سوال WBS

aryoua

عضو
خواستم بپرسم اگر در یک پروژه هدف و محصول پروژه مشخص و ثابت باشد. و منابع مورد نیاز مشخص کافی و ثابت باشد. آیا WBS پروژه منحصر بفرد است. یا می توان WBS های مختلف برای دستیابی به هدف و محصول پروژه نوشت.
آیا اختلاف بین WBS های مختلف ناشی از اختلاف در نگارش فعالیتهاست یا اختلاف بین WBS ها ی مختلف یک تفاوت اساسی است؟

businessman

عضو جدید
خواستم بپرسم اگر در یک پروژه هدف و محصول پروژه مشخص و ثابت باشد. و منابع مورد نیاز مشخص کافی و ثابت باشد. آیا WBS پروژه منحصر بفرد است. یا می توان WBS های مختلف برای دستیابی به هدف و محصول پروژه نوشت.
آیا اختلاف بین WBS های مختلف ناشی از اختلاف در نگارش فعالیتهاست یا اختلاف بین WBS ها ی مختلف یک تفاوت اساسی است؟

نوع نگارش WBS که کاملاً مشخص و یک نوع است. اما این اختلاف به هدف پروژه و اون هدفی که از شکست کار به دنبالش هستیم برمی گرده. به عنوان مثال ما اگر به دنبال ساخت یک محصول( البته تحقیقاتی)هستیم لذا از ساختار شکست مونتاژ و دمونتاژ استفاده می کنیم و یا ساختار شکست می تونه براساس موقعیت های مکانی (location breakdown structure) باشه و یا هزینه برامون مهم هست از ساختار شکست هزینه استفاده می کنیم و انواع مختلف دیگه. که البته می توان از ساختارهای ترکیبی نیز استفاده کرد. بحث منابع هم که فرمودید قاعدتاً بعد از تهیه WBS مطرح میشه.

bardia1

عضو جدید
WBS

WBS

سلام
برای هر پروژه با هدف مشخص و محصول معین WBS خودش را می خواهد و در واقع بستگی به ساختار شکست پروژه دارد یعنی براساس 1- مکانی یا جغرافیایی 2 - ناحیه بندی 3- براساس مسئولیت ها(شرکاء) ......

khanom-mohandes

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

به عقيده من wbs كاملا سليقه اي هست يعني هركسي ميتونه با توجه به مورد يا سليقه خودش ساختار شكست كار رو رسم كنه.

Al Pacino

عضو جدید

با سلام
هر پروژه درعمل يك و فقط يك WBs دارد،(به عبارت ديگر تنها يك مورد از WBSهايي كه از ديد اجرايي بهتر است را به عنوان WBS پروژه انتخاب ميكنيم) ولي ميتوان بيشمار ساختار موازي با WBS براي پروژه تعريف نمود،كه از طريق آنها كنترلهاي هزينه اي و منابع به به شكل دلخواه مديريت نمود.:smile:

aryoua

عضو
متشکرم از توجهتون
در حقیقت من هم فکر می کردم WBS یک پروژه مشخص (محصول واهداف ثابت یعنی PBS ثابت)، منحصر بفرد است.
و اختلافی که دوستان مطرح کردند مربوط به دسته بندی (منظور Group کردن یا Summary کردن) فعالیتهاست. و اگر همین WBS های( با Gropup بندی یا Summary) مختلف را در پایینترین سطح نشان بدهیم و دیاگرام شبکه آنها را رسم کنیم ، فقط یک دیاگرام شبکه خواهیم داشت.

Al Pacino

عضو جدید
متشکرم از توجهتون
در حقیقت من هم فکر می کردم WBS یک پروژه مشخص (محصول واهداف ثابت یعنی PBS ثابت)، منحصر بفرد است.
و اختلافی که دوستان مطرح کردند مربوط به دسته بندی (منظور Group کردن یا Summary کردن) فعالیتهاست. و اگر همین WBS های( با Gropup بندی یا Summary) مختلف را در پایینترین سطح نشان بدهیم و دیاگرام شبکه آنها را رسم کنیم ، فقط یک دیاگرام شبکه خواهیم داشت.

من ارتباط WBS رو با دياگرام شبكه موجه نشدم؛
اگه منظورتون همون دياگرام شبكه در روش CPM باشه كه ارتباطي بين ساختار WBS و شبكه CPM وجود نداره.

aryoua

عضو
من ارتباط WBS رو با دياگرام شبكه موجه نشدم؛
اگه منظورتون همون دياگرام شبكه در روش CPM باشه كه ارتباطي بين ساختار WBS و شبكه CPM وجود نداره.

[FONT=&quot]در ابتدا باید بگم از نظر خودم مطمئن نیستم. و برای همین سوال را مطرح کردم.[/FONT]​
[FONT=&quot]اما اجازه بدهید تعاریف را یک با رمرور کنیم.[/FONT]​
[FONT=&quot]تعریف [/FONT]WBS[FONT=&quot]: تعریفهای مختلفی از [/FONT]WBS[FONT=&quot] اومده ولی اینجا تعریفی که در [/FONT]Wikipedia [FONT=&quot] اومده رامی نویسم. [/FONT]​
[FONT=&quot]"[/FONT]WBS[FONT=&quot] در مدیریت پروژه ابزاری است که برای تعریف و گروه بندی فعالیتها (عناصر مجزای کاری پروژه) مورد استفاده قرار می گیرد بطوری که به تعیین و سازماندهی محدوده پروژه کمک کند."[/FONT]​
[FONT=&quot]ساختار شكست كار بايد برای رسیدن به بسته كاري و فعاليت‌هايي با در نظر گرفتن مشخصات و موارد زير تهيه و تدوين شود[/FONT]:
- [FONT=&quot]قابل تعريف- فعاليت قابل توضيح بوده و براي كاربران به سادگي قابل درك و فهم باشد[/FONT].
- [FONT=&quot]قابل سرپرستي و انجام بودن- يك واحد كاري با معني و با مسووليت مشخص و اختيار اجراي آن قابل واگذاري به يك فرد باشد[/FONT].
- [FONT=&quot]قابل برآورد بودن- مدت اجرا و زمان لازم براي اتمام كار و هزينه و منابع مورد نياز قابل برآورد و تخمين باشد[/FONT].
- [FONT=&quot]استقلال[/FONT]- [FONT=&quot]هر فعاليت حداقل فصل مشترك با ساير فعاليت‌ها را داشته و به صورت يك فعاليت مستقل قابل اجرا و كنترل باشد[/FONT].
- [FONT=&quot]قابليت تلفيق- فعاليت يا بسته كاري به نحوي تعريف شود كه با ساير فعاليت‌ها هر پروژه فرعي قابل تلفيق و تركيب نهايي باشد[/FONT].
- [FONT=&quot]قابليت اندازه‌گيري- پيشرفت اجراي فعاليت يا بسته كاري قبل سنجش بوده وزمان شروع و خاتمه آن مشخص شود[/FONT].
[FONT=&quot]پس در پایینترین سطح [/FONT]WBS [FONT=&quot] با فعالیتهایی روبرو خواهیم بود که شرایط بالا را دارند. و البته نسبت به یکدیگر دارای روابط پیشنیازی هم هستند که در این حال می توان آنها را با نمودار شبکه ([/FONT]Network Diagram[FONT=&quot]) یا نمای [/FONT]pert [FONT=&quot] در [/FONT]msp [FONT=&quot] های قدیمی و مانند آن مشاهده کرد. در حالتی که رویدادن فعالیتها دارای عدم قطعیت نباشد(مانند نمودارهای [/FONT]GERT[FONT=&quot]) می شود آنها را با نمودار های شبکه ای [/FONT]CPM [FONT=&quot] یا [/FONT]PERT [FONT=&quot] نشان داد.[/FONT]​
[FONT=&quot] با توجه به اهداف پروژه، شکست کار از بالاترین قسمت [/FONT])WBS [FONT=&quot]پروژه[/FONT]([FONT=&quot] تا پایینترین سطح [/FONT]WBS[FONT=&quot] [/FONT] )[FONT=&quot]فعالیتها ) به تقسیم بندی و شکست کار می پردازیم و برای این کار از یکی از رویکردهای زیر استفاده می کنیم.[/FONT]​
· [FONT=&quot]تقسیم بر اساس هزینه [/FONT]​
· [FONT=&quot]تقسیم بر اساس بخشها و قطعات محصول پروژه [/FONT]​
· [FONT=&quot]تقسیم بر اساس نوع فرآیند اجرایی (مثلاً طراحی مهندسی، سیویل ،مکانیکال ، برق و...)[/FONT]​
· [FONT=&quot]تقسیم بر اساس مکان [/FONT]​
· [FONT=&quot]سایر رویکردها[/FONT]​
[FONT=&quot]به نظر من از هر رویکردی که استفاده کنیم در آخرین سطح به یک دیاگرام شبکه می رسیم. یعنی هر رویکرد نوشتن [/FONT]WBS[FONT=&quot] یک افراز ازخردترین فعالیتهاست . [/FONT]​
[FONT=&quot]حکمی که به دنبال اثبات آن هستم را به صورت زیر می نویسم[/FONT] [FONT=&quot] و از دوستان می خواهم اگر شد نظر دهند.[/FONT]​
[FONT=&quot]"اگر هدفمان ثابت باشد رویکرد شکست کارمان ثابت است (بر اساس هزینه،مکان، نوع فرآیند و...). و اگر محصول پروژه ثابت باشد. دیاگرام شبکه مان (ترکیب بهینه فعالیتها در خردترین سطح [/FONT]WBS[FONT=&quot] )ثابت خواهد بود.(فقط یک حالت بهینه برای انجام و توالی فعالیتها وجود دارد.)"[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

naghale

عضو جدید
با سلام
WBS هر پروژه يكتاست. ولي اينكه به چه منظوري شما از اون WBS ميخواهيد استفاده كنيد مي تواند به شكلهاي مختلفي ريز شود. براي روشن شدن مطلب به مثال زير دقت كنيد:
يك بار WBS در ابتداي پروژه مثلا خودرو سازي جهت مشخص كردن محدوده و قيمت كار تشكيل مي شود. سطح اين WBS متفاوت است با WBS كه جهت سفارش گذاري تجهيزات مورد نياز استفاده مي شود. همچنين نوع استفاده و سطح ريز كردن آن ممكن است با برنامه زمان بندي پروژه متفاوت باشد.
با احترام

aryoua

عضو
با سلام
WBS هر پروژه يكتاست. ولي اينكه به چه منظوري شما از اون WBS ميخواهيد استفاده كنيد مي تواند به شكلهاي مختلفي ريز شود. براي روشن شدن مطلب به مثال زير دقت كنيد:
يك بار WBS در ابتداي پروژه مثلا خودرو سازي جهت مشخص كردن محدوده و قيمت كار تشكيل مي شود. سطح اين WBS متفاوت است با WBS كه جهت سفارش گذاري تجهيزات مورد نياز استفاده مي شود. همچنين نوع استفاده و سطح ريز كردن آن ممكن است با برنامه زمان بندي پروژه متفاوت باشد.
با احترام

باسلام
می شود سوال تفاوت WBS ها برای یک پروژه را این طور هم طرح کرد.
آیا اگر WBS یک پروژه را در msp وارد کنیم و بعد آن را براساس دسته بندی های (مکانی، هزینه ای ، محصولی، فرایندی یا ...) Group کنیم. به این معناست که هر کدام از Group کردن ها یک WBS جداگانه است؟
به نظر می رسد اینطور نباشد. و ما عملاً یک WBS داریم.
البته من مطمئن نیستم که براساس تعریف هر کدام از Groupها یک WBS جداگانه محسوب می شود یا نه؟