كسي هست كه ازاين رشته به جايي رسيده باشه.

avocado

کاربر فعال
آره مهندس خوبه. میدونی چرا؟ چون حداقل نرفته تو بازار کار آزاد و بوتیکی و ... بشه. درسته شاید به نظر درامد کمی داشته باشن اما خب جا میافتن و موفق خواهند شد.
.
شما هم که خودت استاد دانشگاه صنعتی شریف هستی :)
من غلط بکنم... :پی
تدریس خوبه ولی نه توی دبیرستان و آموزش پرورش... :(
بازرسی جوش هم خودم کاراموزی باهاشون بودم میدیدم هر کسی میتونه level بگیره و بازرسی کنه با هر سطح مدرکی...
(مرتضی جون بهت برنخوره هاااااا ... هدف ما تنویر افکار عمومی هست فقط :) )

asaly

عضو جدید
کاربر ممتاز
من وقتی از یکسری بچه ها میپرسم ادامه تحصیل یا کار میگن خودت مشخص کن هدفت از ادامه تحصیل چیه
حالا من یه سوال دارم: مزیت شخصی که ارشد میخونه چیه؟؟ با توجه به اینکه یجورایی هممون میگیم ارشد پلیه واسه دکتری و کسی که بخواد کار کنه تو مقطع کارشناسی بهتر کار پیدا میشه تا ارشد. مزیتش از نظر شماها چیه؟؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
من وقتی از یکسری بچه ها میپرسم ادامه تحصیل یا کار میگن خودت مشخص کن هدفت از ادامه تحصیل چیه
حالا من یه سوال دارم: مزیت شخصی که ارشد میخونه چیه؟؟ با توجه به اینکه یجورایی هممون میگیم ارشد پلیه واسه دکتری و کسی که بخواد کار کنه تو مقطع کارشناسی بهتر کار پیدا میشه تا ارشد. مزیتش از نظر شماها چیه؟؟

ارشد رفتن فقط از سر بیکاریه که سرمون گرم باشه وگرنه با لیسانس کار پیدا کردن راحتتره چون به فوق حقوق همون لیسانس و میدن با حقارت بیشتر برای شخص... ارشد واقعا پلی برای دکتری است... هرچند ارشد یه مزیت دیگه ای هم که داره میتونی با پایان نامه ت کسری خدمت بگیری و اینکه اگه نانو باشه از ستاد نانو کمک هزینه پروژه بگیری... که البته باز هم اینا همش احتمالی است و تضمینی نیست که شما ارشد باشی این امتیازات باشه...
به نظرم لیسانس گرفتی باس کار کنی که حتما مهندس شی در صورت نیاز ارشد هم میگیری و برای جذب هیئت علمی دکتری تو هم میخونی و میگیری... مدرک گیری امروزه ب درد نمی خوره باید سواد داشته باشی و تخصص... تخصص حرف اول و آخر رو میزنه نه کاغذ... متاسفانه کاغذ بگیرامون نسبت به مهندسامون خیلی زیاد شده. ورودی دانشگاه ها از خروجی و نهایتا از کارپیداشدن فارغ التحصیلامون خیلی بیشتره و بازده ای نداره دانشجو... چه سراسری چه پیام نور چه آزاد چه علمی کاربردی... دوستانی دارم از خواجه نصیر و تهران جنوب و شریف و علوم تحقیقات و ... فارغ شدند اما در آژانس و بنگاه و مغازه بابا و داداششون کار میکنن!!!!!!
باعث تاسف که وزارت علوم جای ظرفیت دادن به دانشگاه جیب دانشگاه آزاد و غیردولتی رو پر کردن به فکر فارغ التحصیلان و اونایی که میخوان در صنعت مفید باشن باشه!!! سالی که ما دانشگاه آزاد خوندیم رشته مون ستاره دار بود و تراز بالا اما سال به سال بد و بدتر و ظرفیت ورودی ها زیاد میشه سیاست دانشگاه آزاد و غیردولتی همین پول چاپیدن از ملته و اینکه به فکر فارغ التحصیلان نیست. دانشگاه های سراسری هم وضعشون بدتر از آزاد و ... است... گول اسم رو خیلی میخورن و میگن سراسری ها وضعشون بهتره... واقعا امروزه فرقی نداره که کجا خوندی... پارتی داری غم نداری... وضع اقتصاد و بازار خیلی خرابه - بازار مسکن و ارز و سکه و کالاهای مصرفی و ... خیلی خرج ها بالاست و درامدها ثابت و پایین... فرض کن شما یه عنوان مهندس کارشناس در جایی با پایه حقوق 700 تومن درامد داری به کجای میخواد برسه خرج خودت به زور میشه!!! خیلی زندگی سخت کردن برای ما جوونا واقعا نسل سوخته و نابودشده ایم... تو هشت گذشته از هشت سال جنگ و دوران انقلاب و آشوب خیلی بیشتر عقب افتادیم... واقعا ما جوونا له شدیم. له یه مشت سیاست و خودخواهی و حرفهای مفت و بیخود...!
.

8618993

عضو جدید
با وجود قبول داشتن حرفای دوستان در مورد بیخود بودن ارشد و نبود کار و عدم تفاوت حقوق و ..... اینقدر ارشد رو خراب نکنین. اگر دنبال چبز یاد گرفتن باشی و حتی بخوای تو صنعت هم کار کنی ارشد میتونه برات مفید باشه و البته میتونه برات مفید هم نباشه. به خودت بستگی داره

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با توجه به تجربه ای که دارم و دوستانمو که از نزدیک دیدم، باید خدمتتون عرض کنم که مهندسی مواد در مقطع ارشد و دکتری، خیلی بیشتر از رشته های دیگه درامد زا هست. فقط باید خودتونو باور کنید و زرنگ باشید. کار نمیاد سمت شما. این شما هستید که باید برید سمت کار. هیچ رشته ای مثل مهندسی مواد نیست که بتونید به راحتی قرارداد پروژه ببندید و انجام بدید. مشکل ماها اینه که دوست داریم از همون ابتدا یه جا استخدام بشیم و کار کنیم. این اشتباه است. وقتی به مقاطع تحصیلی تکمیلی پا میزارید، اولین چیزی رو که باید درست کنید، طرز تفکر شما هست. یه دانشجو چرا سراغ ارشد و دکتری میره؟؟؟ چرا بهش یه پروژه میدن و زیر نظر استاد راهنما انجام میده؟؟؟ به این علته که بتونه پروژه های این چنینی رو در صنعت هدایت کنه. و مطمئن باشید خیلی از فارغ التحصیلای این رشته، به این صورت مشغول کار هستند، کما اینه خودم و دوستانم بدین صورت مشغول هستیم.صنعت ایران هم که ماشالله پر است از چنین پروژه هایی. پس به جای این چنین سوال هایی که مطرح میکنید، یاد بگیرید چطور میشه با این شرکت ها و موسسه ها ارتباط برقرار کرد....
موفق باشید دوستان..
..

سلام
لطفا اگه میشه بیشتر در این مورد ما رو راهنمایی کنید
واقعا چطور میشه با این شرکت ها و موسسه ها ارتباط برقرار کرد....؟؟

starless sky

عضو جدید
سلام
لطفا اگه میشه بیشتر در این مورد ما رو راهنمایی کنید
واقعا چطور میشه با این شرکت ها و موسسه ها ارتباط برقرار کرد....؟؟

از طریق اساتیدتون. از طریق سرچ کردن تو نت. خیلی از شرکت های معتبر، واحد تحقیقاتی دارن که پروژه به بیرون میدن و قرارداد میبندن. یا شرکت های صنعتی، مشکلاتشونو به راحتی با هزینه های زیادی، حاضر به قرارداد هستن.
راحت ترین راه، رفتن سمت وزارت دفاع و دانشگاه مالک اشتر است. همچنین به سمت شرکت های فولاد و ذوب آهن نیز میتونید برید. جاهای دیگه ای مثل وزارت نیرو یا وزارت نفت یا ... هم هست ولی مالک اشتر از همه راحت تره. اساتیدی که اونجا هستن، قرارداهای صنعتی مناسبی میبندن که اگه برید سمتشون و کارتون مرتبط باشه، میشتونن از شما در این راستا استفاده کنند.
دیگه مهندس بستگی به خودتون و نحوه برخورد و صحبت کردنتون داره که بتونید پروژه رو بدزدید یه جورایی... به جرات میتونم بگم نحوه ارتباط و صحبت کردن، خیلی بالاتر از سطح علمی توی این کارا جواب میده....

bashir cybery

عضو جدید
ما همیشه از تکنولوژی اماده استفاده میکنیم
بهتر نیست جدا از منفعت مادی یکم ایده به خرج بدیم به تکنولوژی جدیدتر برسیم
با عسل عسل گفتن دهن شیرین نمیشه
متالورژی رشته مادره پس میتونی خودت شروع کنی
یه کوچولو تلاش و خلاقیت میخواد
دیگه بسته وابستگی به اجنبی.منتظر لقمه اماده نباشیم.باید دست بکار بشیم
به امید پیشرفت ایران زمین
بابای;):w10:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
هر رشته ای که باشی، هرجایی که باشی اگه حرفی برا گفتن داشته باشی، حرفت خریدار داره اما اگه طبل تو خالی باشی معلومه که به جایی نمیرسی...باید با لذت راهتو طی کنی و تو این راه تلاش کنی

sfk123

اخراجی موقت
بازار کار

بازار کار

حرف شما درست ولی...
تو این رشته برای هر خلاقیت و نوآوری باید هزینه و وقت زیادی صرف کرد که با توجه به شرایط ایران اصلا قابل قبول نیست.
استادی داشتم که تعریف میکرد که دوستش توانسته بود سرباره سازی را برای صنعت فولاد تولید کند که قبلا با قیمت گزاف به ایران وارد می شد، بعد خوشحال رفته بود دنبال ثبت قرارداد با شرکت ها و دولت و ... بنده خدا پیگیر کارش بود و هرچی سنگ جلو پاش مینداختند(میدونید که واردات اینچنین موادی انحصاری و پول خوبی واسه بعضی ها داره) ناامید نمی شد تا اینکه یکی از مسئولان ... اونو دعوت میکنه و بعد از کلی حاشیه رفتن بهش میگه تو زن و بچه داری حیفه تو خیابون ماشین بهت بزنه؟؟؟؟ :w00:

برای نوآوری در این رشته شما باید پشتوانه مالی یا تحقیقاتی (کارخانه یا پژوهش سراها) داشته باشین که کار تحقیقاتی در صنعت ما یعنی کشک. در بعضی زمینه ها هم که اصلا در ایران نمی تونید فعالیت (حتی آزمایشگاهی) بکنید. مثل رنگ هایی که در دمای بالاتر از 700 درج کاربرد دارند (مورد نیاز اکثر واحدهای ریخته گری،فولاد و مس برای فن های تهویه هوا بالای کوره ها که ورق ها خوردگی بسیار شدیدی پیدا میکنند) چون فعالیت در این زمینه ها همان و وزارت اطلاعات:cool::cool: همان.

لطفا خودتون رو با به اصطلاح نوآوری هایی که در عرصه نانو و... هر ساله در نمایشگاهها شاهدش هستیم گول نزنید، اکثر این محصولات دزدی(شما بخونید مهندسی معکوس) هستند که فقط مارک ایرانی روشون میخوره. البته هستند کسانی که نوآوری هایی میکنند ولی وقتی میشه همون محصول رو با قیمت بسیار پایین تر وارد کرد و اسم شرکت رو روش زد دیگه کی حاضر میشه رو این محصولات سرمایه گذاری بکنه؟

درآخر:
اگه سرمایه متوسطی دارید بزنید تو خط بازیافت مواد مخصوصا پلاستیک . فلزاتی مثل آهن که پول تو این چیزاست(آخرین حد نوآوری در رشته ما:))
مواد پلاستیکی: چند کارگر+دستگاه خورد کن+حوضچه برای شستن پلاستیکها----->ارسال به کارخانه یا دستگاه تزریق پلاستیک بخرید و خودتون وسیله بسازید
مواد فلزی: چند کارگر+دستگاه پرس و تولید شمش------->ارسال شمش به واحدهای ریخته گری یا کارخانه ها
کسی پیشنهاد بهتری داره خوشحال میشم بشنوم;)

ensrn

عضو جدید
با توجه به تجربه ای که دارم و دوستانمو که از نزدیک دیدم، باید خدمتتون عرض کنم که مهندسی مواد در مقطع ارشد و دکتری، خیلی بیشتر از رشته های دیگه درامد زا هست. فقط باید خودتونو باور کنید و زرنگ باشید. کار نمیاد سمت شما. این شما هستید که باید برید سمت کار. هیچ رشته ای مثل مهندسی مواد نیست که بتونید به راحتی قرارداد پروژه ببندید و انجام بدید. مشکل ماها اینه که دوست داریم از همون ابتدا یه جا استخدام بشیم و کار کنیم. این اشتباه است. وقتی به مقاطع تحصیلی تکمیلی پا میزارید، اولین چیزی رو که باید درست کنید، طرز تفکر شما هست. یه دانشجو چرا سراغ ارشد و دکتری میره؟؟؟ چرا بهش یه پروژه میدن و زیر نظر استاد راهنما انجام میده؟؟؟ به این علته که بتونه پروژه های این چنینی رو در صنعت هدایت کنه. و مطمئن باشید خیلی از فارغ التحصیلای این رشته، به این صورت مشغول کار هستند، کما اینه خودم و دوستانم بدین صورت مشغول هستیم.صنعت ایران هم که ماشالله پر است از چنین پروژه هایی. پس به جای این چنین سوال هایی که مطرح میکنید، یاد بگیرید چطور میشه با این شرکت ها و موسسه ها ارتباط برقرار کرد....
موفق باشید دوستان....

[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]سلام دوست عزیز
میشه بیشتر توضیح بدی؟[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]اصلا به ما اعتماد میکنن که پروژه بدن؟اگه از پس پروژه بر نیومدیم چی ؟[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]پروژه ها واسه ما درامد دارن؟اگه از پس پروژه بر اومدیم اونوقت باید چطوری در زمینه پروژمون کار کنیم ؟اصلا به ما اجازه کار در پروژمون رو میدن تا کاری مناسب داشته باشیم؟[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]اگه پروژه ایی که به ما میدن درامد نداشته باشه اون وقت چکار کنیم؟باتوجه به مخارج زندگی میتونیم وقتمون رو صرف تحقیق کنیم؟[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]واقعا واسه من سوالن[/FONT]

Hawk72

عضو جدید
نه بعید بدونم کسی از این رشته به جایی رسیده باشه یا برسه حداقل با اطلاعات و تحقیقات من همچین کسی پیدا نشده.برای مثال من با مهندسی برق که مقایسه کردم دیدم هیچ آدم گنده ای نداریم .
این لیست رو ببینید:
http://fa.wikipedia.org/wiki/رده:مهندسان_برق_اهل_ایران

یا این:
http://fa.wikipedia.org/wiki/فیروز_نادری
یا مثلا این:

http://fa.wikipedia.org/wiki/علی_حاجی‌میری

افرادی مثل فیروز نادری ، کارو لوکس و .... که ما اصلا نمونشون رو تو این رشته نداریم.البته این به ماهیت متالورژی بر میگرده که زمینه زیادی برای نوآوری نداره. برای همینم هست که Material science توی اکثر دانشگاه های معتبر ارائه میشه . نکته ای دیگه ای هم که هست اینه که بهترین استعداد های کشور معمولا جذب رشته های برق و مکانیک و بعد هم کامپیوتر و عمران میشن. این هم دلیلی واسه این موضوع میتونه باشه.

لینک های بالا رو با این مقایسه کنید:
http://fa.wikipedia.org/wiki/رده:مهندسان_متالوژی_اهل_ایران

آخرین ویرایش:

mavaddd

عضو جدید
eeee in daghighan soale manam hast :(( man sale sevom in reshtam mikham konkure arshad bedam nemidunam k in reshta ro edame bedam ia na

8618993

عضو جدید
eeee in daghighan soale manam hast :(( man sale sevom in reshtam mikham konkure arshad bedam nemidunam k in reshta ro edame bedam ia na

سلام. اینقدر تحت تاثیر این حرفای دهن پر کن قرار نگیرین. شماها اگر همون مکانیک یا برق رو هم میخوندین بازم غر میزدید...... کی گفته متالورژی نوآوری نداره؟ این حرفا چیه برادر... تو هر رشته ای هستید سعی کنید بهترین باشید.شما هم که سال سومی و میخوای ارشد بدی بهت توصیه میکنم تا پایان لیسانس تکلیف خودتو معین کن. منظورم اینه که علاقت چیه و کدوم گرایش میخوای بری یا اصلا این رشته رو میخوای ادامه بدی یا نه؟؟؟؟
اصلا اصلا همبنجوری یرخی نرو ارشد. ببین کی بت گفتم......

Hawk72

عضو جدید
سلام. اینقدر تحت تاثیر این حرفای دهن پر کن قرار نگیرین. شماها اگر همون مکانیک یا برق رو هم میخوندین بازم غر میزدید...... کی گفته متالورژی نوآوری نداره؟ این حرفا چیه برادر... تو هر رشته ای هستید سعی کنید بهترین باشید.شما هم که سال سومی و میخوای ارشد بدی بهت توصیه میکنم تا پایان لیسانس تکلیف خودتو معین کن. منظورم اینه که علاقت چیه و کدوم گرایش میخوای بری یا اصلا این رشته رو میخوای ادامه بدی یا نه؟؟؟؟
اصلا اصلا همبنجوری یرخی نرو ارشد. ببین کی بت گفتم......

بنده میگم نو آوری نداره. به اون دوستمون هم پیشنهاد میکنم اگه میتونه رشتشو عوض کنه البته اگه میتونه.

8618993

عضو جدید
بنده میگم نو آوری نداره. به اون دوستمون هم پیشنهاد میکنم اگه میتونه رشتشو عوض کنه البته اگه میتونه.

آقا چرا الکی بنده خدا رو به راه کج هدایت میکنی؟؟؟؟ خودتون فکر کنم از سر ناچاری رفتید متالورژی خوندین حالا بقیه رو ....
نمیدونم چه سال و در چه مقطعی هستید ولی اگه بدتون نمیاد مطمئنا هنوز نفهمیدی متالورژی و علم مواد چیه که این حرفو میزنی. دوستانی که واقعا این رشته رو دوست دارند، به هیچ عنوان تحت تاثیر این حرفایی که همیشه و در مورد همه رشته ها وجود داره قرار نگیرن، حرفایی نظیر آقا این رشته نوآوری نداره، کار نداره، آینده نداره و ... به نظرم این حرفو در مورد هیچ هیچ هیچ و تاکید میکنم هیچ رشته ای نمیشه زد چه برسه به رشته ای مثل متالورژی.

R E

عضو جدید
فلز از نیازهای اساسی صنعت است . در چرخه زندگی فلز، تخصصهای زیر وجود دارد :
اکتشاف معدن - استخراج معدن - فراوری معدن - متالورژی استخراجی - متالورژی صنعتی و بعد مکانیک و عمران و برق و سایر صنایع ...
حالا متالوژی را از این وسط حذف کنید ببینیم چه می شود .
مهندسین معدن کمی فراوری تا حداکثر آماده سازی خوراک کارخانه فولاد را می دانند .
مهندسین مکانیک هم چند واحد متالورژی و ریخته گری و شکل دهی فلزات پاس می کنند .
آیا این وسط جای متالورژی به عنوان یک تخصص مستقل خالی نیست ؟!

در مدیریت کیفیت و بهره وری نیز مواد به عنوان یکی از 5 پایه اصلی محسوب می شود
( مدیریت - سیستم - متریال - ماشین آلات - نیروی انسانی )
یعنی اگر کسی بخواهد در صنعت خود بهره وری کند لازم دارد حداقل 20% بر روی بهبود خواص مواد کار کند که این تخصص مهندسی مواد است .

متاسفانه بی سوادی مدیران کلان و میانی مملکت باعث شده در صنایع ما این رشته مظلوم واقع شود .
مخصوصاً رشته مواد که به علت نیاز به حجم بالای سرمایه گذاری هنوز به طور کلی در حوزه دولتی است.

این مشکل در سایر رشته ها نیز وجود دارد . دوستی که رشته صنایع خوانده بود تعریف می کرد زمانی که جویای کار بود ، معمولاً با این سوال روبرو می شود که :
مهندس برق ، کار برق مرا انجام میدهد و مهندس مکانیک ، کار مکانیک و مهندس عمران ، کار عمران را انجام میدهد ، پس من چه نیازی به مهندس صنایع دارد ؟!!! بعد که کلی در مورد کنترل پروژه و مدیریت سیستم و بهره وری و .... صحبت میکرد دست آخر جواب می گرفت که خوب من این همه سال که مهندس صنایع نداشتم مشکلی نبود و کارم راه می افتاد !!!
ولی ما امروز می دانیم که رشته صنایع از نیازهای ضروری هر کارخانه ای هست . حالا برای مواد هم همین داستان است .
هر کارخانه ای که بخواهد تولید خود را به روز کند و نمونه پیشرفته تر آن را عرضه کند حداقل 40% نیاز دارد روی پیشرفت در متریال مصرفی نیز کار کند و این یعنی احتیاج به تخصص مواد.
امروزه با افزایش تحقیقات در زمینه فناوری‌هایی در مقیاس نانو، مهندسی مواد به یکی از رشته‌های پیشرو در عرصه دانش بدل شده‌است.

آخرین ویرایش:

R E

عضو جدید
فلز از نیازهای اساسی صنعت است ...

...امروزه با افزایش تحقیقات در زمینه فناوری‌هایی در مقیاس نانو، مهندسی مواد به یکی از رشته‌های پیشرو در عرصه دانش بدل شده‌است.
البته تا حد کمی با این دوستمان موافق هستم .
در مملکتی که فقر فرهنگی وجود دارد تحصیل در رشته های پیشرو علمی اشتباه محض است
اگر خیلی نابغه باشید اصولاً باید در رشته های علوم پایه مثل ریاضی و فیزیک و ... تحصیل کنید . بعد این در ایران یعنی کشک !!!

یکی از دوستانم که خودش دکتر می باشد همیشه میگوید در مملکتی که اقتصاد تورمی دارد بهترین رشته دلالی است !!!

R E

عضو جدید
... متاسفانه بی سوادی مدیران کلان و میانی مملکت باعث شده در صنایع ما این رشته مظلوم واقع شود .
مخصوصاً رشته مواد که به علت نیاز به حجم بالای سرمایه گذاری هنوز به طور کلی در حوزه دولتی است....
بنده به یکی از کارخانه های بزرگ دولتی در زمینه گندله سازی رفتم ...

یکی از مدیران ارشد که خودش رشته شیمی بود !!! والله قسم به بنده گفت :

مهندس متالورژی استخراجی چه ربطی دارد به گندله سازی ؟!

بعد کاشف به عمل آمد که خودش با دیپلم استخدام شده بود بعد در حین کار رفته بود از پیام نور محله شان یک عدد مدرک لیسانس شیمی محض گرفته بود که به وسیله آن و البته به وسیله روابط و ... مدیر شده بود !!!!
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ...

آخرین ویرایش:

Hawk72

عضو جدید
آقا چرا الکی بنده خدا رو به راه کج هدایت میکنی؟؟؟؟ خودتون فکر کنم از سر ناچاری رفتید متالورژی خوندین حالا بقیه رو ....
نمیدونم چه سال و در چه مقطعی هستید ولی اگه بدتون نمیاد مطمئنا هنوز نفهمیدی متالورژی و علم مواد چیه که این حرفو میزنی. دوستانی که واقعا این رشته رو دوست دارند، به هیچ عنوان تحت تاثیر این حرفایی که همیشه و در مورد همه رشته ها وجود داره قرار نگیرن، حرفایی نظیر آقا این رشته نوآوری نداره، کار نداره، آینده نداره و ... به نظرم این حرفو در مورد هیچ هیچ هیچ و تاکید میکنم هیچ رشته ای نمیشه زد چه برسه به رشته ای مثل متالورژی.

دوست عزیز حتما شما میدونید متالورژی و علم مواد چیه جالبه این دوتا رو به هم ربط میدید. میدونم شما تا حالا یک بار هم به مقالات چاپ شده مربوط به Material science در مجله های معتبر علمی مثل Nature نگاه نکردید یا حتی یک بار هم به سایت های دپارتمان های دانشگاه های مشهور مثل MIT استنفورد برکلی و .... سر نزدید و کنفرانس ها و مقالات و سیلابس های درسی ارائه شده در این دانشگاه ها رو هم ندیدید . دوست عزیز باید بگم موضوعاتی که توی ایران در رشته متالورژی ( نه علم مواد) ارائه میشه تقریبا مربوط به قرن پیش میشه . البته اگه شما هم درگیر مسئله اپلای کردن و مقاله و ... بودی میفهمیدی من چی میگم . این موضوع خیلی کلیه ولی برای اینکه کمی متوجه بشید پیشنهاد میکنم لینک زیر رو بخونید:

http://forum.iran-mavad.com/showthread.php?t=1502

یه این لینک هم سر بزنید ببینید حداقل تعریف ابتدایی Material science چیه بعد بیاید به متالورژی بگید علم مواد:

http://en.wikipedia.org/wiki/Materials_science

لینک های مربوط به سیلابس های درسی ارائه شده که توی لینک اول موجوده رو هم حتما ببینید طتبیق بدید با چیزی که ما تو دانشگاه داریم میخونیم.

8618993

عضو جدید
دوست عزیز حتما شما میدونید متالورژی و علم مواد چیه جالبه این دوتا رو به هم ربط میدید. میدونم شما تا حالا یک بار هم به مقالات چاپ شده مربوط به Material science در مجله های معتبر علمی مثل Nature نگاه نکردید یا حتی یک بار هم به سایت های دپارتمان های دانشگاه های مشهور مثل MIT استنفورد برکلی و .... سر نزدید و کنفرانس ها و مقالات و سیلابس های درسی ارائه شده در این دانشگاه ها رو هم ندیدید . دوست عزیز باید بگم موضوعاتی که توی ایران در رشته متالورژی ( نه علم مواد) ارائه میشه تقریبا مربوط به قرن پیش میشه . البته اگه شما هم درگیر مسئله اپلای کردن و مقاله و ... بودی میفهمیدی من چی میگم . این موضوع خیلی کلیه ولی برای اینکه کمی متوجه بشید پیشنهاد میکنم لینک زیر رو بخونید:

http://forum.iran-mavad.com/showthread.php?t=1502

یه این لینک هم سر بزنید ببینید حداقل تعریف ابتدایی Material science چیه بعد بیاید به متالورژی بگید علم مواد:

http://en.wikipedia.org/wiki/Materials_science

لینک های مربوط به سیلابس های درسی ارائه شده که توی لینک اول موجوده رو هم حتما ببینید طتبیق بدید با چیزی که ما تو دانشگاه داریم میخونیم.

دوست عزیز من متالورژی رو به علم مواد ربط ندادم. کلی صحبت کردم. به اون مقالات و چیزهایی هم که گفتی سر زدم تا حالا. اون لینکها رو هم بارها مشابهش رو دیدم. حالا منظورتون از اینا چیه؟؟؟میخوای بگی تو خارج علم مواد درس میدن و ونه متالورژی و اینجا متالورژی که قدیمیه درس میدن. خوب اینو که میدونیم همه.... ولی آیا متالورژی نوآوری نداره.......... ربطی اینا به هم ندارن

Hawk72

عضو جدید
دوست عزیز من متالورژی رو به علم مواد ربط ندادم. کلی صحبت کردم. به اون مقالات و چیزهایی هم که گفتی سر زدم تا حالا. اون لینکها رو هم بارها مشابهش رو دیدم. حالا منظورتون از اینا چیه؟؟؟میخوای بگی تو خارج علم مواد درس میدن و ونه متالورژی و اینجا متالورژی که قدیمیه درس میدن. خوب اینو که میدونیم همه.... ولی آیا متالورژی نوآوری نداره.......... ربطی اینا به هم ندارن

دوست عزیز بله، چیزی که گفتید منظورم بود. البته نمیشه به این راحتی از این موضوع گذشت که ما منابع علمی و سیلابس هامون رو قدیمی نگه داریم بالاخره ما هم باید مطابق با علم روز پیش بریم و تو رشته و علمی که پر از ظرفیت هست جا خالی نکنیم . اگه شما هم جای من بودی واین موضوع روی زندگی و وضعیت تحصیلیت تاثیر داشت به این راحتی ها ازش نمیگذشتی. البته قبل از نظر دادن باید معیار ها مشخص بشه که یکی از مهمترین معیار ها هم از نظر من این بود که متاسفانه توی ایران وضعیت افتضاحه. معیار بعدی میتونه کار باشه که متاسفانه اونم به لطف دوستان دیگه که کارهای مربوط به مارو اشغال میکنن در وضعیت خوبی قرار نداره .

mavaddd

عضو جدید
منم با نظر شما کاملا موافقم :) اما باید این رو هم در نظر گرفت که در ایران هیچ رشته ی مهندسی اینده روشنی نداره

بالا