[ طراحی ستون ] پرسش و پاسخ >

ahmad heidary

عضو جدید
با سلام
کسی هست که محاسبه پی و ستون را بداند
من در این رابطه مشکل دارم
اگر ممکن است فرمولهای محاسبه آنها را قرار دهید
برای طراحی فنی میخواهم
در ضمن نمونه کاری را هم نشان دهید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

1007

عضو جدید
با سلام
برای طراحی فنی میخواهم

براي طراحي ستون سطح بارگير ستون را محا سبه ميكني باتوجه به اينكه ستون در چه طبقه ايي قرار دارد بار وارده به ان را حساب تقسم به 1000يا900 تنش مجاز مي كنيم Aسطح مقطع بدست ميايد بعد جدول اشتال مراجعه وIPEرا مشخص ميكنيد

The Lunatic

عضو جدید
با سلام
برای طراحی فنی میخواهم
با سلام
سوالتون خیلی کلی هست. اگه تو روند طراحی مشکلی دارید بگید تا اگه کسی تونست کمک کنه

ahmad heidary

عضو جدید
پی و ستون

پی و ستون

براي طراحي ستون سطح بارگير ستون را محا سبه ميكني باتوجه به اينكه ستون در چه طبقه ايي قرار دارد بار وارده به ان را حساب تقسم به 1000يا900 تنش مجاز مي كنيم Aسطح مقطع بدست ميايد بعد جدول اشتال مراجعه وIPEرا مشخص ميكنيد

با سلام خدمت دوست عزیزم 1007
ببخشید
من اصلا نفهمیدم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

arshia200

عضو جدید
اجرای ساختمان 2 طیقه

اجرای ساختمان 2 طیقه

با سلام خدمت مهندسان عزیز
بنده و برادرم یک زمین داریم با عرض 16 به طول 28 متر که قصد ساختش رو داریم(اگه خدابخواد)
بدلیل اینکه قصد داریم طبقه اول پیلوت باشه خواستم بپرسم
که اگر بخوایم اسکلت فلزی یا بتنی باشه چند ستون میخوره منظورم وسطش هست یعنی تو آکسش یک ستون میخوره؟ بعبارتی فاصله ستون ها با هم میشه 8 متر باشه؟ از نظر مهندسی ایرادی نداره؟
لطفا راهنمایی کنید

Diamond.B

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسان عزیز
بنده و برادرم یک زمین داریم با عرض 16 به طول 28 متر که قصد ساختش رو داریم(اگه خدابخواد)
بدلیل اینکه قصد داریم طبقه اول پیلوت باشه خواستم بپرسم
که اگر بخوایم اسکلت فلزی یا بتنی باشه چند ستون میخوره منظورم وسطش هست یعنی تو آکسش یک ستون میخوره؟ بعبارتی فاصله ستون ها با هم میشه 8 متر باشه؟ از نظر مهندسی ایرادی نداره؟
لطفا راهنمایی کنید
------------------------------------
سلام دوست عزیز
مبارکتون باشه
دوست عزیزچون من خودم طراح هستم میگم که نمیشه اینطور جواب داد-باید نقشرو بدید به مهندس محاسب تا با نرم افزار محاسبه کنه و جوابتونو بده-و دوم اینه که چرا 8 متر؟اینطوری تیرچه هاتون دوبل میشه و اجراش هم سخت میشه-دهانه حداکثر 6 متر باشه بهتره
و سوم این که شما اول باید جواز بگیرید تا مهندساتون مشخص شه و طراحی رو بسپارید به اونا

amatori

عضو جدید
سازه فولادی1

سازه فولادی1

سلام به بر و بکس عمران
یه سوال فولاد دارم کی میتونه راهنماییم کنه؟ فقط تا قسمت بدست آوردن نیروی محوریش میخوام مربوط به فصل طراحی اعضای فشاریه:surprised::surprised::surprised::surprised::surprised::crying::crying:
ممنونم:gol::gol:

lrc016ph8dpmpwgdv8.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
اول قبل از هر چيز عكس با كيفيت بالا رو اينجا ميزارم :

http://upload.tehran98.com/img1/lrc016ph8dpmpwgdv8.jpg

خب برسيم به جواب :

براي ستون C1 ابتدا بايد سطح بارگير در طبقه مشخص بشه . من سطح بارگير ستون C1 رو در شكل بالا با رنگ قرمز سايه زدم . يك مستطيل به ابعاد ( 5.5/2+4/2)*(3/2) كه برابر ميشه با 7.125 مترمربع

تركيب بارگذاري براي طراحي سازه فولادي معادل هست با D + L كه برابر ميشه با جمع بار مرده و بار زنده يعني 850 كيلوگرم بر مترمربع

حاصل ضرب بار در واحد سطح و سطح بارگذاري ميشه نيروي فشاري ستون يعني معادل با 6.05 تن

اين نيرو داراي خروج از مركزيت 75 سانت نسبت به مركز ستون هست .

فقط در طراحي ستون بايد در نظر داشته باشي كه اين ستون در يك امتداد يك ستون 2 سر مفصل داراي مهاربندي هست و در راستاي ديگه يك ستون يك سر گيردار و يك سر اتصال كشويي كه اين موضوع در محاسبه ضريب لاغري حائز اهميت هست .

در صفحه XZ ستون C1 اوني هست كه من با رنگ آبي مشخص كردم .. نه اوني كه شما قرمز كنارش نوشتي دوست گلم ...

در مورد سئوال دوم :

در صفحه ZY , قاب امتداد KG خارج شده كه داراي 2 دهانه هست .

ستون C2 دقيقا همان ستون مجاور ستون C1 هست چ.ن مشخصات ممان اينرسي اون رو داده پس منظورش همون هست . براي اين ستون سطح بارگير ميشه مثلث ACB كه من در شكل بالا مشخص كردم .

اضافه كنم كه ستون براي هر طبقه بطور مجزا طراحي ميشه . اينجا بحراني ترين حالت مسلما براي طبقه اول هست . پس ما ستون رو براي طبقه اول طراحي ميكنيم و براي طبقه دوم هم همون تيپ رو بكار ميبريم .

آخرین ویرایش:

amatori

عضو جدید
جناب مهندس واسه ی ستون سی 2 که چشمه باربر مثلثی میشه چگونه باید مساحتشو حساب کنیم و نیروشو بدست بیاریم؟
واسه ستون سی 1 که گفتید مستطیلی هست را متوجه شدم با توجه به اعدادی که نوشته بودین ولی برای قسمت مثلثی همون ستون سی2 سطح بارگیر را چطوری محاسبه کنم؟

reza2011

عضو جدید
ميشه مساحت مثلث ... يعني نصف حاصلضرب ضلع BC در CA...

ضلع BC ميشه 5.5/2+4/2 و ضلع CA ميشه 3/2+3/2

در كل مساحت مثلث ميشه : 7.125 مترمربع يعني دقيقا مثل حالت قبل ...

بار P هم مثل حالت قبل ميشه و معادل ميشه با 6.05 تن

ولي اين بار بار داراي 2 خروج از مركزيت هست ... محل اعمال بار در مركز ثقل مثلث CAB هست.

در اين حالت ستون شما تحت خمش 2 محوره هست .

reza2011

عضو جدید
وقتي گفته ميشه نيروي فشاري ستون داراي خروج از مركزيت هست يعني ستون تحت فشار و خمش هست . يعني تحت فشار خالص نيست .

چون اين عضو هم تحت فشار و هم تحت خمش 2 محوره هست بهش تير ستون اطلاق ميشه . در واقع هر 2 ستون اين صورت مسئله از نوع تير ستون هستند . تير ستون يعني الماني كه هم تحت خمش هست هم تحت فشار .

در بخش طراحي تير ستون فرمولهايي بايد به شما گفته بشه كه در اونها خمش در حول هر 2 محور وجود داره . در اون روابط براي محاسبه خمش حول هر محور بايد نيرو در خروج از مركزيت حول همون محور ضرب بشه تا ممان حول اون محور بدست بياد .

در فولاد 1 معمولا طراحي تير ستون جزو آخرين بخش هايي هست كه تدريس ميشه .

پس براي طراحي به جزوه تير ستون استادتون مراجعه كنيد دوست عزيزم ...

reza2011

عضو جدید
من براي اينكه كمك بيشتري به شما بشه در مورد ستون C1 شما يك نيروي فشاري داري كه مقدارش رو گفتم معادل با 6.05 تن هست و يك ممان حول محور X كه مقدارش معادل هست با 6.05 * 0.75 = 4.53 تن متر

اين مقادير براي طراحي در طبقه اول استفاده ميشه . محل دقيق اعمال نيروي P1 رو در شكل زير نشون دادم . اين نيرو دقيقا در مركز سايه قرمز وارد ميشه و فقط داراي يك خروج از مركزيت e1 حول محور X هست .

براي ستون C2 شما يك نيروي فشاري داري كه به مركز هندسي مثلث اعمال ميشه . اين نيروي P2 داراي 2 خروج از مركزيت هست ....

يك خروج از مركزيت e2 كه مويد ممان حول محور Y هست و معادل اسن با 1/3 ضلع CB يعني ميشه 1/3*(5.5/2+4/2) كه ميشه معادل با 1.58 متر

اين خروج از مركزيت ايجاد ممان حول محور Y رو ميكنه كه مقدارش معادل هست با 6.05*1.58 = 9.55 تن متر

خروج از مركزيت e3 كه مويد ممان حول محور X هست و معادل اسن با 1/3 ضلع CA يعني ميشه 1/3*(3/2+3/2) كه ميشه معادل با 1 متر

اين خروج از مركزيت ايجاد ممان حول محور X رو ميكنه كه مقدارش معادل هست با 6.05*1 = 6.05 تن متر

reza2011

عضو جدید
اين مقادير كه گفتم مربوط به طبقه اول هست . و هميشه طبقه پايين تر داراي ستون با ابعاد بزرگتر هست نسبت به ستون بالاي سر خودش .

اما ظاهرا استاد بسيار سخت گيري داريد . چون اگر خواسته ستون براي هر طبقه مجزا طراحي بشه كار يك كم مشكل تر ميشه چون براي طبقه دوم متاسفانه سطح بارگيري ستون C1 و C2 تغيير ميكنه .

براي طبقه دوم با توجه به مقطع نشان داده شده در صفحه XZ شما پلانتون به شكل بالا تغير ميكنه و قسمتي كه با رنگ مشكي سايه زدم از پلانتون حذف ميشه . پس سطح بارگير ستون C1 كم ميشه ولي همچنان مستطيلي هست ولي اين بار 2 خروج از مركزيت داريم يعني ستون تحت خمش 2 محوره هست در حاليه در طبقه زير خود تحت خمش يك محوره بود .

براي ستون C2 هم سطح بارگير ميشه يك سطح ذوزنقه اي شكل كه بايد مركز هندسي ذوزنقه رو پيدا كنيد تا بشه محل دقيق نيروي اين سطح بارگير رو پيدا كرد . براي اين منظور هم فكر كنم در انتهاي كتاب استاتيك مقادير مختلف مركز هندسي براي اشكال مختلف اومده باشه .

بايد بگم كه استاد بسيار سخت گيري داري و اين مسئله اي كه طرح كردن معلومه كه ميخواد بيشتر از 60-70% كلاس رو بندازه :)

reza2011

عضو جدید
اينجا توي اين مسئله شما نيروي ثقليت به ديلل وجود خروج از مركزيت تشديد ميشه . اين اثر تشديد با لحاظ كردن ممان حول محور X و ممان حول محور Y انجام ميشه . يك رابطه اي داريم در تير ستون كه اين نيروي تشديد يافته رو محاسبه ميكنه .

ضمنا شما بايد حتما كنترل كني كه ستونت لاغر هست يا نه . لاغري هم حول هر محور مجزا كنترل ميشه . يعني يكبار حول محور Y كه حول اين محور ستون شما داراي 2 سر مفصل و داراي مهاربند جانبي هست . در اين راستا ضريب لاغري رو چك ميكنيد كه اگر ستون لاغر باشه نيروي مجاز فشاري افزايش پيدا ميكنه .

اينا همه روابط داره توي فولاد 1

يكبار هم حول محور X بايد لاغري كنترل بشه ...

عجب استاد خفني داريد خداييش ... :)

reza2011

عضو جدید
دوستان گرانقدري كه دسترسي به كتاب فولاد و يا جزوه فولاد 1 دارن روابط طراحي تير ستون رو اينجا بزارن ممنون ميشم كه اين دوست خوبمون بتونن استفاده كنن .

reza2011

عضو جدید
خب اينجا ظاهرا آبي از كسي گرم نميشه .. بازم به خودم :)

دوست گلم اون رابطه رو پيدا كردم . اول مبحث 10 رو از لينك زير دانلود كن :

لینک دانلود مبحث دهم > طراحی و اجرای ساختمانهای فولادی

بعد به صفحه 69 اعضاي تحت اثر تنش هاي مركب ( تير ستونها ) مراجعه كن . اونجا اون رابطه اي كه من گفتم رو ميبيني ...

شما در اين رابطه كه در اين بخش ميبيني چند پارامتر ميبيني كه توضيح ميدم :

fa : تنش فشاري موجود كه از تقسيم نيرو بر سطح مقطع ستون بدست مياد

fbx : تنش خمشي حول محور x كه براي محاسبه اون به ممان حول محور X نياز داري كه طريقه محاسبش رو در پست هاي قبليم گفتم

fby : تنش خمشي حول محور Y

Fa : تنش فشاري مجاز : بر اساس لاغري يا چاق بودن ستون و روابط موجود در فصل محدوديت هاي لاغري صفحه 13 و 14 و روابط اعضاي فشاري ستونها در صفحه 57 و 58 بدست مياد

Fbx : تنش خمشي مجاز حول محور x كه اينو توي بخش طراحي تيرها به شما حتما گفتن

Fby : تنش خمشي مجاز حول محور y

شما براي طراحي اول يك مقطع فرض ميكني بعد توي اين روابط بايد مقطع شما جواب بده وگرنه بايد به مرحله اول برگردي و سايز مقطع رو افزايش بدي ...

موفق باشي ...:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
دوست گلم اون چيزي كه توي پيغام ارسال كردي كاملا درسته .. من حواسم به اين موضوع نبود .

براي ستون C1 اول بايد نيروي فشاري ستون طبقه بالا رو بدست بياري كه ميشه حاصلضرب سطح بارگير در مجموع بار مرده و زنده سقف طبقه دوم

براي ستون C1 طبقه اول هم يك نيروي فشاري از طرف ستون طبقه بالا داري و يك نيرو هم از حاصلضرب سطح بارگير ستون در طبقه اول مجموع بار مرده و زنده سقف طبقه اول كه اين 2 مقدار با هم جمع ميشه و معادل ميشه با نيروي فشاري ستون C1 در طبقه اول .

فقط بايد در اين صورت مسئله يادت باشه شما ستونهات از نوع تير ستون هست پس حتما بايد اون ظابطه اي كه در پست قبلي گفتم در مقطع شما صدق كنه . موفق باشي .

reza2011

عضو جدید
من يك چيزي رو الان متوجه شدم ...

در مقطع نشان داده شده در صفحه ZY دقت كن كه ستون طبقه دوم داراي سختي كمتري نسبت به ستون طبقه اول هست . چون گفته ستون C2 رو از IPB طراحي كني پس ميشه اين نتيجه رو گرفت رو كه ستون C2 داراي سختي كمتري نسبت به ستون طبقه اول هست . چون در شكل ميبني كه سختي ستون در طبقه اول رو زده 3I ولي براي طبقه دوم زده 2I ...

پس جايگذاري ستون C2 و ستون C1 در پلان در نهايت به شكل زير ميشه :

بازم اگر در فهم تصاوير مشكل داري بگو كه اينجا بيشتر توضيح بدم .
:)

اميدوارم كه پروژت رو بطور كامل انجام بدي ... كار سختي نيست فقط بايد گام به گام پيش بري و دورت رو شلوغ نكني .

دوست گلم تعريف از خودم نيست ولي نه تنها اينجا كه در هيچ انجمن ديگه اي هم كسي مثل من توضيح نميده . من معمولا تمام تلاشم رو ميكنم كه به فرد مخاطب كمك كنم . در اين پروژه شما هم من راهنمايي هاي لازم رو تقديمت كردم با اشكال واضح و روشن . بقيش ديگه همت و اراده خودت هست كه انشالله اين پروژه رو كامل خودت انجام بدي و پايه فولاد 1 برات كاملا قوي ميشه ...

اميدوارم بالاترين نمره رو بگيري ... :gol::gol::gol:

ما رو هم از دعاي خير خودت بي نصيب نزار ... :redface:

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
فقط خواستم موقعيت ستون C1 و C2 رو در مقطع هم ببيني و ترسيم كني :

ضمنا يك نكته مهم ديگه :

با توجه به اينكه ستونت در راستاي X داراي مهاربندي هست محور خمشي قوي تر ستون بايد حول محور Y باشه ... اين يك اصل مهم هست در طريقه ستون گذاري است ... يعني ستون به صورت زير توي پلان قرار ميگيره :

اين جهت گذاري حتما بايد در حين محاسباتت مد نظر قرار بگيره :

درسته توي هر پلان شما يك نوع مقطع ستون داري ولي دليل نميشه كه ستون هاي C1 يا C2 كه در مجاورت هم قرار گرفته مثل هم باشن . يعني مثلا در شكل بالا يك ستون C2 ممكنه IPB 20 باشه و يكي ديگه IPB22

ولي هر دو از جنس IPB هستن ولي ممكنه سايزهاشون يكي باشه يا نباشه . همين موضوع عينا در مورد ستون C1 هم صدق ميكنه .

آخرین ویرایش:

Shahram4m

عضو جدید
اندازه استاندارد ستونهای ساختمان در 45 سال اخیر

اندازه استاندارد ستونهای ساختمان در 45 سال اخیر

با سلام خدمت همه دوستان متخصص .
رشته تحصیلی من ارتباطی به عمران ندارد.
ولی با توجه به مشکل حادی که برای من پیش آمده از شما دوستان عزیزم خواهشمندم که در این زمینه بهم کمک کنید چون برام خیلی خیلی حیاتیه.
شرح درخواست یا مشکل:
من اندازه ستونهای ساختمان در ایران را از چهار یا پنج سال اخیر تا الان لازم دارم .
اگه هم لازم میدونید با زبانی غیر زبان معماری بهم بگید.
با آرزوی سرافرازی برای شما عزیزان

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.
منظورت از اندازه ستون چیه؟ اگر منظورت ابعاد مقطع ستونه، یعنی مثلا 45*45 سانت ، که ابعاد بستگی به نیرویی داره که به ستون وارد میشه و محدودیت خاصی هم من یادم نمیاد داشته باشه.
اگر یه مقدار در مورد سوالت توضیح بدی و اینکه بگی برای چی لازم داری، من و دوستان عزیز بهتر میتونیم بهت کمک کنیم.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه دوستان متخصص .
رشته تحصیلی من ارتباطی به عمران ندارد.
ولی با توجه به مشکل حادی که برای من پیش آمده از شما دوستان عزیزم خواهشمندم که در این زمینه بهم کمک کنید چون برام خیلی خیلی حیاتیه.
شرح درخواست یا مشکل:
من اندازه ستونهای ساختمان در ایران را از چهار یا پنج سال اخیر تا الان لازم دارم .
اگه هم لازم میدونید با زبانی غیر زبان معماری بهم بگید.
با آرزوی سرافرازی برای شما عزیزان

سلام با تشكر از دوست خوبم mehrce عزيز.

اول: خوب بستگي داره همه ستون ها كه يك ابعاد يكسان ندارن علتشهم نيروي هستش كه به ستون وارد ميشه
دوم: ستون ها شامل چند نوع هم ميشن مثلا.....

1- ستون ها با مقطع مربع ( حداقل ابعاد مقطع 30 × 30 )

2- ستون ها با مقطع مسطيل ( حداقل ابعاد 40 × 25 )

3- ستون ها با مقطع چند ضلي منتظم (حداقل طول ضلع 20 سانتي متر )

4- ستون ها با مقطع دايره ( استوانه اي ) ؛ ( حداقل قطر مقطع 25 سانتي متر )

Shahram4m

عضو جدید
مرسی از توجه شما دوستان عزیز

منظور سوال من همون ابعاد ستونه که دوست عزیز به نوع ستون هم اشاره داشتن .

خوب من تقریبا فهمیدم که به عوامل زیادی بستگی داره مثلا تعداد طبقات و حداکثر نیرویی که بهش وارد میشه.

خوب در این صورت مورد که می تونه منو به جواب برسونه اینه که به من حداقل ابعاد ستون و حداکثر ابعاد ستون رو بگید. که یک ستون در هر شرایطی نباید از یه ابعادی مثلا X*X کوچکتر و یا بزرگتر باشه.
یه سوال دیگه هم بهم جواب بدین خیلی ممنون می شم و اینکه دلیل اینکه ستون از داخل خونه پیداست چیه و آیا پیدا بودن آن به دالایل و عوامل خاصی بستگی داره؟
با تشکر از همه کسانی که مرا یاری می کنند

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

خوب من تقریبا فهمیدم که به عوامل زیادی بستگی داره مثلا تعداد طبقات و حداکثر نیرویی که بهش وارد میشه.

خوب در این صورت مورد که می تونه منو به جواب برسونه اینه که به من حداقل ابعاد ستون و حداکثر ابعاد ستون رو بگید. که یک ستون در هر شرایطی نباید از یه ابعادی مثلا X*X کوچکتر و یا بزرگتر باشه.
یه سوال دیگه هم بهم جواب بدین خیلی ممنون می شم و اینکه دلیل اینکه ستون از داخل خونه پیداست چیه و آیا پیدا بودن آن به دالایل و عوامل خاصی بستگی داره؟

دوست عزيز پيشنهاد ميكنم به اين http://www.www.www.iran-eng.ir/show...و-ارتفاع-فونداسیون-در-یک-ساختمان-4-طبقه-چیه-؟ تاپيك يه سر بزنيد و اين تاپيك http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/20195-نحوه-اجراي-ستون-تیر-و
براي شما تاپيك قرار ميدم
ميخوام از تاپيك هاي قديمي هم استفاده بشود

با سپاس..

آخرین ویرایش:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

با سلام
دوست عزیز
همونطور که دوستان هم اشاره کردن ، ابعاد ستون ، بسته به نیروهایی هست که بهشون وارد میشه تعیین میشه .
برای حداقل ستون در مقاطع فلزی ، میشه 20*20 و برای حداکثرش ، نمیشه گفت چه اندازه ای ، چون ممکن ستون مورد نظر ، ستونی باشه با مقطع متغیر با ورق باشه یا به شکل صلیبی باشه و ابعادی تا حدود 1متر در 1متر شامل بشه !! برای بتنی هم همین شرایط برقرار هست ، برای حداقلش میشه ، 35*35 رو درنظر گرفت و برای حداقلش ، ابعادی نمیشه گفت .

اینکه ستون ها از داخل خونه پیدا هستند ، چون ابعادشون نسبت به دیوار پیرامونی بزرگتر هست ، پس بیرون زدگی خواهیم داشت ، دیوار های پیرامونی ،( همون دیوارهایی که دورتادور خونه برای جداشدن ار فضای خیابان یا کوچه یا حیاط اجرا میشن )با ابعاد 20 تا 25 سانتی متر اجرا میشن درحالیکه همونطور که گفتم حداقل ستون بتنی میتونه 35*35 باشه ، پس 10سانت بیرون زدگی خواهیم داشت.
درمورد سازه های فولادی ، حداقل ستون اگر 20*20 باشه ، در دیوار پیرامونی مدفون میشه و دیده نیمشه ولی اگه ابعادش بزرگ باشه ، به نسبت عرض دیوار ، بیرون زدگی خواهیم داشت .

درضمن ، لینکی که جناب خشمان گذاشتن ، بسیار مفید هست ، حتما مطالعه بفرمایید .

سپاس
:gol::gol:

zhjamali

عضو جدید
[ طراحی ستون ] پرسش و پاسخ >

:que:با سلام برای کاهش سربار ستونها،باید بین R1وR2که از فرمول بدست میاد ماکزیمم رو انتخاب کنیم سوال من اینجاست که R1 برای تمام طبقات یکسان در نظر گرفته می شه یا متفاوته؟آخه تو درس بارگذاری به ما گفتن برای بالا ترین طبقه R1صفره،طبقه ماقبلش 10 درصد به همین صورت 10درصد برای هر طبقه که پایین میایم اضافه میشه،اما یه جا دیدم برا تمام طبقات 30 درصد گرفته بود. لطفا راهنماییم کنید باتشکر

hadise mohammadi

عضو جدید
:que:با سلام برای کاهش سربار ستونها،باید بین R1وR2که از فرمول بدست میاد ماکزیمم رو انتخاب کنیم سوال من اینجاست که R1 برای تمام طبقات یکسان در نظر گرفته می شه یا متفاوته؟آخه تو درس بارگذاری به ما گفتن برای بالا ترین طبقه R1صفره،طبقه ماقبلش 10 درصد به همین صورت 10درصد برای هر طبقه که پایین میایم اضافه میشه،اما یه جا دیدم برا تمام طبقات 30 درصد گرفته بود. لطفا راهنماییم کنید باتشکر

سلام.شما کاهش سربار رو برای ستونهای هر طبقه جداگانه اعمال میکنید.به خاطر همین ستونهای طبقه آخر0درصد,یکی مونده به آخر10 درصد,...و این درصدا با R فرمول مقایسه و maxآنها انتخاب میشه.....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام دوست عزيز..

با رجوع به مبحث 6 مفررات ملی ساختمان پاسخ خود را دریافت خواهید کرد:gol:

رضا عابدی

عضو جدید
طراحی ستون

طراحی ستون

آیا ستون های اطراف( stair case) به علت تیر میانی, ستون کوتا به حساب می آیند, اگر بلی, چطور طراحی میشود.......تشکر

بالا