سوال پیرامون اندازه گیری برج به وسیله دوربین

SAW II

عضو جدید
سلام
من دانشجوی معماری هستم و استاد یک سوال رو از من پرسید و باید جوابش رو بدم.

چطور میشه به وسیله تنها یک دوربین (تئودولیت) ارتفاع یک برج را اندازه گرفت؟
فقط به من گفت برو دنبال روابط مثلثاتی بگرد

حالا از مهندسین عمران میخواهم اگر جواب این سوال رو میدونند به من بگند.
با تشکر

survey men

عضو جدید
سلام . من مهندس نقشه بردارم - براي اين كار كافيه دوربين تئودليت در فاطله معين از پاي برج مستقر كني و ابتدا تراز كني و سپس به نك برج نشانه روي كني - حلا با داشتن فاصله و زواياي قايم مشاهده شده مي تواني ارتفاع را محاسبه كني

SAW II

عضو جدید
سلام . من مهندس نقشه بردارم - براي اين كار كافيه دوربين تئودليت در فاطله معين از پاي برج مستقر كني و ابتدا تراز كني و سپس به نك برج نشانه روي كني - حلا با داشتن فاصله و زواياي قايم مشاهده شده مي تواني ارتفاع را محاسبه كني

ممنون مهندس!
حالا به جز این راه راه دیگری هم هست یا خیر؟

و در مورد راهی که گفتید میشه با مثال توضیح بدید!

rasoul2023

عضو جدید
روابط مثلثاتی !!!!

روابط مثلثاتی !!!!

با سلام استاد درست عرض کردند .
شما با استفاده از رابطه COS ها میتونید به این جواب پاسخ بدید .

PHP:
COS alpha = ((a^2+b^2-c^2)/(2*a*b))+h
ارتفاع دستگاه = h
مقدار کسینوس زاویه آلفا = Cos alpha
طول BC = اندازه a
.
.
.
توان = ^
untitled.jpg

SAW II

عضو جدید
با سلام استاد درست عرض کردند .
شما با استفاده از رابطه COS ها میتونید به این جواب پاسخ بدید .

PHP:
COS alpha = ((a^2+b^2-c^2)/(2*a*b))+h
ارتفاع دستگاه = h
مقدار کسینوس زاویه آلفا = Cos alpha
طول BC = اندازه a
.
.
.
توان = ^

ممنون از شما
حالا منظور از a و b و c چی هست؟
همچنین ارتفاع سختمان کدوم یکی است؟h ارتفاع دوربین هست یا ساختمان؟

rasoul2023

عضو جدید
سلام :

a,b,c طول اظلاع مثلث هستند و ارتفاع برج هم برابر است با a + h که شما با استفاده از فرمول فوق میتونید مقدار a را حساب کنید و با h که همون ارتفاع دستگاه ئودولیت و یا توتال هست و با متر از سطح زمین اندازه گیری میشه جمع کنید . البته این در صورتی هست که زمین شما صاف باشه در غیر این صورت باید از مکان استقرار دوربین تا پای برج را جداگانه ترازیابی کنید و به ارتفاع اضافه کنید که در این صور h هم تغییر میکنه

SAW II

عضو جدید
سلام :

a,b,c طول اظلاع مثلث هستند و ارتفاع برج هم برابر است با a + h که شما با استفاده از فرمول فوق میتونید مقدار a را حساب کنید و با h که همون ارتفاع دستگاه ئودولیت و یا توتال هست و با متر از سطح زمین اندازه گیری میشه جمع کنید . البته این در صورتی هست که زمین شما صاف باشه در غیر این صورت باید از مکان استقرار دوربین تا پای برج را جداگانه ترازیابی کنید و به ارتفاع اضافه کنید که در این صور h هم تغییر میکنه

ممنون از شما
ولی بزرگترین مشکل اینه که ما اندازه اضلاع a , b ,c رو نداریم و از کجا میخواهیم این ها رو حساب کنیم؟

Omid Jackson

عضو جدید
سلام
من دانشجوی معماری هستم و استاد یک سوال رو از من پرسید و باید جوابش رو بدم.

چطور میشه به وسیله تنها یک دوربین (تئودولیت) ارتفاع یک برج را اندازه گرفت؟
فقط به من گفت برو دنبال روابط مثلثاتی بگرد

حالا از مهندسین عمران میخواهم اگر جواب این سوال رو میدونند به من بگند.
با تشکر

اگر میشه اطلاعاتی که داره بده تا معما رو براتون حل کنیم. با استفاده از فاصله دوربین تا برج و زاویه پایین برج تا نوک برج میشه از مثلثات حساب کرد. انواع راه حل ها توی کتاب هندسه سال دوم هنرستان رشته نقشه برداری هست. من باز سر میزنم تا جوابتون رو ببینم.

abbas.rasulpor

عضو جدید
سلام.نمیدونم تا چه حد بتونم با نوشته مطلب برسونم.ارتفاع برج تنها با دوربین نمیشه همراه یک شاخص هم باید باشه.دوربین مستقر وشاخص کنار برج قرار میگیره بوسیله قرائت روی شاخص میتوان فاصله افقی دوربین تا برج اندازه گرفت سپس دوربین به نوک برج نشانه رفته و زاویه قائم روی دوربین یاداشت می شود.بوسیله زلویه و فاصله افقی دوربین تا برج و با استفاده ارز رابطه تانژانت مینوان ضلع مقابل همان فاصله نوک برج تا شاخص را محاسبه کرد.سپس با جمع بستن این اندازه با ارتفاع شاخص میتوان کل ارتفاع دوربین محاسبه شود.اگر کامل متوجه نشودید abbas.rasulpor@gmail.com

abbas.rasulpor

عضو جدید
سلام.شما سه ضلع مثلث در نظربگیریدa,b,c و ارتفاع برج راa+h،فاصله افقی دوربین تا برجb،درهر نقطه که دوربین مستقر میکنید فرقی نداره ما با رصد کردن نوک برج به کمک دوربین میتونیم دوزاویه یکی مابین نوک برج تا نقطه ای روی برج که قائم بر برج است ودومی از همان نقطه تا پای برج ذاشته باشیم. یعنی ما مسئله رو تبدیل به دو مثلث بالا و پائین می کنیم که از هر کدام دوتا زاویه داریم.حال مجهول bضلع مثلث است که در هردو مثلث بالایی و پایینی مشترک است. برای پیدا کردن این طول با قرائت تار بالاوپایین و زاویه شیب یا ورتیکال دوربین روی شاخص مدرجی که در پای برج تراز کردیم .میتوان فاصله افقی دوربین تا برج که همانbاست رو پیدا کرد حال دردو مثلث با استفاده از رابطه تانژانت میتوان ضلع مقابل کهa,h میباشند پیدا کرد و باجمع کردن آنها ارتفاع برج بدست آورد.

بالا