سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
همانطور که دوستمون گفت بله می شود و در این زمینه مقالات نیز وجود دارد و هرساله در کنفراس کامسول چندین نمونه ارائه می گردد و مسائل عمرانی را بوسیله این نرم افزار تحلیل می کنند اما متاسفانه در ایران این کار خیلی کم صورت می گیرد و افرادی که در کامسول در زمینه عمرانی متبحر هستند خیلی کم هستند. بیشتر بچه های شیمی و مکانیک کار می کنند من امید داشتم گفتم شاید اینجا یک نفر پیدا شود.
با تشکر
البته بهتره کارهای جامداتی با ABACUS یا ANSYS انجام بشه

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
نوشته اصلي بوسيله
mehdiyh
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png
با سلام

من با کامسول شبیه سازی ریدوکس فلو باتریها رو انجام می دم کار با این نرم افزار تا حدودی بلدم فقط نمی دونم وقتی یه خطا میده چه جوری بفهمم از کجا رفعش کنم یا مشکل از کجاست؟ اگه لطف کنید منو در این مورد راهنمایی کنید.
سلام
برای رفع خطاهایی که پیغامش رو نمیدونین، رو قسمت هایی که اجتمال میدین مشکل از اونجا باشه راست کلیک کنید و اون رو موقتا غیرفعال کنین و دوباره run بگیرین ببینین کجا پیغام از بین میره، این کار مخصوصا برا زمانیکه همزمان از چند معادله استفاده میشه کارسازه

naserbahal

عضو جدید
سلام تا خالا کسی با کامسول مدار خازن و مقاومتی طراحی کرده اصلا میشه این کارو کرد؟؟؟؟؟؟

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام دوستان

دو حجم جدا از هم دارم. سطوح مجاور را چطوری میشه interior تعریف کرد؟
تو گمبیت باید این کار را انجام بدم یا فلوئنت؟!!

mehrdad.kayani

عضو جدید
سلام
من ی سوال داشتم چطوری میتونم تو نرم افزار cfd یا fluent ذرات جامد را وارد کنم.
میخام تو ی بستر سیال ذرات جامد داشته باشم .تو وارد کردن ذرات مشکل دارم .کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟؟؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان

دو حجم جدا از هم دارم. سطوح مجاور را چطوری میشه interior تعریف کرد؟
تو گمبیت باید این کار را انجام بدم یا فلوئنت؟!!
ببخشین دیر جواب میدم.
هم توی گمبیت این کار امکان پذیر هست هم توی فلوئنت، که به راحتی از گزینه boundary در گمبیت و فلوئنت این کار امکان پذیر هست و به جای اینکه اون wall و یا شرط مرزی دیگه ای در نظر بگیرین interior تعریفش کنین

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
من ی سوال داشتم چطوری میتونم تو نرم افزار cfd یا fluent ذرات جامد را وارد کنم.
میخام تو ی بستر سیال ذرات جامد داشته باشم .تو وارد کردن ذرات مشکل دارم .کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟؟؟
راهنمای مدل سازی بستر سیال به صورت کامل در یکی از آموزش های خود فلوئنت اومده، اما توضیح مختصر اینکه:
فاز جامد رو به عنوان سیال تعریف کنین و فقط دانسیته اون رو واقعی بدین، در قسمت فاز ها، فاز اولیه رو فاز گاز و فاز ثانویه رو جامدی که به صورت fluid تغریف کردین فرار بدین. بعدش وقتی منو باز میشه باید تیک granular رو بزنین و قطر ذرات و ... رو وارد کنین و بعدش از طریق patch و adapt و یا تعریف کردن zone برای جامد و گاز شرایط اولیه رو بدین و مساله رو حل کنین:
https://www.google.com/url?sa=t&rct...=rCWIit2BGCTrMkbF_UYwtQ&bvm=bv.66699033,d.d2k

bahareh.haddadi

عضو جدید
سلام من یه سئوال از کامسول دارم کسی اینجا می دونه که چه جوری می شه چند تا فیزیک رو تو کامسول با هم کوپل کرد؟

cooldbreath

عضو جدید
مدل سازی در گمبیت

مدل سازی در گمبیت

با سلام خدمت دوستان
خواستم بپرسم چجوری در گمبیت یا فلونت می شود صحفه مشبک را تعریف کرد؟

cooldbreath

عضو جدید
باسلام
قسمت راکتور بستر سیال رو دارم شبیه سازی میکنم اما در ابتدای ورودی گاز صفحه مشکبی وجود دارد که تعداد سوراخ های ان زیاد است (توزیع کننده گاز)یعنی این صفحه جز شرط مرزی ورودی است چطور میتوانم ان را در فلونت معرفی کنم؟

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان اگر بخوام از روی ژورنال بفهمم یه حجمی چطور مش زده شده چطوری؟در گمبیت

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
پاسخگویی به سوالات یکی از دوستان
گفتم اینجا بزارم که تمام دوستان استفاده کنند
- برای بدست آوردن غلظت کل مرزها باید تو هر مرز را جداگانه غلظت مثلا بر حسب زمان را حساب کنیم و بعد تو زمان وسط فرضا بین یک تا ده زمان پنج رو در نظر بگیریم و غلظت کل نمودارها را ببریم تو یک نمودار
می شود مراحل انجام این روش را برای من توضیح بدهید ؟

2- همچنین در کات لاین دو بعدی چند خطوط رو می آورد، مگر اینکه توی لاین یک زمان رو فقط در نظر بگیریم .
می شود توضیح بدهید که چه جوری یک زمان را در نظر بگیریم ؟

3- من می خواهم با استفاده از نودار خطی یک بعدی نحوه تغییرات یک پارامتر موثر را بررسی کنم . مثلاً با تغییر k واکنش غلظت خروجی را بر حسب زمان داشته باشم . اما به این صورت که نمودارهای جدید بر روی نمودار های قبلی نیز اضافه شود . مثلاً نمودار برای غلظت 0.5 زیر نمودار برای غلظت 1 بر حسب زمان رسم شود . نمی شود نمودار های قبلی را فریز کرد و بعد نمودار های جدید را در همان چارت رسم کرد ؟ ‎

روی result راست کلیک کنید و عبارت 1D Plot Group 2 را انتخاب نموده و سپس روی همین عبارت راست کلیک کرده و عبارت Line Graph 1 را انتخاب نمایید
در پنجره باز شده در قسمت time selection عبارت from list و چند زمان را برگزینید با نگه داشتن کلید کنترل
در کادر selection مرز انتخابی را ادد کنید
درقسمت y دیتا را مشخص نموده و در قسمت x ، arc length
در کادر legends تیک show legends را بزنید
منظورتون رو از کات لاین دوبعدی متوجه نشدم
برای سوال آخر منظورتون اینطوری فهمیدم که اگه بخاین چند نمودار رسم کنین چطوری هستش
فرضاً نمودار فوق رو که رسم کردین مراحل زیر رو انجام بدین
روی 1D Plot Group 2 راست کلیک کرده و عبارت Line Graph 1 را انتخاب نمایید تا Line Graph 2 انتخاب شود
و مراحل بالا را طی کرده و نمودار را رسم کنید
نکته: باید محور مختصات هر دو نمودار یکی باشد
موفق باشید

zahra yari

عضو جدید
مهندس جان تو فلوئنت برای یه جریان دوفازی(ذرات جامد معلق در یک سیال)، کجا باید درصد مولیmole fraction رو وارد کنیم؟؟
تو مدل های چند فازی VOF&mixture&Eulerina منظورمه

مهندس جان،قسمتی که سرعت ورودی فازهارو وارد می کنی،یه قسمت هست multiphaseکه واسه فاز ثانویه ات فعاله،اونجا کسر حجمی رو بهش بده(درصد نباشه کسر باشه مثلا 0.01)

ashkan_72kiany

عضو جدید
شبیه سازی هیدرات با کامسول

شبیه سازی هیدرات با کامسول

سلام. هرکس در مورد شبیه سازی تشکیل هیدرات در لوله های انتقال گاز توسط کامسول اطلاعاتی داره لطفا برای من بنویسه.

این پدیده در لوله ها چگونه باید تشکیل بشه. چند بعدی و نوع پدیده و... نوع مدل و....

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
خواستم بپرسم چجوری در گمبیت یا فلونت می شود صحفه مشبک را تعریف کرد؟
می تونین porous plate تعریف کنین، یا یه سیستم مشبک در گمبیت درست کنین، باید یه صفحه بکشین و به تعداد مش سایزی که دارین اون قسمت ها رو از هندسه کم کنین

باسلام
قسمت راکتور بستر سیال رو دارم شبیه سازی میکنم اما در ابتدای ورودی گاز صفحه مشکبی وجود دارد که تعداد سوراخ های ان زیاد است (توزیع کننده گاز)یعنی این صفحه جز شرط مرزی ورودی است چطور میتوانم ان را در فلونت معرفی کنم؟
معمولا نیازی به مدل کردن صفحه مشبک در بستر سیال نیست، شرط مرزی رو به صورت velocity inlet در نظر بگیرین، افت فشار در ورودی بستر سیال ها به گونه ای هست که میشه اون رو به صورت سرعت ورودی یکنواخت یا uniform velocity inlet در نظر گرفت.

سلام دوستان اگر بخوام از روی ژورنال بفهمم یه حجمی چطور مش زده شده چطوری؟در گمبیت
در این لینک توضیحاتی در مورد ژونال داده، فایل ژورنال با پسوند jou. رو run کنین، یا می تونین با یه text editor باز کنین، یه سری command داره و یه سری comment دستورات مشخصه، مثلا نوشته mesh face بعد نوعش رو هم نوشته.
http://combust.hit.edu.cn:8080/fluent/Gambit13_help/users_guide/ug0401.htm

zhila1989

عضو جدید
با سلام. کسی میدونه چطوری میشه در کامسول 4.3 سرعت یا نیرویی که به یک ذره وارد میشه رو بوسیله نمودار یا جدول بدست آورد؟

zhila1989

عضو جدید
سلام،
سلام من یه سئوال از کامسول دارم کسی اینجا می دونه که چه جوری می شه چند تا فیزیک رو تو کامسول با هم کوپل کرد؟

در new، قسمت model wizard، اول 2D یا 3D بودن را تعیین و بعد add physic رو میاره و هرچندتا فیزیک که میخوای را انتخاب و علامت add(+) در پایین صفحه را میزنی.موفق باشید.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز

همانطور که دوست عزیزمون عرض کردن باید ماژول ها رو انتخاب کنین و با هم کوپل میشن و در صورتی که در ماژولهای انتخابی هم حالت پایا و هم ناپایا دارین برای هر کدوم دو study تعریف کنین

سلام. هرکس در مورد شبیه سازی تشکیل هیدرات در لوله های انتقال گاز توسط کامسول اطلاعاتی داره لطفا برای من بنویسه.

این پدیده در لوله ها چگونه باید تشکیل بشه. چند بعدی و نوع پدیده و... نوع مدل و....
سلام، درمورد اینکه چندبعدی هستش و نوع پدیده و نوع مدل بهتره به مقالات مراجعه کنید و بعد از بررسی موارد فوق به سراغ شبیه سازی بیاین، ینی اول کل کار رو برای خودتون تشریح کنید

با سلام. کسی میدونه چطوری میشه در کامسول 4.3 سرعت یا نیرویی که به یک ذره وارد میشه رو بوسیله نمودار یا جدول بدست آورد؟

سلام دوست عزیز، به پست فوق مراجعه کنید، در صورت اشکال پیام بزارید، با تشکر

cooldbreath

عضو جدید
چطور میتونم صفحه ورودی راکتور بستر سیال رو به عنوان porous plate معرفی کنم .فکر کنم در قسمت
define/boundary -condition/fluid
گزینه porous zone وجود داره اما نمی دونم چطوری می تونم مختصات صفحه مشبک ورودی گاز رو بهش بدم .لطفا راهنماییم کنید؟

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چطور میتونم صفحه ورودی راکتور بستر سیال رو به عنوان porous plate معرفی کنم .فکر کنم در قسمت
define/boundary -condition/fluid
گزینه porous zone وجود داره اما نمی دونم چطوری می تونم مختصات صفحه مشبک ورودی گاز رو بهش بدم .لطفا راهنماییم کنید؟
اینجا جواب داده شده که:;)
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ئنت-و-کامسول?p=7638619&viewfull=1#post7638619

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سوال کامسولی دارم دوستان:D
چرا کامسول برای ایران تحریمه، مگه چه تفاوتی با بقیه نرم افزارا داره؟:surprised:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوال کامسولی دارم دوستان:D
چرا کامسول برای ایران تحریمه، مگه چه تفاوتی با بقیه نرم افزارا داره؟:surprised:
چون قوانین تحریمی ایالات متحده امریکا باعث میشه این شرکت ها با ایران و ایرانی جماعت مبادله نداشته باشند. وگرنه مثل بانک فرانسوی تا 16 میلیارد دلار جریمه میشند. البته فقط کامسول تحریم نیست، ansys،abacus,nastran,lammps, matlab,mfix وخیلی از نرم افزار های دیگه هم ایران رو تحریم کردند حتی بعضی از این نرم افزار های فرومشون رو روی آی پی های ایرانی بستند.

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
چون قوانین تحریمی ایالات متحده امریکا باعث میشه این شرکت ها با ایران و ایرانی جماعت مبادله نداشته باشند. وگرنه مثل بانک فرانسوی تا 16 میلیارد دلار جریمه میشند. البته فقط کامسول تحریم نیست، ansys،abacus,nastran,lammps, matlab,mfix وخیلی از نرم افزار های دیگه هم ایران رو تحریم کردند حتی بعضی از این نرم افزار های فرومشون رو روی آی پی های ایرانی بستند.

ممنون جناب الل_الباب عزیز
کامسولم فرومش برا آی پی ایران بستس، ینی تا این حد تحریم!!! هووووووووم

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون جناب الل_الباب عزیز
کامسولم فرومش برا آی پی ایران بستس، ینی تا این حد تحریم!!! هووووووووم
LAMMPS یک کد متن باز هست، به ایرانی جماعت نمی دند، MFIX هم به شما نخواهند داد، نمی تونین از این کد های متن باز استفاده کنین و توی مقاله بگین ازشون استفاده کردین، چون سریع ریجکت میشه، کد متن باز های رایگان برای همه برای ما تحریمه، یعنی در این حد!!!

hadi_hadi1

عضو جدید
شبیه سازی جریان آشفته توسعه یافته(fully developed)

شبیه سازی جریان آشفته توسعه یافته(fully developed)

با سلامبنده می خوام جریان آشفته توسعه یافته(fully developed) تراکم ناپذیر را با نرم افزار comsol شبیه سازی کنم. اما در تنظیمperiodic boundary condition مشکل دارم. لطفا راهنمایی کنید.
با تشکر:gol:

ashkan_72kiany

عضو جدید
اقا کسی میدونه هیدرات های گازی در کامسول چطور شبیه سازی میشه. کدوم مدل رو باید انتخاب کنی و....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ashkan_72kiany

عضو جدید
کمک فوری و ضروری

کمک فوری و ضروری

اقا ما یه لوله داریم که دارای دو فاز مایع و گاز است که درون لوله چند تا هیدروکربن (متان ، اتان و...) در فاز گاز ، اب در فاز مایع(دیسپرس) درون لوله پخش شده است. حالا می خواهیم شبیه سازی با کامسول انجام بدیم. مدل انتخاب شده کدام است. به نظرم fluid flow سپس Multiphase flow سپس mixture model و ارام رو در نظر گرفته ام. ایا درسته؟؟/
مشکل اساسی اینه چطور به نرم افزار بفهمونیم چند تا هیدروکربن داریم. دو بعدی باشه و وقتی مواد اضافه میکنیم دامین لوله را میدیم برای ماده بعدی باز دامین لوله را میدیم نرم افزار ماده قبلی رو تو اون دامین قرار نمیده .
مشکل بعدی اینه وقتی inlet میزنیم فاز پیوسته را فقط یک ماده میتونیم انتخاب کنیم و نمیشه مواد گازی دیگر به عنوان ورودی بزنیم؟ باید تعداد inlet ها رو افزایش بدیم؟؟؟

چطور در لوله می توانیم نمودار سرعت سیال را در طول بکشیم. یا فشار در طول یا .... کامسول 4.2.2

متشکرم

خیلی ضروریه و کمک دقیق بدید.

engineerche

عضو جدید
اقا ما یه لوله داریم که دارای دو فاز مایع و گاز است که درون لوله چند تا هیدروکربن (متان ، اتان و...) در فاز گاز ، اب در فاز مایع(دیسپرس) درون لوله پخش شده است. حالا می خواهیم شبیه سازی با کامسول انجام بدیم. مدل انتخاب شده کدام است. به نظرم fluid flow سپس Multiphase flow سپس mixture model و ارام رو در نظر گرفته ام. ایا درسته؟؟/
مشکل اساسی اینه چطور به نرم افزار بفهمونیم چند تا هیدروکربن داریم. دو بعدی باشه و وقتی مواد اضافه میکنیم دامین لوله را میدیم برای ماده بعدی باز دامین لوله را میدیم نرم افزار ماده قبلی رو تو اون دامین قرار نمیده .
مشکل بعدی اینه وقتی inlet میزنیم فاز پیوسته را فقط یک ماده میتونیم انتخاب کنیم و نمیشه مواد گازی دیگر به عنوان ورودی بزنیم؟ باید تعداد inlet ها رو افزایش بدیم؟؟؟

چطور در لوله می توانیم نمودار سرعت سیال را در طول بکشیم. یا فشار در طول یا .... کامسول 4.2.2

متشکرم

خیلی ضروریه و کمک دقیق بدید.

سلام
به نظرم موادت رو رو تو پارامتر تعریف کن و با چگالی متوسط همه مواد رو با جز مولی و چگالی هر جز رابطه بده .... اگه درصد موادت تغییر میکنه... بهتر معادلات جرم رو بنویسی chcs.x با استفاده از پارامترهاش اون رو تو قسمت چگالی و ویسکوزیته اعمال کنی...
به نظرم همه چیزی رو اول با راحت ترین حالت ران بگیر یعنی یک هیدرو کربن (مثلا متان)در آب اگه شد کم کم پیچیده ش کن.
موفق باشی.

بالا