طراحی و نظارت تاسیسات برقی - نظام مهندسی

v.fallahnejad

عضو جدید
در مورد ارت می تونید کتاب « راهنمای طرح و اجرای تاسیسات برقی » نوشته مولف نشریه 110 رو بخونید . کتاب بسیار کاملیه. عکسشو نتونستم آپلود کنم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
1- در مورد میله یا صفحه: اگر در ساختمان زیر 2 کنتور وجود داشته باشد یعنی زیر 50 آمپر از میله استفاده می شود و اگر بالاتر از 2 کنتور وجود داشته باشد از صفحه استفاده می شود.
2- در مورد نقشه ، من یه نعداد نقشه خارجی دارم در رشته برق البته، اگه دوست داشته باشید و اگه تقاضا داشته باشه میتونم اینحا بذارم. البته باید مدیریت هم اجازه بدن. در صورت تایید توع نقشه هم باید بگید خانگی باشه یا صنعتی. البته متنهای داخل نقشه ها به زبان اسپانیاییه.
هر فایل مرتبطی که با لینک مستقیم گذاشته بشه در پست باقی میمونه .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

بحث هاو نظر های مختلفی راجب این موضوع و موضوعات مشابه هست اگر کسی هم حداقل دو دلیل محکم برای بهتر شدن سیستم های ارت داره به صورت مقاله ارایه بده که در ایران به دلیل اینکه مطلب واضح و مشخصی نیست از این استاندارد iec استفاده میشه .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

صفحه ای از ورق اهن یعنی مخلوطی از اهن و مس که هم استحکام داشته باشیم هم هدایت الکتریکی خوب برای کاهش بهتر مقاومت.

kuchuluuu

عضو جدید

kuchuluuu

عضو جدید
تعیین سطح مقطع مناسب کابل

تعیین سطح مقطع مناسب کابل

مشاهده پیوست 252741
دوستان فایل پیوست مربوط به تعیین سطح مقطع مناسب کابل با استفاده از جریان مجاز و افت ولتاژ می باشد.امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد.
مرجع: گروه آموزش طراحی تاسیسات برقی

Nooshin-t

عضو جدید
مشاهده پیوست 252741
دوستان فایل پیوست مربوط به تعیین سطح مقطع مناسب کابل با استفاده از جریان مجاز و افت ولتاژ می باشد.امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد.
مرجع: گروه آموزش طراحی تاسیسات برقی

سلام دوست عزیز
دو ضمیمه آخر که قرار دادید دانلود نمیشه، میگه معتبر نیست.

Nooshin-t

عضو جدید
نمی دونم چرا اینجوریه.تعجب می کنم.فایل PDF هستش.اگه می خواین یه ایمیل بدین تا براتون بفرستم.
شما شروع به کار کردین؟

امسال شرایط خیلی بد شده اصلا ساخت و ساز نیست.خیلی وقته پروانمو گرفتم اما هنوز کاری نرسیده. البته میگن همه کاراشونو میذارن برای آخر سال.شما چطور؟

kuchuluuu

عضو جدید
امسال شرایط خیلی بد شده اصلا ساخت و ساز نیست.خیلی وقته پروانمو گرفتم اما هنوز کاری نرسیده. البته میگن همه کاراشونو میذارن برای آخر سال.شما چطور؟

اول سال کار خوب بود ولی الان 2 ، 3 ماهه که اوضاع خوب نیست.پارسال هم آخر سال یکی دو ماه آخر اوضاع کار خیلی خوب شد.فعلا" که یه جورایی تعطیل شده.

Nooshin-t

عضو جدید
سلام دوستان لطفا در انتخاب فیوز و کابل مناسب در موارد زیر به من کمک کنید:
- سیستم اعلام حریق
- دربازکن
- آسانسور

kuchuluuu

عضو جدید
سلام دوستان لطفا در انتخاب فیوز و کابل مناسب در موارد زیر به من کمک کنید:
- سیستم اعلام حریق
- دربازکن
- آسانسور

سلام مهندس.
تلفن 0.6mm ، زنگ احضار و آیفون 0.8mm ، اعلام حریق و صوتی 1.5mm ، روشنا یی
1.5mm ، پریزهای برق عمومی 2.5mm ، پریزهای کولر گازی 4mm ( البته ما در خوزستان چون از کولر گازی استفاده می کنیم برای کولر از سیم 6mm استفاده می کنیم )
برای آسانسور باید با توجه به توان موتور و جریان مصرفی و طول مسیر ( بخاطر افت ولتاژ) ، سایز مورد نظر را انتخاب کنید.
مهندس مگه پایه 3 نیستین؟طراحی بهتون میدن؟اگه میدن که خیلی خوبه.
اگه سوال دیگه ای بود در خدمتم.
موفق باشین

Nooshin-t

عضو جدید
سلام مهندس.
تلفن 0.6mm ، زنگ احضار و آیفون 0.8mm ، اعلام حریق و صوتی 1.5mm ، روشنا یی
1.5mm ، پریزهای برق عمومی 2.5mm ، پریزهای کولر گازی 4mm ( البته ما در خوزستان چون از کولر گازی استفاده می کنیم برای کولر از سیم 6mm استفاده می کنیم )
برای آسانسور باید با توجه به توان موتور و جریان مصرفی و طول مسیر ( بخاطر افت ولتاژ) ، سایز مورد نظر را انتخاب کنید.
مهندس مگه پایه 3 نیستین؟طراحی بهتون میدن؟اگه میدن که خیلی خوبه.
اگه سوال دیگه ای بود در خدمتم.
موفق باشین

سلام ممنوم که جواب دادید.
بله اولین کار طراحی رو به من دادن. ظرفیت بقیه تکمیل شده کار به من رسید :smile:
سه طبقه که هر طبقه یه واحد 120 متری هست به علاوه پارکینگ ( در مجموع چهار طبقه )
یه طراحی دیدم که برای آساسور 5 طبقه به همین متراژ کابل 10*5 فیوز 16آمپر استفاده کرده بود.
برای کولر آبی 4mm چهار رشته؟
فیوز 10آمپر برای اعلام حریق و آیفون کافیه؟

Nooshin-t

عضو جدید
یه فایل قرار داده بودید که نحوه محاسبه جریان برای کلید اصلی رو آموزش داده بود. چند تا سوال از این محاسبات داشتم:
- توان مربوط به مدار هر پریز رو اگر بخواهیم بر اساس تعداد پریزهای به کار رفته مشخص کنیم به چه صورت هست؟
- اگر کولر آبی باشه ضریب توان چند باید قرار داده بشه؟
- فن تهویه سرویس بهداشتی اگر روی مدار روشنایی باشه با چه توانی محاسبه بشه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یه فایل قرار داده بودید که نحوه محاسبه جریان برای کلید اصلی رو آموزش داده بود. چند تا سوال از این محاسبات داشتم:
- توان مربوط به مدار هر پریز رو اگر بخواهیم بر اساس تعداد پریزهای به کار رفته مشخص کنیم به چه صورت هست؟
- اگر کولر آبی باشه ضریب توان چند باید قرار داده بشه؟

- فن تهویه سرویس بهداشتی اگر روی مدار روشنایی باشه با چه توانی محاسبه بشه؟
سلام
مهم نیست که حتما خیلی دقیق باشه و اگر بخواید خیلی دقیق محاسبه کنید نیاز به راندمان هم دارید.تقریبی رو به بالا در نظر بگیرید. و معمولا مصارف موتوری خانگی کمترین ضریب قدرتشون 0.85 هست.

پریز ها:
اولین نکته پریز ها ضریب همزمانی هست . مثلا 10 عدد پریز بر روی یک فاز هستند و از این 10 عدد در بدترین حالت 7 تا در مدار قرار میگیره (مثلا) برای هر پریز 16 آمپر .البته همین مسیر رو میتونید به 2 فیوز تقسیم کنید.

نوعی فن و تهویه ...تقریبا بقیه برند ها در یک رنج هستن.
خانگی
و
صنعتی
البته صنعتی کوچک

آخرین ویرایش:

lliill

عضو جدید
راهنمایی اولیه

راهنمایی اولیه

سلام و احترام

قرار هست که در یک شرکت به امید خدا استخدام بشم(شرکت ساختمانی خصوصی)

حالا بهم گفتن که من مسئول برق اینا باشم و بر پروژه هاشون نظارت کنم

درحال حاظر یه ساختمان 10 طبقه دارن اجرا میکنن که تا حالا لوله هاشو گذاشتن در سقف

حالا بنظرتون من چیکار کنم که اخراجم نکنن؟چون یه ماه اول آزمایشی باید برم.

خواهش میکنم راهنماییم کنید

باتشکر

sorosh1368

عضو جدید
سلام و احترام

درحال حاظر یه ساختمان 10 طبقه دارن اجرا میکنن که تا حالا لوله هاشو گذاشتن در سقف

باتشکر
بسلامتی ان شالله
نگران نباشین
بشین نشریه 110 و نیز مبحث سیزده مقررات ساختمان و نیز جزییات اجرایی ساختمان (نشریه 393 فکر کنم ) را بخونید
مثلا اگه الان وقت لوله کشی هستش بشینید بحث لوله کشی رو توی نشریه 110 مطالع کنید بعدش کابل کشی و ....
نقشه را مطالعه کنید
نگران نباشین کار برق بیشتر تجربه هستش.

kuchuluuu

عضو جدید
سلام و احترام

باتشکر

سلام.جای نگرانی نیست دوست من
ای شماره بنده هستش سوال داشتی بپرس انشالله که بتونم کمکتون کنم.
09166516347

q.electronic

عضو جدید
[FONT=&quot] باسلام بر مهندسان دارای پروانه اشتغال. لطفا راهنمایی کنید بعد از قبولی در آزمون پایه 3 چه مدارکی باید تحویل سازمان نظام مهندسی داد تا پروانه اشتغال بکار صادر شود؟ آیا باید کلاس کارآموزی هم رفت؟ چند روز قبل پیامکی از جهاد دانشگاهی تهران برام فرستادند که نوشته بود شروع دوره کارآموزی برای اخذ پروانه اشتغال . آیا این کلاس ها اجباری است؟ اگر اجباریست هزینه هایش چقدر است؟ کمی استرس گرفتم .ممنون [/FONT]​

Nooshin-t

عضو جدید
باسلام بر مهندسان دارای پروانه اشتغال. لطفا راهنمایی کنید بعد از قبولی در آزمون پایه 3 چه مدارکی باید تحویل سازمان نظام مهندسی داد تا پروانه اشتغال بکار صادر شود؟ آیا باید کلاس کارآموزی هم رفت؟ چند روز قبل پیامکی از جهاد دانشگاهی تهران برام فرستادند که نوشته بود شروع دوره کارآموزی برای اخذ پروانه اشتغال . آیا این کلاس ها اجباری است؟ اگر اجباریست هزینه هایش چقدر است؟ کمی استرس گرفتم .ممنون

سلام دوست عزیز
مدارک مورد نیاز رو می تونید از نظام مهندسی بپرسید که شامل چند تا فرم هست که باید پر کنید و دو مهندس که باید شما رو تایید کنن.
ی نامه هم باید برای دانشگاه محل فارغ التحصیلی بفرستید که مدرک کارشناسیتون رو تایید کنن که این مرحله برای من دو سه ماه طول کشید.
اگه با کار ناآشنا هستید ی دوره برید به نظر من خوبه.برای من که فقط تایید دو مهندس رو خواستن.

Nooshin-t

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا منو در رابطه با نحوه لوله گذاری و سیم کشی در ساختمان ( سقف، دیوارها و کف ) راهنمایی کنید. اگه نکات مهمی هست که معمولا برقکارها رعایت نمی کنن هم توضیح بدید.
ممنونم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان
لطفا منو در رابطه با نحوه لوله گذاری و سیم کشی در ساختمان ( سقف، دیوارها و کف ) راهنمایی کنید. اگه نکات مهمی هست که معمولا برقکارها رعایت نمی کنن هم توضیح بدید.
ممنونم

لوله از جنس پلی اتیلن برای سیستم برق کشی داخلی 1/2 اینچ و برای کابل ورودی 1اینچ و بزرگتر.بسته به مقطع کابل. بهتر است برای کابل ورودی :چه کابل ورودی به تابلو برق اصلی چه کابل ورودی به هر واحد برای جعبه فیوز مسیر لوله گذاری مستقیم باشد.
درون لوله به هیچ عنوان اتصالات انجام نگیرد.
سیم کشی با زور و فشار زیاد انجام نگیرد.(یعنی مسیر مستقیم باشد حتی الامکان) که روکش سیم ها کشیده نشود و از بین نرود.
لوله گذاری در دیوار فقط به صورت عمودی مجاز است
لوله قابل انعطاف یا همون خرطومی برای اشپزخانه و سرویس ها مناسب است.
لوله های سقف از جنس پلی اتیلن سخت بوده اگر قبل از بتن ریزی لوله گذاری و سیم کشی شود سرعت کار چند برابر میشود.

جدا کردن مسیر کولر و دیگر مصارف از جعبه فیوز...کاری که برقکارهای محله ای انجام نمیدن.
مشخص بودن رنگ سیم ها در جعبه فیوز و همان رنگ در مسیر سیم کشی(برای تعمیرات و بازنگری)
جدا کردن سیستم روشنایی از پریز
تقسیم مساوی پریز ها برای هر فیوز

برای روشنایی مقطع 1.5
برای پریز ها مقطع 2.5
برای کولر ها 4 و 6
برای یک واحد مسکونی
فیوز روشنایی 10 یا 6 امپر نوع a
پریز 16 امپر نوع bیاc
کولر 25 امپر نوعc
روشنایی فنی ,فاصله لامپ ها از هم و لامپ ها از دیوار را خیلی از برقکارها دلبخواهی میزنند.

Nooshin-t

عضو جدید
لوله از جنس پلی اتیلن برای سیستم برق کشی داخلی 1/2 اینچ و برای کابل ورودی 1اینچ و بزرگتر.بسته به مقطع کابل. بهتر است برای کابل ورودی :چه کابل ورودی به تابلو برق اصلی چه کابل ورودی به هر واحد برای جعبه فیوز مسیر لوله گذاری مستقیم باشد.
درون لوله به هیچ عنوان اتصالات انجام نگیرد.
سیم کشی با زور و فشار زیاد انجام نگیرد.(یعنی مسیر مستقیم باشد حتی الامکان) که روکش سیم ها کشیده نشود و از بین نرود.
لوله گذاری در دیوار فقط به صورت عمودی مجاز است
لوله قابل انعطاف یا همون خرطومی برای اشپزخانه و سرویس ها مناسب است.
لوله های سقف از جنس پلی اتیلن سخت بوده اگر قبل از بتن ریزی لوله گذاری و سیم کشی شود سرعت کار چند برابر میشود.

جدا کردن مسیر کولر و دیگر مصارف از جعبه فیوز...کاری که برقکارهای محله ای انجام نمیدن.
مشخص بودن رنگ سیم ها در جعبه فیوز و همان رنگ در مسیر سیم کشی(برای تعمیرات و بازنگری)
جدا کردن سیستم روشنایی از پریز
تقسیم مساوی پریز ها برای هر فیوز

برای روشنایی مقطع 1.5
برای پریز ها مقطع 2.5
برای کولر ها 4 و 6
برای یک واحد مسکونی
فیوز روشنایی 10 یا 6 امپر نوع a
پریز 16 امپر نوع bیاc
کولر 25 امپر نوعc
روشنایی فنی ,فاصله لامپ ها از هم و لامپ ها از دیوار را خیلی از برقکارها دلبخواهی میزنند.

ممنونم که جواب داید.اما استفاده از لوله خرطومی که ممنوع شده، برای آشپزخونه ایرادی نداره؟
چند سوال دیگه هم داشتم:
1-در حال حاضر لوله گذاری از روی سقف بیشتر انجام میشه یا از زیر سقف؟کدوم یکی بهتره؟
2-برای لوله گذاری زیر سقف اتصال لوله به سقف بهتره با چی باشه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنونم که جواب داید.اما استفاده از لوله خرطومی که ممنوع شده، برای آشپزخونه ایرادی نداره؟
چند سوال دیگه هم داشتم:
1-در حال حاضر لوله گذاری از روی سقف بیشتر انجام میشه یا از زیر سقف؟کدوم یکی بهتره؟
2-برای لوله گذاری زیر سقف اتصال لوله به سقف بهتره با چی باشه؟

خرطومی تو بازار هست ارک پروف و با کیفیت که از لوله هم بهتره...نمیدونم چرا ممنوع شده..ولی اشپز خانه چون کاشی کار میخواد کار کنه باید خرطومی باشه که بتونه قوطی های کلید و پریز رو جلو عقب کنه .
از روی سقف سرعت کار و راحتی و تمیزی کار رو بیشتر میکنه
زیر سقف من تا حالا کار نکردم.
ی روز کاری 8 ساعت طول میکشه لوله های سقف و بدنه گذاشته بشه.
جز قسمتای راحت کاره.
حالا از ی نفر که زیر سقفی کار کرده بپرسید ببینید اگر از بنده سریعتر و راحت تره ,مشخص میشه.
البته مهندس نیازی به توضیح نحوه لوله گذاری نداره... برقکار در نهایت هر طور که راحته کار میکنه.
اشپزخونه و سرویس ها و هر جایی که کاشی میشه نیازی به کنده کاری نداره.
دیوار ضعیف میشه
تاثیر روی دبی صدا میذاره
وقت گیر و کار اضافیه.

Nooshin-t

عضو جدید
خرطومی تو بازار هست ارک پروف و با کیفیت که از لوله هم بهتره...نمیدونم چرا ممنوع شده..ولی اشپز خانه چون کاشی کار میخواد کار کنه باید خرطومی باشه که بتونه قوطی های کلید و پریز رو جلو عقب کنه .
از روی سقف سرعت کار و راحتی و تمیزی کار رو بیشتر میکنه
زیر سقف من تا حالا کار نکردم.
ی روز کاری 8 ساعت طول میکشه لوله های سقف و بدنه گذاشته بشه.
جز قسمتای راحت کاره.
حالا از ی نفر که زیر سقفی کار کرده بپرسید ببینید اگر از بنده سریعتر و راحت تره ,مشخص میشه.
البته مهندس نیازی به توضیح نحوه لوله گذاری نداره... برقکار در نهایت هر طور که راحته کار میکنه.
اشپزخونه و سرویس ها و هر جایی که کاشی میشه نیازی به کنده کاری نداره.
دیوار ضعیف میشه
تاثیر روی دبی صدا میذاره
وقت گیر و کار اضافیه.

ممنونم
ی پیمانکار ازم پرسید جدیداً زیر سقف لوله میذارن و من می خوام چیکار کنم، به همین دلیل پرسیدم.
برای سیستم اعلام حریق و آسانسور اگه نکته مهمی به نظرتون میرسه که به من ( چون تازه کار هستم ) توصیه کنید، ممنون میشم.

بالا