سوال درمورد سیالات

amirsadeghi11

عضو جدید
:que:جرا وقتی اب را از ارتفاع پایین میریزیم در هوا پخش میشود و به همان حالت انسجام اولیه نمیماند؟

meoiotu

عضو جدید
واضح تر می تونی بگی؟فک کنم مربوط به جریان های 2 فازی باشه ایمیل کن
;)meoiotu@yahoo.com

meoiotu

عضو جدید
واضح تر می تونی بگی؟فک کنم مربوط به جریان های 2 فازی باشه ایمیل کن
;)meoiotu@yahoo.com

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه پاسخش رو در این تاپیک هم قرار دهید.چون من هم دوست دارم جوابش رو بدونم

meoiotu

عضو جدید
سوال قشنگیه.وقتی جریان سیال پایین میاد،رفته رفته نیروی جاذبه ی زمین بر نیروی موجود در بین پارتیکل ها(کشش سطحی)غلبه کرده وباعث بوجود آمدن قطرات میشه.اصلا شکل خاصی که قطره داره واسه همینه و اابته فشار هوا.راستی کشش سطحی همون نیرویی که اجسام ریز رو رو سیال نگه میداره.واحدش N/mهستش.و تو دماهای مختلف برا سیالای مختلف فرق میکنه.مثلا برای آب در دمای 20 درجه سلسیوس0.073N/mاست.البته نیروی همچسبی آب که تو دبیرستان خونده بودیم هم یه چیزی تو همین مایه هاست.;);) التماس دعا یا علی;)

• Like
واکنش ها: kaya

alirezavatandous

عضو جدید
سلام
بنظر من دلیلش اینه که اب با ذرات هوا برخورد میکنه واین برخورد باعث غلبه بر نیروی چسبندگی بین ذرات اب میشه و هرچی هم که پایینتر میاد بعلت سرعت بیشتر و ممنتوم بیشتر این ذرات اب پراکنده تر میشن! مثل بخورد شهابسنگ با جو زمین که با رسیدن به جو خرد میشن

یا علی

• Like
واکنش ها: kaya

kaya

عضو جدید
من با توجیه گرانش و نیروی چسبندگی موافقم. البته ورتیسیته جریان هوای گذرا و حتی سیال در حال ریزش بی تاثیر نیست ولی کم تاثیر تر از شتاب بیشتر گرانش باید باشه. قشنگ بود، مرسی

mohandeees

عضو جدید
می خواستم بگم نیروی جاذبه زمین همیشه هست ، چیزی که زیاد میشه شتاب گرانشه و به تبع آن نیروهای وارده ناشی از اون باعث غلبه به نیروی کشش سطحی میشه و قطرات رو تشکیل میده
من فک میکنم اگر از ارتفاع کمی اب بریزه این اتفاق نمی افته و این خودش اثر شتاب گرانش رو نشون میده
البته همه چیز به خواست خداست

kaya

عضو جدید
می خواستم بگم نیروی جاذبه زمین همیشه هست ، چیزی که زیاد میشه شتاب گرانشه و به تبع آن نیروهای وارده ناشی از اون باعث غلبه به نیروی کشش سطحی میشه و قطرات رو تشکیل میده
من فک میکنم اگر از ارتفاع کمی اب بریزه این اتفاق نمی افته و این خودش اثر شتاب گرانش رو نشون میده
البته همه چیز به خواست خداست

شتاب گرانش زمین ثابته g= 9.8
اتفاقی که میفته اینطوره که ::::
فرض کنین ستون مایع به صورت ذره بسته بندی شدن و با اتصالی ( به کشش نیروی چسبندگی بین اونها) به هم وصلند. وقتی این زنجیر سقوط می کنه به دلیل تعلل زمانی بین اونها با وجود ثابت موندن شتاب و نیروی گرانش اختلاف سرعت اونا زیاد میشه و ذره ها از هم فاصله می گیرند و در یک حدی این زنجیر پاره میشه و .... اینطور نیست؟

mohandeees

عضو جدید
درسته دوست عزیز
شتاب گرانش ثابته من اشتباه کردم الان اصلاح میکنمش
من دو تا موضوع رو قاطی کردم ، مثالم رو نگاه کنی تو پست قبلیم گفتم اگر از یه فاصله کم آب بریزه شکلش ثابت می مونه ، اگر از ارتفاع بالا بریزه تغیر شکل بیشتره .
تبدیل انرژی پتانسیل به انرژی جنبشی که در نهایت افزایش سرعت ذرات رو بدنبال داره
سرعت پایانی رادیکال 2gh می شه
مومنتوم خطی ذرات که برابر انتگرال نیرو در زمان وارده است، زیاد میشه
شتاب گرانش ثابت درنتیجه نیروی وارده به ذرات برابر mg که در طول زمان سقوط بر ذرات وارد میشه
با همه این توصیفات فقط حرکت با شتاب ثابت داریم در نتیجه نیرو ثابت که تنها سرعت ذرات رو زیاد میکنه
فرض کنید از بالا داریم می ریزیم در هر ارتفاعی (h)که بیننده در نظر بگیره یه ذره، بالای ذره در نظر گرفته شده قرار داره (h-deltah)و یه ذره زیر اون (h+deltah)، با توجه به رابطه سرعت در هر ارتفاعی سرعت ذره پایینی یه اپسیلون بیشتره و این اختلاف سرعت باعث می شه ذرات از هم فاصله بگیرن

درست شد KAYA عزیز ؟
یا علی

ehsan85

عضو جدید
با سلام

نیروی جاذبه باعث از هم پاشیده شدن آب نمی شود بلکه وقتی آب از ارتفاع ریخته میشود با هوا بخورد میکند و نیروی برخورد با هوا باعث جدا شدن میشود.
اگر این آزمایش در فضا انجام شود این اتفاق نمی افتد کمی تجسم کنید .

kaya

عضو جدید
با سلام

نیروی جاذبه باعث از هم پاشیده شدن آب نمی شود بلکه وقتی آب از ارتفاع ریخته میشود با هوا بخورد میکند و نیروی برخورد با هوا باعث جدا شدن میشود.
اگر این آزمایش در فضا انجام شود این اتفاق نمی افتد کمی تجسم کنید .

سلام
اثر هوا تاثیر داره اما نه خیلی. اگه تو خلا روی زمین انجام بشه به نظر من بازم اینطور باید بشه.

ozra.y

عضو جدید
حالا من می خوام یک کانالی رو مدل کنم که آب ازش عبور می کنه با FLUENT هیچ کس نمی تونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ozra.y

عضو جدید
شما بچه های مکانیک یعنی هیچکدومتون در مورد FLUENT نمی تونین کمکم کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!

kaya

عضو جدید
شما بچه های مکانیک یعنی هیچکدومتون در مورد FLUENT نمی تونین کمکم کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!

چرا بابا می دونن! من که کارشناسیم Fluent کار کردم ارشد ها که مجبورن! کانال روباز می خوای؟ اول میری Gambit کانالت رو مدل می کنی بعد شرایط مرزی رو تعریف می کنی بعد مش بندیش می کنی بعد میبری فلوئنت دوباره شرایط مرزی و ورودی و خروجی و ... رو تعریف می کنی تمام! خلاصه خلاصه بود و چیزی که تو می خوای دردسر نداره و با دقت مناسبی با ساده ترین مش ها حل میشه. ان شالله بچه های ارشد هم یه دستی به سایت بندازن یکم استفاده کنیم. خیلی خلوت شده اینجا!:razz: ضمنا دوست عزیز چون این سوالتون در راستای این تاپیک نیست بهتره که به عنوان تاپیک جدید مطرح کنی و شاید بهتر هم جواب بگیری. موفق باشی منم اگه کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم اما فلوئنت رو در حد بازی کار کردم نه تخصصی.

shark0

عضو جدید
چرا تو این اثر اگرچسبندگی مایع به جامد از پیوستگی مایع کمتر باشه مایع درداخل لوله پایین میره ؟ با چه فرمولی میشه ارتفاع پایین اومدن مایع رو حساب کرد؟کتاب هم ندارم که فرمولو ازتوش بر دارم

kaya

عضو جدید
چرا تو این اثر اگرچسبندگی مایع به جامد از پیوستگی مایع کمتر باشه مایع درداخل لوله پایین میره ؟ با چه فرمولی میشه ارتفاع پایین اومدن مایع رو حساب کرد؟کتاب هم ندارم که فرمولو ازتوش بر دارم

فکر کنم منظورتون موئینگی باشه! همه کتابهای سیالات اول کتاب نوشتن که :
کشش سطحی یک اثر محیطیه. نیرو= محیط * ضریب* کسینوس زاویه مابین سطح و دیواره (منظور نیروی عمودی) که اگه جاذبه بین سیال بیشتر از مابین سیال و دیواره باشه سطح محدب و نیرو به پایین و اگه جاذبه سیال و دیواره بیشتر باشه سطح مقعر و نیرو به بالا میشه. حالا سیال تا ارتفاعی بالا میاد که وزن ستون مایع داخل جداره برابر نیروی کشش سطحی بشه. یعنی:
ارتفاع سیال*گرانش*چگالی=نیوری کشش سطحی=محیط*ضریب*مولفه عمودی نیرو (اکثرا یک در نظر میگیرند)