سوال چرا واحد جرم در سیستم SI کیلو گرم است؟

mahi_bala

عضو جدید
می خواستم اینجا یه سوالی رو مطرح کنم که عینا توی کتاب هالیدی اومده
اونم اینه که چرا واحد جرم رو Kg تعیین کردن در حالی که واسه کمیت های دیگه واحد جرمشون هیچ ضریبی نداره دلیلش چیه که واحد جرمو رد gr نگرفتن ؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
می خواستم اینجا یه سوالی رو مطرح کنم که عینا توی کتاب هالیدی اومده
اونم اینه که چرا واحد جرم رو Kg تعیین کردن در حالی که واسه کمیت های دیگه واحد جرمشون هیچ ضریبی نداره دلیلش چیه که واحد جرمو رد gr نگرفتن ؟
سلام دوست عزیز.....................
دلیل انتخاب این واحد برای جرم سهولت در محاسبات و راحت تر شدن اندازه گیری کمیت بوده..................
ضمنن اندازه گرفتن بعضی کمیت ها مثل چگالی بر حسب گرم و متر مکعب اعداد خیییییییییییلی بزرگی رو بدست میداد............در نتیجه راه حل بهتری پیدا نکردن.....

mahi_bala

عضو جدید
ممنون اينو مي دونستم ولي يكي از استادامون ميگه اين نيست دليلش يكي ميگه اينه دليلش حالا من گيج شدم مي خوام ببينم بچه هاي ديگه چه نظري دارن

javad-68

عضو جدید
دوستان فیزیک دان ازاونجا که جرم ماده ثابته وازبین نمیره

چراجرم زمین ثابته؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
;کسی وزن نکرده
می خواستم یه خورده توضیح درباره اینکه جرم ماده ثابته وازبین نمیره بهم بدید مثالی که زدم زمین بود.
دوست عزیز.................
لطفن در مورد بیان مثال دقت بیشتری به خرج بده..........
چون از یه مثال اشتباه میشه برداشتی اشتباه کرد که نتیجه ی خوبی نخواهد داشت.
اصل بقای جرم در واکنش های شیمیایی و امثال این بیان میشه..............
در مورد واکنش های شیمیایی:
در این نوع واکنش جرم ترکیباتی که وارد واکنش میشن با جرم ترکیبات خروجی برابر است.............
طبق قانون laie_14.gifاز هر kg ماده به اندازه ای زیاد انرژی میتوان تولید کرد (اگر جرم به انرژی تبدیل بشه)
و انرژی های آزاد شده در واکنش های شیمیایی در مقابل مقداری که از قانون بالا بدست میاد قابل چشم پوشی هست
در نتیجه میگوییم در فلان واکنش شیمیایی قانون بقای جرم صادقه.....................
البته در مورد واکنش های شکافت هسته ای این قانون به ظاهر نقض میشه...........
البته اگر طبق گفته ی بعضی فیزیکدانا بخواهیم جرم و انرژی رو هم ارز بدونیم قانون همچنان پابرجاست...............