فرق FAT و NTFS

mohandes m

عضو جدید
سلام دوستان
فرق FAT و NTFSچيه ؟ اصلا اين دو تا چي هستن ؟ وقتي مي خوايم ويندوز نصب كنيم بر چه اساس بايد يكي از اين ها رو انتخاب كنيم؟
ممنون

_narjes

عضو جدید
سلام دوست عزیز
FAT و NTFSهر دو سیستم فایل هستند ( هر سیستم عامل دارای سیستم فایل می باشد )
خانواده سیستم فایل Fat شامل Fat 12 ,Fat 16,Fat 32 می باشد
NTFS سیستم فایل جدید می باشد که برای از بین بردن مشکلات امنیتی سیستمهای قبلی بوجود اومد
به‌ طور كلي،در سیستم FAT به اندازه كافي براي مديريت فايل ‌ها و حتي پي ‌سي‌ ها، به‌ويژه آن‌ ها يي كه براي مقاصد خاص استفاده نمي‌شدند ، قدرتمند بود. براي كامپيوترهاي خانگي و كامپيوترهايي كه در مشاغل كوچ استفاده ‌مي‌شدند،FAT به اندازه كافي خوب بود. اما هنگامي كـــه امنيت و قابليت اطمينان بالا‌ اهميت پيدا مي‌كرد،FAT حرفي براي گفتن نداشت.
اين فايل سيستم براي كاربران پيشرفته، به ‌ويژه سرورها و ايستگاه‌هاي كاري در محيط شبكه شركت‌هاي بسياربــزرگ، از امنيت قابليت و اطمينان بالا‌ برخوردار نبود. بـــه همين دلا‌يـل مايكـــروسافت نسل جديدي از سيستم‌ هــــــاي فايلي، موسوم بــه New Technology File System) NTFS) را ايجـــــــاد كرد. در واقع بزرگ ‌ترين ايراد اين سيستم‌ عامل ‌ها تا آن زمان آن بود كه براساس FAT ساخته شده بــودند. FAT كمترين امكانات را براي مديريت و ذخيره‌سازي داده‌ها در محيط شبـــكه در اختيار داشت. براي جلوگيري از زمينگير شدن ويندوزNT،مايكروسافت نياز به ايجاد سيستم فايلي جديدي داشت كه براساس FAT نباشد. نتيجه آن ايجاد NTFS بود.

پیش از تصمیم گیری درباره سیستم فایل، باید مسئله سازگاری را مد نظر قرار داد. در کامپیوتر هایی با چند سیستم عامل مختلف (مثلا XP و 98) راه اندازی می شوند، باید سیستم فایل پشتیبانی شده در همه سیستم عامل ها، یعنی FAT32 را انتخاب کرد. چون این سیستم فایل امروزه در بیشتر سیستم عامل ها پشتیبانی می شود .
  • NTFS برای فرمت کردن رسانه های برداشتنی (Removable media - نظیر دیسک فلاپی و CD) قابل استفاده نیست.
  • در مواقع اضطراری که به هر دلیل راه اندازی سیستم عامل بطور معمول ممکن نیست، در صورت استفاده از دیسک فلاپی راه انداز ، درایوهای NTFS قابل دسترسی نیستند. در این موارد باید از CD راه انداز نصب ویندوز و ابزارهای همراه آن استفاده کرد.
  • در مورد مشکلات درایوهای NTFS که با ابزارهای ویندوز قابل رفع کردن نباشند، بطور کلی برنامه های کمتری نسبت به FAT32 یافت می شود که بتوانند NTFS ، آن هم جدیدترین نسخه ی آن را ترمیم کنند.
  • با توجه به تذکرات بالا، در صورت خرابی NTFS که منجر به از کار افتادن سیستم عامل شود، رفع اشکال با مشکلاتی روبرو می شود. بعضی افراد، سیستم عامل خود را بر روی یک درایو FAT32 نصب می کنند. با رفع اشکال درایو FAT32 و راه اندازی سیستم عامل، می توان درایوهای NTFS را رفع اشکال کرد. در این صورت، می توان ویژگی های منحصر بفرد NTFS را برای ذخیره اطلاعات با ارزش بکار گرفت
اینجا ها هم سر بزن :http://http://ramsar-computer.blogfa.com/post-19.aspx
http://sadeghd.tripod.com/ntfs/fatntfs.htm
موفق باشید ;)

میجو

عضو جدید
سلام
ویندوز 7 و ویستا الزاما روی ntfs نصب می شن و ویندوز xp می تونه روی هر دو سیستم نصب بشه.
اگه درایوت fat باشه، موقع ذخیره اطلاعات هیچ فشرده سازی روش انجام نمیشه و دادهها به اندازه واقعیشون جا میگیرن، جستجو در اون درایو خیلی کند هست چون هیچ اندیس گذاری روی فایلها انجام نمیشه و برای جستجو تک تک فولدرها باید بررسی بشن. اگه یه فایلی رو shift delete کنی نرم افزارهای ریکاورزی خیلی راحت پیداش میکنن.
در حالت ntfs فایل ها فشرده می شن و جای کمتری میگیرن، جستجو به دلیل اندیس گذاری بسیار سریع تر میشه، و در صورت shift delete کردن یه فایل تقریبا محاله بتونی ریکاورش کنی!
پیشنهاد من برای ئرایوی که ویندوز رو روش نصب میکنی حالت ntfs هست ولی برای سایر درایو ها fat خوب ترجیح داره

X_shadow

عضو جدید
سلام
ویندوز 7 و ویستا الزاما روی ntfs نصب می شن و ویندوز xp می تونه روی هر دو سیستم نصب بشه.
اگه درایوت fat باشه، موقع ذخیره اطلاعات هیچ فشرده سازی روش انجام نمیشه و دادهها به اندازه واقعیشون جا میگیرن، جستجو در اون درایو خیلی کند هست چون هیچ اندیس گذاری روی فایلها انجام نمیشه و برای جستجو تک تک فولدرها باید بررسی بشن. اگه یه فایلی رو shift delete کنی نرم افزارهای ریکاورزی خیلی راحت پیداش میکنن.
در حالت ntfs فایل ها فشرده می شن و جای کمتری میگیرن، جستجو به دلیل اندیس گذاری بسیار سریع تر میشه، و در صورت shift delete کردن یه فایل تقریبا محاله بتونی ریکاورش کنی!
پیشنهاد من برای ئرایوی که ویندوز رو روش نصب میکنی حالت ntfs هست ولی برای سایر درایو ها fat خوب ترجیح داره
عرضم به خدمت شما دوست عزیز،من 6 تا پارتیشنم که 5 تاش NTFS بود کامل FDISK کردم و به راحتی تمام فایلها رو با پوشه و کاملا مرتب و کامل برگردوندم.اول بالا بردن اطلاعات،بعد اطلاع رسانی.

میجو

عضو جدید
عرضم به خدمت شما دوست عزیز،من 6 تا پارتیشنم که 5 تاش NTFS بود کامل FDISK کردم و به راحتی تمام فایلها رو با پوشه و کاملا مرتب و کامل برگردوندم.اول بالا بردن اطلاعات،بعد اطلاع رسانی.

اینجا هم کل کله!
بعد از فرمت پارتیشن فایلها از روی هارد پاک نمیشن بلکه یه جای دیگه هست پاک میشه، من با فرمت کار نداشتم، برو بخون چی نوشتم بعد نظر بده. من گفتم shift+delete، این با فرمت زمین تا آسمون فرق داره عمو.

بعد از اینکه درایوت رو فرمت کردی، لطف کن یه فایل تکست با حجم 1kb ایجاد کن، بعد سعی کن ریکاور کنی! اونوقت به حرف من میرسی.