclopropene

امیدوارم درست ترجمه کرده باشم. غلط بود دیگه شرمنده:D

آخرین ویرایش:

engineer84

عضو جدید
اتفاقا من هم در ماده ای که طیف XRD گرفتم دی اکسید تیتانیوم وجود داره ولی چون رشته ام شیمی نیست اصلا سر در نمیارم. می تونید راهنماییم کنید که پیک های تیتانیوم دی اکسید در چه زوایایی است؟
برای FTIR یعنی اصلا امکان تبدیل بعد از طیف گیری وجود ندارد؟میشه در مورد درصد عبور و درصد جذب توضیحی بدهید.
سلام دوست عزیز

در مورد طیف XRD که ساختار بلور رو نشون میده و اگه تو ترکیبتون نانو ذره داشته باشین نشون میده . مثلا من خودم پلیمر کار کردم پلیمری که می ساختم ازش XRD میگرفتم بعد نواحی ایی که توش نانوذره تیتانیوم دی اکسید بود رو نشون میداد و من از صحت بودن نانو ذرم مطمئن میشدم.

در مورد طیف FT-IR هم باید با خود دستگا به درصد عبور تبدیل کنین یعنی اول باید تبدیل کنین بعد طیف گیری رو شروع کنین

engineer84

عضو جدید
اگر این نرم افزار را دارید لطفا برایم قرار دهید.
JCPDS database

سلام دوست عزیز

termah

مدیر بازنشسته
اتفاقا من هم در ماده ای که طیف XRD گرفتم دی اکسید تیتانیوم وجود داره ولی چون رشته ام شیمی نیست اصلا سر در نمیارم. می تونید راهنماییم کنید که پیک های تیتانیوم دی اکسید در چه زوایایی است؟
برای FTIR یعنی اصلا امکان تبدیل بعد از طیف گیری وجود ندارد؟میشه در مورد درصد عبور و درصد جذب توضیحی بدهید.

مهندس در مورد طیف XRD شما کجا این طیف رو گرفتین؟ از اوپراتور باید بخواین که پیکهای تیتانیوم دی اکسید را روی طیفتون بندازه . ببین تیتانیوم دی اکسید تو جاهایی که پیک داده اون قسمتها برامدگی دارن. اگه خیلی نیاز دارین من طیف XRD خودم رو براتون بفرستم تا ببینید بیشتر متوجه میشین

در مورد IR هم باید بر حسب درصد عبور باشه چون شما قرصی که میسازین جلوی نور قرار میدین و این طیف باید بر حسب اون نوری باشه که از قرص شما عبور کرده . فک نمیکنم بعد از طیف گیری دیگه بشه تغییر داد اخه طیف رو که نمیتونین خودتون دست کاری کنین اصلا امکانش نیست .به نظرم یه بار دیگه طیف بگیرین ازش

engineer84

عضو جدید
مهندس در مورد طیف XRD شما کجا این طیف رو گرفتین؟ از اوپراتور باید بخواین که پیکهای تیتانیوم دی اکسید را روی طیفتون بندازه . ببین تیتانیوم دی اکسید تو جاهایی که پیک داده اون قسمتها برامدگی دارن. اگه خیلی نیاز دارین من طیف XRD خودم رو براتون بفرستم تا ببینید بیشتر متوجه میشین

در مورد IR هم باید بر حسب درصد عبور باشه چون شما قرصی که میسازین جلوی نور قرار میدین و این طیف باید بر حسب اون نوری باشه که از قرص شما عبور کرده . فک نمیکنم بعد از طیف گیری دیگه بشه تغییر داد اخه طیف رو که نمیتونین خودتون دست کاری کنین اصلا امکانش نیست .به نظرم یه بار دیگه طیف بگیرین ازش

اگر طيف خودتون را برام بفرستيد ه خيلي خوب ميشه.
اينم آدرس ايميلم
chem.eng65@yahoo.com

mehrdad_63

عضو جدید
سلام كسي ميدونه چطوري ميشه به يك آلكان حرارت نسبتا بالا داد كه منفجر يا مشتعل نشه؟:wallbash:

engineer84

عضو جدید

سلام دوست عزیز
اگر امکان داره سریعتر طیف XRD نمونه تون را برام بفرستید

termah

مدیر بازنشسته
سلام دوست عزیز
اگر امکان داره سریعتر طیف XRD نمونه تون را برام بفرستید

سلام . معذرت میخوام که دیر شد . این طیف XRD نمونه من هست . قسمت هایی که با قرمز مشخص شده نواحی هست که تیتانیوم دی اکسید پیک داده

موفق باشید

engineer84

عضو جدید
سلام . معذرت میخوام که دیر شد . این طیف XRD نمونه من هست . قسمت هایی که با قرمز مشخص شده نواحی هست که تیتانیوم دی اکسید پیک داده

موفق باشید

دوست عزیز ببخشید ولی شما می دونید هرکدام این پیک ها مربوط به کدام یک از صفحات تیتانیوم دی اکسید است؟

engineer84

عضو جدید
تو مقالات دیدم که نوشته مثلا پیک مربوط به 25 درجه مربوط به صفحه کریستالی (1 0 1) هست. خودم هم نمیفهمم منظورش چی هست.
تیتانیوم دی اکسید من فاز اناتاز هست. منظورتون از صفحه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟:question:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تو مقالات دیدم که نوشته مثلا پیک مربوط به 25 درجه مربوط به صفحه کریستالی (1 0 1) هست. خودم هم نمیفهمم منظورش چی هست.
چیزی که من میدونم این هست که کریسال ها و موادی که مثلا خلل و فرج دارند به این صورت جهت خلل و فرج و یا صفحات مشخص میشه که اون ها رو با بردار های یکه مشخص میکنند مثلا 1و0و0 یعنی این خلل در راستای z هست و اولی مربوط به ایکس و دومی هم مربوط به y ترکیب این ها هم جهت این خلل و فرج رو نشون می ده و در نهایت ساختار کلی غشا و یا ترکیباتی که این طوری هستند مشخص میشه

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام . کسی اطلاعاتی راجع به مواد تشکیل دهنده مایع شیشه شور اتومبیل یا استانداردش رو کسی داره ؟

مقدار كمی مایع ظرفشویی به همراه شش برابرِ آن الكل و چهار برابرِ الكل، آب.

engineer84

عضو جدید
سلام دوستان
در مورد دستگاه کرومتوگرافی گازی - طیف سنج جرمی GC-MS مطلب می خوام. نحوه کار دستگا مدنظرم است.
با تشکر

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد دستگاه کرومتوگرافی گازی - طیف سنج جرمی GC-MS مطلب می خوام. نحوه کار دستگا مدنظرم است.
با تشکر

سلام دوست عزیز...

انتهای فایل زیر در مورد نحوه کار با دستگاه توضیح داده:

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید یک سوال دارم

برای آنالیز و کنترل کیفیت موادی مانند بنزین و یا گازوئیل و یا روغن موتور و کلا مواد و محصولات نفتی چه ابزارها و تکنیکها و استانداردهائی وجود دارد؟

با تشکر از اینکه جواب میدهید.