سوال خیلی ساده لطفا راهنمایی کنید

zohrehparsa

عضو جدید
سلام دوستان
من رشته اقتصاد هستم تحقیقی درباره مصرف برق صنعت نساجی می کنم. یکی از متغیرهام متوسط رطوبت نسبی است. سوالم اینه مقدار رطوبت مطلوب برای فرآیندهای نساجی چند درصده و هرچه رطوبت بالاتر با از این حد باشه بهتره یا اینکه نیاز هست انرژی مصرف بشه تا به حد مورد نظر برسه؟
یعنی اگر مثلا رطوبت مطلوب 65 درصد باشه و ما در محیطی با رطوبت 80 درصد باشیم این شرایط برای تولید خوبه یا باید آنرا با صرف انرژی به 65 درصد برسونیم و بعد تولید کنیم؟

لطفا من را راهنمایی کنید
ممنون

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
سلام دوستان
من رشته اقتصاد هستم تحقیقی درباره مصرف برق صنعت نساجی می کنم. یکی از متغیرهام متوسط رطوبت نسبی است. سوالم اینه مقدار رطوبت مطلوب برای فرآیندهای نساجی چند درصده و هرچه رطوبت بالاتر با از این حد باشه بهتره یا اینکه نیاز هست انرژی مصرف بشه تا به حد مورد نظر برسه؟
یعنی اگر مثلا رطوبت مطلوب 65 درصد باشه و ما در محیطی با رطوبت 80 درصد باشیم این شرایط برای تولید خوبه یا باید آنرا با صرف انرژی به 65 درصد برسونیم و بعد تولید کنیم؟

لطفا من را راهنمایی کنید
ممنون
سلام.در واحد ریسندگی،سه بخش وجود داره که دما و رطوبت هرکدام متفاوت است اما بطور میانگین دمای شما بین 24-28 درجه سانتی گراد و رطوبت شما هم 45 الی 55 درصد است.(بصورت میانگین) که اگه دما و رطوبت با توجه به مواد مصرفی خارج از این محدوده که در بالا بهش اشاره کردم باشه،تولید شما با مشکلات زیادی در کیفیت و کمیت تولید مواجه خواهید شد که در نهایت سبب کاهش کیفیت و کاهش راندمان تولید خواهد شد و همچنین سرعت استهلاک قطعات افزایش پیدا میکنه.از جمله این مشکلات که در اثر نامناسب بودن شرایط دما و رطوبت سالن پیش خواهد اومد رو میتوان : پیچش الیاف بدور قطعات - عدم تولید- پارگی بالا،پارگی اپرون و... و همچنین کاهش شدید خصوصیات کیفی مانند،افزایش نپ،افزایش پرز،ایراد در CV% و افزایش نقاط thin و thick و.... را نام برد.
یا علی

zohrehparsa

عضو جدید
سلام.در واحد ریسندگی،سه بخش وجود داره که دما و رطوبت هرکدام متفاوت است اما بطور میانگین دمای شما بین 24-28 درجه سانتی گراد و رطوبت شما هم 45 الی 55 درصد است.(بصورت میانگین) که اگه دما و رطوبت با توجه به مواد مصرفی خارج از این محدوده که در بالا بهش اشاره کردم باشه،تولید شما با مشکلات زیادی در کیفیت و کمیت تولید مواجه خواهید شد که در نهایت سبب کاهش کیفیت و کاهش راندمان تولید خواهد شد و همچنین سرعت استهلاک قطعات افزایش پیدا میکنه.از جمله این مشکلات که در اثر نامناسب بودن شرایط دما و رطوبت سالن پیش خواهد اومد رو میتوان : پیچش الیاف بدور قطعات - عدم تولید- پارگی بالا،پارگی اپرون و... و همچنین کاهش شدید خصوصیات کیفی مانند،افزایش نپ،افزایش پرز،ایراد در CV% و افزایش نقاط thin و thick و.... را نام برد.
یا علی

از جواب کاملتون ممنون

leynaz

عضو جدید
سلام
میشه راهنمایی بفرمایید نخ هایبالک چیه؟کجا استفاده میشه؟

ramin hajeb

متخصص ریسندگی الیاف کوتاه
سلام
میشه راهنمایی بفرمایید نخ هایبالک چیه؟کجا استفاده میشه؟
سلام.تا اونجایی که من اطلاع دارم،این نخ از الیاف اکریلیک است که این الیاف اکریلیک از دو نوع regular(منظم) , irregular (نامنظم) است که بعد از حرارت دیدن این نخ پفکی و حجیم میگردد.علت پفکی شدن هم اختلاف در میزان جمع شدگی در الیاف اکریلیک منظم و نامنظم است.یا علی

leynaz

عضو جدید
سلام.تا اونجایی که من اطلاع دارم،این نخ از الیاف اکریلیک است که این الیاف اکریلیک از دو نوع regular(منظم) , irregular (نامنظم) است که بعد از حرارت دیدن این نخ پفکی و حجیم میگردد.علت پفکی شدن هم اختلاف در میزان جمع شدگی در الیاف اکریلیک منظم و نامنظم است.یا علی
ممنون که وقت گذاشتید
استفاده ی این نخ در کجاست؟
و یک سوال دیگه که خیلی ممنون میشم جواب بدید
دستگاهی که در کنترل کیفیت نخ های تولیدی استفاده میشه،اسمش کلاف ریس هستش یا یه چیز دیگه؟

آخرین ویرایش:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام
فرمایشات مهندس درست بود
ممنون از شما
اگه اجازه بدید بنده کاملش کنم
نخ های باک ( high balk ) به عبارتی از الیاف بای کامپوننت تشکیل شده
بای کامپوننت سیستمی از ریسندگیه که دو تا پلیمر مذاب هم جنس ولی با مشخصات ذاتی یا فیزیکی متفاوت از یک رشته ساز و از یک روزنه خارج میشن
و هنگام بیرون اومدن به هم دیگه میچسبند و تشکیل یک لیف ترکیبی رو میدن
این لیف کروی که نصفش آکریلیک منظمه نصف دیگش آکریلیک نامنظم ، در اثر حرارت قسمتی که منظمه بیشتر جمع میشه و قسمتی که نا منظمه کمتر جمع و مجعد میشه
در نتیجه لیف حالت فر و چیزی شبیه لیف پشم به خودش میگیره
که بهش نخ حجیم یا همون های باک میگن
کاربردش هم بیشتر تو مواردی مثل عایق حرارتی

leynaz

عضو جدید
راجع به دستگاه کلاف ریس چه طور؟اسم دستگاه کلاف ریس هست یا کلاف ریست؟