طراحی خطوط تولید

amz_ir

عضو جدید
با سلام خدمت همه
با اینکه تالار مکانیک بر خلاف برق و الکترونیک و .... خیلی سوت و کوره و تمامی پست های جدید جدید دو سه روزی ازشون می گذره ولی من این تاپیک را مطرح کردم تا ببینم چی میشه
من شخصا به طراحی خطوط تولید اتوماتیک و اتوماسیون خطوط تولید خیلی علاقه مندم
استفاده از هیدرولیک و پنوماتیک، تجهیزات سروو و .... و در کل ساخت خطوط اتوماتیک و ماشین آلات اتوماتیک
برای همین از دوستان می خوام که به من کمک کنند و یک سری خطوط تولید مناسب که از لحاظ اقتصادی هم توجیه خوبی برای وقت گذاشتن داشته باشته معرفی کنند تا با هم خطوط را طراحی کنیم و انشالله یک خروجی مناسبی هم داشته باشیم
ما این بحث را به امید حضور گرمتون شروع کردیم
منتظر نظراتتون هستم

tsp.co

عضو جدید
سلام!
اول باید مشخص بشه که خروجی خط تولید یامحصول اون چیه! بعد خط رو طراحی کرد!
من خودم یه خط تولید تمام اتوماتیک برای تولید قطعات بتنی راه اندازی کردم که تمامی اون چیزهایی که مد نظر شماست تو اون هست. البته ماشین آلات مال یه شرکت ترک هستش و من فقط نصب و راه اندازیش کردم!
ولی کلا اتوماسیون خیلی جالبه وواقعا هرکی تو این کار متخصص بشه فرصت سر خاروندن هم پیدا نمی کنه!
من تو این تاپیک هستم!

bahrami1678

عضو جدید
سلام دوستان
بنده هم تا به حال یک خطتولید کود شیمیایی و یک خط بزرگ برش گرانیت (بزرگترین گرانیت بری خاورمیانه ) رو به همراه تیم سازنده ماشین آلات راه اندازی کردم و مدیر نصبشون بودم
این بحثی که شما مطرح کردید خیلی گستردست و البته در ایران بدبختانه کمتر بهش توجه میشه و بیشتر مواقع مصرف کننده شدیم تا طراح
در هر حال بنده در خدمت هستم و اگر بتونم خوشحال میشم کمکی کرده باشم

tsp.co

عضو جدید
در حقيقت بخش عمده اي از اين كار مربوط مكاترونيك هستش كه دوستاني كه علاقه دارن تو اين زمينه كار كنن بايد درباره اين رشته نيز مطالعات وسيعي داشته باشن!
من پيشنهاد مي كنم كه به بچه هاي برق هم اطلاع بدين تا در اين تاپيك شركت كنن!
بعد از در نظر گرفتن ملاحضات مربوط به خط توليد و هر جزء اون نوبت به PLC ميرسه كه عملكرد درست يه خط توليد مدرن بستگي به اين سيستم مهم داره!

amz_ir

عضو جدید
با سلام خدمت اساتید محترم
ممنون از اینکه آمادگی خودتون را اعلام کردید
به نظر بنده ابتدا باید موضوع کار مشخص بشه ، موضوعی که توجیه اقتصادی داشته باشه و تکنولوژی اون در مرحله ی نوپایی خودش باشه تا مثلا بعد از یکسال کار که طراحی و ساختش به اتمام رسید تازه به فکر پیدا کردن بازار برای اون نباشیم
بعد نوبت می رسه به تعیین ساختار کاری، ساختار سازمانی، مراحل کار و جمع کردن افراد
مواردی از قبیل PLC و کنترل اون هم با اینکه بحث های خیلی مهمی هستند ولی عملا جزو طراحی اولیه به حساب نمی آیند.
بدیهی است اگر الگوریتم های مناسبی برای کنترل مثلا توسط یک مهندس مکانیک نوشته بشه، یک PLC کار راحت می تونه برنامه ی منطقی اون را بنویسه
حتی خود بچه های مکانیک هم به نظر من می تونند این کار را بکنند
فقط بحث فعلی پیدا کردن موضوعات کاری هست
دوستان تجربه های خیلی خوبی را مطرح کردند و ازشون ممنونیم
یک کم صبر می کنیم تا دوستان دیگر هم به ما ملحق بشوند انشالله
با تشکر

tsp.co

عضو جدید
تقریبا در حدودسه چهار سال پیش یکی از اولویتهای مهم وزارت صنایع اون زمان تولید الیاف کربنی بود که کاربرد بسیار وسیعی در صنایع مختلف هوافضا-نظامی و... داره که البته اون زمان مقارن شد با تحریمهای کشورهای غربی و ما نتونستیم که خط تولید رو به ایران بیاریم.
ولی من مطالعات زیادی رو تو این زمینه کردم و به نتایج خیلی جالبی هم رسیدم.الان درک کلی از خط تولید و خود الیاف کربنی دارم. اگر تمایل داشته باشین با اینکه پروژه سنگینی هست و باید از بچه های پلیمر هم کمک بگیریم ( البته من مقداری هم وارد عرصه پلیمر شدم و روی این قضیه هم مجبور شدم که کار کنم)ولی اگه به سرانجام برسه سرو صدای زیادی رو تولید می کنه و می تونه یه کار همچین جدی و جالبی برای همه ما باشه!
اگر تمایل داشته باشین می تونم مختصری از طرح رو براتون بازگو کنم و اگر خواستین کار تو این زمینه رو شروع کنیم( البته برای من میشه ادامه دادن!!)
این الیاف به همراه الیاف شیشه از تحریمهای اولیه و مهم بر علیه ما بود و بااینکه گفته میشه با ظرفیت محدود ایران تونسته این الیاف رو تولید کنه ( شرکت الیاف پیشرفته) ولی هنوز خیلی کار داره که درصورتی که بتونیم به جواب برسیم فکر کنم صنایع مختلفی مشتری پروپاقرص این محصول باشن!

amz_ir

عضو جدید
تقریبا در حدودسه چهار سال پیش یکی از اولویتهای مهم وزارت صنایع اون زمان تولید الیاف کربنی بود که کاربرد بسیار وسیعی در صنایع مختلف هوافضا-نظامی و... داره که البته اون زمان مقارن شد با تحریمهای کشورهای غربی و ما نتونستیم که خط تولید رو به ایران بیاریم.
ولی من مطالعات زیادی رو تو این زمینه کردم و به نتایج خیلی جالبی هم رسیدم.الان درک کلی از خط تولید و خود الیاف کربنی دارم. اگر تمایل داشته باشین با اینکه پروژه سنگینی هست و باید از بچه های پلیمر هم کمک بگیریم ( البته من مقداری هم وارد عرصه پلیمر شدم و روی این قضیه هم مجبور شدم که کار کنم)ولی اگه به سرانجام برسه سرو صدای زیادی رو تولید می کنه و می تونه یه کار همچین جدی و جالبی برای همه ما باشه!
اگر تمایل داشته باشین می تونم مختصری از طرح رو براتون بازگو کنم و اگر خواستین کار تو این زمینه رو شروع کنیم( البته برای من میشه ادامه دادن!!)
این الیاف به همراه الیاف شیشه از تحریمهای اولیه و مهم بر علیه ما بود و بااینکه گفته میشه با ظرفیت محدود ایران تونسته این الیاف رو تولید کنه ( شرکت الیاف پیشرفته) ولی هنوز خیلی کار داره که درصورتی که بتونیم به جواب برسیم فکر کنم صنایع مختلفی مشتری پروپاقرص این محصول باشن!

با سلام
به نظرم خیلی عالیه
اون خط تولیدی که با حضور وزیر دفاع افتتاح شد همان خط تولید شرکت الیاف پیشرفته بود؟
الیاف شیشه را فکر نکنم زیاد مهم باشه چون خیلی هم ارزونه نسبت به الیاف کربن، شاید هم مهم باشه
اگه میشه اطلاعاتتون را در این زمینه در اختیار بقیه بگذارید تا بتونیم بهتر تصمیم بگیریم؟
مخصوصا اطلاعات در مورد خط تولید اون و اینکه چه مقدار اتوماسیون است و .....
با تشکر فراوان

Charlie11

عضو جدید

با سلام
به نظرم خیلی عالیه
اون خط تولیدی که با حضور وزیر دفاع افتتاح شد همان خط تولید شرکت الیاف پیشرفته بود؟
الیاف شیشه را فکر نکنم زیاد مهم باشه چون خیلی هم ارزونه نسبت به الیاف کربن، شاید هم مهم باشه
اگه میشه اطلاعاتتون را در این زمینه در اختیار بقیه بگذارید تا بتونیم بهتر تصمیم بگیریم؟
مخصوصا اطلاعات در مورد خط تولید اون و اینکه چه مقدار اتوماسیون است و .....
با تشکر فراوان

من هم همینو میخواستم بگم
در این زمینه با دکتر شکریه هم مشورت کنید خدای کامپوزیت ایرانه!

tsp.co

عضو جدید
فيبر كربني يا carbon fiber در صنعت به دليل خواص مقاومت كششي بالا ( در حدود 8 برابر فولاد( در برابر وزن بسيار پايين به تدريج در حال جايگزيني با فولاد در صنايع مختلف بوي‍ژه هوافضا، ساختمان، خودرو سازي، نظامي و.. مي باشند. اين الياف از مواد مختلفي توليد مي شوند و در حقيقت هر ماده اي را كه بتوان در نهايت از ان كربن خالص بدست بياريم براي اين مقصود مورد استفاده قرار مي گيرند.
مهمترين موادي كه به عنوان ماده اوليه براي توليد فيبرو الياف كربن مورد استفاده قرار مي گيرند پلي اكريل نيتريل يا به اختصار PAN و همچنين قيرهاي نفتي يا pitch مي باشند كه ما در اين پروژه توجه خودمون رو معطوف به PAN مي كنيم كه اميدوارم با توجه به همكاري گروههاي مختلف تخصصي كه در اين تالار و اين تاپيك تشكيل ميشه قدمي موثر ديگري درراه پيشرفت ايران عز يزمون برداشته بشه.
در داخل كشور براي اين ماده درحال حاضر و با توجه نياز صنايع مختلف هيچ قيمتي رو نميشه براي اين محصول باارزش گذاشت ولي خوب چون حاصل يك فرايند صنعتي هست در نهايت بايد براي اون قيمتي را منظور كرد ولي هرگونه تلاش براي دست يابي به دانش توليد و طراحي و ساخت تجهيزات مورد نظر كه در ادامه اين پست بيان ميشن بسيار مهم و با ارزش هست. و اما مراحل توليد يك فيبر كربن به شرح زير ميشه خلاصه نمود:
1- توليد فيبر اكريليك با استفاده از ريسيدن يا Spining پلي اكريل نيتريل( در سالهاي گذشته اين ماده توسط شركت پلي اكريل اصفهان تو ليد ميشد ولي امروز خبري از اون ندارم كه بايد بررسي بشه)
2- فرايند اكسيداسيون فيبر اكريليك يا oxidation
3- فرايند كربونيزاسيون فيبر اكسيد شده يا carbonization
حالا اينجا قبل از اينكه مرحله چهارم ( گرافيتيزاسيون يا Grafitization)بيان بشه بايد يك نكته اي رو مطرح كنم و اون اينكه الياف كربن در چهار نوع يا گريد مختلف توليد ميشن كه به شرح زير مي باشن:

• مدول پايين يا low modulus كه درجه حرارت كربونيزاسيون تا 1000درجه سانتيگراد بوده و مدول الاستيسيته اين محصول تا 200گيگاپاسكال ميرسه.
  • مدول استاندارد يا standard modulus كه درجه حرارت CT بين 1000تا1500درجه سانتيگراد بوده و ME در آنها بين 200تا250 گيگا پاسكال ميرسه.
  • مدولهاي متوسط يا Intermediate modulus كه CT بين 1500تا2000درجه سانتيگراد و ME بين 250تا325گيگاپاسكال ميشه.
  • مدول بالا يا High modulus كه CT در حدود 2000درجه سانتيگراد بوده و ME هم بالاي 325گيگاپاسكال خواهد بود. دراين مرحله ما يعد از كربونيزاسيون گرافيتيزاسيون رو هم داريم.
اعدادفوق اعداد تصويب شده نيستند و ممكنه اين اعداد رو شما در منابع مختلف با كمي تغييرات بصورتهاي ديگه ببينين پس:
4- گرافيتيزاسيون
5- عمليت سطحي يا surface treatment
6-اندازه بندي يا sizing
7- بسته يندي
حالا ما بايد گروههاي كاري رو به دو دسته گروه مواد كه مي تونه شامل بچه هاي پليمر و مواد باشه و گروه طراحي و ساخت تجهيزات خط توليد كه عمدتا بايد بچه هاي مكانيك باشن تقسيم بندي كرد. من البته تقريبا كل تكنولوژي رو دارم مي تونم توي هر دو تيم كار كنم!
در زمينه مشورت هم با خود جناب دكتر محمود شكريه-انجمن كامپوزيت ايران-موسسه كامپوزيت ايران متعلق به د انشگاه علم و صنعت و مهندس حيدري و.... در سال 86 صحبت كردم و اون زمان جوابي نگرفتم! البته ما تا زماني كه بخواهيم كار و اجرايي كنيم نيازي نداريم كه وقت هيچ عزيزي رو بگيريم!! اگر بچه ها همت كنن تقريبا همه چيز حله!!
من دو تا فراخوان به بچه هاي مواد و پليمر ميدم و اونا رو به اين تاپيك دعوت مي كنم تا ببينيم چي ميشه!
پس هركي دلش مي خواد تو اين كار بزرگ شركت كنه و جزء يكي از گروهاي بالا باشه ياعلي!

chs

عضو جدید
فيبر كربني يا carbon fiber در صنعت به دليل خواص مقاومت كششي بالا ( در حدود 8 برابر فولاد( در برابر وزن بسيار پايين به تدريج در حال جايگزيني با فولاد در صنايع مختلف بوي‍ژه هوافضا، ساختمان، خودرو سازي، نظامي و.. مي باشند. اين الياف از مواد مختلفي توليد مي شوند و در حقيقت هر ماده اي را كه بتوان در نهايت از ان كربن خالص بدست بياريم براي اين مقصود مورد استفاده قرار مي گيرند.
مهمترين موادي كه به عنوان ماده اوليه براي توليد فيبرو الياف كربن مورد استفاده قرار مي گيرند پلي اكريل نيتريل يا به اختصار PAN و همچنين قيرهاي نفتي يا pitch مي باشند كه ما در اين پروژه توجه خودمون رو معطوف به PAN مي كنيم كه اميدوارم با توجه به همكاري گروههاي مختلف تخصصي كه در اين تالار و اين تاپيك تشكيل ميشه قدمي موثر ديگري درراه پيشرفت ايران عز يزمون برداشته بشه.
در داخل كشور براي اين ماده درحال حاضر و با توجه نياز صنايع مختلف هيچ قيمتي رو نميشه براي اين محصول باارزش گذاشت ولي خوب چون حاصل يك فرايند صنعتي هست در نهايت بايد براي اون قيمتي را منظور كرد ولي هرگونه تلاش براي دست يابي به دانش توليد و طراحي و ساخت تجهيزات مورد نظر كه در ادامه اين پست بيان ميشن بسيار مهم و با ارزش هست. و اما مراحل توليد يك فيبر كربن به شرح زير ميشه خلاصه نمود:
1- توليد فيبر اكريليك با استفاده از ريسيدن يا Spining پلي اكريل نيتريل( در سالهاي گذشته اين ماده توسط شركت پلي اكريل اصفهان تو ليد ميشد ولي امروز خبري از اون ندارم كه بايد بررسي بشه)
2- فرايند اكسيداسيون فيبر اكريليك يا oxidation
3- فرايند كربونيزاسيون فيبر اكسيد شده يا carbonization
حالا اينجا قبل از اينكه مرحله چهارم ( گرافيتيزاسيون يا Grafitization)بيان بشه بايد يك نكته اي رو مطرح كنم و اون اينكه الياف كربن در چهار نوع يا گريد مختلف توليد ميشن كه به شرح زير مي باشن:

• مدول پايين يا low modulus كه درجه حرارت كربونيزاسيون تا 1000درجه سانتيگراد بوده و مدول الاستيسيته اين محصول تا 200گيگاپاسكال ميرسه.
  • مدول استاندارد يا standard modulus كه درجه حرارت CT بين 1000تا1500درجه سانتيگراد بوده و ME در آنها بين 200تا250 گيگا پاسكال ميرسه.
  • مدولهاي متوسط يا Intermediate modulus كه CT بين 1500تا2000درجه سانتيگراد و ME بين 250تا325گيگاپاسكال ميشه.
  • مدول بالا يا High modulus كه CT در حدود 2000درجه سانتيگراد بوده و ME هم بالاي 325گيگاپاسكال خواهد بود. دراين مرحله ما يعد از كربونيزاسيون گرافيتيزاسيون رو هم داريم.
اعدادفوق اعداد تصويب شده نيستند و ممكنه اين اعداد رو شما در منابع مختلف با كمي تغييرات بصورتهاي ديگه ببينين پس:
4- گرافيتيزاسيون
5- عمليت سطحي يا surface treatment
6-اندازه بندي يا sizing
7- بسته يندي
حالا ما بايد گروههاي كاري رو به دو دسته گروه مواد كه مي تونه شامل بچه هاي پليمر و مواد باشه و گروه طراحي و ساخت تجهيزات خط توليد كه عمدتا بايد بچه هاي مكانيك باشن تقسيم بندي كرد. من البته تقريبا كل تكنولوژي رو دارم مي تونم توي هر دو تيم كار كنم!
در زمينه مشورت هم با خود جناب دكتر محمود شكريه-انجمن كامپوزيت ايران-موسسه كامپوزيت ايران متعلق به د انشگاه علم و صنعت و مهندس حيدري و.... در سال 86 صحبت كردم و اون زمان جوابي نگرفتم! البته ما تا زماني كه بخواهيم كار و اجرايي كنيم نيازي نداريم كه وقت هيچ عزيزي رو بگيريم!! اگر بچه ها همت كنن تقريبا همه چيز حله!!
من دو تا فراخوان به بچه هاي مواد و پليمر ميدم و اونا رو به اين تاپيك دعوت مي كنم تا ببينيم چي ميشه!
پس هركي دلش مي خواد تو اين كار بزرگ شركت كنه و جزء يكي از گروهاي بالا باشه ياعلي!
سلام. مهندس عزیز بنده تجربه ای در این زمینه ندارم ولی آمادگی همکاری در امور پژوهشی مهندسی مواد رو دارم. و به نظرم هدف آینده داری هست. بنده آمادم.

tsp.co

عضو جدید
یه سه چهار روزی صبر می کنیم تا دوستان علاقه مند آمادگی خودشون رو اعلام کنن و بعد به یاری خدا تقسیم کار می کنیم و کار رو ادامه میدیم

Melted_Boy

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام...!!!!
بسیار کار جالب و خوبیه، البته اگر با جدّیت دمبال بشه....!!!!!!!!!!
در بحث کامپوزیت ها، نه صرفاً فیبرهای کربنی، بچه های مهندسی مواد میتونن در انواع مواد به شما و تیمتون کمک کنن...

ایشالا که موفق باشید و به نتیجه ی مطلوبی برسین...;)

amz_ir

عضو جدید
یه سه چهار روزی صبر می کنیم تا دوستان علاقه مند آمادگی خودشون رو اعلام کنن و بعد به یاری خدا تقسیم کار می کنیم و کار رو ادامه میدیم

سلام استاد عزیز
کار خیلی خوب داره پیش میره
ولی تعداد نفرات هنوز کمند
اگر می دونید یک روشی را بفرمایید که افراد علاقه مند بیشتری را جذب کنیم
بنده شخصا در زمینه ی ساخت ماشین آلات و خطوط تولید در زمنیه ی مهندسی مکانیک، آمادگی خودم را اعلام می کنم
انشالله که بتونیم زیر نظر شما استاد گرامی چیزهایی یاد بگیریم
منتظر اضافه شدن بچه ها می میمونیم

m_mahdi_tbt

عضو جدید
سلام مهندس بنده قبلا هم شخصا آمادگی خودم رو در زمینه امور پژوهشی مواد به شما ابلاغ کرده بودم الان هم مجددا اعلام آمادگی میکنم

bahrami1678

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
بنده به صورت عملی در زمینه کامپوزیت ها و به خصوص فایبرگلاس و اپوکسی کار کردم و میکنم
الن هم به خاطر تحریم ها وضعیت الیافمون به شدت خرابه به طوری که الیاف 2100 تومنی شده 5900 . تازه اونم با بایندر و استحکام بسیار ضعیف. تا جایی که بنده اطلاع دارم در حال حاضر شرکت دیبا فایبرگلاس در حال رایزنی برای خرید خط تولید این الیاف گلاس هستش که اونم نمیدن . الیاف کربن که هیچ
اما اینکه وزارت دفاع دنبال الیاف کربنه به خاطر استفاده در محفظه احتراق موشک هایی همچون شهاب هستش که من در ساخت یکیش خدمت مهندس فصیحی (از اساتید دانشگاه مالک اشتر) بودم.
حالا هم آماده همکاری هستم اگر کمکی از دستم بر بیاد

tsp.co

عضو جدید
با تشكر از همه دوستاني كه ابراز علاقه مندي براي اين كار بزرگ كردند!
من انشاءالله روز يكشنبه 15/5/91 برنامه كا رو اعلام مي كنم و طبق يه زمانبندي خوب و مناسب كار ور ادامه مي ديم!
مطمئن باشين بهتون تو اين تاپيك خيلي خوش خواهد گذشت!!

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
با سلام من هم همکاری لازم رو با شما خواهم کرد اما بفرمایید وظیفه من چیه!!!
.
بیشتر روی کامپوزیتهای سرامیکی و سرمت ها کار می کنم! و ماشینکاری سرامیکهای مهندسی

tsp.co

عضو جدید
سلام!
خوب دوستان یواش یواش شروع به مطالعه و تحقیق درباره فیبر کربن یا carbon fiberبکنن و البته به فارسی هم مطالب در این زمینه هستش کافیه تو هر موتور جستجو عبارت الیاف کربن یا فیبر کربن رو سرچ کنین.
در سایت ز یر هم می تونین تصاویری از خط تولید مربوط به صنایع دفاع رو مشاهده کنین.
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/63892/تصاویر-رونمایی-از-خط-تولید-الیاف-کربن

من یه نکته ای رو باید بگم که این الیاف به دلیل وجود کربن بسیار بالا در ساختارشون بشدت هادی جریان الکتریسیته هستن و همچنین تنفس اونها برای بدن باعث بروز مشکلاتی میشه!
پس تیم مکانیک و بویژه طراحی تاسیساتی ما باید این نکات رو درنظر بگیره که البته به موقعش تمامی موارد ایمنی مطمئنا بیان میشه!

amz_ir

عضو جدید
سلام!
خوب دوستان یواش یواش شروع به مطالعه و تحقیق درباره فیبر کربن یا carbon fiberبکنن و البته به فارسی هم مطالب در این زمینه هستش کافیه تو هر موتور جستجو عبارت الیاف کربن یا فیبر کربن رو سرچ کنین.
در سایت ز یر هم می تونین تصاویری از خط تولید مربوط به صنایع دفاع رو مشاهده کنین.
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/63892/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D8%B7-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%81-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%86

من یه نکته ای رو باید بگم که این الیاف به دلیل وجود کربن بسیار بالا در ساختارشون بشدت هادی جریان الکتریسیته هستن و همچنین تنفس اونها برای بدن باعث بروز مشکلاتی میشه!
پس تیم مکانیک و بویژه طراحی تاسیساتی ما باید این نکات رو درنظر بگیره که البته به موقعش تمامی موارد ایمنی مطمئنا بیان میشه!

با سلام استاد عزیز
من قبلا توی یک سری پروژه از الیاف کربن و شیشه و رزین و ....... به مقدار زیاد استفاده کردم.
فکر می کردم الیاف شیشه ایرانی باشه
به هر صورت منتظر ادامه ی بحث هستیم

tsp.co

عضو جدید
با سلام استاد عزیز
من قبلا توی یک سری پروژه از الیاف کربن و شیشه و رزین و ....... به مقدار زیاد استفاده کردم.
فکر می کردم الیاف شیشه ایرانی باشه
به هر صورت منتظر ادامه ی بحث هستیم

من مطلبی رو درباره اینکه الیاف شیشه ایرانی باشه و در ایران تولید میشه رو ندیدم!
یه مطلب دیگه از هزاران نکته اینکه که الیاف کربن دربرابر کشش مقاومت بالایی دارن و در برابر ضربه ضعیف هستن و بدلیل رفع این عیب در جاهایی که این الیاف ممکنه تحت ضربه های شدید قرار بگیرن از مکمل اونها یعنی الیاف شیشه استفاده می کنن! مثل مخازن CNG نوع چهارم که این مخازن از الیاف کربن و شیشه ساخته میشن که البته ورود اونا به ایران ممنوع هستش چون مورد تحریم هم هستن !!
مخازن CNG باید آزمایشهای گوناگونی رو پشت سر بگذارن تا مورد تایید قرار بگیرن و یکی از آزمایشهای اونا ضربه هست که از فاصله نزدیک با اسلحه کالیبر بالا مثل ژ-3 به اونا شلیک می کنن وباید سوراخ نشن! اگر در ساخت مخازن فوق فقط از الیاف کربن استفاده بشه چون همونطور که گفتم در برابر ضربه ضعیفن حتما مخزن سوراخ میشه!

bahrami1678

عضو جدید
بله عزیز دل. ما متاسفانه تولید الیاف رو از 0 تا 100 در داخل کشور نداریم. ولی به امید شماها و متخصصان به اونجا خواهیم رسید. شک نکنید
پس من هم شروع به مطالعه میکنم. در ضمن از تجربیات دکتر اسفنده ( دانشگاه علم و صنعت ) هم میتونید استفاده کنید
فعلا

amz_ir

عضو جدید
با سلام به همگی
از آن جایی که یک روز بیشتر تا اعلام وظایف نمونده از تمام دوستانی که علاقه مندند دعوت می کنیم که آمادگی خودشون را اعلام کنند
دوستانی که تاکنون اعلام آمادگی کردند بر اساس حروف الفبا:
amz_ir : مهندسی مکانیک
bahrami1678 : مهندسی مکانیک
chs: مهندسی مواد
Hamid_madness : مهندسی مواد
m_mahdi_tbt : : مهندسی مواد
tso.co: مهندسی مکانیک

منتظر اضافه شدن این لیست هستیم

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
با سلام به همگی
از آن جایی که یک روز بیشتر تا اعلام وظایف نمونده از تمام دوستانی که علاقه مندند دعوت می کنیم که آمادگی خودشون را اعلام کنند
دوستانی که تاکنون اعلام آمادگی کردند بر اساس حروف الفبا:
amz_ir : مهندسی مکانیک
bahrami1678 : مهندسی مکانیک
chs: مهندسی مواد
Hamid_madness : مهندسی مواد
m_mahdi_tbt : : مهندسی مواد
tso.co: مهندسی مکانیک

منتظر اضافه شدن این لیست هستیم

با سپاس از شما منتظر فرمایشات شما هستیم!

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
چه عجب یکی اهمیت الیاف کربن را متوجه شد!

اول باید عرض کنم که چند سال پیش تاپیکی با عنوان طراحی موتور جت با کمک مدیر محترم تالار مکانیک ایجاد شده بود که نمیدانم تاکنون به کجا رسیده!
امید وارم این یکی مثل اون نباشه و چند سال زمان صرف نشه و به نتیجه برسه

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...وه-مطالعه-و-تحقیقات-توربینهای-گازی?highlight=

من چند وقت پیش یک پروژه درباره تولیدا لیاف کربن از قیر شروع کردم مطالب خیلی مهم و زیادی جمع شد ولی کسی کمک نکرد خوابید

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/335663-تولید-الیاف-کربن-از-قیر

برای مطالعه درباره کلیات دانش طراحی یک واحد صنعتی میتوانید به لینک زیر مراجعه فرمائید:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/107757-طراحی-یک-واحد-صنعتی

کارهائی که بنده متعهد به انجام اونها میشم:

1- زمین در استان اذربایجان شرقی تا هر چقدر بخواین (تا سقف چند صد هکتار میتونم تهیه کنم در اختیار پروژه بزارم.)
2- تامین سرمایه ارزی تا سقف 80 درصد سرمایه گذاری ثابت پروژه باسود سالیانه 5 درصد (بدون محدودیت تا سقف صدها میلیون دلار و حتی بیشتر)
3- تامین سرمایه اولیه به اندازه 19 درصد منابع مالی مورد نیاز پروژه با سود سالیانه متوسط 20 درصد (بدون محدودیت تا سقف صدها میلیارد تومان و حتی بیشتر)
4- تامین وکلای بین المللی برای دور زدن تحریم و انجام هر گونه معامله و واردات مواد و تجهیزات مورد نیاز خط تولید بدون محدودیت حتی امکان خرید از خود شیطان بزرگ آمریکا
5- یک سری امتیازهای ویژه هم میتوانم از دولت بگیرم یعنی راههای گرفتن امتیاز را بلد هستم واگر شرایط فراهم باشد در کمتر از چند هفته همه مجوزها و امتیازها و مصوبات وام را میتوانم بگیرم و ماشین آلات را هم میتوان در کمتر از چند ماه از هر جای دنیا با دلار خریداری کرده و در داخل کشور تحویل گرفت.

شرایط همکاری:

1- شماباید تیم خود را کاملا مشخص نموده و وظایف تیم را مشخص نمائید
2- حد اقل یک درصد سرمایه گذاری پروژه و حد اقل مبلغ آورده نقدی خودتان100 الی 500 میلیون تومن باشد تا بقیه منابع مالی هر چقدر نیاز است تامین شود
3- با عرض معذرت شاید کمی این جمله تلخ باشد ولی هیچ بانک و یا سرمایه گذاری صرفا از روی چند تکه کاغذ طراحی شده وارد سرمایه گذاری نمیشود و باید برای شراکت
از بابت افراد و تیمی که کار ساخت کارخانه به انها سپرده میشود باید خیال بخش دولتی و یا خصوصی سرمایه گذار مطمئن باشد.
4- باید مابین اعضای تیم قراردادی تنظیم شود تا حق و حقوق و یا دستمزد و یا سهم طراحان مشخص بشود (اگر پروژه تحقیقاتی نیست و قالب اجرائی دارد)
5- من خودم میتوانم توی بخش ابزار دقیق (کنترل و پی ال سی) یا بخش حقوقی پروژه یا بخش تامین مالی پروژه با توجه به تجربه هائی که دارم
در خدمت شما باشم.-

متاسفانه در کشور افراد زیادی هستند که میخواهند یک پروژه را به تنهائی اجرا کنند و لذا در زمینه مسائل مالی و حقوقی و فنی و بازرگانی و تجاری و بانکی و غیره
به دلیل اعتماد به نفس وارد میدان میشوند و اکثر اوقات کار خراب میشود و یا زمان از دست میرود و ذهنیت سایرین خراب میشود که کار شدنی نیست
در حالی که کارهای بسیار بزرگتر از اینها در غرب فقط با تقسیم کار و وارد نشدن به حوزه ای که اطلاعات نداریم انجام میشود
یادمان باشد هواپیمای ایرباس 380 به طور صد در صد با کامپیوتر طراحی و شبیه سازی و سپس ساخته شد
این کامپیوتر و نرم افزار ان که همان کاتیا است در دست تمامی مردم ایران است منتها ایرانیها کار تیمی بلد نیستند و به خاطر غرور و یا طمع و غیره موفق نیمشوند.

پیشنهاد من این است روی مطالبم خوب تامل کنید و استین بالا بزنید و هر جا ذهنیت شما منفی است متخصص ان زمینه را پیدا کنید و کار را به او بسپارید.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما روی احداث مجتمعی تشکیل شده از چند خط تولید پیشرفته در اذربایجان شرقی نزدیک تبریز کار میکنیم
زمین و مجوزهای اولیه و مذاکرات با معاونت استانداری و فرمانداری و نمایندگان مجلس و غیره و تصویب وام و غیره انجام شده
و اگر مایل باشید میتوانید یا در طرح های ما مشارکت کنید و یا طرح تان را کنار طرح های ما اجرا کنید
این هم به نفع شما خواهد بود و هم به نفع ما زیرا که به قول قران : ید الله مع الجماعه (دست خداوند همراه گروه است)
هر چه تعداد ما بیشتر باشد برکت و کمک و یاری خداوند بیشتر خواهد بود.
رمز موفقیت کشورهای غربی غیر مسلمان همین است که در عمل به این آیه قران از ما مسلمانان پیشی گرفته اند!

پیشنهاد میکنم افرادی که مایل به همکاری هستند
اول یک مدیر انتخاب کنند و سپس
یک رزومه کامل از خود را به مدیر بفرستند و سپس مدیر برای انها مسئولیتهائی انتخاب کند و در کنار اینکه از طریق سایت ارتباط دارند
بیرون از سایت هم کار را به صورت جدی پیگیری کنند تا به نتیجه برسند.
در غیر این صورت مثل سایر تاپیکها وقت تلف خواهد شد.

tsp.co

عضو جدید
ما روی احداث مجتمعی تشکیل شده از چند خط تولید پیشرفته در اذربایجان شرقی نزدیک تبریز کار میکنیم
زمین و مجوزهای اولیه و مذاکرات با معاونت استانداری و فرمانداری و نمایندگان مجلس و غیره و تصویب وام و غیره انجام شده
و اگر مایل باشید میتوانید یا در طرح های ما مشارکت کنید و یا طرح تان را کنار طرح های ما اجرا کنید
این هم به نفع شما خواهد بود و هم به نفع ما زیرا که به قول قران : ید الله مع الجماعه (دست خداوند همراه گروه است)
هر چه تعداد ما بیشتر باشد برکت و کمک و یاری خداوند بیشتر خواهد بود.
رمز موفقیت کشورهای غربی غیر مسلمان همین است که در عمل به این آیه قران از ما مسلمانان پیشی گرفته اند!

پیشنهاد میکنم افرادی که مایل به همکاری هستند
اول یک مدیر انتخاب کنند و سپس
یک رزومه کامل از خود را به مدیر بفرستند و سپس مدیر برای انها مسئولیتهائی انتخاب کند و در کنار اینکه از طریق سایت ارتباط دارند
بیرون از سایت هم کار را به صورت جدی پیگیری کنند تا به نتیجه برسند.
در غیر این صورت مثل سایر تاپیکها وقت تلف خواهد شد.

دوست گرامي!
همانطور كه در تاپيك توربينهاي گازي بارها مطرح كردين و نشد!!!!! در اينجا هم بحثهاي مربوط به اجرا ي پروژه اي كه هنوز تازه مي خواهيم مطالعات اوليه اون رو انجام بديم ممنوع هستش! چون باعث انحراف افكار دوستان خواهد شد.
براي شما فعال بزرگ اقتصادي آرزوي موفقيت مي كنم و اميدوارم كه هميشه روزگار بر وفق مرادتان باشه! اگر تمايل به صرفاتحقيق دارين و يا اطلاعاتي در زمينه الياف كربن و خطوط توليد اون و ساير موارد مربوطه دارين ما در خدمتتون هستيم! اگه اين چنين هست اعلام آمادگي كنين تا وظيفه شما هم مشخص بشه! ما اتفاقا به يك متخصص شيمي يا پليمر احتياج داريم!
ياعلي !

tsp.co

عضو جدید
واما وظايف دوستاني كه اعلام آمادگي كردن:
در حال حاضر ما دو تا مهندس مكانيك ( به غير از خودم) و سه تا مهندس مواد داريم كه اميدوارم اين نفرات روز به روز هم بيشتر بشه ! يعني شش نفر كه براي شروع بد نيست و مطمئن هستم كه اگر همه ما كار رو باجديت ادامه تعداد علاقه مندان هم بيشتر ميشه!
يكي از مهندسين مكانيك بايد كار طراحي تاسيسات مكانيكي رو به عهده بگيره و يكي ديگه روي طراحي ماشين الات كار كنه! مطالب مقدماتي و در كل اون اطلاعتي رو كه داشته باشم به تدريج و با پيشرفت كار خدمتش تقديم مي كنم! حالا اين انتخاب رو به عهده خودتون واگذار مي كنم! توصيه من كسي( ويا در اينده كساني!!) كه مي خوان در تيم طراحي ماشين آلات باشن اينه كه در مورد ماشين الات نساجي و توليد هرگونه الياف هرچه بيشتر اطلاعات بدست بيارن!
و اما بچه هاي مواد فعلا با هم روي ساختار و خواص فيريكي و شيميايي ماده اوليه اين الياف يعني PAN و همچنين خواص كربن و گرافيت و اينكه در حين تبديل و عبور پلي اكريل و نيتريل تا تبديل به فيبر كرين چه تغييراتي روي اون صورت ميگيره با هم بحث مي كنم.! اين تلاشهاي و نتايج ما هستش كه به عنوان ورودي به تيم سازنده ماشين آلات ورودي و خروجي هاي هر بخش رو ميده تا به اليافي با خواص مورد نظر دست پيدا كنيم!
بهترين و تنها ترين منبع ما اينترنت هستش كهخ هنوز خوشبختانه اين اطلاعات رو از ما نگرفتن! پس تا اين فرصت باقيست بايد هر چي مي تونيم اطلاعات بدست بياريم!.سرنخ كار و كليات مباحث رو من بهتون ميدم و تو كارهاتون هم هرچي بلد باشم يهتون انتقال ميدم تا انشآلله و با همت و پشتكار شما هرچي سريعتر به نتايج مطلوب برسيم! بطور هفتگي اطلاعاتي رو كه در طول هفته جمع و جور كرديم با هم چك مي كنيم!
اگه اجازه بدين من به عنوان مدير اين پروژه تا زماني كه هموتون با كليات آشنا بشين با هر دو گروه كار مي كنم. كار سختي درپيش داريم و مرداي مرد اين كار بگن ياعلي!!
ياعلي!

bahrami1678

عضو جدید
سلام
بنده در هیچ کدام از زمینه های تاسیسات و ماشین آلات نساجی کار نکردم و تا حالا فقط با ماشین آلات معدنی ( از استخراج تا بهره وری و تولیدش) کار کردم. ولی در کل باز هم در زمینه طراحی ماشین آلات بیشتر به درد می خورم. پس اگر صلاح دونستید من برای این کار کاندید میشم. اگر منابع خاصی در این زمینه دارید لطفا معرفی کنید تا شروع کنم.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست گرامي!
همانطور كه در تاپيك توربينهاي گازي بارها مطرح كردين و نشد!!!!! در اينجا هم بحثهاي مربوط به اجرا ي پروژه اي كه هنوز تازه مي خواهيم مطالعات اوليه اون رو انجام بديم ممنوع هستش! چون باعث انحراف افكار دوستان خواهد شد.
براي شما فعال بزرگ اقتصادي آرزوي موفقيت مي كنم و اميدوارم كه هميشه روزگار بر وفق مرادتان باشه! اگر تمايل به صرفاتحقيق دارين و يا اطلاعاتي در زمينه الياف كربن و خطوط توليد اون و ساير موارد مربوطه دارين ما در خدمتتون هستيم! اگه اين چنين هست اعلام آمادگي كنين تا وظيفه شما هم مشخص بشه! ما اتفاقا به يك متخصص شيمي يا پليمر احتياج داريم!
ياعلي !

سلام
خوب حالا مشخص شد که کار فقط تحقیقاتی هست و جنبه عملی ندارد
بسیار خوب بنده آماده همکاری هستم
و بعنوان شروع پیشنهاد میکنم به جای اینکه دنبال نیرو و افراد مهندس باشیم
اگر صلاح میدانید همان طور که در ابتدای تمامی پروژه ها ابتدا استانداردهای مربوطه را گرد آوری میکنند

ابتدا برای این پروژه استانداردهای مربوطه را گرد آوری کنیم

و سپس بر اساس استانداردها ابزارهای طراحی را شناسائی کنیم

در مرحله سوم نیروهای اشنا به ابزارهای طراحی را گرد آوری کنیم

پیشنهاد بنده این است که چون هزینه تولید الیاف کربن از قیر پائین تر از سایر تکنولوژیها است
الیاف کربن از قیر را دنبال کنیم.

معمولا در ابتدای طراحی هر کارخانه ای اولین کار مطالعه امکان سنجی است
در مرحله دوم گرد آوری انواع تکنولوژیها و شرکتهای دارنده لیسانس است تا بتوان تک تک انها و بازده اقتصادی و سرمایه مورد نیاز را بر آورد کرد.

اکثر مهندسین ابتدا سراغ طراحی میروند در حالی که در عمل طراحی آخرین مرحله است

البته اگر میخواهید اختراع و یا نو آوری در تکنولوژی داشته باشید میتوان مستقیما سراغ طراحی رفت
ولی اگر میخواهید مستقیما به سراغ تولید بروید ابتدا باید روی شرکتهائی که طراحی و طرح خود را به تولید رسانیده اند مطالعه
و یکی از انها را که بازده کارشان و ریسک تکنولوژی شان پائین تر است را انتخاب کنید.

در یک کلام اگر میخواهید اطلاعات علمی تان را بالا ببرید شروع به طراحی کنید
ولی اگر میخواهید وارد عرصه اقتصادی و تولیدی شوید باید شرکتهای دارنده تکنولوژی را شناسائی و کاتالوگ تکنولوژی
و تجهیزات مورد نیاز و فرایند تولید و بازده مورد انتظار و غیره را مطالعه کنید
تا بتوانید یکی از انها را که به دیگران برتری دارد انتخاب کنید.

برای این امر استانداردهای وزارت نفت در زمینه مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی را گرد آوری و مطالعه کنیم.
و در کل به نظرم نسبت به سایر استانداردها استانداردهای نفت ایران IPS اولویت دارد./

چون توی چند پروژه شمابه بوده ام و مطالعات اولیه مشابه این مسئله انجام داده ایم یک سری پیشنهاداتی دارم:

از نظر ابزارهای طراحی هم فکر میکنم برای مدل سازی پلیمر نرم افزار اسپن پلاس ASPEN بهترین نرم افزار هست
این مجموعه نرم افزاری تمامی ابزارهای لازم برای مدل سازی و شبیه سازی فرایندهای شیمیائی و انتقال حرارت و غیره در اختیار شما قرار میدهند.
بخشی از این مجموعه نرم افزاری به پلیمر و شبیه سازی های فرایندهای پلیمری اختصاص دارد.

برای طراحی هم فکر میکنم یکی از نرم افزارهای زیر را انتخاب کنید بهتر است:

1-
PDMS
2-
AUTODESK PLANT3D

این نرم افزارها به خصوص آخرین نسخه های آنها تخصصی ترین و پیچیده ترین ابزارهای لازم را در اختیار شما برای طراحی یک کارخانه قرار میدهند.
کاتالوگهای تجهیزات و قطعات به همراه مدل سازی سه بعدی و آنالیز و غیره را انجام داده در نهایت نقشه های ساخت را بعنوان خروجی به شما تحویل میدهند.

در مورد نرم افزار مدیریت پروژه هم پیشنهاد میکنم اگر میتوانید یک نرم افزار تحت وب ایجاد کنید تا اعضای تیم به ان دسترسی داشته باشند
اگر نمیتوانید در قالب یک فایل طراحی شده با نرم افزارهای

1-
MS PROJECT
2-
PRIMAVERA

طراحی پروژه را انجام بدهید.

برای شروع به خاطر اینکه ذهنیتی روشن از فرایند داشته باشید پیشنهاد میکنم نرم افزار ویزیو که از مجموعه آفیس هست را تهیه کرده و با ان نمودارها و فرایندهای تولید و غیره را
طراحی کرده و به اشتراک بگذارید تا دیگران درباره آن نظر داده و به مرور زمان تکمیل تر شود.

این تجربه را سال گذشته ما در یک تاپیک با عنوان طراحی یک پالایشگاه انجام دادیم و تا مرحله تهیه طرح توجیهی و حتی تیزر فیلم تبلیغاتی و غیره هم رفتیم.
حتی طرح توجیهی تهیه شده آن را به دست وزیر نفت و مسئولین وزارت نفت هم رسانیدیم تا اجرا شود.

اگر مایل بودید تجربه های ما را در ان زمینه بررسی کنید میتوانید به مباحث انجام شده در تاپیک های زیر مراجعه نمائید:

طراحی پالایشگاه گاز:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/377619

تشکیل تیم طراحی یک پالایشگاه پیچیده نفت:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/288019

بررسی یک پالایشگاه و اینکه برای طراحی یک پالایشگاه چه اطلاعاتی نیز داریم؟:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/310918

tsp.co

عضو جدید
سلام
خوب حالا مشخص شد که کار فقط تحقیقاتی هست و جنبه عملی ندارد
بسیار خوب بنده آماده همکاری هستم
و بعنوان شروع پیشنهاد میکنم به جای اینکه دنبال نیرو و افراد مهندس باشیم
اگر صلاح میدانید همان طور که در ابتدای تمامی پروژه ها ابتدا استانداردهای مربوطه را گرد آوری میکنند

ابتدا برای این پروژه استانداردهای مربوطه را گرد آوری کنیم

و سپس بر اساس استانداردها ابزارهای طراحی را شناسائی کنیم

در مرحله سوم نیروهای اشنا به ابزارهای طراحی را گرد آوری کنیم

پیشنهاد بنده این است که چون هزینه تولید الیاف کربن از قیر پائین تر از سایر تکنولوژیها است
الیاف کربن از قیر را دنبال کنیم.

معمولا در ابتدای طراحی هر کارخانه ای اولین کار مطالعه امکان سنجی است
در مرحله دوم گرد آوری انواع تکنولوژیها و شرکتهای دارنده لیسانس است تا بتوان تک تک انها و بازده اقتصادی و سرمایه مورد نیاز را بر آورد کرد.

اکثر مهندسین ابتدا سراغ طراحی میروند در حالی که در عمل طراحی آخرین مرحله است

البته اگر میخواهید اختراع و یا نو آوری در تکنولوژی داشته باشید میتوان مستقیما سراغ طراحی رفت
ولی اگر میخواهید مستقیما به سراغ تولید بروید ابتدا باید روی شرکتهائی که طراحی و طرح خود را به تولید رسانیده اند مطالعه
و یکی از انها را که بازده کارشان و ریسک تکنولوژی شان پائین تر است را انتخاب کنید.

در یک کلام اگر میخواهید اطلاعات علمی تان را بالا ببرید شروع به طراحی کنید
ولی اگر میخواهید وارد عرصه اقتصادی و تولیدی شوید باید شرکتهای دارنده تکنولوژی را شناسائی و کاتالوگ تکنولوژی
و تجهیزات مورد نیاز و فرایند تولید و بازده مورد انتظار و غیره را مطالعه کنید
تا بتوانید یکی از انها را که به دیگران برتری دارد انتخاب کنید.

برای این امر استانداردهای وزارت نفت در زمینه مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی را گرد آوری و مطالعه کنیم.
و در کل به نظرم نسبت به سایر استانداردها استانداردهای نفت ایران IPS اولویت دارد./

چون توی چند پروژه شمابه بوده ام و مطالعات اولیه مشابه این مسئله انجام داده ایم یک سری پیشنهاداتی دارم:

از نظر ابزارهای طراحی هم فکر میکنم برای مدل سازی پلیمر نرم افزار اسپن پلاس ASPEN بهترین نرم افزار هست
این مجموعه نرم افزاری تمامی ابزارهای لازم برای مدل سازی و شبیه سازی فرایندهای شیمیائی و انتقال حرارت و غیره در اختیار شما قرار میدهند.
بخشی از این مجموعه نرم افزاری به پلیمر و شبیه سازی های فرایندهای پلیمری اختصاص دارد.

برای طراحی هم فکر میکنم یکی از نرم افزارهای زیر را انتخاب کنید بهتر است:

1-
PDMS
2-
AUTODESK PLANT3D

این نرم افزارها به خصوص آخرین نسخه های آنها تخصصی ترین و پیچیده ترین ابزارهای لازم را در اختیار شما برای طراحی یک کارخانه قرار میدهند.
کاتالوگهای تجهیزات و قطعات به همراه مدل سازی سه بعدی و آنالیز و غیره را انجام داده در نهایت نقشه های ساخت را بعنوان خروجی به شما تحویل میدهند.

در مورد نرم افزار مدیریت پروژه هم پیشنهاد میکنم اگر میتوانید یک نرم افزار تحت وب ایجاد کنید تا اعضای تیم به ان دسترسی داشته باشند
اگر نمیتوانید در قالب یک فایل طراحی شده با نرم افزارهای

1-
MS PROJECT
2-
PRIMAVERA

طراحی پروژه را انجام بدهید.

برای شروع به خاطر اینکه ذهنیتی روشن از فرایند داشته باشید پیشنهاد میکنم نرم افزار ویزیو که از مجموعه آفیس هست را تهیه کرده و با ان نمودارها و فرایندهای تولید و غیره را
طراحی کرده و به اشتراک بگذارید تا دیگران درباره آن نظر داده و به مرور زمان تکمیل تر شود.

این تجربه را سال گذشته ما در یک تاپیک با عنوان طراحی یک پالایشگاه انجام دادیم و تا مرحله تهیه طرح توجیهی و حتی تیزر فیلم تبلیغاتی و غیره هم رفتیم.
حتی طرح توجیهی تهیه شده آن را به دست وزیر نفت و مسئولین وزارت نفت هم رسانیدیم تا اجرا شود.

اگر مایل بودید تجربه های ما را در ان زمینه بررسی کنید میتوانید به مباحث انجام شده در تاپیک های زیر مراجعه نمائید:

طراحی پالایشگاه گاز:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/377619

تشکیل تیم طراحی یک پالایشگاه پیچیده نفت:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/288019

بررسی یک پالایشگاه و اینکه برای طراحی یک پالایشگاه چه اطلاعاتی نیز داریم؟:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/310918

اجازه بدين با همون PAN به عنوان مواد اوليه كار رو ادامه بديم تا Pitch يا همون قير.دليليش هم خصوصيات ممتاز اليافي هست كه از PAN بدست مي ياد در مقايسه با ساير مواد اوليه!
كار رو فعلا خيلي پيچيده نكنيد! چون اكثر بچه ها آشنايي زيادي با الياف كربن ندارن ابتدا بايد مقدمات كا رو ياد بگيريم و اينكه اصلا الياف كربني چه خصوصياتي دارن بعد هنگامي شروع به طراحي فرايندها و ماشين الات خط توليد سراغ استاندارهاي مدنظر شما ميريم!
همه چيز پله به پله ! و به قول آذريها الهم بير بير!!!!