سوال مکانیک سیالات

EhsanAE

عضو جدید
سلام. امیدوارم جای درستی تاپیک زده باشم.
داشتم مکانیک سیالات میخوندم که به این مثال رسیدم:

حالا سوالم اینه که چرا تو این مثال به جای فشار واقعی از P[SUB]gage[/SUB] استفاده کرده؟ مگه برای بدست اوردن نیرو نباید از همون P[SUB]abs[/SUB] استفاده کنیم؟
یا اصلا کجا ها باید از P[SUB]gage استفاده کنیم کجاها از [/SUB]P[SUB]abs ؟
دمتون گرم ممنون :)

مسئله مربوط به فصل 3 کتاب وایت- قسمت معادله برنولی[/SUB]

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام. امیدوارم جای درستی تاپیک زده باشم.
داشتم مکانیک سیالات میخوندم که به این مثال رسیدم:

حالا سوالم اینه که چرا تو این مثال به جای فشار واقعی از P[SUB]gage[/SUB] استفاده کرده؟ مگه برای بدست اوردن نیرو نباید از همون P[SUB]abs[/SUB] استفاده کنیم؟
یا اصلا کجا ها باید از P[SUB]gage استفاده کنیم کجاها از [/SUB]P[SUB]abs ؟
دمتون گرم ممنون :)

مسئله مربوط به فصل 3 کتاب وایت- قسمت معادله برنولی[/SUB]

من سیالاتم خوب نیست! ولی به نظرم این طور می اد! چون p2 رو صفر در نظر گرفته باید p1 فشار گیج در نظر بگیره دیگه! اگه فشار مطلق بگیره باید واسه سه طرف دیگر فشاری مخالف صفر و برابر در نظر بگیره و همین مقدار هم به Pgage اضافه می شه دیگه! که اونوقت انگار تو معادله sigma Fx = -Fb + P1 A1 یه مقدار فشار محیط در A1 رو یه بار کم و یه بار زیاد کردید! که در نهایت جواب یکی می شه!

اگه می شه شما توضیح بدید فرمول محاسبه p1 رو از کجا آورده؟

EhsanAE

عضو جدید
من سیالاتم خوب نیست! ولی به نظرم این طور می اد! چون p2 رو صفر در نظر گرفته باید p1 فشار گیج در نظر بگیره دیگه! اگه فشار مطلق بگیره باید واسه سه طرف دیگر فشاری مخالف صفر و برابر در نظر بگیره و همین مقدار هم به Pgage اضافه می شه دیگه! که اونوقت انگار تو معادله sigma Fx = -Fb + P1 A1 یه مقدار فشار محیط در A1 رو یه بار کم و یه بار زیاد کردید! که در نهایت جواب یکی می شه!

اگه می شه شما توضیح بدید فرمول محاسبه p1 رو از کجا آورده؟
:( دم امتحانی مخم گیرپاژ کرده، اصلا حواسم نبود که یه فشار اتمسفریک به دو طرف سطح وارد میشه محاسبش نیاز نیست:(
دمت گرم آقا،مرسی :)

اون p1 هم از معادله برنولی بدست اورده:

که چون Zها باهم برابر بوده باهم زده

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
:( دم امتحانی مخم گیرپاژ کرده، اصلا حواسم نبود که یه فشار اتمسفریک به دو طرف سطح وارد میشه محاسبش نیاز نیست:(
دمت گرم آقا،مرسی :)

اون p1 هم از معادله برنولی بدست اورده:

که چون Zها باهم برابر بوده باهم زده

حالا که انقد سیالاتت خوبه! یه لطفی بکن! فشار کلا دو جور داشتیم! یه فشار دینامیکی یه استاتیکی (اسمش استاتیکی رو شک دارم)؟ فرقشون چیه؟ کجا ها کاربرد دارن؟ الان تو مسئله بالا، منظور از p کدوم نوع فشاره؟ مرسی!

EhsanAE

عضو جدید
حالا که انقد سیالاتت خوبه! یه لطفی بکن! فشار کلا دو جور داشتیم! یه فشار دینامیکی یه استاتیکی (اسمش استاتیکی رو شک دارم)؟ فرقشون چیه؟ کجا ها کاربرد دارن؟ الان تو مسئله بالا، منظور از p کدوم نوع فشاره؟ مرسی!
والا من تو سیالات یکش موندم :|
درمورد اون والا اونطور که توی کتاب نوشته، یه EGL(Energy Grade line) داریم که ثابت برنولی رو نشون میده ( h[SUB]0[/SUB]=z+p/ρg+V[SUP]2[/SUP]/2g )
و یه HGL(Hydraulic Grade line) که مربوط به ارتفاع و سطح فشار میشه ( z+p/ρg )
مثل اینکه به (HGL (z+p/ρg فشار استاتیکی و به اختلاف EGL با HGL فشار دینامیکی میگن( V[SUP]2[/SUP]/2g )
والا کاربردشون رو دقیق نمیدونم، توی مسائل هم ندیدم جایی مستقیم از اینا استفاده کنیم، بیشتر همون فشار کل استفاده میشد.
فقط نکتش اینه که پیزومتر فشار استاتیکی رو نشون میده( z+p/ρg ) و پیتوت فشار سکون(همون z+p/ρg+V[SUP]2[/SUP]/2g )
امیدوارم اشتباه نگفته باشم(اشتباه گفتم لطفا دوستان تصحیح کنن)

این تصویر هم EGL و HGL رو همراه با پیزومتر و لوله پیتوت نشون میده(در حالت بدون اصطکاک)

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
والا من تو سیالات یکش موندم :|
درمورد اون والا اونطور که توی کتاب نوشته، یه EGL(Energy Grade line) داریم که ثابت برنولی رو نشون میده ( h[SUB]0[/SUB]=z+p/ρg+V[SUP]2[/SUP]/2g )
و یه HGL(Hydraulic Grade line) که مربوط به ارتفاع و سطح فشار میشه ( z+p/ρg )
مثل اینکه به (HGL (z+p/ρg فشار استاتیکی و به اختلاف EGL با HGL فشار دینامیکی میگن( V[SUP]2[/SUP]/2g )
والا کاربردشون رو دقیق نمیدونم، توی مسائل هم ندیدم جایی مستقیم از اینا استفاده کنیم، بیشتر همون فشار کل استفاده میشد.
فقط نکتش اینه که پیزومتر فشار استاتیکی رو نشون میده( z+p/ρg ) و پیتوت فشار سکون(همون z+p/ρg+V[SUP]2[/SUP]/2g )
امیدوارم اشتباه نگفته باشم(اشتباه گفتم لطفا دوستان تصحیح کنن)

این تصویر هم EGL و HGL رو همراه با پیزومتر و لوله پیتوت نشون میده(در حالت بدون اصطکاک)

یعنی می گی فشار دینامیکی و استاتیکی جدا از p ساده است؟ و واحدشون پاسکال نیست؟

من این فشار دینامیکی رو تو یه نمودار کاری یه فن دیدم! چند وقت پیشا! فنی بود که مثلا فلان شرکت تولید می کرد! برای انتخاب فن استفاده می شد!

به هر حال خیلی آقایی که اینجوری توضیح دادی!

EhsanAE

عضو جدید
نه البته من یه اشتباهی کردم، اون رابطه ای که نوشتم همونطور که توی عکس هم نشون داده ارتفاع رو میده و واحدش هم متر هستش.
برای بدست اوردن فشار از همون ضرب ارتفاع در چگالی و g استفاده میکنیم و فشار مکانیکی به پاسکال رو میده.
رابطش این میشه:
http://upload.wikimedia.org/math/e/c/8/ec8ec06139093baceb1cd1af74fd3a3f.png
توی ویکیپدیا هم که نگاه کردم رابطش همین بود و از همین برنولی بدست اومده بود.
فقط اینکه اینی که من گفتم در مورد سیال تراکم ناپذیر صادقه. در مورد سیال تراکم پذیر احتمالا فرق داشته باشه.

(شرمنده اگه بهم ریختست، با موبایل نوشتم :دی)

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
نه البته من یه اشتباهی کردم، اون رابطه ای که نوشتم همونطور که توی عکس هم نشون داده ارتفاع رو میده و واحدش هم متر هستش.
برای بدست اوردن فشار از همون ضرب ارتفاع در چگالی و g استفاده میکنیم و فشار مکانیکی به پاسکال رو میده.
رابطش این میشه:
http://upload.wikimedia.org/math/e/c/8/ec8ec06139093baceb1cd1af74fd3a3f.png
توی ویکیپدیا هم که نگاه کردم رابطش همین بود و از همین برنولی بدست اومده بود.
فقط اینکه اینی که من گفتم در مورد سیال تراکم ناپذیر صادقه. در مورد سیال تراکم پذیر احتمالا فرق داشته باشه.

(شرمنده اگه بهم ریختست، با موبایل نوشتم :دی)
نه! مرسی! خیلی هم مرتب! ممنون آقا

این جوری که من فهمیدم، فشار دینامیکی یه جورایی انرژی جنبشی در واحد حجم است (مثلا انرژی جنبشی مخصوص) چون
K= 1/2 * m V^2
K/v = 1/2 *m/v * V^2
منظورم از v کوچیک همون حجمه
K/v = 1/2 * ro * V^2 = q

بالا