عوامل تشكيل گرافيت لايه اي در ميل بادامكهاي ساخته شده از چدن نشكن

pooneh.p

عضو جدید
در اين پژوهش عوامل تشكيل گرافيت لايه اي در تعدادي از ميل بادامك هاي خودرو توليد داخل، ساخته شده از چدن نشكن مورد بررسي قرار گرفته است . تـشكيل گرافيـت لايـه اي و يـا كرمـي شـكل در قـسمت هـايي از ايـن قطعات، از جمله عيوبي است كه در ساختار اين قطعات مشاهده مي شود و باعث كاهش خـواص مكـانيكي آن هـا ميگردد، به گونه اي كه عمليات حرارتي بعدي ( سخت كاري القايي ) بر روي ميل بادامك ها سبب ايجاد ترك و عدم پذيرش آن ها مي گردد . مطالعات انجام شده، حاكي از آن است كه ترك در ناحيه اي ايجاد شده كه گرافيت لايه اي وجود داشته است . گرافيت لايه اي بيشتر در لايه هاي سطحي قطعه و يا در مناطقي كه آخال ريختـه گـري وجود دارد، متمركز مي شود . علت تمركز گرافيت لايه اي در سـطوح بادامـك، مـي توانـد ناشـي از واكـنش بـين مذاب چدن نشكن و بعضي تركيبات موجود در مواد قالب گيري باشد . مطالعات و بررسي هاي انجام شده گويـا ي اين مطلب است كه وجود عناصري در مواد قالب گيـري همچـون گـوگرد، اكـسيژن و نيتـروژن بـه تنهـايي يـا بـه صورت تركيب با عناصر ديگر، مي تواند باعث ايجاد اين عيوب در سطح بادامك ها گردد . در حـالي كـه افـزودن عناصري مثل تيتـانيم، سـريم و عناصـر خـاكي بـه صـورت تركيبـي بـا اكـسيد كلـسي م يـا اكـسيد منيـزيم در مـاده قالب گيري، ميتواند ميزان تشكيل اين عيوب را به حداقل رساند .

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
پونه جان مبشه متن کامل مقالاتی که میذارین رو فایل ضمیمه کنید ؟

یا اینکه اگر نمی تونین فایل ضمیمهم کنین به من پ .خ بده ایمیلم رو بدم واسم ایمیل کن من ضمیمه کنم

اینطوری بچه ها بیشتر استفاده می کنند

بالا