سوالات کوچولو برای المپیاد فیزیکی ها در مورد الکتریسیته و مغناطیس از اینکاره هاش!

m_kh_m

عضو جدید
عزیزان بنده اول هدفم اینه که برای المپیادی ها کمکی باشه تا با استفاده از تجربه اهل فن مسایلشون رو حل کنن و اینطوری بیشتر لذّت ببرند از سوال.

از مهندسین عزیز که حالشو دارن که به بنده و کسانی دیگر که سوال دارن جواب بدن تقاضا میشه ما رو تنها نذارن و کمک کنن.

ممنون;)

m_kh_m

عضو جدید
اولین پست تو اینجا

اولین پست تو اینجا

یه سوال

قوانین کیرشهف در کجاها کاربرد دارن؟

فقط توضیح هم کامل باشه و هم کوتاه لطفاً

نکته های ریز هم بزارین بیشتر در جریان قرار بگیریم

ممنون:book:

m_kh_m

عضو جدید
عزیزان بنده اول هدفم اینه که برای المپیادی ها کمکی باشه تا با استفاده از تجربه اهل فن مسایلشون رو حل کنن و اینطوری بیشتر لذّت ببرند از سوال.

از مهندسین عزیز که حالشو دارن که به بنده و کسانی دیگر که سوال دارن جواب بدن تقاضا میشه ما رو تنها نذارن و کمک کنن.

ممنون;)

راستی عزیزان المپیادی و علاقه مند هم کم نذارن ضرر نمی کنن بلا شک:w16:

ممنون

ایرانیکا

عضو جدید
سلام دوست عزیز
قوانین کیرشهف در مداراتی که در فرکانس پایین کار می کنند صادق است. در فرکانس های بالا به علت خازنها و سلف های پارازیتیک این قانون ها به ظاهر نقض می شوند. این که تا چه فرکانسی این قانون معتبر است بستگی به طراحی مدار دارد. به عنوان مثال یک مدار با layout نامناسب ممکن است در 100MHz از این قانون سرپیچی کند و مدار دیگری با طراحی و Layout مناسب در یک گیگا هرتز هم از این قانون تبعیت کند.
در فرکانس های بالا رفتار الکترونها بیشتر شبیه موج است تا ماده.
راستی چراشما جلوی محل سکونت (ص) گذاشتید؟ یعنی باید صلوات بفرستیم:smile:؟

شاد باشید.

m_kh_m

عضو جدید
سلام دوست عزیز
قوانین کیرشهف در مداراتی که در فرکانس پایین کار می کنند صادق است. در فرکانس های بالا به علت خازنها و سلف های پارازیتیک این قانون ها به ظاهر نقض می شوند. این که تا چه فرکانسی این قانون معتبر است بستگی به طراحی مدار دارد. به عنوان مثال یک مدار با layout نامناسب ممکن است در 100MHz از این قانون سرپیچی کند و مدار دیگری با طراحی و Layout مناسب در یک گیگا هرتز هم از این قانون تبعیت کند.
در فرکانس های بالا رفتار الکترونها بیشتر شبیه موج است تا ماده.
راستی چراشما جلوی محل سکونت (ص) گذاشتید؟ یعنی باید صلوات بفرستیم:smile:؟

شاد باشید.

نه این یه چیزی بود ما از راهنمایی به کار می بریم

این به همراه این یکی :

رشت (ع)

راستی من منظورم از این سوال این بود که کیرشهف در چه جایی جز شبکه های مقاومتی مورد استفاده قرار می گیره نه اینکه محدودیتش تا چه جایی هست:huh:

حالا شما در موردش بیشتر توضیح بده شاید من به جواب مورد نظرم رسیدم:question:

راستی یه سوال دیگه هم دارم

گاهی تو همین شبکه های مقاومتی یه سوالای مقاومت معادل میدن که آدم ناجور توش گیر می کنه :w19::w29:

برای اونها و حلشون چه روشی هست؟

در کل ممنون;)

shahab_A

عضو جدید
دوست عزيز سلام ..
قوانين كيرشهف شامل دو قانون kvl و kcl ميشه :

قانون اول اون يعني krichhof's current low يا kcl براي بدست آوردن جريان مجهول در يك گره واقع در مدار بكار برده ميشه .. اصل قانون هم اينه : جمع جبري تمامي جريانهاي وارد شده يا خارج شده به يك گره برابر با صفره يا بعبارته ديگه مجموع جريانهاي وارد شده به يك گره برابر است با مجموع جريانهاي خارج شده از اون .
معمولا در تحليل اين مسائل جريانهاي وارد شده به گره رو با علامت منفي و جريانهاي خارج شده رو با علامت مثبت ميگيرن .. كه اين يك مورد قرارداديه يعني شما ميتوني برعكس هم بگيري جريانهارو يعني وارد شده هارو مثبت و خارج شده هارو منفي بگيري .. فرقي نداره

قانون دوم اون يعني krichhof's voltage law كه به kvl معروف هستش براي بدست آوردن ولتاژ مجهول در يك حلقه واقع در مدار بكار ميره ... اصل قانون kvl اينه : جمع جبري تمام ولتاژهاي عناصر پيرامون يك حلقه برابر صفر است.
در اين روش هم بسته به مسيري كه براي kvl انتخاب ميكنيد علامت مثبت و منفي ولتاژها رو بايد منظور كنيد ... ولي معمولا اگر در مسيري كه در حلقه براي kvl انتخاب كرديد به پلاريته مثبت ولتاژ عنصري برخورديد اون ولتاژ رو مثبت لحاظ ميكنيد و اگر به پلاريته ي منفي خورديد ولتاژ رو منفي ميگيريد

سعي كردم با زباني خيلي ساده مفهوم قوانين كيرشهف رو براي شما بگم .. اميدوارم جواب سواله شمارو تا حدي داده باشم .. اگه نياز به توضيح بيشتري هم داشته باشين در خدمتم.

اما راحب به سواله بعدي شما .. در مدارات مقاومتي روشهاي زيادي براي ساده كردن اونها وجود داره .. 2تا از روشهاي پركاربرد و به درد بخور اونها :
1- تبديل ستاره به مثلث
2- تبديل مثلث به ستاره

اگه مايل بوديد اين دو روش رو هم براتون توضيح ميدم.. موفق باشيد:gol:

Meisam007

عضو جدید
گاهی تو همین شبکه های مقاومتی یه سوالای مقاومت معادل میدن که آدم ناجور توش گیر می کنه :w19:

چند تا راه هست

اولیش اینه که ببینید مدار متقارن هست یا نه از وسط تا کنید مثل تا کردن کاغذ و مقاومت هایی که دوسر هم قرار می گیرن موازی شده و نصف میشن و به همین صورت ادامه بدید

دومیش اینه ببینید اگر بصورت بی نهایت هستند چه شاخه هایی داره تا بی نهایت تکرار میشه وقتی پیدا مقاومت هایی که تکرار میشن رو .... همه تکرار ها یه Req تعریف می کنید به جز یکی باقی بگذارید که اخرین تکرار هست پس حالا اگر از کل مدار معادل بگیرید میشه بازم Req با معادل گیری و برابر Req قرار دادن
با توجه به شکل مدار به یه معادله درجه 2 میرسید که یک جواب حقیقی و یه جواب منفی داره
چون مدار پسیو هست مقاومت مثبت درست می باشد

سوم بعضی از مدار های بی نهایت ممکنه ترکیبی از ستاره مثلث رو هم داشته باشه شنا باید اول ستاره مثلث رو یه جور از دور خارج کنید

چهارم یادتون باشه معادل مقاومت های موازی همیشه از همه مقاومت های موازی کوچکتره پس در سوالات تستی کمکتون می کنه اگر طراح زیاد مغز به کار نبرده باشه

پنجم مدار هایی کاملا بی نهایت هستند و اصلا راهی برای معادل گرفتن ندارن مثل تار عنکبوت یا کندوی عسلی که روی خطوط اضلاع مقاومت باشه تصورش رو بکنید این شبکه تا بی نهایت باشه
خوب برای این مدار ها دو تا جریان تست می گذارید
یکی جریان ورودی به شبکه و یه جریان خروجی از شبکه
که باید جمع اثار بزنید در دوحالت و مقاومت معادل رو بدست بیارید با تقسیم ولتاژ بر جریان جمع اثار شده دو حالت
مثل یه شلنگ ابی که یه بار تزریق شده به یکی از شاخه ها و یه بار خارج میشه از شاخه

اومیدوارم واضح گفته باشم اگر نبود بگید بیشتر توضیح بدم اینایی هم که گفتم نتایجیه که از جزوات پارسه گرفتم :)

جهت یادگیری بیشتر و مسائل بیشتر جزوات مدار 1 و2 پارسه :)منبع خیلی خوبیه من تا حالا تو مدار مرجعی کامل تر از این ندیدم خیلی عالیه برای بروبچی که می خوان کنکور ارشد بخونن تجویز می کنم اساسی
برای کار شما جزوه مدار 1 پارسه کافیه
کتاب مدار پردازش هم برای المپیادی هاست بدردتون می خوره :)

اگر با مسئله به مشکل بر خوردید اسکن کنید و بگذارید کمکتون کنیم اینطوری به نظرم به هدف نزدیکتر می شوید ;)

ایرانیکا

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
خوب این (ص) یا (ع) لابد یک وجه تسمیه ای دارند یعنی مخفف کلمه ای هستند، درست است؟
در مورد اینکه قوانین کیرشهف کجا کاربرد دارند. باید عرض کنم که سئوال شما درست نیست مثل این است که بپرسید جدول ضرب کجا کاربرد دارد. خوب همه جا کاربرد دارد. قوانین کیرشهف هم در همه جا صادق هستند(البته در دنیای ایده ال). این قوانین در مورد خازنها، سلفها، مقاومتها، ترانزیستورهاو... کاربرد دارد.
من سئوالات المپیاد فیزیک را ندیده ام و نمی دانم به جز شبکه های مقاومتی چه سئوالاتی به شما می دهند که این قانون در آنجا کاربرد دارد. اما در هر صورت برای تحلیل هر نوع مداری دانستن آنها ضروری است.

شاد باشید.

sepide_86

عضو جدید
کاربر ممتاز
راهنمایی من برات معرفی کتابه!خودمم تو جوونیام که حال و حوصله داشتم اینم برا المپیاد فیزیک خوندم!کتاب فیزیک مدرن مختص دانشجویان رشته برق انتشارات رهیافت!کتاب خوبیه!به امتحانش میارزه!

m_kh_m

عضو جدید
دوست عزيز سلام ..
قوانين كيرشهف شامل دو قانون kvl و kcl ميشه :

قانون اول اون يعني krichhof's current low يا kcl براي بدست آوردن جريان مجهول در يك گره واقع در مدار بكار برده ميشه .. اصل قانون هم اينه : جمع جبري تمامي جريانهاي وارد شده يا خارج شده به يك گره برابر با صفره يا بعبارته ديگه مجموع جريانهاي وارد شده به يك گره برابر است با مجموع جريانهاي خارج شده از اون .
معمولا در تحليل اين مسائل جريانهاي وارد شده به گره رو با علامت منفي و جريانهاي خارج شده رو با علامت مثبت ميگيرن .. كه اين يك مورد قرارداديه يعني شما ميتوني برعكس هم بگيري جريانهارو يعني وارد شده هارو مثبت و خارج شده هارو منفي بگيري .. فرقي نداره

قانون دوم اون يعني krichhof's voltage law كه به kvl معروف هستش براي بدست آوردن ولتاژ مجهول در يك حلقه واقع در مدار بكار ميره ... اصل قانون kvl اينه : جمع جبري تمام ولتاژهاي عناصر پيرامون يك حلقه برابر صفر است.
در اين روش هم بسته به مسيري كه براي kvl انتخاب ميكنيد علامت مثبت و منفي ولتاژها رو بايد منظور كنيد ... ولي معمولا اگر در مسيري كه در حلقه براي kvl انتخاب كرديد به پلاريته مثبت ولتاژ عنصري برخورديد اون ولتاژ رو مثبت لحاظ ميكنيد و اگر به پلاريته ي منفي خورديد ولتاژ رو منفي ميگيريد

سعي كردم با زباني خيلي ساده مفهوم قوانين كيرشهف رو براي شما بگم .. اميدوارم جواب سواله شمارو تا حدي داده باشم .. اگه نياز به توضيح بيشتري هم داشته باشين در خدمتم.

اما راحب به سواله بعدي شما .. در مدارات مقاومتي روشهاي زيادي براي ساده كردن اونها وجود داره .. 2تا از روشهاي پركاربرد و به درد بخور اونها :
1- تبديل ستاره به مثلث
2- تبديل مثلث به ستاره

اگه مايل بوديد اين دو روش رو هم براتون توضيح ميدم.. موفق باشيد:gol:

ممنون از شما

اگه براتون ممکنه دو مورد تبدیل هایی که در پایان گفتین یه کم توضیح بدین

باز هم ممنون

راستی در مدارهای RLC برای هر کدوم از اجزا چطوری باید قانون کیرشهف رو به کار برد.

L و C چطوری در محاسبات وارد میشن

در ضمن در مورد کاربرد قوانین کیرشهف در مورد مدارهای متناوب و جریان های ناپایا هم اگه شد یه توضیح بدین

ممنون;)

m_kh_m

عضو جدید

چند تا راه هست

اولیش اینه که ببینید مدار متقارن هست یا نه از وسط تا کنید مثل تا کردن کاغذ و مقاومت هایی که دوسر هم قرار می گیرن موازی شده و نصف میشن و به همین صورت ادامه بدید

دومیش اینه ببینید اگر بصورت بی نهایت هستند چه شاخه هایی داره تا بی نهایت تکرار میشه وقتی پیدا مقاومت هایی که تکرار میشن رو .... همه تکرار ها یه Req تعریف می کنید به جز یکی باقی بگذارید که اخرین تکرار هست پس حالا اگر از کل مدار معادل بگیرید میشه بازم Req با معادل گیری و برابر Req قرار دادن
با توجه به شکل مدار به یه معادله درجه 2 میرسید که یک جواب حقیقی و یه جواب منفی داره
چون مدار پسیو هست مقاومت مثبت درست می باشد

سوم بعضی از مدار های بی نهایت ممکنه ترکیبی از ستاره مثلث رو هم داشته باشه شنا باید اول ستاره مثلث رو یه جور از دور خارج کنید

چهارم یادتون باشه معادل مقاومت های موازی همیشه از همه مقاومت های موازی کوچکتره پس در سوالات تستی کمکتون می کنه اگر طراح زیاد مغز به کار نبرده باشه

پنجم مدار هایی کاملا بی نهایت هستند و اصلا راهی برای معادل گرفتن ندارن مثل تار عنکبوت یا کندوی عسلی که روی خطوط اضلاع مقاومت باشه تصورش رو بکنید این شبکه تا بی نهایت باشه
خوب برای این مدار ها دو تا جریان تست می گذارید
یکی جریان ورودی به شبکه و یه جریان خروجی از شبکه
که باید جمع اثار بزنید در دوحالت و مقاومت معادل رو بدست بیارید با تقسیم ولتاژ بر جریان جمع اثار شده دو حالت
مثل یه شلنگ ابی که یه بار تزریق شده به یکی از شاخه ها و یه بار خارج میشه از شاخه

اومیدوارم واضح گفته باشم اگر نبود بگید بیشتر توضیح بدم اینایی هم که گفتم نتایجیه که از جزوات پارسه گرفتم :)

جهت یادگیری بیشتر و مسائل بیشتر جزوات مدار 1 و2 پارسه :)منبع خیلی خوبیه من تا حالا تو مدار مرجعی کامل تر از این ندیدم خیلی عالیه برای بروبچی که می خوان کنکور ارشد بخونن تجویز می کنم اساسی
برای کار شما جزوه مدار 1 پارسه کافیه
کتاب مدار پردازش هم برای المپیادی هاست بدردتون می خوره :)

اگر با مسئله به مشکل بر خوردید اسکن کنید و بگذارید کمکتون کنیم اینطوری به نظرم به هدف نزدیکتر می شوید ;)

میشه گفت الآن دیگه وقت کتاب خوندن نمونده ولی اون کتابی که گفتین

کتاب مدار پردازش هم برای المپیادی هاست بدردتون می خوره :)[/COLOR]

رو از کجا مو تونم تهیه کنم ( یا لا اقل به بر و بچه های سال پایین ترمون پیشنهاد کنم؟

ممنون میشم پاسخ بدین

راستی برام دعا کنین مرحله دوم المپیاد نزدیکه

باز هم ممنون;)

Meisam007

عضو جدید
رو از کجا مو تونم تهیه کنم ( یا لا اقل به بر و بچه های سال پایین ترمون پیشنهاد کنم؟
انتشارات پردازش کتاباش به وفور موجوده هر چند که میارن زود تموم میشه :)
کتاب فروشی های کتاب های دانشگاهی دارن اگر کتاب فروشی Up to date باشه حتما داره :)
کتاب مدار پردازش ویژه المپیادی هاست ولی ارشدی ها هم ازش استفاده می کنن
مسائل متنوعی داره که کمکتون می کنه درسش هم خلاصه شده هستش که در وقت شما هم صرفه جویی می کنه

m_kh_m

عضو جدید
راستی یه سوال

می دونیم که بین سیستم های الکتریکی و مکانیکی شباهت های زیادی وجود داره

حتّی جایی خوندم که گفته که می شه مسایل مکانیک رو براش یه مدار معادل درست کرد و مثلاً با محاسبه جریان و قرار دادن جای کمیت یا مجهول مشابه آن مسئله رو حل کرد

حالا اصل مطلب

می خواستم بدونم چطوری واقعاً میشه از این روش استفاده کرد؟

کجا ها جواب میده؟

تشابه بین الکتریسیته و مکانیک در چه جاهایی هست؟

و از این قبیل سوال ها

ممنون میشم اگه جواب بدین:w16:

m_kh_m

عضو جدید
راستی یه سوال

می دونیم که بین سیستم های الکتریکی و مکانیکی شباهت های زیادی وجود داره

حتّی جایی خوندم که گفته که می شه مسایل مکانیک رو براش یه مدار معادل درست کرد و مثلاً با محاسبه جریان و قرار دادن جای کمیت یا مجهول مشابه آن مسئله رو حل کرد

حالا اصل مطلب

می خواستم بدونم چطوری واقعاً میشه از این روش استفاده کرد؟

کجا ها جواب میده؟

تشابه بین الکتریسیته و مکانیک در چه جاهایی هست؟

و از این قبیل سوال ها

ممنون میشم اگه جواب بدین:w16:

عزیزان جواب بدین:cry::crying::w04:

m_kh_m

عضو جدید
راستی اولین جایی که من به این موضوع بر خوردم تو کتاب آشنایی با مکانیک کلاسیک آ.پ.آریا بود تو فصل اگر اشتباه نکنم سوم چهارمش بود ولی چیز زیادی ازش دستگیرم نشد:w10::w05:

بعد هم تو کتاب فیزیک دانشگاهی دیدم ( ج 3 ، الکتریسیته و مغناطیس تألیف هیو یانگ )

حالا اگر کسی خوب بلد هست و بهتر می تونه راهنمایی کنه ممنون میشیم ازش اگه لطف کنه یه توضیح در این مورد بده:w16:

ممنون:gol:

آخرین ویرایش:

ایرانیکا

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
در مورد قوانین کیرشهف در مورد سلفها و خازنها به معادلات آنها مراجعه کنید i(t)=C dv/dt و
v(t)=L di/dt
در مورد سئوال دیگر : می شود تمام پدیده های مکانیکی را با سیستمهای الکترونیکی شبیه سازی کرد. اهمیت این موضوع قبل از توسعه نرم افزارهای شبیه ساز مکانیک بسیار بیشتر بوده است اما امروز با در دست بودن نرم افزارهای پیشرفته شبیه سازی از اهمیت این موضوع کم شده است. علت آنکه سیستمهای مکانیکی را با سیستمهای الکترونیکی شبیه سازی می کنند ارزانتر بودن است. بعنوان مثال در سیستم تعلیق خودرو را می شود با یک مدار معادل شبیه سازی کرد که از خازن سلف و مقاومت تشکیل شده است هنگامیکه خودرو به یک دست انداز می رسد نیرویی به سیستم تعلیق وارد می گردد که آنرا با یک پالس ورودی(یک افزایش پتانسیل و بازگشت به پتانسیل اولیه بعد از زمان t) شبیه سازی می کنند. پاسخ مدار معادل را بررسی می کنند. زمان میرا شدن (از بین رفتن نوسان) و نیرو وارده به سرنشینان (پتانسیل خروجی) را بررسی می کنند و با تغییر مقادیر المانها(خازن، سلف، مقاومت) به بهترین مقادیر می رسند و معادل مکانیکی آنرا می سازند(فنری که مقدار k آن بر اساس مقدار خازن تنظیم می شودو....)

شاد باشید.

m_kh_m

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
در مورد قوانین کیرشهف در مورد سلفها و خازنها به معادلات آنها مراجعه کنید i(t)=C dv/dt و
v(t)=L di/dt
در مورد سئوال دیگر : می شود تمام پدیده های مکانیکی را با سیستمهای الکترونیکی شبیه سازی کرد. اهمیت این موضوع قبل از توسعه نرم افزارهای شبیه ساز مکانیک بسیار بیشتر بوده است اما امروز با در دست بودن نرم افزارهای پیشرفته شبیه سازی از اهمیت این موضوع کم شده است. علت آنکه سیستمهای مکانیکی را با سیستمهای الکترونیکی شبیه سازی می کنند ارزانتر بودن است. بعنوان مثال در سیستم تعلیق خودرو را می شود با یک مدار معادل شبیه سازی کرد که از خازن سلف و مقاومت تشکیل شده است هنگامیکه خودرو به یک دست انداز می رسد نیرویی به سیستم تعلیق وارد می گردد که آنرا با یک پالس ورودی(یک افزایش پتانسیل و بازگشت به پتانسیل اولیه بعد از زمان t) شبیه سازی می کنند. پاسخ مدار معادل را بررسی می کنند. زمان میرا شدن (از بین رفتن نوسان) و نیرو وارده به سرنشینان (پتانسیل خروجی) را بررسی می کنند و با تغییر مقادیر المانها(خازن، سلف، مقاومت) به بهترین مقادیر می رسند و معادل مکانیکی آنرا می سازند(فنری که مقدار k آن بر اساس مقدار خازن تنظیم می شودو....)

شاد باشید.

ممنون از شما

اگه میشه در این مورد بیشتر توضیح بدین که دقیقاً چط.ری میشه با این روش مسئله حل کرد:book:

اگر هم شد مثال هم بزنین ممنون میشم

راستی اسم این روش چیه؟:question:

اگر جواب رو زود تر بدین ممنون میشم

:w16:

ایرانیکا

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
شبیه سازی الکترونیکی چیزی نیست که بتوان آنرا در چند پیغام و در مدت کوتاهی یاد گرفت. نیاز به مطالعه وسیع دارد. شما باید ابتدا مفاهیم پایه ای آنرا به خوبی یاد بگیرید و به هر کدام مسلط باشید تا بتوانید مسائل دنیای واقعی را حل کنید. نمی دانم سئوالاتی که به شما داده می شود در چه سطحی است ولی شاید دوستان فیزیک کاربردی واحدهایی را در این زمینه پاس کنند و بتوانند به شما کمک بهتری کنند. به هر حال همانطور که گفتم ابتدا باید المانهای الکتریکی و مفاهیم مکانیکی را عمیقا درک کنید. مثلا فنر می تواند انرژی را ذخیره کند،خازن هم همینکار را می کند یا اینرسی را می شود با سلف شبیه سازی کرد که در مقابل تغییرات ناگهانی جریان مقاومت می کند. یا اصطحکاک را با مقاومت شبیه سازی می کنند و....

راستی بالاخره نگفتید (ص) و (ع) مخفف چه کلماتی می باشند:smile:!

شاد باشید.

m_kh_m

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
شبیه سازی الکترونیکی چیزی نیست که بتوان آنرا در چند پیغام و در مدت کوتاهی یاد گرفت. نیاز به مطالعه وسیع دارد. شما باید ابتدا مفاهیم پایه ای آنرا به خوبی یاد بگیرید و به هر کدام مسلط باشید تا بتوانید مسائل دنیای واقعی را حل کنید. نمی دانم سئوالاتی که به شما داده می شود در چه سطحی است ولی شاید دوستان فیزیک کاربردی واحدهایی را در این زمینه پاس کنند و بتوانند به شما کمک بهتری کنند. به هر حال همانطور که گفتم ابتدا باید المانهای الکتریکی و مفاهیم مکانیکی را عمیقا درک کنید. مثلا فنر می تواند انرژی را ذخیره کند،خازن هم همینکار را می کند یا اینرسی را می شود با سلف شبیه سازی کرد که در مقابل تغییرات ناگهانی جریان مقاومت می کند. یا اصطحکاک را با مقاومت شبیه سازی می کنند و....

راستی بالاخره نگفتید (ص) و (ع) مخفف چه کلماتی می باشند:smile:!

شاد باشید.

آقا شما اصلاً فکر کن اشتباه تایپی بوده که من حرف«ص» رو اشتباهی نوشتم

اصل موضوع چیز دیگه ایه

من یه سر به کتاب آشنایی با مکانیک آریا زدم

اونجا هم یه چیزایی گفته بود

باز هم جای کار داره

فقط فکرش رو بکن

مسائل سخت مکانیک رو با یه مدار شبیه سازی کرد و خیلی راحت تر حل کرد

شما اگه منبعی خوب در همین باب دارین بگین ما استفاده کنیم

ممنون

Meisam007

عضو جدید
مسائل سخت مکانیک رو با یه مدار شبیه سازی کرد و خیلی راحت تر حل کرد

شما اگه منبعی خوب در همین باب دارین بگین ما استفاده کنیم

دوست عزیز کتاب های کنترل اوگاتا یا دورف ... بیشتر دورف در این زمینه منبع خوبیه
دوم به نظر من روش های تبدیل نیاز به مهارت در معادلات مکانیکی داره تا فهم صحیحی داشته و سپس تبدیل به الکتریکی کنید .پس دونستن معادلات مکانیکی و مهارت در اونها شرط خیلی مهمی است.

به نظر خودم این روش خیلی بی خود هستش من هم همیشه مشکل داشتم سرش خیلی از دوستانم همینطور......:confused:
حل مکانیکی خیلی راحتتره و وقت کمتری می گیره
در این زمینه از بچه های مکانیک کمک بگیرید خیلی خوبه و بهتر یاد می گیرید :cool:

یه سوال هم من بپرسم :)
ترم چند هستید ؟ و اگر گرایش رو مشخص کردید اونم بگید ؟ امیداوارم جواب بدید چون برای خودمم هم جالب شده بید :)

با تشکر

m_kh_m

عضو جدید
دوست عزیز کتاب های کنترل اوگاتا یا دورف ... بیشتر دورف در این زمینه منبع خوبیه
دوم به نظر من روش های تبدیل نیاز به مهارت در معادلات مکانیکی داره تا فهم صحیحی داشته و سپس تبدیل به الکتریکی کنید .پس دونستن معادلات مکانیکی و مهارت در اونها شرط خیلی مهمی است.

به نظر خودم این روش خیلی بی خود هستش من هم همیشه مشکل داشتم سرش خیلی از دوستانم همینطور......:confused:
حل مکانیکی خیلی راحتتره و وقت کمتری می گیره
در این زمینه از بچه های مکانیک کمک بگیرید خیلی خوبه و بهتر یاد می گیرید :cool:

یه سوال هم من بپرسم :)
ترم چند هستید ؟ و اگر گرایش رو مشخص کردید اونم بگید ؟ امیداوارم جواب بدید چون برای خودمم هم جالب شده بید :)

با تشکر

بابا دمت گرم

اون بالا رو یه نگاه بنداز و اسم تاپیک رو درست بخون

بنده ترم 2 ام اما نه دانشگاه سوم دبیرستان:w16:

مگه دانشگاه هم المپیاد فیزیک داره؟

چه جالب

گرایشم هم ریاضی فیزیکه:w16:

امری هست در خدمتم

Meisam007

عضو جدید
بنده ترم 2 ام اما نه دانشگاه سوم دبیرستان:w16:

مگه دانشگاه هم المپیاد فیزیک داره؟

چه جالب

گرایشم هم ریاضی فیزیکه
سوالات شما در واقع از دروس دانشگاهی هستش مدار - کنترل - ....
نوع سوال پرسیدن شما هم به گونه ایست که نشون میده اطلاعاتتون در مورد دروس خوب بید که دیگه اینطوری شد :eek: عنوان تاپیک رو فراموش کردم :biggrin:;)

دانشگاه هم المپیاد داره برای هر رشته ای ، فکر می کنم از سال دوم می تونن شرکت کنن اگه رتبه بیارن رتبشون ثبت میشه و بدون کنکور میرن ارشد .... :)

راستی از بروبچ تیزهوشانی هستید ؟؟؟:cool:
یه سوال دیگه بپرسم
اسمتون رو هم بگید :)بتونیم بیشتر کمکتون کنیم ;):biggrin:

m_kh_m

عضو جدید
سوالات شما در واقع از دروس دانشگاهی هستش مدار - کنترل - ....
نوع سوال پرسیدن شما هم به گونه ایست که نشون میده اطلاعاتتون در مورد دروس خوب بید که دیگه اینطوری شد :eek: عنوان تاپیک رو فراموش کردم :biggrin:;)

دانشگاه هم المپیاد داره برای هر رشته ای ، فکر می کنم از سال دوم می تونن شرکت کنن اگه رتبه بیارن رتبشون ثبت میشه و بدون کنکور میرن ارشد .... :)

راستی از بروبچ تیزهوشانی هستید ؟؟؟:cool:
یه سوال دیگه بپرسم
اسمتون رو هم بگید :)بتونیم بیشتر کمکتون کنیم ;):biggrin:

اگه خدا بخواد بله

بنده مهرداد خلجی هستم

از آشنایی با شما هم خوشحال

Meisam007

عضو جدید
گه خدا بخواد بله

بنده مهرداد خلجی هستم

از آشنایی با شما هم خوشحال
خوشوقتیم .:) منم که مشخصه میثم هستم .
سوالی بود در صورت اینکه بلد باشیم جواب میدهیم :)
پسر خیلی درس می خونیا :);)

m_kh_m

عضو جدید
خوشوقتیم .:) منم که مشخصه میثم هستم .
سوالی بود در صورت اینکه بلد باشیم جواب میدهیم :)
پسر خیلی درس می خونیا :);)

نه بابا

من:eek:

من درس نمی خونم

من مدتی هست فقط برای المپیاد می خونم

راستی می تونم نام خانوادگی شما رو بپرسم

Meisam007

عضو جدید
فامیلی رو بگم که لو میرم منو دستگیر می کنن آخه من تحت تعقیب اینترنتی هستم :biggrin::):)
میثم . x خوبه حالا

نه خیلی درس بخونی معلومه اعتراف کن!!!!!:):biggrin:

m_kh_m

عضو جدید
من یه کمی تو مبحث دی الکتریک ها مشکل دارم اگه میشه منو راهنمایی کنین

m_kh_m

عضو جدید
برادر گرام

میثم

آیا من رشته مورد علاقه ام را به عنوان رشته ام بگذارم در اطّلاعات شخصی ام

:question:

Meisam007

عضو جدید
من یه کمی تو مبحث دی الکتریک ها مشکل دارم اگه میشه منو راهنمایی کنین
سوال واضح نیست :surprised:بیشتر توضیح بدهید و دقیقا سوالتون رو بگید:)

آیا من رشته مورد علاقه ام را به عنوان رشته ام بگذارم در اطّلاعات شخصی ام
هر جور میلتونه :smile: