سوال در مورد قالب بندی استوانه ای

mst_ab

عضو جدید
سلام به دوستان، یک استوانه ی تو خالی با قطر 6.5 متر و ضخامت 30 سانت رو باید قالب بندی کنیم، چون بنده تا حالا تجربه ی آشنایی با قالب بند رو نداشتم (!) از دوستانی که می دونن تقاضا می کنم به بنده بگن که هزینه ی قالب بندی این استوانه نسبت به حالتی که بخوایم همین حجم رو به صورت مکعبی پیاده کنیم، به صرفه هست یا خیر.
قالب های خاصی برای این کار نیاز هست؟ نمیشه از همون قالب های تخت استفاده کرد ولی مقطع استوانه رو به صورت چند ضلعی منتظم پیاده کرد؟ ممنون:gol:

middbox

کاربر بیش فعال
سلام به دوستان، یک استوانه ی تو خالی با قطر 6.5 متر و ضخامت 30 سانت رو باید قالب بندی کنیم، چون بنده تا حالا تجربه ی آشنایی با قالب بند رو نداشتم (!) از دوستانی که می دونن تقاضا می کنم به بنده بگن که هزینه ی قالب بندی این استوانه نسبت به حالتی که بخوایم همین حجم رو به صورت مکعبی پیاده کنیم، به صرفه هست یا خیر.
قالب های خاصی برای این کار نیاز هست؟ نمیشه از همون قالب های تخت استفاده کرد ولی مقطع استوانه رو به صورت چند ضلعی منتظم پیاده کرد؟ ممنون:gol:

دوست عزیز در مورد به صرفه بودنش نمیدونم و شک دارم چون قالبهای استوانه ای آماده وجود داره و میتونید ازش استفاده کنید با هر مقطعی، اگرم نتونستید پیدا کنید از یه جوشکار ماهر کمک بگیرید این گونه مشکلها رو شما که مهندسی راحت میتونی حل کنی به شرط داشتن خلاقیت،

بنظرم اگه بخوای این ستون رو به صورت چند ضلعی اجرا کنی هزینه بالاتری رو باید بپردازی.. چون قالب رو باید تکه تکه درست کرد..
قالب مکعبی هم که کاری نداره به راحتی میتونی درست کنی و اجرا کنی...

دوست عزیز اگه دیده باشی قالب چاه رو هم به همین شکل اجرا میکنن یه استوانه باقطر کم درون یه استوانه با قطر زیاد...

مجتبی اس

عضو جدید
دوست عزیز چون شعاع دایره شما بسیار کوچک است اگر از قالب ساده استفاده کنی بتن نمای شما شکست پیدا میکند مگر اینکه با ورق داخل قالب قوس ایجاد کنی
مورد بعدی اینه که چون شعاع شما یه شعاع رایج نیست قالب باید بدی واست بسازن که هزینه ساخت قالبم بهت میخوره بهتره که مکعبیش کنی و فقط پول قالب بند بدی چون اکیپ قالب بند با خودش فالب میاره