فرآیندهای SPD (تغییر شکل شدید پلاستیک)

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
هدف از ایجاد این تاپیک بحث در مورد روشهای SPD ست
SPD یا تغییر شکل شدید پلاستیک عمدتا بمنظور بهبود خواص مکانیکی از طریق ریز دانه کردن ،ایجاد چگالی بالایی از نابجایی ها و ایجاد دانه هایی با مرزهای با زاویه ی بزرگ کار میکند
مهمترین روش ها SPD عبارتند از :
1-ECAP یا اکستروژن در کانالهای زاویه ای برابر
ecap_.jpg
2- CGP پرسکاری کنگره ای محدود شده
3- HPT پیچش تحت فشار زیاد
4-ARB
مکانیرم کلی روشهای SPD به این صورت است که با اعمل تغییر شکل شدید پلاستیک(عمدتا بصورت برشی) باعث تقسیم دانه ها به دانه های ریزتر و با زاویه ی زیاد و افزایش چگالی نابجایی ها میشوند که این باعث افزایش استحکام ،سختی و... میشود.
ریز دانه شدن در حد میکرون یا نانو باعث ایجاد خاصیت سوپرپلاستیک در دماها بالا میشود که مزیت بسیار بزرگی محسوب می شود

اگه کسی سوال تو این زمینه داره خوشحال میشم

r_saeedi

عضو جدید
احیانا این موضوع پروژه شما نیست؟ محصول مشترک دو تا رشتس؟!
روش جالبیه اما کاربردش در کجاست؟ با توجه به اینکه اگه اشتباه نکنم چقرمگی قطعه کاهش پیدا میکنه درسته؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
احیانا این موضوع پروژه شما نیست؟ محصول مشترک دو تا رشتس؟!
روش جالبیه اما کاربردش در کجاست؟ با توجه به اینکه اگه اشتباه نکنم چقرمگی قطعه کاهش پیدا میکنه درسته؟

اره پروژمه
محصول مکانیک و متالوژی منظورتونه دیگه ؟
این روش میتونه استحکام رو تا سه برابر افزایش بده و کاربردش زمانیه که بخواهید قطعه ای با استحکام بالا و وزن کم داشته باشیدی مثلا قطعات هواپیما و یا شاسی بعضی از ماشینهای جدید که به به این روش تولید شدن ویا زمانیکه بخواهید فرآیند کشش عمیق انجام بدید و نیاز دارید به متریال فوق ریز دانه دارید که بتونه تو دمای بالا خاصیت سوپر پلاستیک داشته باشه و کرنش زیادی رو تحمل کنه
در مورد چقرمگی صحبت شما درسته ولی میشه با یه انیل جزئی استحکام و چقرمگی نسبتا خوبی رو با هم بدست اوررد

fered_sch

عضو جدید
سلام
من SPD کار میکنم، البته بصورت FEM. تاپیک جالبی به نظر میرسه، سوالی باشه در خدمتیم:)

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
من SPD کار میکنم، البته بصورت FEM. تاپیک جالبی به نظر میرسه، سوالی باشه در خدمتیم:)
کدوم روشو کار میکنید؟ با چه نرم افزاری؟
من با دفرم تحلیلای CGP و ECAP رو گرفتم و کرنش موثر(Effective strain) رو بعنوان خروجی میتونم بگیرم حالا سوال اینه که میشه فقط کرنش برشی رو خروجی گرفت ؟ (چون آباکوس کار نکردم اینو میگم)چون تو فرایندای SPD تا اونجایی که من میدونم کرنش برشی اهمیت داره و در نهایت باعث شکست دانه ها و ریزدانه شدن میشه

fered_sch

عضو جدید
کدوم روشو کار میکنید؟ با چه نرم افزاری؟
من با دفرم تحلیلای CGP و ECAP رو گرفتم و کرنش موثر(Effective strain) رو بعنوان خروجی میتونم بگیرم حالا سوال اینه که میشه فقط کرنش برشی رو خروجی گرفت ؟ (چون آباکوس کار نکردم اینو میگم)چون تو فرایندای SPD تا اونجایی که من میدونم کرنش برشی اهمیت داره و در نهایت باعث شکست دانه ها و ریزدانه شدن میشه
سلام
من CGP کار نکردم ولی حتما سر فرصت یه سری نمونه میزنم:D
من هم با DEFORM 3D کار میکنم، روشهایی هم که کار میکنم ایناس:
ECAP
(Twist Extrusion (TE
(Simple Shear Extrusion (SSE
در آینده هم CGP. چون تازه یه سری مقاله برای CGP گرفتم.
توی دیفرم هم میشه خروجی کرنش برشی گرفت. اما مولفه به مولفه هست، مثلا exy, exz, ezy . برای اینکار وقتی که میخوای state variable کنی مثل شکل زیر محتویات کرنش رو باز میکنی و با توجه به مولفه ها کرنشهای برشی رو مشخص میکنی و بهت کانتور میده.
1111111.jpg
من خیلی وقته با آباکوس کار نکردم و کلیش رو یادم رفته اما توی آباکوس بهش مشخص میکنی برای فلان المان تانسور کرنش رو بده در این حالت هم تانسور کرنش رو برای المان هم داری.
راستی توی دیفرم چه جوری میشه بهش فهموند مثلا برای المان شماره فلان تانسور کرنش بده! من هرکاری کردم نیافتم:cry: اگه شما یافتی به منم خبر بده، چون خیلی گیرم!
راستی جسارتا شما کدوم دانشگاه هستی و در چه مقعطی هستی؟ (خواستی توی پیام خصوصی بگو)
راستی در مورد ریزدانه سازی که گفتی، اصولا کرنش برشی موجب ریزدانگی در همه فرآیندها میشه نه تنها SPD، چون جهتگیری دانه ها رو تغییر میده و دانه ها در یک راستا دچار کرنش برشی میشوند و مرزهای پرانرژی تشکیل میشده و بعدش ادامه داستان..... مثال بارز نورد هست که کرنش برشی اعمال میشه ولی نورد در حالت کلی SPD نیست.

Morteza_mortezai

عضو جدید
منظورتون اینه که چندتا نقطه انتخاب بشه کرنش ،تنش یا... تو اون نقاط بگیریم ؟
یه گزینه هست Point Tracking که میتونید چند تا نقطه رو انتخاب کنید و هر نوع خروجی رو که میخوایی بصورت Text File بگیرید البته میتونید نفاط انتخابی رو هم Save کنید تا دقیقا همون نقاط تو تحلیلای بعدی استفاده کنید

point tracking.jpgpoint tracking-2.jpg

fered_sch

عضو جدید
منظورتون اینه که چندتا نقطه انتخاب بشه کرنش ،تنش یا... تو اون نقاط بگیریم ؟
یه گزینه هست Point Tracking که میتونید چند تا نقطه رو انتخاب کنید و هر نوع خروجی رو که میخوایی بصورت Text File بگیرید البته میتونید نفاط انتخابی رو هم Save کنید تا دقیقا همون نقاط تو تحلیلای بعدی استفاده کنید

مشاهده پیوست 194653مشاهده پیوست 194652
سلام
نه منظورن point tracking نیست. چون توی پوینت ترکینگ، بهمون دیتا رو در حالت کلی میده (مثلا موثر یا میانگین یا فون میزز و ...). من میخوام کرنش اعمالی به یه المان مشخصی را به صورت تانسور بده (دترمینانی سه در سه)!
تاحالا با این موضوع درگیر شدی؟
ببین یه شرایطی پیش اومده که توی حالت دوبعدی قضیه اثبات میشه ولی اثباتش توی سه بعد فقط به واسطه تانسور کرنش و تانسور گردش (Rotation Tensor) هست!!
گیر کردم اساسی:cry:

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
نه منظورن point tracking نیست. چون توی پوینت ترکینگ، بهمون دیتا رو در حالت کلی میده (مثلا موثر یا میانگین یا فون میزز و ...). من میخوام کرنش اعمالی به یه المان مشخصی را به صورت تانسور بده (دترمینانی سه در سه)!
تاحالا با این موضوع درگیر شدی؟
ببین یه شرایطی پیش اومده که توی حالت دوبعدی قضیه اثبات میشه ولی اثباتش توی سه بعد فقط به واسطه تانسور کرنش و تانسور گردش (Rotation Tensor) هست!!
گیر کردم اساسی:cry:
دفرم 6 که من کار میکنم چنین چیزی ندیدم ولی خب فک کنم بشه کرنش ها رو تک تک با Point tracking خروجی بگیری بعد بزاری داخل تانسور البته یکم وقت گیره

Morteza_mortezai

عضو جدید
یه بحثی است راجع به افت استحکام و سختی تو فرایندCGP و تا حدودی ECAP (اینایی که من اطلاع دارم ) ;که بعد از چند پاس که این فرآیند انجام میشه اتفاق میفته یا اگه افت هم نکنه روند ثابت پیدا میکنه ، تو مقالات تا حدودی بحث شده ولی به نظر شما علت این افت چیه ؟ممنون میشم محبت کنید

fered_sch

عضو جدید
یه بحثی است راجع به افت استحکام و سختی تو فرایندCGP و تا حدودی ECAP (اینایی که من اطلاع دارم ) ;که بعد از چند پاس که این فرآیند انجام میشه اتفاق میفته یا اگه افت هم نکنه روند ثابت پیدا میکنه ، تو مقالات تا حدودی بحث شده ولی به نظر شما علت این افت چیه ؟ممنون میشم محبت کنید
در مورد point tracking میشه تانسور کرنش بدست آورد ولی تانسور گردش نه! گیر اصلی من توی گردش هست، ولی توی خود نرم افزار یه چیزی به نام data extract هست که میتونی بگی چه دیتایی میخوای و بهت میده ولی به ازای تمام المان ها و یکم تحلیل نتایج سخته!
در مورد کاهش سختی و افت استحکام،
یه رابطه به نام هال پچ هست که میگه با کاهش اندازه دانه استحکام میره بالا و وقتی استحکام بره بالا و دانه ریز باشه سختی هم افزایش میابه، ولی یکی از دوستای من که کار عملی با ECAP میزنه بعد از یه پاس مشخصی افت استحکام و سختی داره. خودش میگفت که یه رابطه هست عکس هال پچ که میگفت توی مقاله دیده بوده اما کدوم مقاله رو یادش نبود.
من خودم چیزی ندیده ام. حالا من توی کارام میگرم اگه مقاله باشه که عکس هال پچ رو در شرایطی ثابت کنه اینجا میزارم.
در مورد روند ثابت :
فکر میکنم که اندازه دانه به حد تعادل خودشه رسیده یعنی، وقتی ما دانه را ریز میکنیم، مرزها زیاد میشه (چون دانه های بزرگ خرد میشوند و دانه های ریز تولید میشند) حالا این مرزها انرژی زیادی دارند چون نابجایی ها هم در این مکان انباشته میشن به اصطلاح pile up میکنن. برای اینکه ماده طبق ترمودینامیک به تعادل برسه در برخی از تقاطع مرزهای پر انرزی دانه های جدید متبلور میشن و این تبلور دانه ها باعث میشه انرژی سیستم کمی کاهش پیدا کنه و بعدش این دانه های تازه جوانه زده تا حد تعادلی رشد میکنن (re-crystallization and recovery and growth) برای همین موضوع هست که میگن بعد از تعداد پاس مشخصی مثلا الیاژ را در دمای خیلی پایین نگهداری کنید مثلا فریزر چون اگر الیاژ باشه به جای فلز خالص، وجود رسوب باعث تسریع شرایط فوق میشه.
حالا پس از تعداد مشخصی پاس این شرایط تعادلی میشه، برای حذف شرایط تعادلی مثلا برای ECAP میان از مسیرهای مختلف استفاده میکنن تا بتونن سیستم ها لغزش دیگه رو هم فعال کنن.
البته این چیزهایی هست که الان به ذهنم رسید، ممکنه اشتباه هم داشته باشه. حالا تا دوستان دیگه هم بیان و نظر بدن.
راستی من یه مشکلی هم با دیفرم دارم، من با لپتاپم که core i7 هست run میگیرم، فرکانس هسته هم 1.6 هست اما سرعت run گیری من از یه سیستم core 2dou با فرکانس 3.2 کمتره در صورتی که رم من 6 هست و رم اون سیستم 2. حالا فکر میکنم که دیفرم داره از یه هسته cpu استفاده میکنه، میدونی چجوری میشه براش هسته های دیگه رو هم تعریف کرد که ازشون استفاده کنه؟؟
با اراادت
فرهاد.

Morteza_mortezai

عضو جدید
تا حالا برخورد نکرده بودم ولی یه قسمتی تو دفرم هست بنام Simulation Option که یه سری تنظیمات داره مثلا Multiple Processor که میتونید تیک بزنید
یا افزایش ظرفیت رم مورد استفاده برنامه یا اینکه چندتا کامپیوترو موازی کنید که سریعتر تحلیل بگیره که تو عکس زیر میتونید ببینید
simulation option.jpg

اما دمورد SPD ، در مورد رابطه هال-پچ میگه که اگه اندازه دانه ها از یه حدی کوچیکتر بشه مکانیزم تغییر شکل عوض میشه و بجای حرکت نابجایی ها مرزدانه ها روی هم سر میخورن (grain boundry Sliding) و این باعث کاهش سختی و استحکام میشه (اگه اشتباه میکنم بگید )

شما بحث dynamic recovery رو مفصل توضیح دادید که ممنونم ازتون اما تو مقالات ی علت دیگه هم برای افت سختی و استحکام گفته شده بنام Flow softening که متوجه نمیشم منظورش چی هست ؟

و یه بحثی هم هست راجع به dislocation Cell size که تو مقالات گفته شده با اعمال کرنش اندازه ی اون هم کم میشه
حالا سوال اینجاست که dislocation Cell همون Subgrain هست یا نه ؟؟ اگه محبت کنید ممنون میشم

fered_sch

عضو جدید
تا حالا برخورد نکرده بودم ولی یه قسمتی تو دفرم هست بنام Simulation Option که یه سری تنظیمات داره مثلا Multiple Processor که میتونید تیک بزنید
یا افزایش ظرفیت رم مورد استفاده برنامه یا اینکه چندتا کامپیوترو موازی کنید که سریعتر تحلیل بگیره که تو عکس زیر میتونید ببینید
مشاهده پیوست 194915

اما دمورد SPD ، در مورد رابطه هال-پچ میگه که اگه اندازه دانه ها از یه حدی کوچیکتر بشه مکانیزم تغییر شکل عوض میشه و بجای حرکت نابجایی ها مرزدانه ها روی هم سر میخورن (grain boundry Sliding) و این باعث کاهش سختی و استحکام میشه (اگه اشتباه میکنم بگید )

شما بحث dynamic recovery رو مفصل توضیح دادید که ممنونم ازتون اما تو مقالات ی علت دیگه هم برای افت سختی و استحکام گفته شده بنام Flow softening که متوجه نمیشم منظورش چی هست ؟

و یه بحثی هم هست راجع به dislocation Cell size که تو مقالات گفته شده با اعمال کرنش اندازه ی اون هم کم میشه
حالا سوال اینجاست که dislocation Cell همون Subgrain هست یا نه ؟؟ اگه محبت کنید ممنون میشم
از داخل اون قسمت تعداد هسته رو میشه مشخص کرد و انتخاب کرد، این کار رو قبلا کردم، مشکله من اینه که وقتی شروع به ران میکنه، میگه 4تا هسته شناخته شد، ولی ارتباط failed میشه و ران قطع میشه!:eek:
حالا اینی که من دارم الان ورژن 6.1 هست و فکر میکنم هم شما همین ورژن رو داشته باشه، من تازه از یه جا لینک پیدا کردم ورژن 10.2 هست:w11:دارم ازش تست میگیرم، اگه کرک و ایناش اوکی باشه و از تست سالم بیرون بیاد لینک دانلود اینجا میزارم تا دوستان هم استفاده کنند و لذت ببرن، فقط یه نکته بگم که توی ورژن 10.2 این قابلیت سیستم ها چند هسته ای واسش تعریف شده و روی یه سیستم با سی پی یو اتم که 2تا هسته داره فعلا تست کردم و هر دو هسته را شناخته. خیلی جالبه که کلی هم انگار به امکاناتش اضافه شده. حالا اشالله اگه این هفته از زیر بار کار درست بیرون بیاد لینک میزارم:)
توی لینکی که دادم در مورد هال پچ و مکانیزمش گفته بود.
در مورد flow softening چیزی نشنیده ام اگه مقاله دمه دستت هست واسم ارسال کن ببینم موضوع از چه قراره، میتونی اینجا هم بزاری تا با بچه های دیگه هم همفکری کنیم.
dislocation cell و Subgrain با هم فرق داره، یه نگاهی به لینک، عکسها و فایلهای زیر بندازی فک کنم بهتر کمک کنه:
http://en.wikipedia.org/wiki/Subgrain_rotation_recrystallization
http://en.wikipedia.org/wiki/Recovery_(metallurgy)
مشاهده پیوست Dislocation vs subgrain.rar
مشاهده پیوست Articles.rar
با اراادت
فرهاد:gol:

Morteza_mortezai

عضو جدید
اولا ممنون بابت مقالاتتون
کرک دفرم 10 رو از اینجا میتونید بگیرید
البته نه مجانی
البته کرکهای دیگه ای هم هست که فقط روXP کارمیکنن چندتا از دوستام تونسته بودن کار کنن
در مورد Flow softening هم یه مقاله میزارم البته خودم هنوز کامل نخوندم یکم برام سنگین بود بیش از حد متالوژیکی بود بعضی جاهاش یکم مشکل داشتم
مشاهده پیوست Flow softening behavior during high temperature deformation of AZ31Mg alloy.pdf
اگه موافق باشید در مورد اثر نرخ کرنش که فک میکنم تو اندازه Dislocation Cell ها تاثیر میزاره و با افزایش نرخ کرنش سایز سلول نابجایی ها کم میشه {از مقاله نقل کردم} به نظر شما دیگه چه تاثیری میتونه داشته باشه مثلا روی تعداد نابجایی ها یا سیستم های لغزش و ریزدانه شدن و یا حتی نیروها
و سوال دیگه اینکه نرخ کرنش تو شبیه سازی ها تاثیر میزاره یا نه ؟

مشاهده پیوست Flow softening behavior during high temperature deformation of AZ31Mg alloy.pdf

fered_sch

عضو جدید
اولا ممنون بابت مقالاتتون
کرک دفرم 10 رو از اینجا میتونید بگیرید
البته نه مجانی
البته کرکهای دیگه ای هم هست که فقط روXP کارمیکنن چندتا از دوستام تونسته بودن کار کنن
در مورد Flow softening هم یه مقاله میزارم البته خودم هنوز کامل نخوندم یکم برام سنگین بود بیش از حد متالوژیکی بود بعضی جاهاش یکم مشکل داشتم
مشاهده پیوست 195086
اگه موافق باشید در مورد اثر نرخ کرنش که فک میکنم تو اندازه Dislocation Cell ها تاثیر میزاره و با افزایش نرخ کرنش سایز سلول نابجایی ها کم میشه {از مقاله نقل کردم} به نظر شما دیگه چه تاثیری میتونه داشته باشه مثلا روی تعداد نابجایی ها یا سیستم های لغزش و ریزدانه شدن و یا حتی نیروها
و سوال دیگه اینکه نرخ کرنش تو شبیه سازی ها تاثیر میزاره یا نه ؟
مشاهده پیوست 195086
سلام
خواهش میکنم.
من کرک مجانی دارم، اگه خواستی بگو واست بفرستم که پول الکی ندی. در مورد مقاله ای هم که دادی باید سر فرصت بخونم ببینم چی میگه!
نرخ کرنش روی چگالی نابجایی ها فکر میکنم تاثیر میزاره، سیستم لغزش ربطی به نرخ کرنش نداره، بستگی به جنس ماده، نوع ساختار (BCC, FCC, HCPو ...) و .... داره.
نرخ کرنش توی شبیه سازی هم تاثیرش روی نحوه تغییر شکل ماده نشون داده میشه.
برای توضیح بهتر تاثیر نرخ کرنش در تغییر شکل فکر میکنم کتابهای مکانیک محیطهای پیوسته، یه نگاهی بندازی مفید واقع شه.
موفق باشی:gol:

Morteza_mortezai

عضو جدید
یکی از دلایل افت استحکام در کرنش ها بالا در Flow softening , CGP گفته شده که توضیحش این پایینه که البته یکم برام گنگه

flows oftening associated with disruption of the initially developed dislocation configurations which has reported earlier by Krishnaiah et al from TEM investigations of processed Cu

fered_sch

عضو جدید
سلام آقا مرتضی.
حالت خوبه؟
آقا یه سوال فنی، من داشتم مطالعه میکردم، دیدم که روش CGP حالت اعمال کرنش به ماده در حالت برشی خالص (Pure shear strain) هست، چطوری میشه ثابت کرد که در حالت خالص هست و در حالت ساده (Simple shear strain) نیس؟؟
روشهایی مثل (Twist extrusion (TE به نمونه کرنش برشی ساده اعمال میکند.
من چیزی به ذهنم نرسید.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام آقا مرتضی.
حالت خوبه؟
آقا یه سوال فنی، من داشتم مطالعه میکردم، دیدم که روش CGP حالت اعمال کرنش به ماده در حالت برشی خالص (Pure shear strain) هست، چطوری میشه ثابت کرد که در حالت خالص هست و در حالت ساده (Simple shear strain) نیس؟؟
روشهایی مثل (Twist extrusion (TE به نمونه کرنش برشی ساده اعمال میکند.
من چیزی به ذهنم نرسید.
سلام
خیلی ممنون شما خوبی ؟
اول اینکه میشه کرنش برشی خالص رو تعریف کنید ؟
تو عکس پایین ردیف اول تنش کرنش برشی ساده و دومی کرنش برشی خالص رو نشون میده

shear5.gif
خب منظورتون از اثبات عملیه دیگه ؟

اگه اینطوره بنظرم برای اندازه گیری کرنش برشی ساده میشه یکسری خطوط موازی با فاصله یکسان رو مقطع رسم کرد و بعد فرآیند اختلاف ارتفاع دو خط مجاور رو اندازه گیری و تقسیم بر فاصلشون کرد .درسته؟
اما برای اندازه گیری نوع خالصش بنظرم میشه از شکل بالا استفاده کرد یعنی کافیه یه مربع با دو قطر روی مقطع نمونه رسم کنیم و بعد از فرآیند تغییرات زاویه بین اقطار رو اندازه گیری کنیم
اگه اشتباهی هست بگید لطفا
ممنون

fered_sch

عضو جدید
سلام
خیلی ممنون شما خوبی ؟
اول اینکه میشه کرنش برشی خالص رو تعریف کنید ؟
تو عکس پایین ردیف اول تنش کرنش برشی ساده و دومی کرنش برشی خالص رو نشون میده

مشاهده پیوست 198206
خب منظورتون از اثبات عملیه دیگه ؟

اگه اینطوره بنظرم برای اندازه گیری کرنش برشی ساده میشه یکسری خطوط موازی با فاصله یکسان رو مقطع رسم کرد و بعد فرآیند اختلاف ارتفاع دو خط مجاور رو اندازه گیری و تقسیم بر فاصلشون کرد .درسته؟
اما برای اندازه گیری نوع خالصش بنظرم میشه از شکل بالا استفاده کرد یعنی کافیه یه مربع با دو قطر روی مقطع نمونه رسم کنیم و بعد از فرآیند تغییرات زاویه بین اقطار رو اندازه گیری کنیم
اگه اشتباهی هست بگید لطفا
ممنون
سلام
مرسی. منم خوبم، خدا رو شکر میگذره.
منظورم اثبات عملی نیست، چون میدونم که با مش بندی و بررسی فلونت (flow net) میشه کرنش رو محاسبه کرد. منظور من بیشتر اثبات از روابط ریاضی هست.
به سری رابطه خودم که فکر میکردم و مطالبی که خوندم رسیدم، اما میخواستم ببینم که شما که از فرآیند CGP داری استفاده میکنی، برای اینکه ثابت کنی شرایط حاکم تغییر شکل در حالت برشی خالص است و نه در حالت برشی ساده چه ایده ای در نظر داری. من شنبه دفاعم هستم:). سر این موضوع دارم فک میکنم که اگه ممتحن خواست سوال کنه بتونم واسش به لحاظ ریاضی اثبات کنم.
حالا منبعی برای مطالعه بیشتر در نظر داری به من معرفی کنی یه نگاه کنم بهش؟
ممنون میشم.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
مرسی. منم خوبم، خدا رو شکر میگذره.
منظورم اثبات عملی نیست، چون میدونم که با مش بندی و بررسی فلونت (flow net) میشه کرنش رو محاسبه کرد. منظور من بیشتر اثبات از روابط ریاضی هست.
به سری رابطه خودم که فکر میکردم و مطالبی که خوندم رسیدم، اما میخواستم ببینم که شما که از فرآیند CGP داری استفاده میکنی، برای اینکه ثابت کنی شرایط حاکم تغییر شکل در حالت برشی خالص است و نه در حالت برشی ساده چه ایده ای در نظر داری. من شنبه دفاعم هستم:). سر این موضوع دارم فک میکنم که اگه ممتحن خواست سوال کنه بتونم واسش به لحاظ ریاضی اثبات کنم.
حالا منبعی برای مطالعه بیشتر در نظر داری به من معرفی کنی یه نگاه کنم بهش؟
ممنون میشم.

cgp.jpg
از این روابط تو مقاله ها استفاده شده
یه مقاله هم برات میزارم که این روابط توش هست
ولی امیدوار باش ممتحن از این قسمت ازت سوال نپرسه بعدا میگم چرا
موفق باشی رفیق

cgp.jpg
مشاهده پیوست sdarticle_5 - Experimental and finite element investigation of semi-constrained groove pressing .pdf

fered_sch

عضو جدید
مشاهده پیوست 198234
از این روابط تو مقاله ها استفاده شده
یه مقاله هم برات میزارم که این روابط توش هست
ولی امیدوار باش ممتحن از این قسمت ازت سوال نپرسه بعدا میگم چرا
موفق باشی رفیق
مشاهده پیوست 198239
سلام آقا مرتضی.
آقا این رابطه خط سومش برای حالت کرنش صفحه ای هست، تا جایی که من خوندم این حالت برای شرایط برشی ساده هست!!! باز خود شما یه نگاه بنداز.
اما خط دوم و چهارمش با توجه به شکل درسته اما خط سوم برای حالت شرایط برشی ساده هست. با توجه به خط سوم و جایگزینی توی خط اول رابطه ی خط پنجم بدست می آید.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام آقا مرتضی.
آقا این رابطه خط سومش برای حالت کرنش صفحه ای هست، تا جایی که من خوندم این حالت برای شرایط برشی ساده هست!!! باز خود شما یه نگاه بنداز.
اما خط دوم و چهارمش با توجه به شکل درسته اما خط سوم برای حالت شرایط برشی ساده هست. با توجه به خط سوم و جایگزینی توی خط اول رابطه ی خط پنجم بدست می آید.
سلام
والا چی بگم این روابطو از مقاله استخراج کردم
ی مقدار ایراد داشت ولی نه اونجایی که شما میگید !عکس زیرو ببینید
بیزحمت منابعتونو معرفی کنید یا بزارید اینجا تا معلوم بشه مشکل کجاست
pure shear.jpg

fered_sch

عضو جدید
سلام
والا چی بگم این روابطو از مقاله استخراج کردم
ی مقدار ایراد داشت ولی نه اونجایی که شما میگید !عکس زیرو ببینید
بیزحمت منابعتونو معرفی کنید یا بزارید اینجا تا معلوم بشه مشکل کجاست
مشاهده پیوست 198404
سلام آقا مرتضی
خوبی؟
آقا من شنبه دفاع دارم و متاسفانه آخر فرق بین simple و pure رو برای توضیح دادن قانع کننده یاد نگرفتم.
توصیه ای نداری؟
ممنون

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام آقا مرتضی
خوبی؟
آقا من شنبه دفاع دارم و متاسفانه آخر فرق بین simple و pure رو برای توضیح دادن قانع کننده یاد نگرفتم.
توصیه ای نداری؟
ممنون
سلام
ممنون شما خوبی؟
والا چی بگم برای منم هنوز حل نشده
ایشالا موفق باشی

fered_sch

عضو جدید
سلام
ممنون شما خوبی؟
والا چی بگم برای منم هنوز حل نشده
ایشالا موفق باشی
سلام آقا مرتضی.
خوبی داداش؟
آقا ما دفاع کردیم و کارمون تموم شد:)
ما دربست در خدمیتم و تا جایی که اطلاعاتم برسه دوست دارم که این تاپیک رو باهم ببریم جلو و مبادله اطلاعات داشته باشیم.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
خ مخلصم
پس بالا خره راحت شدی :دی
من چندتا مقاله رو که بررسی کردم دلایل کاهش استحکام رو تقریبا پیدا کردم و تو عکس زیر سرهمش کردم که صفحه های ارائمه، منتهی نمیدونم چقدر درسته ؟
نظرت چیه؟
22.jpg

fered_sch

عضو جدید
سلام
خ مخلصم
پس بالا خره راحت شدی :دی
من چندتا مقاله رو که بررسی کردم دلایل کاهش استحکام رو تقریبا پیدا کردم و تو عکس زیر سرهمش کردم که صفحه های ارائمه، منتهی نمیدونم چقدر درسته ؟
نظرت چیه؟
مشاهده پیوست 200863
آره راحت شدم و احساس فراغ بال دارم :دی
یه سوال، آلیاژی که شما داری CGP کنی چه آلیاژی هست؟ فلز خالصه؟
در مورد میکروترک: این میکرو ترک رو با چی شناسایی کردی؟ میکرو ترک تشکیل شده یا حدس به تشکیل داری؟
در مورد flow softening هنوز اطلاعات خوبی ندارم و مطالعه میکنم! اما در مورد کاهش چگالی نابجایی ها در مورد یکی از موارد یکم شک دارم،
رابطه هال پچ هم میگه که تا یه حدی از اندازه دانه با ریزشدن دانه استحکام افزایش میابد ولی بعد از یک حد مشخصی از اندازه دانه افت استحکام داریم که دلیلشgrain boundry slide است.
اندازه دانه گرفتی از نمونه یک پاس؟
با اراادت

Morteza_mortezai

عضو جدید
آره راحت شدم و احساس فراغ بال دارم :دی
یه سوال، آلیاژی که شما داری CGP کنی چه آلیاژی هست؟ فلز خالصه؟
در مورد میکروترک: این میکرو ترک رو با چی شناسایی کردی؟ میکرو ترک تشکیل شده یا حدس به تشکیل داری؟
در مورد flow softening هنوز اطلاعات خوبی ندارم و مطالعه میکنم! اما در مورد کاهش چگالی نابجایی ها در مورد یکی از موارد یکم شک دارم،
رابطه هال پچ هم میگه که تا یه حدی از اندازه دانه با ریزشدن دانه استحکام افزایش میابد ولی بعد از یک حد مشخصی از اندازه دانه افت استحکام داریم که دلیلشgrain boundry slide است.
اندازه دانه گرفتی از نمونه یک پاس؟
با اراادت
اول آلومینیوم 1100 کار کردم ، الان هم رو ی آلیاژ نیکل دار
در مورد میکرو ترکا باید بگم که از پاس اول شروع میشن (تو مقاله ها گفته شده) و( از پاس دوم تو کار خودم کاملا قابل دیدن بود و تو پاس پنجم نمونه شکست
تو نتایج تست کشش افت استحکام از پاس اول شروع شد ولی افت سختی از پاس سوم ؛ اینجوری هم میشه نتیجه گرفت که میکرو ترک بوجود اومده چون میکیرو ترکا تو نتایج سختی اثر ندارن

یه نکته جالبی که بعد از اچ تو آلومینیوم 1100 دیدم این بود اندازه دانه ها اصلا تغییر نکرده بود یا خ خ کم بود حتی بعد از چهار پاس !
و نکته دیگه اینکه استحکام من حد اکثر %80 زیاد شد در صورتیکه تو مقاله های دیگه دیدم تا 300% استحکام زیاد شده بود
ten.jpg
این نمودار تنش-کرنش تو حالت آنیل و پاس دوم هست ، ی مقدار شکل نمودار برام عجیب هست و همشون هم همین شکلی شدن
در این مورد نظری چی فکر میکنی ؟