صورت وضعیت برق

sorosh1368

عضو جدید
با سلام
یه مشکلی که چند وقتیه باهاش در گیرم اینه که چطوری می شه صورت وضعیت پیمانکار رو به عنوان کارفرما بررسی کرد؟
یه سری چیزا که قابل دیدن هست مشکلی وجود نداره (مث تابلو برق و دوربین های مدار بسته و چشمی اعلام سرقت و ...) ولی یه چیزایی وجود داره که قابل دیدن نیس (شامل کابل برق یا کابل های کواکسیال و لوله های پی وی سی برق و ...)که وقتی دیوار یا سقف بسته میشه دیگه دیده نمیشه و نمیشه بررسیش کرد. مورد دیگه ای که هس اینه که معمولا حجم کار خیلی بالاست ینی حجم کابل کشی ها و لوله کشی ها معمولا در حد چند هزار متره.سوالی که از اساتید دارم اینه که چطور میشه اینارو کنترل کرد؟
از اساتید خواهش میکنم کمک کنید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام
یه مشکلی که چند وقتیه باهاش در گیرم اینه که چطوری می شه صورت وضعیت پیمانکار رو به عنوان کارفرما بررسی کرد؟
یه سری چیزا که قابل دیدن هست مشکلی وجود نداره (مث تابلو برق و دوربین های مدار بسته و چشمی اعلام سرقت و ...) ولی یه چیزایی وجود داره که قابل دیدن نیس (شامل کابل برق یا کابل های کواکسیال و لوله های پی وی سی برق و ...)که وقتی دیوار یا سقف بسته میشه دیگه دیده نمیشه و نمیشه بررسیش کرد. مورد دیگه ای که هس اینه که معمولا حجم کار خیلی بالاست ینی حجم کابل کشی ها و لوله کشی ها معمولا در حد چند هزار متره.سوالی که از اساتید دارم اینه که چطور میشه اینارو کنترل کرد؟
از اساتید خواهش میکنم کمک کنید

یک ناظر برای پروژه در نظر بگیرید
.
و اگر رشته شما برق هست بهتره خودتون هم بررسی کنید .البته اکثر موارد توی نقشه مشخصه .نقشه اگر اندازه گذاری نداره (ابعاد) قبول نکنید.

sorosh1368

عضو جدید
با سلام و تشکر از پاسخ جنابعالی
منظور از ناظر چیه ؟؟؟
یجورایی خودم ناظر پروژه هستم البته ن ناظر مقیم . میشه گفت یچیزی شبیه ناظر عالیه.معمولا هر پروژه رو دو بار بازدید میکنیم. البته مشاورم نداریم.البته نقشه ها ابعاد دارن (منظور ابعاد معماری یا پلان معماریه) .کلا برای کابل کشی ها و لوله کشی های برق جنابعالی و یا دوستان دیگر تجربه ای دارن که بشه متوجه شد چقد کابل و یا لوله در یک پروژه مصرف شده حالا فرق نمیکنه صنعتی و یا ساختمانی فرق نمیکنه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر از پاسخ جنابعالی
منظور از ناظر چیه ؟؟؟
یجورایی خودم ناظر پروژه هستم البته ن ناظر مقیم . میشه گفت یچیزی شبیه ناظر عالیه.معمولا هر پروژه رو دو بار بازدید میکنیم. البته مشاورم نداریم.البته نقشه ها ابعاد دارن (منظور ابعاد معماری یا پلان معماریه) .کلا برای کابل کشی ها و لوله کشی های برق جنابعالی و یا دوستان دیگر تجربه ای دارن که بشه متوجه شد چقد کابل و یا لوله در یک پروژه مصرف شده حالا فرق نمیکنه صنعتی و یا ساختمانی فرق نمیکنه.
ناظر نظام مهندسی

پلان معماری ابعاد داره. شما میتونید از روی ابعاد پلان معماری که در صفحه ای دیگر از نقشه ها نقشه برق کشیده شده متراژ سیم و لوله مصرفی رو تقریبی به دست بیارید .
مثلا از تابلو توزیع تا جعبه فیوز واحد اول طبق نقشه مشخصه. لوله ها از کنار اسانسور یا هر قسمتی که اجرا کار انتخاب میکنه از تابلو توزیع به واحد یک میرسه .میشه از روی نقشه با توجه به ابعاد نقشه مقدار لوله مصرفی رو بدست اورد

sorosh1368

عضو جدید
متوجه شدم
پس راهکار دیگه ای نداره.
برای یه برج و یا پروژه های بزرگ که طول کابل ها معمولا خیلی بالا هست هم همینطوریه؟
چون متراژ کابل ها هم خیلی بالاست مثلا هزار متر کابل 2.5*3 داریم . یا مثلا کابل های کامپیوتری یدفه میشه 5 هزار متر.

chicamika

عضو
اون قسمتهایی که مربوط به اداره برقه.تو طرح اجراییش ی فرم ریز جنسی داره که دقیقا تعدا و متراز اقلام مورد استفاده رو نوشته و پس از انجام کار ناظر اداره برق کم و زیادشو اصلاح میکنه و تایید میکنه البته تو طرجی که اداره برق میده دقیقا متراز معلومه..

sorosh1368

عضو جدید
نه منظورم برق داخل برج یا ساختمانه نه برق خارج ساختمان (پست برق و کابل فشار قوی و ترانس و ....)
منظورم برق داخلی ساختمونه شامل سیستم اعلام حریق و دوربین و برق روشنایی و برق پریز و ....
چون حجم کابل هاش خیلی بالاست معمولا

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نه منظورم برق داخل برج یا ساختمانه نه برق خارج ساختمان (پست برق و کابل فشار قوی و ترانس و ....)
منظورم برق داخلی ساختمونه شامل سیستم اعلام حریق و دوربین و برق روشنایی و برق پریز و ....
چون حجم کابل هاش خیلی بالاست معمولا
اگر واحد ها شبیه به هم باشن تا یک واحد رو انجام ندین نمیشه دقیق یا نیمه دقیق حساب کرد.
حجم کابل ها که راحته اما سیم نه.
کابل برای هر واحد از تابلو برق اصلی کشیده میشه که با رفتن پای کار میشه تشخیص داد.

sorosh1368

عضو جدید
ممنون
افای مهندس استانداردی برای برق برج های بلند مرتبه که ژنراتور و یو پی اس و ... دارند داریم. یا مثلا شما دفترچه محاسبات برق این جور پروژه ها رو دارین ؟سایزینگ ها و ستینگ ها و نقشه ها و ....

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون
افای مهندس استانداردی برای برق برج های بلند مرتبه که ژنراتور و یو پی اس و ... دارند داریم. یا مثلا شما دفترچه محاسبات برق این جور پروژه ها رو دارین ؟سایزینگ ها و ستینگ ها و نقشه ها و ....

ببینید هر پروژه بعد از اینکه برای مناقصه گذاشته شد یا بدون مناقصه قرار دادش با پیمانکار بسته شد باید چند تا چک لیست اماده بشه.
چک لیست ابزار مورد نیاز چک لیست لوازم مصرفی .
حالا برای برق بعد از این کار لود لیست در نظر میگیرن.طبق همین لود لیست میشه ژنراتور ترانس و یو پی اس رو محاسبه کرد
در همین بین نقشه های تک خطی و رایزر دیاگرام های کلید پریز و غیره اماده میشه .نقشه برق اضطراری هم جداگانه.
ستینگ ها مثل ستینگ رله ها در هنگام مونتاژ باز هم با توجه به لود لیست اولیه انجام میشه.
نمونه لود لیست ها (پست 57) و نقشه های تاسیساتی

بالا