سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

shahab2514

عضو جدید
با سلام مجدد با داشتن دیتا های زیر من باید موارد قرمز رنگ که تو شکل مشخص کردم رو از کدوم داده هام مشخص کنم

پیوست ها

• 2222222.jpg
    2222222.jpg
    42.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    30 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rahelehstar

عضو جدید
تو قسمت دمای هوا و پلیمر کدوم مرز رو گرفتین؟
چرا تو نتایج دما رو سلسیوس میزنه درصورتیکه شما کلوین گرفتین؟
مطمئنین ورژنتون ناقص نیس؟ چون یکی از دوستان هم چند وقت پیش با یکی از این اشکالات روبرو شده بودن و ملوم شد اشکال از ورژنشون هست
البته ورژنا درسته تو ایران ناقص اجرا میشه بخاطر فایل کرکش

نه، ناقص نیست، اونجا خودم واحد رو عوض کردم به سلیسیوس گفتم رسم کنه
واسه هوا مرز میشه استوانه ی دور پلیمر و مرز پلیمر هم سطح رویی پلیمر
اگه لازمه که عکسش رو هم بذارم

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
فایل jou رو به تنهایی میشه باز کرد؟
من یه فایل دادم یکی فایل jou رو clean کرده فرستاده
حالا نمیدونم چیکارش کنم

engm

عضو جدید
با سلام

می خواستم در مورد کاربرد scale سوال کنم.

من هندسه مدل خودم را با ابغاد واقعی ران کردم ؛ اما در نتیجه گرافیکی بدست آمده باید زوم کرد تا نتیجه را مشاهده کرد!!

آبا باید حتماً ابعاد را scale کنم تا درست شود ؟

از راهنمایی شما ممنونم.:gol:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام

می خواستم در مورد کاربرد scale سوال کنم.

من هندسه مدل خودم را با ابغاد واقعی ران کردم ؛ اما در نتیجه گرافیکی بدست آمده باید زوم کرد تا نتیجه را مشاهده کرد!!

آبا باید حتماً ابعاد را scale کنم تا درست شود ؟

از راهنمایی شما ممنونم.:gol:
scale میاد و مقیاس شما رو تبدیل میکنه، مثلا شما وقتی هندسه رو می کشین برای مثال یک مستطیل کشیدین با ابعاد 100 متر در 20 متر، اما در فلوئنت به عنوان مثال می دونین ابعاد اصلی شما 100 سانتی متر در 20 سانتی متر هست. از scale استفاده کنین تا ابعاد رو تصحیح کنین.
در مورد مشکلی که دارید باید رنج و محدوده مورد نظرتون رو برای نمایش انتخاب کنین و نتایج کانتور و وکتور و ... رو ببینین.

engm

عضو جدید
scale میاد و مقیاس شما رو تبدیل میکنه، مثلا شما وقتی هندسه رو می کشین برای مثال یک مستطیل کشیدین با ابعاد 100 متر در 20 متر، اما در فلوئنت به عنوان مثال می دونین ابعاد اصلی شما 100 سانتی متر در 20 سانتی متر هست. از scale استفاده کنین تا ابعاد رو تصحیح کنین.
در مورد مشکلی که دارید باید رنج و محدوده مورد نظرتون رو برای نمایش انتخاب کنین و نتایج کانتور و وکتور و ... رو ببینین.

با عرض سلام و وقت بخیرخدمت استاد عزیز olel_albab

بینهایت از پاسخگویی شما ممنونم.

من کاملاً متوجه شدم و فهمیدم که کاربردScale برای چه منظور می باشد .

اما من یک بخش برای من هنوز گنگ است ....

آیا در Scale کردن باید تشابه هندسی ، سینماتیکی و دینامیکی هم حفظ بشود؟

هندسه من به دلیل که یک از دامین ها دارای پهنا کمتری نسبت به بقیه ابعاد است ، مجبوربه Scale کردن هستم . آیا باید بقیه ابعاد را هم برای این منظور باید Scale کرد ؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=193095&d=1391549594&thumb=1​

در حقیقت مطابق شکل بالا من می خواهم که y2 را دریک Scale ضرب کنم تا با بقیه ابعاد order یکسانی داشته باشد و یا اینکه بقیه ابعاد به جزء y2 را بدین منظوربه یک Scale تقسیم کنم .آیا این کا ردرست است ؟ یااینکه همه ابعاد بایدبا هم دریک Scale ضرب و یا تقسیم شوند ؟

من برای این مجبور هستم که Scale نمایم تا بتوانم در مشاهده نتایج پدیده های انتقال در این هندسه به دلیل کوچک بودن بعد y2 مشکل وجود نداشته باشد ... آیا راه حل دیگری برای این امر به جزء Scale کردن وجود دارد ؟

و سوال آخر می شود بزرگواری بفرمایید جزوه ای و یا راهنمایی و یا مقاله ای برای فهمیدن چگونه مشخص کردن رنج و محدوده مورد نظر برای نمایش و نتایج کانتور و وکتور و ... به من معرفی نمایید تا کامل و بهتر متوجه بشوم . برای هر نرم افزار بود اشکال ندارد ،فقط می خواهم طریقه آن را متوجه بشوم .

از وقتی که برای پاسخگویی به من می گذارید ، بی نهایت سپاسگذارم . :gol:

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام و وقت بخیر دوستان.
در مورد تعریف هندسه یک صفحه سوراخ دار یا فیلترهای ریز (صافی و مش) در گمبیت چیکار باید کرد؟

من زیاد با گمبیت کار نکردم. ممنون میشم راهنمایی کنید

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با عرض سلام و وقت بخیرخدمت استاد عزیز olel_albab

بینهایت از پاسخگویی شما ممنونم.

من کاملاً متوجه شدم و فهمیدم که کاربردScale برای چه منظور می باشد .

اما من یک بخش برای من هنوز گنگ است ....

آیا در Scale کردن باید تشابه هندسی ، سینماتیکی و دینامیکی هم حفظ بشود؟

هندسه من به دلیل که یک از دامین ها دارای پهنا کمتری نسبت به بقیه ابعاد است ، مجبوربه Scale کردن هستم . آیا باید بقیه ابعاد را هم برای این منظور باید Scale کرد ؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=193095&d=1391549594&thumb=1​

در حقیقت مطابق شکل بالا من می خواهم که y2 را دریک Scale ضرب کنم تا با بقیه ابعاد order یکسانی داشته باشد و یا اینکه بقیه ابعاد به جزء y2 را بدین منظوربه یک Scale تقسیم کنم .آیا این کا ردرست است ؟ یااینکه همه ابعاد بایدبا هم دریک Scale ضرب و یا تقسیم شوند ؟

من برای این مجبور هستم که Scale نمایم تا بتوانم در مشاهده نتایج پدیده های انتقال در این هندسه به دلیل کوچک بودن بعد y2 مشکل وجود نداشته باشد ... آیا راه حل دیگری برای این امر به جزء Scale کردن وجود دارد ؟

و سوال آخر می شود بزرگواری بفرمایید جزوه ای و یا راهنمایی و یا مقاله ای برای فهمیدن چگونه مشخص کردن رنج و محدوده مورد نظر برای نمایش و نتایج کانتور و وکتور و ... به من معرفی نمایید تا کامل و بهتر متوجه بشوم . برای هر نرم افزار بود اشکال ندارد ،فقط می خواهم طریقه آن را متوجه بشوم .

از وقتی که برای پاسخگویی به من می گذارید ، بی نهایت سپاسگذارم . :gol:

عذر مبخوام که دیر پاسخ میدم.
اصلا scale مفهومی که شما متوجه شدین رو نداره. ببینین اگر شما تمام ابعاد رو در گمبیت به متر کشیدین و حواستون نبوده که اون ابعاد سانتی متر بودند مثلا 2 متر نبوده دو سانت بوده میاین و در فلوینت میگین ابعاد سیستم مختصاتی که من در گمبیت کشیدم متر نیست سانتی متره. اصلا اشتباه هست که scale کنین به این علت که سیستمتون از نظر هندسی order یکسان نداره. اگر یک بخش از سیستمتون کوچیکتر از بقیه سیستم هست و شما به عمد بیاین و ابعاد اون رو بزرگ کنین در حقیقت میدان جریان واقعی مدل نمیشه.
برای اینکه میدان جریان در اون محدوده رو درست نشون بدین باید در نمایش نتایج این قضیه رو لحاظ کنین. توی راهنمای نرم افزار فلوینت یا همون user guide بخش contour این مساله رو توضیح داده. نمی دونم تونستم واضح مشکل شما رو بفهمم و شفاف توضیح بدم؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و وقت بخیر دوستان.
در مورد تعریف هندسه یک صفحه سوراخ دار یا فیلترهای ریز (صافی و مش) در گمبیت چیکار باید کرد؟

من زیاد با گمبیت کار نکردم. ممنون میشم راهنمایی کنید
هندسه یک صفحه رو بکشین. بعد بیاین و دایره هایی رو با همون کانفیگوریشنی که در سیستمتون وجود داره از صفحه subtract کنین. اگر تعداد سوراخ ها خیلی زیاد هست شما یک صفحه شبه متخلخل دارید که باید تخلخل معادل رو حساب کنین و به صفحه ای کامل کشیدین و اون رو porous تعریف کردین بدین

sorush_65

عضو جدید
سلام
1- من می خوام یه شبیه سازی از فایل توتوریال فلوئنت انجام بدم. اما توی فایل گفته که:
Download eulerian_granular_heat.zip from the Fluent Inc.
و من همچین فایلی در محل نصب نرم افزار پیدا نکردم؟
2- شبیه سازی که انتخاب کردم از FLUENT 6.3 Tutorial Guide است صفحه 747
یه بستر سیال هست. برای ورودی سیال رو انتخاب کردم
اما موقع ران در فلوئنت این خطا رو میده
Warning: Flow boundary zone 6 is adjacent to a solid
zone (2). This problem MUST be fixed before solution can proceed

ممنون میشم راهنماییم کنید.

adgin

عضو جدید
هندسه یک صفحه رو بکشین. بعد بیاین و دایره هایی رو با همون کانفیگوریشنی که در سیستمتون وجود داره از صفحه subtract کنین. اگر تعداد سوراخ ها خیلی زیاد هست شما یک صفحه شبه متخلخل دارید که باید تخلخل معادل رو حساب کنین و به صفحه ای کامل کشیدین و اون رو porous تعریف کردین بدین

سلام
یعنی اول صفحه رو بکشیم و بعد یه نمونه از دایرههارو با ابعاد مورد نظر از صفحه کم کنیم
حالا مقدار تخلخل رو چه جوری وارد کنیم؟ یعنی از کجا سوراخدار بودن صفحه رو مشخص کنیم؟
اگه به جای تخلخل مثلا توی بسترهای سیال یه حجم جامد داریم این درصدو چه جوری وارد کنیم؟

adgin

عضو جدید
سلام
1- من می خوام یه شبیه سازی از فایل توتوریال فلوئنت انجام بدم. اما توی فایل گفته که:

در مورد پیام خطا ازتون خواسته شرط مرزی جامدو دوباره بررسی کنید.و بعد ادامه فرآیندو انجام بدید.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
یعنی اول صفحه رو بکشیم و بعد یه نمونه از دایرههارو با ابعاد مورد نظر از صفحه کم کنیم
حالا مقدار تخلخل رو چه جوری وارد کنیم؟ یعنی از کجا سوراخدار بودن صفحه رو مشخص کنیم؟
اگه به جای تخلخل مثلا توی بسترهای سیال یه حجم جامد داریم این درصدو چه جوری وارد کنیم؟
گفتم اگر تعداد سوراخ های روی صفحه کم هست اول صفحه رو بکشید و بعد سوراخ هایی رو کم کنن از صفحه.
و اگر تعداد سوراخ ها زیاد هست به طوری که میشه اون رو به صورت یک ناحیه متخلخل در نظر گرفت برای تخلخل تعریف کنن که توی فلوئنت این کار صورت می گیره.
در مورد بستر سیال باید این رو به عنوان حدس اولیه و کسر حجمی جامد اولیه در zone تعریف کرد.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

سلام بر شما
1-برای فایل های درخواستی قسمت اول از فایلی که براتون ضمیمه کردم استفاده کنین.
2-در مورد سوال دومتون هم باید بگم که شما احتمالا در گمبیت آمدین و یک قسمت رو کاملا به صورت solid در نظر گرفتین. برای رفع این مشکل باید از قسمت zone اون قسمتی رو که به صورت solid تعریف کردین رو به صورت fluid تعریف کنین. واضح هست که از حجمی که جامد هست از مرز ورودی به سیستم سیالی از boundary condition وارد میشه به حجمی جامد برخورد می کنه و نمیتونه وارد بشه و ارور خواهد داد. برای اضافه کردن solid در بستر سیال zone رو fluid تعریف کنین و از بخش initialized به بخشی که در بستر adaption انجام دادین کسر حجمی جامد رو patch کنین.
موفق باشین.
:gol:

پیوست ها

• eulerian_granular_heat.zip
    1.3 مگایابت · بازدیدها: 0

sorush_65

عضو جدید
سلام بر شما
1-برای فایل های درخواستی قسمت اول از فایلی که براتون ضمیمه کردم استفاده کنین.
2-در مورد سوال دومتون هم باید بگم که شما احتمالا در گمبیت آمدین و یک قسمت رو کاملا به صورت solid در نظر گرفتین. برای رفع این مشکل باید از قسمت zone اون قسمتی رو که به صورت solid تعریف کردین رو به صورت fluid تعریف کنین. واضح هست که از حجمی که جامد هست از مرز ورودی به سیستم سیالی از boundary condition وارد میشه به حجمی جامد برخورد می کنه و نمیتونه وارد بشه و ارور خواهد داد. برای اضافه کردن solid در بستر سیال zone رو fluid تعریف کنین و از بخش initialized به بخشی که در بستر adaption انجام دادین کسر حجمی جامد رو patch کنین.
موفق باشین.
:gol:

اگه بخوایم بقیه فایلهای توتوریال رو تهیه کنیم از کجا باید اینکارو کرد؟ ممنون

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال

ممنون از راهنمایی تون.
فیلتر به صورت بسکت هست. آیا میشه اون رو به شکل صفحه سوراخدار در آورد و بعد استوانه کرد یا نه باید یک استوانه ساخت بعد اون رو سوراخ کنم؟

adgin

عضو جدید
ممنون از راهنمایی تون.
فیلتر به صورت بسکت هست. آیا میشه اون رو به شکل صفحه سوراخدار در آورد و بعد استوانه کرد یا نه باید یک استوانه ساخت بعد اون رو سوراخ کنم؟

اگه هندسه تون دوبعدی است به شکل مستطیل سوراخدار و اگه سه بعدی است یک استوانه که روی دیوارش سوراخهایی تعبیه می کنید.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از راهنمایی تون.

اگر شکل شما شبیه این فیلتر هاست، به نظرم ایجاد اینقدر سوراخ در یک صفحه کار سخت و غیر منطقی به نظر میرسه. شما برای راحتی کار اگر واقعا این قسمت از وسیله در حجم کنترل شما هست و باید این رو لحاظ کنید(یعنی در شرایط مرزی سیستم نیست و در داخل سیستم هست) اون رو به صورت یک ناحیه متخلخل با تخلخل معادل بگیرید و از قانون دارسی استفاده کنین تا permeability رو بدست بیارید به طوری که افت فشار و دبی عبوری مطابق فیلتر واقعی باشه. اگر هم اصرار دارید که اون رو کامل مدل کنید همونطور که در هندسه تون هست سوراخ های بیشماری رو مدام ایجاد کنید.

sorush_65

عضو جدید
سلام
تفاوت نرم افزار فلوئنت و انسیس فلوئنت چیه؟
آیا هر دو یه کار انجام میدن؟ و برای سی اف دی بهتره با کدوم کار کنیم؟مزایا و معایب هر کدوم چیه؟آیا من که تازه شروع کردم باانسیس فلوئنت کار کنم بهتره؟
ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
تفاوت نرم افزار فلوئنت و انسیس فلوئنت چیه؟
آیا هر دو یه کار انجام میدن؟ و برای سی اف دی بهتره با کدوم کار کنیم؟مزایا و معایب هر کدوم چیه؟آیا من که تازه شروع کردم باانسیس فلوئنت کار کنم بهتره؟
ممنون
از سال 2011 به بعد انسیس با خرید سهام شرکت فلوئنت، این بسته نرم افزاری رو به عنوان یکی از پکیج های خودش ارائه کرده و هیچ فرقی با هم ندارند. ورژن های جدید با عنوان انسیس فلوئنت ارائه می شند و ساپورت می شوند. منو های کاربرپسند تر و گرفتن باگ های نرم افزاری پیشین از ویژگی های ورژن جدید هست. با جدیده کار کنین بهتره.

فیزیکی

عضو جدید
Untitled.jpgسلام
این عکسه سوالمه!
چطور میشه توی کامسول محور مختصات رو چرخوند؟منظورم از چرخش عوض کردن جای محورهاست نه اینکه دستی بچرخونی و شکل هم باهاش بچرخه!یعنی میخوام محورها از چیزی که در تصویر پایین است به تصویر بالا تغییر پیدا کنن.یعنی به جای اینکه zمثبت به سمت بالا باشه میخوام به سمت پایین باشه
Untitled1.jpg

فیزیکی

عضو جدید
سلام
یه سوال دیگه هم داشتم
چطور میشه توی کامسول مشی مثل چیزی که توی شکل هست ایجاد کرد
ممنونUntitled2.jpg

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 201033سلام
این عکسه سوالمه!
چطور میشه توی کامسول محور مختصات رو چرخوند؟منظورم از چرخش عوض کردن جای محورهاست نه اینکه دستی بچرخونی و شکل هم باهاش بچرخه!یعنی میخوام محورها از چیزی که در تصویر پایین است به تصویر بالا تغییر پیدا کنن.یعنی به جای اینکه zمثبت به سمت بالا باشه میخوام به سمت پایین باشه
مشاهده پیوست 201034

سلام درمورد سوال اول محورها رو مقدارشون رو تغییر بده ، طبق شکل اصلی که گذاشتی و میخای محورهای شکلت عین اون باشه داده ها باید به شرح زیر باشه
x: از -100 تا 100
y: از 0 تا 100
z: فرضاً 1
اما شکلی که خودت گذاشتی مقادیر به شرح زیر هستش
x: از 0 تا 50
y: از -100 تا 100
z: فرضاً 1
پس باید جابجاشون کنی درسته، بصورت زیر که من خودم داده ها رو وارد کردم وارد کن درست میشه ان شاالله
اول مثل تصویر زیر این داده ها رو وارد کن
1.jpg

بعد روی GEOMETRY راست کلیک کن و مراحل زیر رو برو

2.jpg

ادامه در پست بعدی

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ادامه پست قبلی

ادامه پست قبلی

حال بصورت زیر عمل کن
3.jpg

تصویر نهایی
4.jpg
به همین ترتیب اگه بخاین میتونین بقیه ی داده ها رو هم تغییر بدید
امیدوارم درست شده باشه:gol:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال دیگه هم داشتم
چطور میشه توی کامسول مشی مثل چیزی که توی شکل هست ایجاد کرد
ممنونمشاهده پیوست 201090

درمورد مش بصورت زیر عمل کنید دوست عزیز
روی مش راست کلیک کنید و swept رو انتخاب کنید
مشاهده پیوست 201176

حال روی swept راست کلیک کن و عبارت distribution رو اتخاب کن و بصورت زیر مراحل رو برو
مشاهده پیوست 201178

توی مقالات امکانش هست نوع مش رو ذکر کنن من نوع مشم با نوعی که توی مقاله بود متفاوت بود، ببین با کدوم بهتر به جواب میرسی
موفق باشید

فیزیکی

عضو جدید
سلام ممنون بابت جوابات فرشته جان
فایل ای ضمیمه دومی باز نمیشه
بعدشم مشکل من اینه که استادم گفته باید همین مش باشه واسه همین تلاش میکنم همین دربیاد
درباره سوال اولم ،ممنون بابت جوابت ولی چیزی که من میخوام اینه که بدون تغییر محورهای x و y محور z تغییر کنه و جهت مثبتش به سمت پایین باشه .انگار دستگاه مختصات نسبت به محورy=-x چرخیده
اینطوری میخوام
بازم ممنون از توجهت

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام ممنون بابت جوابات فرشته جان
فایل ای ضمیمه دومی باز نمیشه
بعدشم مشکل من اینه که استادم گفته باید همین مش باشه واسه همین تلاش میکنم همین دربیاد
درباره سوال اولم ،ممنون بابت جوابت ولی چیزی که من میخوام اینه که بدون تغییر محورهای x و y محور z تغییر کنه و جهت مثبتش به سمت پایین باشه .انگار دستگاه مختصات نسبت به محورy=-x چرخیده
اینطوری میخوام
بازم ممنون از توجهت

اینجوری تا جایی که من میدونم باید شکلو بچرخونی و تا اخرم همینطور می مونه، ی سوال چرا این چرخش محور مهمه؟

نمیدونم چرا تصاویر مش پاک شده!!!!
درمورد مش، سطح بالایی به چند دسته تقسیم میشه طبق چیزی که براتون میزارم، فقط سطح بالایی با مش خودتون متفاوته
1.jpg

2.jpg

فیزیکی

عضو جدید
سلام
ممنون بابت جوابت
چرخش برای این مهمه که قراره منو ازیت کنن!!!جدی میگم
این مشکل رو میشه با یه علامت منفی در معادله هیت سورس حل کرد ولی استادم اون شکلی رو که برات فرستادم رو فرستاده و گفته باید اینطوری شکلت رو بچرخونی
درباره مش هم من همین مش رو واسش فرستادم ولی گفت باید شبیه مقاله بشه یعنی چیزی که براتون اینجا گذاشتم
این حال الان منه!:confused:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
ممنون بابت جوابت
چرخش برای این مهمه که قراره منو ازیت کنن!!!جدی میگم
این مشکل رو میشه با یه علامت منفی در معادله هیت سورس حل کرد ولی استادم اون شکلی رو که برات فرستادم رو فرستاده و گفته باید اینطوری شکلت رو بچرخونی
درباره مش هم من همین مش رو واسش فرستادم ولی گفت باید شبیه مقاله بشه یعنی چیزی که براتون اینجا گذاشتم
این حال الان منه!:confused:
خداروشکر، پس استادت هواتو داره :D
خو ازش بپرس شما چطوری چرخوندی، بعد هم مشی که توی مقاله استفاده کرده اسمش چیه؟
تو میخوای توی این سطح چیرو بررسی کنی؟ حرارت رو یا سیالات رو؟

بالا