كمك براي ساخت يك ماشين بنزيني كوچولو

sabu

عضو جدید
سلام خسته نباشيد:)
من ميخوام موتور يك موتور سيكلت رو براي يك خودرو وصل كنم ولي ميخوام دنده ها روحذف كنم و فقط با سرعت بين 0 تا 100كيلومتر بر ساعت حركت كنه
به طوريكه من با يه پدال گاز بدم و شروع به حركت كنه.
اونجوري كه من فهميدم با يه كلاچ اينكار رو انجام ميدن يعني تا موقعي كه كلاچ درگير نيست موتور حركت رو به شفت منتقل نميكنه ولي روشن هست و درجا كار ميكنه
اما همينكه كلاچ درگير شد شفت شروع به چرخيدن ميكنه.
لطفا به من توضيح بديد كه چيكار بايد بكنم؟
آيا كار به اينصورت كه موتور رو تو دنده ي خاص ميذارن و هميشه با اون دنده روشن ميشه،خاموش ميشه و حركت ميكنه؟
اگر اينطوريه بايد چجوري و روي كدام دنده قرار داد؟
هر كسي هر توضيحي يا پيشنهادي داره بگه با كمال ميل استقبال ميكنم و پيشاپيش تشكر و سپاس
يا علي:smile:

sepehr260z

عضو جدید
با سلام.خدمت شما باید عرض کنم که اول باید قدرت موتورت بدونی.م به نظر من اگه از موتور چمن زن استفاده کنی کارت راحت تر پیش میره و در ضمن قوی تر هم هست من خودم تجربه ساخت ماسین کارتینگ داشتم البته ۱۰ سال پیش.

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من ميخوام موتور يك موتور سيكلت رو براي يك خودرو وصل كنم ولي ميخوام دنده ها روحذف كنم و فقط با سرعت بين 0 تا 100كيلومتر بر ساعت حركت كنه
اونجوري كه من فهميدم با يه كلاچ اينكار رو انجام ميدن يعني تا موقعي كه كلاچ درگير نيست موتور حركت رو به شفت منتقل نميكنه ولي روشن هست و درجا كار ميكنه
آيا كار به اينصورت كه موتور رو تو دنده ي خاص ميذارن و هميشه با اون دنده روشن ميشه،خاموش ميشه و حركت ميكنه؟
هر كسي هر توضيحي يا پيشنهادي داره بگه با كمال ميل استقبال ميكنم و پيشاپيش تشكر و سپاس
همون جواب رو اینجا هم میدم

ببینید بهتون توصیه میکنم قبل از انجام همچین کاری سوار یک موتور سیکلت شده و دنده های اون رو رو دنده 4 قرار بدبن و چند روز بدون عوض کردن دنده رانندگی کنید و در تمام مراتب و در هر شرایطی دنده رو عوض نکنید (موقعی که با یک سرعت گیر مواجه میشید)اونوقت متوجه خواهید شد که اگر قرار باشه این خودرو شما بدون عوض کردن دنده سرعت 0 تا 100 رو طی کنه با چه مشکلاتی مواجه خواهید شد
این کار رو بکنید تا بعد مراحل بعد رو براتون توضیح بدم
یا علی

mehran_mo

کاربر فعال
کاری که مد نظر شما هست شدنی هست اما نه به این صورت که گیربکس کامل حذف بشه چون چنین چیزی امکان پذیر نیست
شما باید یه گیربکس مخروطی طراحی کنید و بسازید که بتونه به وسیله تسمه نیرو را انتقال بده

با این کار شما تنها باید پدال گاز را فشار بدید و حرکت اتوماتیک تسمه بر روی مخروط نسبت های قدرت و گشتاور و... را تامین میکنه

sabu

عضو جدید
سلام
تشكر از پاسخ و توجه همگي
اگر لطف كنيد مراحل كامل رو توضيح بدهيد ممنون ميشم چون طرح من فقط يك ايده است.
قدرت موتور بايد حدود 5/6 اسب بخار باشه،
طراحي شاسي هم انجام شده.چيزي كه من در فيلم ماشينهاي كارتينگ ديدم راننده يك دسته رو مياره پايين و بعد ماشين شروع به حركت ميكنه.
من ديدم بعضي ها از موتور اره برقي استفاده كردن و خوبم جواب داده.
مشكل من اينه كه نمي فهمم چطوري موتورش بدون عوض كردن دنده راحت به حركتش ادامه ميده.
با تشكر - ياعلي

mehran_mo

کاربر فعال
در صورتی که بخواهید به سرعت های بالا مثلا 100 کیلومتر در ساعت با یک شتاب قابل قبول دست پیدا کنید و یا اینکه خودرو گشتاور و قدرت لازم را در دورهای مختلف داشته باشه هیچ راهی جز استفاده از گیربکس نیست

برای اینکه نیازی به تعویض دنده نباشه هم راه حلش همون گیربکس مخروطی هست

اما در صورتی که هدفتون فقط بدون دنده بودن هست باید فاکتور هایی مثل سرعت بالا و... کنار بگذارید
در این صورت باید یه موتور با دور بالا که گشتاور ثابل قبولی را تولید کنه انتخاب کنید و برای راه افتادن و ایستادن هم باید از سیستم کلاچ موتور های کاپ ( موتور های بی گلاچ ) که با استفاده از نیروی گریز از مرکز کار می کنه استفاده کنید

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همونطور که دوستمون گفتن یا باید از گیربکس استفاده کنی یا باید قید سرعت 100تا رو بزنید اگر هم بخواید فقط از کلاج استفاده کنید مطمئنا نباید انتظار داشته باشید که راندمان خوبی داشته باشه..

alirezapor

عضو جدید
سلام من می خوام شروع کنم برای ساخت یک کارتینگ لطفا راهنمایم کنید از کجا شروع کنم

dariushxda

عضو جدید
با سلام منم میخام کارتینگ با بدنه carbon fiberبسازم لولههای فیبر کربن باید از کجا تهیه کرد:que:چه جوری میشه به هم جوشش داد:que:

مگزمر

عضو جدید
سلام من مدت هاست توفکرساخت ی ماشین کوچیکم با متور125وانتقال قدرت بازنجیر به چرخ عقب

مگزمر

عضو جدید
ببینdariushعزیز فکر کنم ساخت یه ماشین کارتینگ با فیبر کربن یه زره گرون دربیاد!!

rad_engine

عضو جدید
دوست عزیز با عرض عذر خواهی باید بگم خیلی از موضوع دوری توصیه من اینه که اول کتاب هی وود رو بخونی

مگزمر

عضو جدید
من ی جورایی بی تجربه و مرددم ولی باکمک دایم تصمیم گرفتیم که یه متور9اسب و گیرباکس پیکان گیربیاریم و یه ماشین کچولو بسازیم
اگه دوست داشتین کمککم کنید

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
دوست عزیز برای اولین تجربه مونتاژ کاری به نظرم بهتره. مثلا شاسی + انجین بیتل بخرید و مونتاژ کنید و یه بدنه ابتکاری روش بزنید.